-
"Lokalny działacz PiS powiedział, że mogę za nim nosić teczkę. Od razu zamknęłam drzwi"
- Mam nadzieję, że w przyszłości o Hrubieszowie będziemy mówić tylko dobrze, a nie tak jak teraz. Gdy słyszę głównie głosy o otwieraniu lodówki, to mało śmieszne, raczej tragiczne i upokarzające dla regionu - mówi burmistrzyni tego miasta Marta Majewska. Opowiada o swojej przeszłości w PiS i o tym, dlaczego dziś bliżej jej do opozycji.
-
Były rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wygrywa w sądzie pracy. "Na uczelni pojawiła się polityka"
- Tam, gdzie w grę wchodzi polityka, tak jak na Uniwersytecie Pedagogicznym, nigdy nie dzieje się dobrze. Standardy polityczne nie przystają do standardów akademickich - mówi prof. Kazimierz Karolczak, były rektor, który został zwolniony z uczelni i właśnie wygrał sprawę w sądzie pracy.
-
Środowisko osób z niepełnosprawnościami znów protestuje. Część chce weta prezydenta. "Serce mi pęka"
- Ta ustawa mogłaby być bardzo dobra, a Prawo i Sprawiedliwość mogłoby zapisać się pozytywnie na kartach historii. Ale jak zwykle poszło coś nie tak. Serce mi pęka - mówi Agnieszka Jóźwicka z portalu NaRencie.pl, odnosząc się do nowego prawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnością. Część środowiska domaga się zawetowania ustawy.
-
Przywrócił Juszczyszyna do pracy, teraz ma postępowanie dyscyplinarne. "To jakiś totalny absurd"
Przekroczenie uprawnień zarzuca sędziemu Krzysztofowi Krygielskiemu jeden z rzeczników dyscyplinarnych Przemysław Radzik. Sprawa ma związek z Pawłem Juszczyszynem. Krygielski - jako wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie - przywrócił sędziego do orzekania.
-
"To jest jakiś cyrk. Chcą nas kupić ochłapami". Burzliwie na konferencji wiceministra
Na Lubelszczyznę przyjechał w piątek wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Próbował przekonywać plantatorów malin, że sytuacja już się polepsza i cena owoców delikatnie idzie w górę. Rolnicy nie uwierzyli jednak w te deklaracje. - To zagrywka polityczna - mówili. Oberwało się też TVP.
-
Pierwsze uniewinnienia po Tęczowej Nocy w Warszawie. "Sąd powiedział, że protest nie musi być grzeczny"
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uniewinnił dwie osoby oskarżone o udział w zbiegowisku w tzw. Tęczową Noc. Chodzi o wydarzenia, do których doszło na ulicach Warszawy 7 sierpnia 2020 roku, po zatrzymaniu aktywistki Kolektywu Szpila - Margot. Jej aresztowanie spowodowało protesty na ulicach stolicy.
-
Wysoka kara za wymieszanie zboża. Kolejne sprawy w toku. "To się dzieje na przejściu, ze skutkiem natychmiastowym"
370 tysięcy złotych kary za wymieszanie ziarna technicznego z paszowym będzie musiała zapłacić jedna z firm z województwa lubelskiego. Przedsiębiorstwa sprowadzające zboże z Ukrainy do Polski są kontrolowane przez służby. Inspekcja podaje więc, że podobnych decyzji może być więcej.
-
Kierowca homofobusa uniewinniony. "Sąd uznał za prawdziwe hasła, że homoseksualiści częściej molestują dzieci"
- To haniebny wyrok, szokujący. Prawdopodobnie będziemy składać kasację - mówi pełnomocnik Moniki Drubkowskiej, aktywistki LGBT z Gorzowa Wielkopolskiego. Chodzi o sprawę furgonetek, które jeździły po mieście i głosiły hasła m.in. o tym, że "homoseksualiści częściej molestują dzieci". - Sąd wskazał, że hasła te polegają na prawdzie - dziwi się prawnik.
-
Naukowiec nie ma dobrych wieści dla północnej i zachodniej Polski. "Tam straty są największe"
Susza coraz mocniej daje się we znaki rolnikom. Najgorzej jest na Pomorzu. Są miejsca, w których ponad 95 procent pól jest objętych suszą. - Ale i tak wszystkie uprawy mają deficyt wody i plony będą o około 20 procent niższe - mówi ekspert z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
-
Senatorowie zjechali się do Dorohuska z kontrolą i apelem. "Bądźcie patriotami"
- Próbujemy ten problem rozładować, ale w dalszym ciągu on jest - rozkładał ręce Józef Łyczak z PiS, który wraz z innymi senatorami z komisji rolnictwa przyjechał w środę do Dorohuska, by przyjrzeć się kontroli zboża z Ukrainy
-
Ptasia grypa u kotów. Znamy stanowisko Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. "W tej chwili nie dostrzega ryzyka"
Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach nie potwierdza na razie informacji o tym że źródłem zakażenia kotów ptasią grypą H5N1 mogło być mięso drobiowe. Jak mówi TOK FM szef puławskiego instytutu prof. Stanisław Winiarczyk, w jego instytucie na razie przebadano 40 próbek pochodzących od chorych kotów - w 21 potwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy.
