-
"Moja córka płakała przez ciebie po raz ostatni". Matka transpłciowej Leny nie gryzie się w język po słowach Kaczyńskiego
Rodzice transpłciowych dzieci wystosowali list otwarty do prezesa PiS. To odpowiedź na skandaliczne, homofobiczne słowa Jarosława Kaczyńskiego odnoszące się do osób transpłciowych. Domagają się choćby przeprosin. Pod listem podpisuje się w pełni m.in. mama 7-letniej Leny. Poznajcie jej historię.
-
Neo-KRS gani premiera. Poszło o słowa wypowiedziane na spotkaniu z klubami ''Gazety Polskiej''
Na spotkaniu klubów "Gazety Polskiej" Mateusz Morawiecki powiedział m.in., że nie chciałby "umierać za wymiar sprawiedliwości". - Nie opłaca się. Opłaca się przede wszystkim utrzymać suwerenność Polski - stwierdził premier. Wypowiedź nie spodobała się prezydium upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa.
-
Lipiec będzie szczególnie trudny dla ukraińskich uchodźców w Polsce? Ekspert wskazuje na zagrożenia
- Już zapisaliśmy się w historii migracji w bardzo dobrym świetle, ale utrzymajmy ten wizerunek. By nie było głosów: zaczęli dobrze, a źle skończyli - tak w Światowym Dniu Uchodźcy mówi prof. Maciej Duszczyk.
-
Piekło dziecięcych uchodźców w zamkniętych ośrodkach. "To gorsze niż więzienie"
W strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców - ośrodkach o profilu rodzinnym - przebywa obecnie około 80 dzieci. Takie są oficjalne dane Straży Granicznej. - Nigdy nie powinny tam trafić. Czują się jak w więzieniu. Nie mogą spać, bo mają koszmary i cały czas pytają: jak długo jeszcze tu będziemy? - mówi psycholog Kamil Kamiński, który pracuje z dziećmi z ośrodków.
-
Udało się. Organizacje pożytku publicznego dostaną nie jeden, a półtora procent podatku. Sejm zatwierdził poprawkę przyjętą wcześniej przez senat
Zmiany podatkowe, które wprowadza rząd, mają duży wpływ na funkcjonowanie organizacji pozarządowych i ich podopiecznych. Aktywiści alarmowali, że rząd chce im zabrać część pieniędzy z 1 proc. podatku. Dlatego chcieli, żeby podatnik mógł oddać 1,5 proc. I tak się stanie. Sejm właśnie przyjął poprawkę senatu.
-
100 dni wojny w Ukrainie. NGO-sy wyliczają długą listę wyzwań. Wskazują na "najbardziej palący problem"
Potrzebujemy pomysłu, jak w uporządkowany sposób zareagować na to, co się dzieje w naszym państwie - alarmują aktywiści. I wymieniają długą listę wyzwań, przed którymi stoi nadal Polska w związku z wojną w Ukrainie.
-
Ruszył Tydzień Konstytucyjny. Najmniej chętnych szkół w Małopolsce. "Działanie pani kurator"
Zajęcia dotyczące Konstytucji RP, praw człowieka, mowy nienawiści czy wolności słowa odbywają się w blisko 300 szkołach w Polsce. Poprowadzi je prawie 600 prawników, z mniejszych i większych miejscowości w całej Polsce. Najmniej - w Małopolsce.
-
Aż 17 procent badanych osób ze społeczności LGBT+ doświadczyło bezdomności. Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Chodzi m.in. o osoby młode, wyrzucane z domu przez rodziców tylko dlatego, że przyznają się do swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. "Wynoś się" - słyszą często od najbliższych. Wsparciem dla nich jest m.in. mieszkanie interwencyjne i hostel w Warszawie.
-
"Potrzeby są naprawdę ogromne". Polska Akcja Humanitarna tworzy "Misję Polska" i szuka pracowników
Polska Akcja Humanitarna jest jedną z większych organizacji, które od lat wspierają migrantów i niosą pomoc humanitarną. W obliczu wojny w Ukrainie pojawiła się potrzeba systemowego podejścia. Dlatego PAH tworzy "Misję Polska" - w jej ramach zatrudni m.in. blisko 100 dodatkowych osób.
-
Rząd chce przedstawić nowe przepisy dotyczące pomocy uchodźcom. Chodzi między innymi o pracę
W przyszłym tygodniu zaprezentujemy projekt zmian w ustawie o pomocy uchodźcom z Ukrainy - zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W projekcie będą rozwiązania dotyczące rynku pracy, opieki nad dziećmi, kursów językowych, a także zagospodarowania przez samorządy pustostanów.
-
"Polska sięgnęła homofobicznego dna". Trzeci raz z rzędu nasz kraj na końcu ważnego rankingu
Jak wynika z opublikowanego właśnie rankingu ILGA Europe, Polska po raz trzeci z rzędu jest na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Bliżej nam do Rosji, Białorusi czy Azerbejdżanu niż do krajów zachodniej Europy.
