-
Nowa ustawa podzieliła środowisko osób z niepełnosprawnościami. "To wina rządzących. Zagrali na naszych emocjach"
Ustawa o świadczeniu wspierającym została podpisana przez prezydenta. Długo oczekiwany dokument wywołuje liczne kontrowersje. Zdaniem części opiekunów osób z niepełnosprawnościami - jest niesprawiedliwy, a rodziny potrzebujące wsparcia na niej stracą. - W mojej ocenie to wina decydentów, którzy pominęli etap współpracy - słyszymy.
-
Nie wycofali stanowiska anty-LGBT, nie dostaną 4 milionów z Unii? "Ucierpią mieszkańcy"
Powiat świdnicki - jako jedyny spośród 21 lubelskich powiatów - dostał negatywną ocenę projektu, w ramach którego ubiegał się o środki na aktywizację bezrobotnych. Środków prawdopodobnie nie otrzyma, bo nie wycofał się ze stanowiska dyskryminującego społeczność LGBT.
-
UOKIK sprawdził skupy malin w Lubelskiem. "Można było przypuszczać, że z tą zmową to ściema"
"Nie zaobserwowano przesłanek wystąpienia zmowy cenowej przetwórców malin" - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który po doniesieniach resortu rolnictwa wszczął kontrolę w tej sprawie.
-
Zwolnieni przez dewelopera, zatrudnieni w fundacji. "To ważne, żeby pomagać"
Zwolnieni kilka miesięcy temu z "Dziennika Wschodniego" - po przejęciu gazety przez dewelopera - Agnieszka Mazuś i Krzysztof Wiejak znaleźli pracę w lokalnym portalu jawnylublin.pl, prowadzonym przez Fundację Wolności. Co ciekawe, środki na ich zatrudnienie organizacja pozyskała ze źródeł zewnętrznych, w tym z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.
-
"Wiem, że jestem w spektrum i to daje mi siłę". Dorośli autyści walczą ze stereotypami
- Zawsze czułem się "inny", ale dziś wiem, że jestem w spektrum i to daje mi siłę - mówi Łukasz, jeden z członków grupy Autyzmiennicy. Wraz z innymi dorosłymi w spektrum autyzmu założyli inicjatywę mającą uświadamiać, czym jest autyzm i dlaczego nie należy się go bać.
-
Ponad 25 tysięcy nieodwołanych wizyt. Lekarzom puszczają nerwy
Lekarze postanowili wytoczyć wojnę pacjentom, którzy nie przychodzą na umówione wizyty i ich nie odwołują. Skala problemu - jak słyszymy - jest ogromna, a liczba takich przypadków rocznie idzie w miliony. Wizyty przepadają, bo pacjenci nie przychodzą, podczas gdy inni chorzy czekają w długich kolejkach.
-
Rusza pierwszy w historii remont Mauzoleum w Muzeum na Majdanku. Muszą zabezpieczyć prochy ofiar brutalnej zbrodni
Blisko 6 mln złotych kosztować będzie renowacja Mauzoleum w Muzeum na Majdanku. To ważne i długo oczekiwane przedsięwzięcie, bo obiekt nigdy jeszcze nie był remontowany. By jednak rozpocząć inwestycję, trzeba zabezpieczyć prochy ofiar obozu zagłady.
-
"Nie dajmy sobie ukraść tych wyborów". Lubelski KOD szuka obserwatorów społecznych
- To są wybory o wszystko, również dla Prawa i Sprawiedliwości. Oni walczą o swoje synekury, dlatego nie cofną się przed niczym. Stąd kluczowa jest Obywatelska Kontrola Wyborów i powinniśmy się wszyscy w to zaangażować - mówiła lubelska radna Maja Zaborowska. Opozycja i aktywiści szukają chętnych do obserwowania procesu wyborczego.
-
Przesyłki pocztowe pod lupą skanera 3D. "To pierwsze takie urządzenie w Polsce"
Do Lublina trafi niebawem pierwsze w Polsce - w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej - urządzenie do prześwietlania przesyłek w 3D. Wartość sprzętu, wraz ze szkoleniami dla funkcjonariuszy, to ponad 3,5 miliona złotych.
-
Jest decyzja Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie sławnego "eksperta" od szumów usznych
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że zakończył postępowanie dotycząca Adama Pabisia podającego się za eksperta od szumów usznych. W oświadczeniu wskazał, że jego placówka medyczna "narusza zbiorowe prawo pacjentów" i "nakazał natychmiastowe zaniechanie tej praktyki".
