-
Joe Biden przyjedzie do Polski w rocznicę ataku Rosji na Ukrainę? "To jeden z wariantów, jedna z możliwości"
O wizycie Joe Bidena w Warszawie poinformowała w czwartek stacja CNN. - Wiadomo, że rocznica inwazji jest datą bardzo ważną. Amerykanie na pewno będą chcieli ją w znaczący sposób podkreślić - powiedział w TOK FM Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odpowiedział też na pytania, czy Polska jest gotowa przekazać Ukrainie samoloty.
-
W Ukrainie wojna na wycieńczenie. "Trzeba brać pod uwagę, że Ukraina nie wytrzyma tego zbyt długo"
Zdaniem prof. Romana Kuźniara Białoruś nie dołączy do wojny. - Choć ten chytrus z Mińska jest cały czas młotkowany - mówił w TOK FM ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenił, "weszliśmy w fazę wojny, kiedy decydują zasoby, bo to jest wojna na wycieńczenie". Podkreślił jednak, że wysłanie czołgów na Ukrainę niekoniecznie rozwiąże wszystkie problemy. - Jeśli chodzi o sprzęt, to czołg jest pierwszą ofiarą tej wojny - stwierdził.
-
Grzyb z "The Last of Us" istnieje i wielu go je. "Sprytne połączenie". Mykolożka wskazała najśmieszniejszą scenę
Prof. Martę Wrzosek ubawił pierwszy odcinek hitowego serialu "The Last of Us". - Tam jest bardzo dużo wątków bazujących na odkryciach naukowych, natomiast są połączone w sposób zupełnie dowolny - mówiła w TOK FM. Wyjaśniła, że Cordyceps, który w filmie ma zamieniać ludzi w zombie, jest przez wielu jedzony w suplementach. Ekspertka wskazała też na drożdżaka, który jest znacznie bardziej niebezpieczny niż serialowy grzyb.
-
"Wystarczyło nakleić plaster na ranę, która miała 5 mm". Wezwanie pogotowia "zaleca się", bo kolejka do lekarza jest długa
"Pielęgniarka poradziła wezwanie pogotowia ratunkowego, bo wolne terminy u lekarza rodzinnego są dopiero za trzy dni" - to tylko jedno z wyjaśnień, jakie usłyszeli ratownicy medyczni, którzy zostali wezwani do przypadku, który nie zagrażał życiu i zdrowiu. Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi ledwie kilkadziesiąt godzin przed rozmową w TOK FM został wezwany po to, żeby... nakleić plaster na maleńką ranę podudzia.
-
Co zrobi KRRiT w sprawie "Siły kłamstwa"? "Znalezienie argumentów za ukaraniem nadawcy jest na granicy niemożliwości"
Jaką decyzję podejmie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ws. reportażu "Siła kłamstwa" TVN24? - Ja bym taką sprawę oddalił i umorzył. Co zrobi przewodniczący Świrski, tego nie wiadomo - mówił w TOK FM były szef KRRiT oraz b. prezes TVP Jan Dworak. Jak stwierdził, nie zaczynałby całej sprawy "od ogromnej zapowiedzi ukarania nadawcy, bo to świadczy o pewnej stronniczości".
-
"Musiałby się zdarzyć cud, byśmy mogli obniżać stopy procentowe". Samcik o inflacji, która rozdaje karty
Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych. - Nie założyłbym się, że przez cały 2023 rok stopy pozostaną bez zmian. Nie spodziewam się też obniżania stóp procentowych - komentował w TOK FM Maciej Samcik. Publicysta ekonomiczny przypomniał, że główny wpływ na decyzje RPP ma inflacja. - To, o co walczymy, to żebyśmy mieli pod koniec 2023 roku jednocyfrową inflację. Wydaje mi się to trudne do osiągnięcia - przyznał.
-
Przed nami "rok polowania na Tuska". Co jeszcze szykuje PiS? "Będzie waloryzacja 500 plus, jestem się w stanie założyć"
Przed nami rok wyborów parlamentarnych. - Czeka nas najbrutalniejsza kampania, z jaką mieliśmy do czynienia - oceniła w TOK FM Kamila Biedrzycka-Osica. Clou walki wyborczej, co już widać w przekazie polityków PiS i związanych z nimi mediów, będzie atak na lidera największej partii opozycyjnej. - To będzie rok polowania na Donalda Tuska - mówiła Dominika Długosz. Ale rządzący mają też w zanadrzu sporo pieniędzy, którymi chcą przekonać wyborców. - Na sejmowych korytarzach słyszałam, że transfery na socjal, kolejne programy mają sięgnąć nawet 100 mld złotych. To są gigantyczne pieniądze - podkreśliła dziennikarka "Newsweeka".