-
Pełnomocnik ds. uchodźców pyta o drewno dla harcerzy. "Załatwia drobne sprawy, a koordynacji nie ma. Płakać się chce"
- Nie może być tak, że wszyscy zajmują się wszystkim. Jedni powinni organizować miejsca dla dzieci, inni pomoc mieszkaniową, jeszcze inni - żywnościową. Ważne, by wszyscy jednocześnie nie zajmowali się tym samym. A na dziś nie ma koordynacji działań - nie lokalnej, ale ogólnopolskiej - mówi Agnieszka Kosowicz z Polskiego Forum Migracyjnego, która apeluje o systemowe rozwiązania dotyczące pomocy dla uchodźców.
-
Afera hejterska to już nie tylko słowa "małej Emi". "To, co zrobili sędziowie Cichocki i Szmydt, jest krokiem milowym"
- To, o czym obecnie mówią sędziowie Tomasz Szmydt i Arkadiusz Cichocki w kontekście afery hejterskiej, jest niezwykle ważne. Jako świadkowie będą w tej sprawie szczególnie cenni - mówi sędzia Paweł Strumiński. Był on jedną z pierwszych osób, które dowiedziały się o akcji dyskredytowania sędziów krytykujących "dobrą zmianę" w wymiarze sprawiedliwości.
-
Roman Giertych nie trafi do aresztu. Sąd nie miał wątpliwości: Nie ma podstaw
Roman Giertych nie trafi do aresztu. Sąd Okręgowy w Lublinie odrzucił zażalenie prokuratury na orzeczenie sądu rejonowego, który uznał, że nie ma podstaw do aresztowania prawnika. - Sąd odwoławczy uznał wniesione przez prokuraturę zażalenie za chybione - poinformowała rzeczniczka sądu, Barbara Markowska.
-
"Po pierwszym gwałcie zemdlała. Co ma powiedzieć w prokuraturze?" Ukrainki szukają pomocy i mają problem
Kobiety, które zostały zgwałcone, do tej pory nie wiedziały, że są w ciąży. Nie sprawdzały. Wierzyły, że do tego nie doszło. Dziś jednak szukają wsparcia - alarmują organizacje kobiece. Wprawdzie aborcja z gwałtu jest w Polsce legalna - to sama procedura nie jest już taka prosta.
-
Juszczyszyn chce kolejnej grzywny dla Nawackiego. "Łącznie mogą dojść do miliona złotych"
Sąd w Bydgoszczy raz już nałożył na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego grzywnę za niewykonanie orzeczenia o przywróceniu Pawła Juszczyszyna do pracy. To jednak nie pomogło. Sędzia dalej nie może orzekać. Dlatego razem ze swoim pełnomocnikiem wystąpi o kolejną grzywnę.
-
Aktywista głoduje, bo nie godzi się na łamanie w Polsce praw człowieka. To wsparcie dla protestu uchodźców
Od wtorku trwa protest głodowy pięciu Syryjczyków w strzeżonym ośrodku w Lesznowoli. Mają tylko jeden postulat: przeniesienie do ośrodka otwartego. Uciekli przed wojną i torturami, dlatego nie chcą dłużej siedzieć w zamknięciu, za kratami. Razem z nimi głoduje aktywista z Polski, z którym udało nam się porozmawiać.
-
Koledzy z neo-KRS stają w obronie Macieja Nawackiego. Jest donos do Zbigniewa Ziobry
Upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa wzięła w obronę swojego członka Macieja Nawackiego. Chodzi o sprawę kary, którą sąd w Bydgoszczy nałożył na niego za to, że jako prezes sądu cały czas nie chce dopuścić do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna. Neo-KRS wystąpiła w tej sprawie do Zbigniewa Ziobry.
-
Maciej Nawacki może zapłacić 15 tys. zł kary. Juszczyszyn: Mój powrót do sądu jest tylko kwestią czasu
- Sąd w Bydgoszczy orzekł, że prezes olsztyńskiego sądu Maciej Nawacki ma zapłacić 15 000 zł grzywny za utrudnianie mi powrotu do pracy - poinformował sędzia Paweł Juszczyszyn. I zapowiedział: Mój powrót do pracy jest tylko kwestią czasu.
-
"Żądamy miejsc do godnego życia dla dorosłych osób z autyzmem". Porozumienie Autyzm Polska apeluje do polskich władz
Rodzice dzieci w spektrum autyzmu nie wiedzą, co będzie z ich dziećmi, gdy ich zabraknie. Alarmują, że nie ma dla nich ośrodków wsparcia, a państwo nie robi nic, by to zmienić. ''Żądamy miejsc do godnego życia dla dorosłych osób z autyzmem. Wielkie domy pomocy społecznej są dla nich koszmarem'' - czytamy w petycji Porozumienia Autyzm Polska skierowanej do polskich władz.