-
''Skończ pan wygadywać te głupoty''. Poseł PiS wygwizdany na proteście w Lubelskiem
Około 200 plantatorów malin i rolników pojawiło się przed jednym z zakładów przetwórczych w Opolu Lubelskim. Protestowali przeciwko zbyt niskim cenom owoców w skupie. - Rząd nie robi nic, by nam pomóc. Sezon będzie stracony - mówili. Na miejscu pojawili się też posłowie.
-
Nie będzie grzywny dla szefowej neo-KRS. Jest za to zmiana na stanowisku prezesa sądu. "Nie wywiązał się z obowiązków"
Szefowa nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie będzie musiała płacić grzywny za nieprzesłanie dokumentów. Karę nałożył na nią kilka miesięcy temu sędzia z Gliwic Paweł Strumiński. Ostatecznie szefowa KRS papiery wysłała - do prezesa sądu w Gliwicach, który miał ich nie przekazać dalej. I choć wielu uznaje, że nie miał takiego obowiązku, to i tak stracił swoją funkcję.
-
Filozofka wygrała z Czarnkiem sprawę o stypendium naukowe. "Czuję złość i bezradność"
Filozofka dr Joanna Malinowska nie dostała - decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki - stypendium naukowego, choć otrzymała najwyższą liczbę punktów. Odwołała się do sądu i wygrała. Przekonuje, że w całej sprawie ważna jest jej społeczna działalność. - Minister Czarnek mówi, że nie będzie finansować "lewaków i komunistów". A ja i moje działania wpisują się dość mocno w ten lewicowy nurt - mówi naukowczyni.
-
Medycy coraz częściej doświadczają przemocy. W Lublinie pacjent ruszył z nożem na ratownika
Do napaści na ratownika medycznego doszło w środę w jednym z lubelskich szpitali, na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. 42-letni mężczyzna próbował ugodzić nożem medyka, który wcześniej mu pomógł. Trafił do aresztu.
-
Sędzia Paweł Juszczyszyn oskarża prezesa sądu, w którym pracuje. "Złośliwe i uporczywe niedopuszczanie do orzekania"
Maciej Nawacki, który jest prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie, został oskarżony m.in. o przekroczenie uprawnień i naruszenie praw pracowniczych Pawła Juszczyszyna. Zgodnie z Kodeksem Karnym, za przestępstwa zarzucane mu w prywatnym akcie oskarżenia, grozi do 3 lat więzienia. - Dziś możemy śmiało mówić o Macieju Nawackim określając go mianem oskarżonego - podkreśla Juszczyszyn.
-
Na Lublinerów już tu wszystko czeka. ''Były pytania, czy przyjazd do Polski jest bezpieczny"
Od 2 do 7 lipca w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie odbędzie się Zjazd Lublinerów, czyli potomków lubelskich Żydów. Już wiadomo, że przyjedzie ponad 200 osób z całego świata. Chcą poznać miasto swoich przodków.
-
"To wyróżnia nas na tle polskich miast". W Lublinie wyznaczają miejsca inspiracji
Osiem lubelskich restauracji i kawiarni dostało tytuł "Miejsca inspiracji". Chodzi o to, by - poza świadczeniem podstawowych usług gastronomicznych - zapewniać gościom dodatkowe wrażenia związane z poznawaniem Lublina. - To jest świetna inicjatywa - mówi jedna z restauratorek.
-
"W Zakładach Azotowych 'Puławy' nie dzieje się dobrze". Prokuratura wszczęła śledztwo
Prokuratura Okręgowa w Lublinie sprawdzi, czy w Zakładach Azotowych "Puławy" doszło do szkody znacznych rozmiarów. Śledczych zawiadomili związkowcy. Wskazują na możliwe niewłaściwe działania zarządu puławskich Azotów oraz całej Grupy Azoty.
-
"Uczy się nas, jak leczyć, ale nie wiemy, jak uczyć". Lubelska uczelnia znalazła na to sposób
Uniwersytet Medyczny w Lublinie prowadzi specjalny kurs dla wykładowców. Mają dowiedzieć się, co robić, aby zachęcić studentów do słuchania i nauki. - Część wykładowców mówiła, że nie potrafią przekazywać wiedzy - słyszymy od prorektora uczelni.