Karolina Wiśniewska

Karolina Wiśniewska
 • Dlaczego oprawcy zwierząt tak rzadko stają przed sądem? 'Organy ścigania działają opieszale'

  Dlaczego oprawcy zwierząt tak rzadko stają przed sądem? "Organy ścigania działają opieszale"

  Ludzie widzą, że ktoś znęca się nad zwierzęciem i chcą to zgłosić. Dzwonią na numer 112, ale słyszą, że "policja nie jest od tego". Takie sytuacje, jak mówi nam adwokatka Karolina Kuszlewicz, są bardzo częste, a organy ścigania w sprawach dotyczących krzywdy zwierząt działają opieszale. Tylko niewielki odsetek z nich trafia do sądu. Śledztwa są umarzane albo w ogóle odmawia się ich wszczęcia, co widać także w danych, które otrzymaliśmy od prokuratur.

 • Azyl dla zwierząt egzotycznych na terenie Lasów Państwowych? Dyr. poznańskiego ZOO ostrzega: Widzę tu dużo zagrożeń

  Azyl dla zwierząt egzotycznych na terenie Lasów Państwowych? Dyr. poznańskiego ZOO ostrzega: Widzę tu dużo zagrożeń

  Pod Warszawą, na gruntach Lasów Państwowych, rząd zamierza stworzyć Centralny Azyl dla zwierząt. Miałyby tam trafiać m.in. osobniki zatrzymane na granicy, jak niegdyś słynne tygrysy. Z jednej strony można powiedzieć "w końcu", jednak dyrektorka zoo w Poznaniu Ewa Zgrabczyńska zachowuje ostrożność i mówi, że "jest zwolenniczką tego, by azylowanie było związane instytucjonalnie z ogrodami zoologicznymi". - Żeby nie był to jeden wielki moloch, do którego wrzuca się wszystko - dodaje.

 • Marny los psich seniorów z Palucha. Ich budynek się rozpada, a urzędnicy nie mogą się dogadać

  Marny los psich seniorów z Palucha. Ich budynek się rozpada, a urzędnicy nie mogą się dogadać

  Przez lata mieszkały w budynku, o którym wolontariusze mówili wprost - "ruina". Kiedy padało, woda lała się do środka, gdy spadł śnieg - z niepokojem patrzono, czy dach przypadkiem nie oberwie im się na głowy. Starym i chorym psom ze Schroniska na Paluchu w Warszawie nowe miejsce obiecano już wiele lat temu. Wciąż jednak nie ma podpisanego porozumienia między miastem a zarządcą terenu, którymi są Porty Lotnicze.

 • Która szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepsza? Lekarz ma prostą odpowiedź

  Która szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepsza? Lekarz ma prostą odpowiedź

  - Nie ma znaczenia, jaką szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymamy. Każda, która jest obecnie dostępna na rynku, jest uznawana za bezpieczną i skuteczną - mówi nam dr Bartosz Fiałek. Przekonuje też, że nie należy podchodzić sceptycznie do preparatów AstryZeneki ani Johnson & Johnson i wyjaśnia, dlaczego nie należy porównywać szczepionek.

 • Indyjska mutacja koronawirusa groźniejsza niż poprzednie? Pytamy lekarza

  Indyjska mutacja koronawirusa groźniejsza niż poprzednie? Pytamy lekarza

  "Podwójny mutant" z Indii jest zaliczany do wariantów koronawirusa, które powinniśmy obserwować, ale którymi nie powinniśmy się jeszcze niepokoić - mówi nam dr Bartosz Fiałek. Podkreśla jednak, że każdy, kto z Indii przyjeżdża do Polski bezwzględnie powinien przejść 10-dniową kwarantannę oraz dwa testy na obecność wirusa.

