-
"Jeden z żołnierzy wcześniej pracował w fabryce czekolady, dziś walczy". Justyna Kopińska o Lwowie czasu wojny
Matki, z którymi we Lwowie rozmawiała Justyna Kopińska, starają się chronić swoje dzieci przed wojną. - Dopiero jak wiedziały, że dzieci nas nie słyszą, to mówiły mi o swoich lękach - mówi reportażystka. I podkreśla, że nigdy nie widziała "ludzi tak zjednoczonych, zdeterminowanych w obliczu sytuacji kryzysowej, jak teraz w Ukrainie".
-
Polska granica nie stała się "targiem niewolników". Szefowa La Strady uspokaja i przestrzega przed paniką
Informacje o próbach wykorzystania uchodźczyń z Ukrainy przez handlarzy ludźmi pojawiają się nie tylko w polskich mediach. Szefowa La Strady Irena Dawid-Olczyk przestrzega przed sianiem paniki. Jak mówi, ryzyko handlu ludźmi w sytuacji wojny i uchodźstwa jest duże, ale absolutnie nie jest tak, że mamy do czynienia z handlem ludźmi na granicy.
-
Kontenery dla uchodźców z Ukrainy? "Zawsze to lepsze niż bezdomność"
Przybywający do Polski uchodźcy wojenni przebywają głównie w tymczasowych ośrodkach, czyli zaadoptowanych halach sportowych, salach gimnastycznych czy bursach. Były szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala w rozmowie z TOK FM przyznaje, że na dłuższą metę pobyt ukraińskich rodzin w takich miejscach nie może wchodzić w grę. I proponuje inne rozwiązania.
-
Czas na szkolenie dla policjantów. Eksperci apelują do rządu. Chodzi o handel ludźmi
Helsińska Fundacja Praw Człowieka rekomenduje rządzącym pilne szkolenia dla policjantów dotyczące handlu ludźmi. Wskazuje, że na granicy i w ośrodkach recepcyjnych zagrożenie jest coraz większe, a ochrony brakuje. - Bywa, że to wolontariusze spisują dane kierowców i jadących z nimi osób z Ukrainy - mówi Katarzyna Czarnota.
-
Organizacje pozarządowe piszą do Komisji Europejskiej. Chodzi o pieniądze na pomoc uchodźcom
Organizacje pozarządowe obawiają się, że jeśli cała pomoc trafi do rządu, to ci, którzy są najbardziej zaangażowani w pomoc Ukraińcom, nie dostaną nic. Zaapelowały więc do KE, by przy podziale unijnych środków uwzględniono NGO.
-
Dzieci bez opieki na polsko-ukraińskiej granicy. "Nie ma głębokiego systemu sprawdzania, z kim jadą i do kogo"
- Musimy mieć świadomość, że system, który opiera się tylko na "jeździe na adrenalinie" i ciągłej mobilizacji ludzi, nie jest stabilny na dłuższą metę - mówiła w TOK FM Małgorzata Szuleka, prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Już zaczynają się pojawiać doniesienia o próbach handlu dziećmi. - To wymaga pilnej koordynacji i procedur, które byłyby gwarantem bezpieczeństwa - podkreśliła Szuleka.
-
Polonia w roli agencji PR-owej? Prawnik ujawnia mail z ambasady ws. promowania pomocy udzielanej Ukraińcom
"Niezwykle ważne jest rozpowszechnianie w Państwa środowiskach i wśród Państwa kontaktów informacji o zaangażowaniu Polski w pomoc uchodźcom i działania na rzecz pokoju na Ukrainie" - napisała ambasada do mieszkającego w Norwegii Łukasza Bojarskiego. Z informacji TOK FM wynika, że podobne wiadomości mogli otrzymać przedstawiciele Polonii na całym świecie.
-
Lata temu uciekała przed wojną. Dziś tłumaczy, co dla ukraińskich uchodźców jest najważniejsze
Draginja Nadażdin przez ponad 14 lat była dyrektorką Amnesty International Polska, dziś szefuje Lekarzom bez Granic w Polsce. Przed laty sama musiała uciekać przed wojną w byłej Jugosławii, dlatego doskonale wie, co czują dziś Ukraińcy.
-
Lekarze z całej Polski pomagają uchodźcom z Ukrainy. Organizują darmowe porady i system szybkiego wsparcia
W pomoc uchodźcom z Ukrainy włączają się lekarze, ratownicy i pielęgniarki z całej Polski. Powstają specjalne strony, poprzez które przyjeżdżający do naszego kraju Ukraińcy będą mogli szybko znaleźć potrzebną pomoc medyczną, czyli np. zapisać się - bezpłatnie - do konkretnego specjalisty, z którym porozmawiają po rosyjsku, ukraińsku lub angielsku.
-
"Postanowiono jako panaceum na problem zastosować lewatywę". Konstytucjonalista o projektach ws. Izby Dyscyplinarnej SN
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego musi zniknąć, by TSUE i Komisja Europejska przestała naliczać Polsce kary. A to już ponad 100 milionów euro. Zlikwidować izbę trzeba także po to, by Polska miała szanse na pieniądze z Funduszu Odbudowy po pandemii. Projekty są, ale nie do końca dają rozwiązanie problemu. - Żaden z projektów, pokładanych w nim nadziei na odblokowanie pieniędzy unijnych, nie spełnia - diagnozuje konstytucjonalista prof. Sławomir Patyra.
