-
Najpierw eksperymentują, potem trafiają na oddział. "Czasami po karetkę dzwonią rodzice, bo tracą kontakt z dzieckiem"
Aż dziesięciokrotnie wzrosła liczba zatruć lekami, doplaczami i innymi substancjami psychoaktywnymi w ciągu kilku ostatnich lat - alarmują lekarze z Lublina. Na toksykologię trafiają już 14-to czy 15-latkowie.
-
Lekarz nie miał ukończonej specjalizacji, a podawał się za kardiologa. Został ukarany przez sąd lekarski
- Dbamy o to, by pacjent, który - widząc nazwisko i specjalizację danego lekarza na tabliczce - wiedział, że to osoba autoryzowana, rzeczywiście ze specjalizacją, a nie ktoś, kto oszukuje pacjentów - mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Warszawski sąd dyscyplinarny ukarał właśnie jednego z lekarzy za podawanie się za kardiologa, choć jeszcze nim nie był.
-
Takiego zakończenia roku się nie spodziewali. Uczniowie przyszli protestować. "Mamy dość, mówimy: nie"
Gorąco przed Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Uczniowie przyszli na uroczystość zakończenia roku z transparentami i plakatami. Bronili w ten sposób zwolnionego nauczyciela fotografii Andrzeja Skoromowskiego. Placówka, w obszernym oświadczeniu, odniosła się do sprawy. Co dalej z lubianym nauczycielem?
-
Oszustwa w imporcie zbóż. Duża akcja KAS, przeszukali setki magazynów
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeszukali 222 siedziby importerów i agencji celnych. Chodzi o import zboża z Ukrainy i oszustwo z tym związane, w tym sprowadzanie zboża wykazywanego w dokumentach jako techniczne.
-
''Jestem załamana. Nie wiem, co z nami teraz będzie''. Nauczycielki z Ukrainy tracą pracę
Program zatrudnienia ukraińskich nauczycielek w szkołach w Lublinie był finansowany z pieniędzy jednej z organizacji międzynarodowych. Pieniądze się skończyły, a miasto twierdzi, że nie ma środków na kontynuację umów. Choć, jak podkreśla wiceprezydent Mariusz Banach, asystentki z Ukrainy dalej są w lubelskich szkołach niezwykle potrzebne.
-
"Zajumali mi dzisiaj 22 paczki kapsułek". Nagrodzili najlepsze pamiętniki o inflacji. Zwyciężyła kierowniczka sklepu
"Inflacja w życiu codziennym Polaków" - tak brzmiało hasło konkursu przeprowadzonego przez Szkołę Główną Handlową i Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Chodziło o to, by napisać pamiętnik i pokazać w nim, jak wzrost cen wpłynął na życie zwykłych ludzi. - Gdyby chcieć nadać twarz inflacji, to byłaby to twarz prezesa NBP - słyszymy od członka jury.
-
Polska będzie się tłumaczyć, jak traktuje cudzoziemców na Podlasiu. 14 spraw przed Trybunałem w Strasburgu
Europejski Trybunał Praw Człowieka właśnie poinformował polski rząd, że przyjął do rozpoznania 14 spraw dotyczących polsko-białoruskiej granicy i tego, jak traktuje się tam migrantów. Uchodźcy mają wsparcie prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
-
Uczniowie walczą o zwolnionego nauczyciela. "Dyrekcja stwierdziła, że mamy z nim zbyt dobry kontakt"
Uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu - tuż przed zakończeniem roku szkolnego - dowiedzieli się, że ich ulubiony nauczyciel musi odejść z pracy. Dyrekcja wręczyła mu wypowiedzenie. Nie godzą się na to, dlatego postanowili o pana Andrzeja zawalczyć. Pod petycją mają już prawie 5 tysięcy podpisów.
-
"Nasz kierunek jest tworem sztucznym". Studenci poskarżyli się do ministra. Uczelnia odpiera zarzuty
"Kierunek lekarski na Akademii Śląskiej jest tworem sztucznym, powołanym do życia wyłącznie w celu wzbogacenia się uczelni" - napisali studenci m.in. do Ministerstwa Zdrowia i izb lekarskich. Opisują problemy z zaliczeniami i zajęciami. - Ostrzegaliśmy, że tak będzie - słyszymy w Naczelnej Radzie Lekarskiej.
-
Lublin znów chce być Europejską Stolicą Kultury. Ostatnią batalię przegrał z Wrocławiem
Lublin stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Chce przy tym skorzystać ze swojego doświadczenia, jakie nabył, zostając w tym roku Europejską Stolicą Młodzieży. Do tworzenia aplikacji zaprasza mieszkańców, artystów i organizacje pozarządowe, by pomysłów było jak najwięcej.