 • Przed sąd za uratowanie psa. 'Państwo polskie z obrońców zwierząt robi kryminalistów'

  Przed sąd za uratowanie psa. "Państwo polskie z obrońców zwierząt robi kryminalistów"

  Największym problemem obrońców zwierząt w Polsce jest to, że nie walczą z oprawcami, ale z całym systemem - mówią nasi rozmówcy, którzy zajmują się tym od lat. Na koncie mają nie tylko zarzuty, ale i wyroki. - Za każdym razem w sądzie mówię, że dzisiaj zachowałbym się tak samo. Wolę ponieść karę, ale nie oddawać zwierząt oprawcom - słyszymy od jednego z nich.

 • Wchodzą nowe stawki mandatów. Czy to koniec z puszczaniem psów bez smyczy? Nie. 'Prawo się nie zmienia'
 • To koniec 'piątki dla zwierząt'? Ministerstwo mówi, że taka forma ustawy nie jest już możliwa. 'I rozczarowanie, i zdziwienie'
 • W poszukiwaniu sensu dla III linii metra 'Jeśli już budować, to na pewno nie tam'

  W poszukiwaniu sensu dla III linii metra "Jeśli już budować, to na pewno nie tam"

  Trzecia linia metra - to nośne hasło rzuca na stół prezydent Trzaskowski, wywołując gorące dyskusje. Jedni łapią się za głowę, pytając, po co Warszawie tak drogie w budowie i utrzymaniu przedsięwzięcie, skoro podobne cele można zrealizować szybciej i taniej. Inni - na przykład mieszkańcy Białołęki - nie kryją oburzenia, że podziemna kolejka nie dotrze właśnie do nich. Czy Warszawie rzeczywiście potrzebna jest teraz nowa linia metra, a jeśli tak - to czy na pewno na Gocław?

 • Wróblewski na RPO. Kto go poprze? 'Lidia Staroń nie ma w tym żadnego interesu, bo sama chce być Rzecznikiem'

  Wróblewski na RPO. Kto go poprze? "Lidia Staroń nie ma w tym żadnego interesu, bo sama chce być Rzecznikiem"

  - Bartłomiej Wróblewski jest o wiele poważniejszym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich niż Piotr Wawrzyk, ale wciąż nie daje gwarancji zwycięstwa - mówi nam Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl. Zwraca uwagę, że nawet jeśli kandydata PiS poprze Jan Libicki PSL, to kilku głosów i tak mu brakuje. Lidia Staroń? - Ona sama chce być RPO i nie ma interesu w głosowaniu za Wróblewskim - podkreśla Stankiewicz.

 • 'Jestem ozdrowieńcem. Gdybym dostał drugą dawkę, to byłoby marnotrawstwo'

  "Jestem ozdrowieńcem. Gdybym dostał drugą dawkę, to byłoby marnotrawstwo"

  - Uważam, że jeśli otrzymałbym drugą dawkę szczepionki, tym bardziej w dobie niedoboru preparatów, byłoby to po prostu marnotrawstwem i zabraniem szansy na szczepienie dla jakiejś innej osoby - mówi nam dr Bartosz Fiałek, lekarz i ozdrowieniec, który popiera rekomendację, by osoby, które przechorowały koronawirusa szczepić jedną dawką.

 • Przez rok w Polsce wykonano 10 mln testów na COVID-19. Ekspert: Nie ma się czym chwalić

  Przez rok w Polsce wykonano 10 mln testów na COVID-19. Ekspert: Nie ma się czym chwalić

  Minister Adam Niedzielski w mediach społecznościowych poinformował, że w Polsce - od początku trwania epidemii - wykonano 10 mln testów na koronawirusa. Zdaniem ekspertów, wynik nie powinien być powodem do dumy. - Ta liczba o niczym nie mówi - stwierdza dr Bartosz Fiałek i tłumaczy, ile testów dziennie powinno się wykonywać, by panować nad rozwojem epidemii.