-
Gen. Skrzypczak: Putin nie chce doprowadzić do III wojny światowej, bo mu nie wolno
Putinowi trzeba postawić twarde warunki. Na przykład, że jeśli nie dokona deeskalacji konfliktu w ciągu trzech dni, to my w ciągu trzech dni wprowadzamy sankcje. I nie ma od tego odwrotu. Może to zapobiegnie agresji - przekonuje w rozmowie z TOK FM gen. Waldemar Skrzypczak.
-
PAH apeluje o pomoc ludziom w strefie konfliktu na Ukrainie. Ruszyła zbiórka
Można się spodziewać, że w sytuacji eskalacji konfliktu część mieszkańców wschodniej Ukrainy przeniesie się na zachód, choćby w okolice Lwowa. - Ale pamiętajmy, że to są koszty, trzeba mieć na to środki. Jest masa ludzi, których nie będzie stać choćby na wynajęcie mieszkania czy życie w innym miejscu. Pozostaną tutaj i będą potrzebować pomocy - mówiła w TOK FM Helena Krajewska z PAH.
-
"Kpina, świat równoległy". Święczkowski na odchodne napisał list do prokuratorów
W liście do prokuratorów Bogdan Święczkowski, dotychczasowy prokurator krajowy, teraz wybrany do Trybunału Konstytucyjnego, wskazuje m.in., że prokuratura za jego rządów stała się instytucją profesjonalną gwarantującą bezpieczeństwo obywatelom. - Treść tego pisma to świat równoległy - odpowiadają prokuratorzy.
-
Co stanie się po wyroku TSUE? "Za jakieś pół roku możemy zacząć odczuwać brak środków z UE"
TSUE oddalił skargi Polski oraz Węgier, uznając, że unijny mechanizm "pieniądze za praworządność" jest zgodny z prawem. - Konsekwencją tego wyroku będzie to, że zostaniemy wypisani jako beneficjenci ze środków unijnych - mówi konstytucjonalista prof. Sławomir Patyra.
-
Zawieszony sędzia porównał rządzących do zorganizowanej grupy przestępczej. "Nie mogę być bierny"
Sędzia Krzysztof Chmielewski z Sądu Okręgowego w Warszawie orzeka od 22 lat. Jednak teraz nie może zakładać togi i wymierzać sprawiedliwości, bo został zawieszony. Za swoją decyzję orzeczniczą. - Każdy rok od 2015 w sądownictwie jest coraz bardziej straszny - powiedział w TOK FM.
-
"Wierzę, że nas nie można zwyciężyć". Czy groźba rosyjskiej inwazji zmienia codzienność w Kijowie?
Amerykanie ostrzegają, że inwazja Rosji na Ukrainę może nastąpić w każdej chwili. Władze Kijowa informują mieszkańców o lokalizacji schronów, a tamtejsze organizacje pozarządowe radzą, by być przygotowanym na atak Rosji. - Część ludzi ma przygotowane worki, a w nich leki, inne artykuły apteczne, jedzenie - mówi nam historyk i dziennikarz z Kijowa, dr Roman Kabachiy.
-
Sąd dał sobie aż trzy dni na rozpoznanie wniosku o areszt dla Giertycha. "Możliwość złożenia obszernych wniosków dowodowych"
Sąd Rejonowy Lublin Zachód wyznaczył trzydniowe posiedzenie aresztowe w sprawie adwokata, Romana Giertycha. To dość zaskakujące, bo takie sprawy kończą się z reguły na jednym posiedzeniu. Chodzi o wniosek wysłany do sądu w grudniu. Ma być rozpoznany w dniach 29-31 marca.
-
"Sytuacja bez precedensu. Szaleństwo trwa". Sędzia odsunięta od orzekania prosto z sali rozpraw
Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora, która aktywnie działa w Stowarzyszeniu Sędziów "Iustitia", w trakcie środowej sesji orzeczniczej dowiedziała się, że ma natychmiast przestać orzekać. Za decyzją stoi Zbigniew Ziobro.
-
Gwałtownie wzrosła liczba prób samobójczych wśród młodzieży. Dane policji nie oddają skali problemu
Każdego dnia w Polsce czworo dzieci próbuje sobie odebrać życie. W ubiegłym roku zanotowano aż 77-procentowy wzrost takich zachowań. Coraz częściej dotyczy to dziewcząt - wynika z raportu serwisu "Życie warte jest rozmowy". - W przypadku zachowań samobójczych nie ma jednego winnego. To nie jest tak, że młodzi ludzie nie mieli problemów wcześniej, przed pandemią. Mieli je, ale pandemia je nasiliła, dołożyła klika punktów do tej listy - podkreśla dr Halszka Witkowska.
-
"To prawdopodobnie najbardziej zielona biblioteka w Europie". Bioteka zgarnia kolejne nagrody
Lubelska Bioteka została uznana za najlepsze wnętrze publiczne w Polsce i teraz powalczy o ten tytuł już na poziomie europejskim. W Biotece można wypożyczać nie tylko książki, ale też kwiatki. I okazuje sie, że mieszkańcy chętnie to robią. - Najczęściej przynoszą sukulenty - słyszymy.