-
"Benedykt XVI to papież niedoceniany". Watykanista o pomyjach, które - niesłusznie - wylano na głowę Benedykta
Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Zdaniem watykanisty prof. Arkadiusza Stempina to właśnie następca Jana Pawła II wydał walkę pedofilii w szeregach duchowieństwa. - Skala przestępstwa była niewiarygodna, na głowę Benedykta wylały się pomyje. Ale niesłusznie. W tym sensie był to tragiczny pontyfikat, podobny do pontyfikatu Pawła VI - argumentował w TOK FM ekspert z Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera.
-
"Totalna katastrofa". Były zastępca szefa SKW o chaosie w służbach i Tomaszu L. "Jestem daleki od spokoju"
Były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego ma nadzieję, że w sprawie Tomasza L. "w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weźmie górę profesjonalizm, a nie wpływ polityczny". I uda się wyjaśnić sprawę rosyjskiego szpiega. Płk rezerwy Maciej Matysiak przyznał w TOK FM, że "przerażającym scenariuszem" byłoby, gdyby okazało się, że zatrzymany w marcu urzędnik już w 2006 roku był współpracownikiem Rosji.
-
"Rosyjska polityka szantażu zadziałała". Ekspert o "nieproporcjonalnym układzie", czyli wymianie Griner za Buta
Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich ocenił, że wymiana Brittney Griner za Wiktora Buta "to trochę nieproporcjonalny układ". Dlatego zasugerował w TOK FM, że sprawa może mieć drugie dno. - Na tym etapie wydaje się, że to byłoby dziwne, że koszykarka została wymieniona za handlarza bronią - uważa Wojciech Konończuk.
-
"Obecny 'dziennik telewizyjny' jest bardziej perfidny od programów w stanie wojennym". Steinhoff o 700 mln zł dla TVP
Prawo i Sprawiedliwość ponosi pełną odpowiedzialność za to, że z telewizji publicznej zrobiła telewizję partyjną - mówił w TOK FM Janusz Steinhoff. Były wicepremier ostro skrytykował pomysł wzrostu nakładów na TVP. Ocenił też, dlaczego rząd nie chce znaleźć w budżecie pieniędzy, by pomóc przedsiębiorcom w czasach wzrostu cen gazu.
-
"Obłęd antyniemiecki" pomoże wygrać wybory? Miller o Kaczyńskim i "krakowskim zerze ważniejszym niż miliardy euro"
Zdaniem Leszka Millera "Niemcy są w głębokiej konfuzji, bo nie bardzo rozumieją, o co Polakom chodzi" w sprawie Patriotów zaproponowanych przez Berlin. - Tym bardziej że min. Błaszczak wyraził entuzjastyczne wręcz poparcie. Ale zapomniał wcześniej zadzwonić do Kaczyńskiego - ocenił gość TOK FM.
-
"Nie będzie zmiłuj". Porażka na Śląsku zaboli PiS. A swój udział w niej ma sam prezes Kaczyński
Utrata przez PiS władzy w sejmiku śląskim to - jak ocenił w TOK FM senator Jan Maria Jackowski - "potężna porażka". - I prognostyk. W najbliższym roku możemy być świadkami niejednego zaskoczenia - uważa polityk, który przez lata związany był z PiS. Jak zasugerował, wpływ na utratę władzy przez PiS na Śląsku miał sam Kaczyński. Bo marszałek Jakub Chełstowski, który uczestniczył w spotkaniach prezesa Prawa i Sprawiedliwości z wyborcami, był rozczarowany wypowiedziami lidera partii rządzącej.
-
"Kaczyński postanowił zostać Benny Hillem polskiej sceny politycznej". Bezlitosna ocena tournee prezesa PiS
Choć inflacja bije rekordy, a prezes partii rządzącej regularnie obraża różne grupy obywateli, to poparcie dla PiS nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. - PiS ma 32-34 proc. wyborców i tyle będzie miało. Ich nie zrazi nic, co prezes powie. Jestem głęboko przekonana, że poniżej 30 proc. poparcie dla PiS nie spadnie - oceniła w TOK FM Dominika Długosz z "Newsweeka".