 • Śmierć Jolanty Brzeskiej. 'W normalnej procedurze nie możemy doczekać się sprawiedliwości'. Czy powstanie sejmowa komisja śledcza?

  Śmierć Jolanty Brzeskiej. "W normalnej procedurze nie możemy doczekać się sprawiedliwości". Czy powstanie sejmowa komisja śledcza?

  Lokatorzy przekonują, że śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej są "zamiatane pod dywan", dlatego przy okazji 10. rocznicy zabójstwa działaczki, domagają się powołania w tej sprawie sejmowej komisji śledczej. Sprzymierzeńców mogą szukać m.in. na Lewicy. - Uważam, że ta komisja powinna powstać - mówi nam posłanka Magdalena Biejat. A co na to PiS?

 • Pies na łańcuchu to nie tylko wieś. Mały Puszek przez 13 lat stał na uwięzi w Warszawie

  Pies na łańcuchu to nie tylko wieś. Mały Puszek przez 13 lat stał na uwięzi w Warszawie

  Niektóre psy latami stoją na łańcuchach, a ich właściciele przekonują, że zapewniają im dobre warunki. Zdarza się to nie tylko na wsi. OTOZ Animals interweniował niedawno w Sopocie i w Warszawie. Inspektorka Anna Drewa stwierdza, że zmienić musi się nie tylko prawo dotyczące ochrony zwierząt, ale też edukacja. I przekonuje, że o odpowiednim traktowaniu braci mniejszych powinno się nauczać w szkołach, bo wzorce wynoszone z domów nie zawsze są najlepsze.

 • Klientów w otwartych lokalach nie brakuje. Czy policjant może wlepić im mandat?
 • 'Od lat słyszę, że bloki z wielkiej płyty zaraz się zawalą'. Czy jest się czego bać?
 • Co się dzieje w Radysach? 'Jest masa dowodów na popełnienie przestępstwa'

  Co się dzieje w Radysach? "Jest masa dowodów na popełnienie przestępstwa"

  Akcją wywożenia psów z Radys latem żyła cała Polska. Schronisko pustoszało, ale działało dalej, bo zdaniem służb weterynaryjnych, nie było podstaw do jego zamknięcia. Dziś, jak dowiadujemy się w inspekcji, słynnego schroniska państwa D. nie ma już w rejestrach. Gminy szybko zaczęły wypowiadać umowy, a połowa czworonożnych "radysiaków" znalazła już nowe domy.

 • Skąd się biorą włamania na konta polityków PiS? 'Większość kont politycy prowadzą sami. Edukacji brakuje. Bardzo'
 • Sprawdzają prędkość kierowców w Warszawie. 'Wyniki są przerażające. Mamy drogową patologię'

  Sprawdzają prędkość kierowców w Warszawie. "Wyniki są przerażające. Mamy drogową patologię"

  Działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wzięli pod lupę prędkość, z jaką poruszają się kierowcy na ulicach w Warszawie. Wyniki są dramatyczne. Pokazują, że zgodnie z przepisami jeździ niewielka grupa osób, często kursantów prawa jazdy. Nie brakuje za to "śmiałków", którzy w środku miasta pędzą ponad 100 km/h. - Mamy absolutną drogową patologię - mówi przedstawiciel MJN. Co jest tego powodem?

 • Ile kosztowały szpitale tymczasowe? 'Zmarnowane zostały ogromne miliony'

  Ile kosztowały szpitale tymczasowe? "Zmarnowane zostały ogromne miliony"

  Spytaliśmy wojewodów o koszty szpitali tymczasowych w ich regionach. Z odpowiedzi wynika, że placówki te pochłonęły setki milionów złotych. Czy to dobrze wydane pieniądze? Eksperci mają wątpliwości. - Budowanie takich szpitali, które zaraz będą musiały zostać rozebrane to marnowanie potencjału i pieniędzy - mówi dr Piotr Karniej i podaje przykłady, jak można było to zorganizować lepiej.