-
Urzędnicy w Lublinie mają jeździć elektrycznymi hulajnogami. "Część podchodzi do tego sceptycznie"
Marszałek Lubelszczyzny podjął decyzję o zakupie pięciu hulajnóg elektrycznych dla urzędników, aby mogli się nimi przemieszczać z jednej siedziby urzędu do drugiej. - Ma być ekonomicznie i ekologicznie - przekonuje.
-
Nie chcą być "po stronie tęczowej zarazy", uchwały anty-LGBT nie wycofają. RPO idzie do sądu
Gmina Tuszów Narodowy nie chce się wycofać z dyskryminującego stanowiska anty-LGBT. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich idzie z tym do sądu. Przekonuje, że dokument narusza Konstytucję i Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Wnosi o jego unieważnienie.
-
Lubelską starówką zawładną postacie z XIX wieku. Wszystko za sprawą serialu
W Lublinie będzie kręcony nowy serial o 17-letniej córce powstańca styczniowego. Zdjęcia do "Matyldy" ruszą we wrześniu. W rolę głównej bohaterki wcieli się Maria Kowalska. Lublin nie po raz pierwszy staje się miejscem filmowej czy serialowej akcji.
-
Duże zainteresowanie medycyną na KUL. Zgłosiło się 25 osób na jedno miejsce
Katolicki Uniwersytet Lubelski od nowego roku akademickiego będzie kształcić przyszłych lekarzy. Na 60 miejsc zgłosiło się prawie półtora tysiąca chętnych. To kierunek, który cieszył się największą popularnością na tej uczelni.
-
"Migrantów traktuje się u nas przedmiotowo. Nie podoba mi się to". Aktywistka zła na polityków
- Wierzymy, że to właśnie różnorodność kulturowa jest jednym z czynników budujących dialog i porozumienie - mówi prezeska stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków Joanna Kudyba-Antonik. Od dawna angażuje się w pomoc migrantom i nie ukrywa, że jest zła na polityków wszystkich opcji, że grają tym tematem w kampanii. - To się może źle skończyć - ostrzega.
-
Zakopanem zawładnęły gęsi. Ceny zaskakują, a turyści i tak je kupują
Tłumy turystów w Zakopanem. Przy straganach na Krupówkach i w okolicznych sklepikach w tym roku królują... pluszowe gęsi. - Są hitem sezonu - mówią nam sprzedawcy. Co jeszcze znajdziemy na straganach i ile zapłacimy za jedzenie?
-
Będą chodzić po linach nad głowami przechodniów. "To jedno z ważniejszych wydarzeń w mieście"
Lublin przygotowuje się do Carnavalu Sztukmistrzów. To coroczne święto cyrku i - jak mówi prezydent Krzysztof Żuk - jedno z najważniejszych wydarzeń w mieście. Światowej sławy artyści przyjadą do Lublina, by na ulicach i placach bawić mieszkańców i turystów. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 27- 30 lipca.
-
Medycyna w Nowym Sączu wywołała burzę w sieci. "Studenci będą jechać na anatomię 250 kilometrów w jedną stronę"
Od października na akademii w Nowym Sączu rusza kierunek lekarski. Ma się na nim kształcić 50 osób. W internecie szybko wypomniano, że uczelnia nie posiada własnego prosektorium, dlatego na zajęcia z anatomii studenci mają dojeżdżać do Radomia, oddalonego o ponad 250 kilometrów.
-
"Lokalny działacz PiS powiedział, że mogę za nim nosić teczkę. Od razu zamknęłam drzwi"
- Mam nadzieję, że w przyszłości o Hrubieszowie będziemy mówić tylko dobrze, a nie tak jak teraz. Gdy słyszę głównie głosy o otwieraniu lodówki, to mało śmieszne, raczej tragiczne i upokarzające dla regionu - mówi burmistrzyni tego miasta Marta Majewska. Opowiada o swojej przeszłości w PiS i o tym, dlaczego dziś bliżej jej do opozycji.
-
Były rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wygrywa w sądzie pracy. "Na uczelni pojawiła się polityka"
- Tam, gdzie w grę wchodzi polityka, tak jak na Uniwersytecie Pedagogicznym, nigdy nie dzieje się dobrze. Standardy polityczne nie przystają do standardów akademickich - mówi prof. Kazimierz Karolczak, były rektor, który został zwolniony z uczelni i właśnie wygrał sprawę w sądzie pracy.