-
"Bycie uchodźcą w Polsce nie jest łatwe. Bywa, że jest się głodnym i nie ma kogo prosić o pomoc"
20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Polskie Forum Migracyjne przygotowało z tej okazji film, który ma przybliżyć życie kobiet - uchodźczyń w Polsce. To opowieść o byciu mamą, zatytułowana "Kołysanki i opowieści o macierzyństwie". - Macierzyństwo to coś, co łączy kobiety na całym świecie. Stąd pomysł na taką opowieść - mówi Weronika Brączek, koordynatorka projektu
-
Lublin chce dać większą samodzielność swoim dzielnicom. "Najlepiej wiedzą, co trzeba zrobić"
Prezydent Lublina i jego urzędnicy planują dać większą decyzyjność poszczególnym dzielnicom. Stąd pomysł na zwiększenie ich budżetów. - Zrobiliśmy taką analizę możliwości i na razie przyjęlibyśmy rozwiązanie, że rezerwa wzrasta ze 170 tysięcy złotych na 300 tysięcy złotych dla każdej dzielnicy - zapowiada prezydent Krzysztof Żuk.
-
"Nie da się żyć w ciągłej uwadze na swoim dziecku z niepełnosprawnością". Rodzice potrzebują wytchnienia
- Jest to ogromnie przykre, gdy mamy tylko 40 miejsc, a ponad 700 zgłoszeń i z ciężkim sercem musimy odmawiać - mówi pani Olga, która organizuje turnusy dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Przekonuje, że taka forma opieki nad rodzinami z chorym dzieckiem pozostawia w naszym kraju wiele do życzenia.
-
''Chórtownia? Chyba raczej 'hurtownia'". Urzędnicy łapali się za głowy, ale racji nie mieli
- Mieliśmy kilka interwencji urzędników, że to niepoprawna nazwa, choć ja już się do niej tak przyzwyczaiłam, że mam trudność z napisaniem poprawnie słowa "hurtownia" - śmieje się Justyna Dziuma, pomysłodawczyni fundacji Chórtownia.
-
Kończą z punktami za zachowanie uczniów. "To niesprawiedliwy sposób oceny"
Od września szkoły w Łodzi i we Włocławku mają zacząć rezygnować z punktowego oceniania zachowania uczniów. Chodzi w szczególności o dzieci w spektrum autyzmu czy z ADHD, u których "niegrzeczne zachowanie" nie wynika z ich złej woli, ale z neuroatypowości. - Gdy dostają za to punkty ujemne, to niesprawiedliwe i dyskryminujące - mówi Jan Gawroński.
-
"Osoby w spektrum autyzmu boją się do tego przyznać w miejscu pracy. Czas to zmienić"
Firmy w Warszawie coraz częściej zaczynają dostrzegać, że mają pracowników w spektrum autyzmu. Jak mówią nam eksperci, wciąż jest tu jednak dużo do zrobienia. - Wiele osób nie przyznaje się do spektrum autyzmu w swoim miejscu pracy. Niestety, ciągle jest to pewna "etykietka z minusem" - mówi nam psychoterapeutka Bernadetta Bieszczanin z warszawskiego Spektrum Wrażliwości.
-
"Będziemy przypominać, że nie mamy pełni praw, które się nam należą". W sobotę w Warszawie wielka Parada Równości
- Parada Równości będzie kolorowa, pozytywna, przepełniona miłością, celebracją naszych tożsamości, naszej różnorodności, różnych orientacji seksualnych. Ale też - ze względu na to, że jesteśmy w Polsce - będzie to parada, w której będziemy przypominać, że nie mamy pełni praw, a chcemy mieć, bo nam się należą - mówi Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii.
-
"Jest aż trudne do uwierzenia, co się stało". Doszli do porozumienia w sprawie ważnego projektu
- Życzymy sobie, żeby sprawy tej wagi, jak ustawa o świadczeniu wspierającym, były procedowane przy realnych konsultacjach społecznych. By nie było tak, że strona społeczna widzi zamknięte drzwi - mówi Anna Duniewicz z Inicjatywy Nasz Rzecznik. Środowisko osób z niepełnosprawnościami doszło do porozumienia w kwestii rządowego projektu ustawy. Przed posiedzeniem w Senacie - który ma zająć się sprawą - zaproponowali swoje poprawki.
-
"Stoczyliśmy się jako państwo. Historia nas rozliczy". Była zastępczyni RPO o migrantach w lesie
- Bardzo często działania Straży Granicznej są opresyjne. Te wszystkie wywózki na Białoruś, wyrzucanie ludzi - to nie tylko złe prawo, ale tragiczna praktyka. A teraz pojawił się też kolejny obszar - mówi nam dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, z którą rozmawiamy o sytuacji na Podlasiu i traktowaniu przez Polskę uchodźców.
-
Nie chcą, by Czarnek dzielił pieniądze z unijnego programu. "Nie można narażać funduszy"
Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz jego szef Przemysław Czarnek powinni być wyłączeni z podziału unijnych pieniędzy - przekonują organizacje pozarządowe. Chodzi o program "Fundusze europejskie dla rozwoju społecznego", w którym środki - na rzecz innych podmiotów - ma dzielić m.in. właśnie resort edukacji.