-
"Niech pani szanuje inteligencję". Wielowieyska wytyka min. Ścigaj woltę ws. "lex Czarnek 2.0"
Kiedy Agnieszka Ścigaj nie była w rządzie PiS, ostro krytykowała "lex Czarnek". Po wejściu do rządu projekt zwany "lex Czarnek 2.0" poparła. - Trochę pani zaprzecza swoim ideałom i temu, co pani mówiła - oceniła w TOK FM Dominika Wielowieyska. Dziennikarka pytała też ministrę, czy poprze wniosek opozycji ws. wotum nieufności dla min. Zbigniewa Ziobry. - A kto miałby zastąpić min. Ziobrę? Nie ma wniosku, ja się do niego odniosę, jak będzie - stwiedziła Ścigaj.
-
Zbliża się koniec rządowej kariery Ziobry? "PiS jest 'na musiku'. Czarnek był hodowany na alternatywnego Ziobrę"
Jak ocenił Paweł Poncyljusz (KO) w TOK FM, Jarosław Kaczyński "może położyć na ołtarzu zgody z Komisją Europejską Zbigniewa Ziobrę i jego posłów". Żeby w końcu do Polski popłynęły pieniądze z KPO. Na nowego ministra sprawiedliwości typowany jest Przemysław Czarnek. - Minister Czarnek był hodowany na alternatywnego Ziobrę - stwierdziła Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.
-
Poparcie dla PiS spada, inflacja rośnie. Wtem pojawia się temat "zapory" na granicy z Rosją. "Jest potężna panika"
Szef MON poinformował, że na granicy z obwodem kaliningradzkim stanie tymczasowa zapora. - Myślę, że kwestie bezpieczeństwa będą przez obóz rządzący bardzo podnoszone, bo oddala to uwagę [społeczeństwa] od inflacji i służy konsolidacji części elektoratu - komentowała w TOK FM dr Barbara Brodzińska-Mirowska.
-
PiS kontra inflacja. Fogiel mówi o NBP i wspomina lata 90.: Nie zależy nam, by Polaków wtrącić w ponure odmęty
Sąd Apelacyjny w Gdański unieważnił wyrok bydgoskiego sądu w sprawie, którą senator PO Krzysztof Brejza wytoczył prezesowi PiS. Unieważnione orzeczenie było korzystne dla Jarosława Kaczyńskiego. Czy prezes PiS stawi się w sądzie, jeżeli dostanie wezwanie? - Pan prezes zawsze dopełnia wszelkich obowiązków - powiedział w TOK FM Radosław Fogiel. Rzecznik PiS pytany był też o rekordowo wysoką inflację. Czy rządzący mają plan na to, by nie przebiła 20 proc.?
-
"Atom zawraca politykom w głowie". Były szef PGE: Nie wiemy, czy to poważne decyzje, czy ustawki pod wybory
Rząd decyzje ws. elektrowni atomowych w Polsce podejmuje w ekspresowym tempie. Od piątku do poniedziałku ogłoszono wykonawców dwóch takich inwestycji. - Cały rząd jest obecnie zainteresowany atomem, zamiast np. dostarczaniem węgla do gospodarstw domowych - komentował w TOK FM Krzysztof Kilian. Były prezes PGE ocenił, że rządzący powinni poinformować rywali politycznych o szczegółach inwestycji. Ze względu na ich wagę i koszty.
-
Krytyka ws. elektrowni atomowej zabroniona? Poseł PiS: Te wypowiedzi powinny trafić do Departamentu Stanu USA
Amerykański koncern Westinghouse ma wybudować pierwszą w Polsce elektrownię atomową. Przedstawiciele opozycji w TOK FM zgodnie ocenili, że taka inwestycja jest nam bardzo potrzebna. Ale skrytykowali nietransparentny proces wyboru firmy, która zrealizuje inwestycję. Zdenerwowało to posła PiS. - Jak rozumiem, państwo uważają, że Stany Zjednoczone uczestniczą w jakiejś niejasnej procedurze - mówił Marcin Porzucek.