-
Giertych na liście KO. Czy będzie też miejsce dla "Petru, by pognębić Mentzena"? "Nie mam nic przeciwko"
Tomasz Siemoniak bronił w TOK FM decyzji o wystawieniu Romana Giertycha na liście w KO w Świętokrzyskiem. Zdaniem wiceszefa PO "dzielenie włosa na czworo", czyli przypominanie przeszłości Giertycha i jego konserwatywnych poglądów "jest bez sensu". W czasie rozmowy padło też ciekawe pytanie - od Władysława Frasyniuka - o start w wyborach Ryszarda Petru.
-
Legionella w Rzeszowie. "Ten sygnał został przeoczony". Dr Grzesiowski: Powinny być zakupione testy
Cały czas nie wiemy, co jest przyczyną zakażeń legionellą w Rzeszowie. Do tej pory zmarło osiem osób. - Sytuacja jest dość nietypowa i przez to też poważna - mówił w TOK FM dr Paweł Grzesiowski. Immunobiolog uważa, że w obecnej sytuacji wszyscy pacjenci w regionie "zgłaszający się z objawami zakażenia układu oddechowego - w szczególności z zapaleniem płuc, powinien być badany na obecność legionelli"
-
Prigożyn nie żyje? W katastrofie mógł zginąć sobowtór, a szef Grupy Wagnera jest w Afryce. "To bardzo przebiegły człowiek"
Prigożyn pozostaje żywy, dopóki jest potrzebny Putinowi. Jeżeli przestał być potrzebny, to Putin mógł zlecić zabójstwo - mówiła w TOK FM Masza Makarowa. Rosyjska dziennikarka związana z Biełsatem przypomniała, że szef Grupy Wagnera miał kilku sobowtórów, więc nie jest wykluczone, że w katastrofie mógł zginąć jeden z nich. - A Prigożyn znajduje się w Afryce, próbując uciec od mordu, który na nim zaplanowano. Prigożyn jest bardzo przebiegły - podkreśliła.
-
"Policja poczuła się bezkarna". Co najmniej 34 osoby zmarły podczas policyjnych interwencji
Zdaniem dra Piotra Kładocznego, w polskiej policji nigdy nie było zbyt dobrze, jeżeli chodzi o przestrzeganie praw człowieka. Ale obecnie sytuacja jest jeszcze gorsza. Z danych opublikowanych przez OKO.Press wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat 34 osoby zmarły w czasie policyjnych interwencji.
-
Kołodziejczak ministrem rolnictwa? Kandydat KO jasnej odpowiedzi nie dał. Zdradził za to pomysł na referendum ws. kobiet
Michał Kołodziejczak przekonywał w TOK FM, że nie będzie wypierał się krytycznych wypowiedzi pod adresem Donalda Tuska, z którym teraz idzie do wyborów. Pytany o prorosyjskie sympatie mówił, że nie jest z ABW, żeby sprawdzać ludzi, z którymi się fotografuje. - To, że się unoszę, pokazuje, jak zostawiliście ludzi na prowincji, których zagospodarowuje Konfederacja i PiS - stwierdził. Lider AgroUnii powiedział, że poparłby ustawę w sprawie finansowania in vitro z budżetu. A co z likwidacją Funduszu Kościelnego i liberalizacją przepisów antyaborcyjnych?
-
Wojsko w służbie PiS-u? Były wiceminister obrony mówi o skandalu. "Rzecz niegodna polityków"
Dla liderów PiS-u ulubionym tłem do publicznych wystąpień jest ostatnio wojsko. Były już liczne konferencje prasowe z żołnierzami w tle. Teraz przyszedł czas na pikniki wojskowe, podczas których znajduje się czas, by atakować opozycję. Wprowadzanie polityki do wojska skrytykował w TOK FM były wiceminister obrony Janusz Zemke. Jak stwierdził, takie działanie jest skandalem i "rzeczą niegodną polityków".
-
Defilada w Warszawie "inna niż poprzednie". "Będzie to w dużym stopniu napinanie muskułów"
Podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego mamy zobaczyć, jak wzmocniła się nasza armia. - Wciąż jesteśmy w większości w sferze planów, a czasami marzeń odległych. Więc będzie to w dużym stopniu napinanie muskułów - komentował w TOK FM generał dywizji w stanie spoczynku prof. Bogusław Pacek.
-
Referendum PiS w służbie polityki. "Gdzie mentalnie jest Kaczyński?"
PiS na długi weekend przygotował serial z Jarosławem Kaczyński i pytaniami referendalnymi w rolach głównych. Poznaliśmy pierwsze dotyczące "wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw". - Może w latach 90. to pytanie byłoby sensownym, ale nie w 2023 roku - oceniła w TOK FM Jolanta Ojczyk z Business Insidera. - Tym pytaniem PiS stracił czujność społeczną, którą miał przez jakiś czas. Np. osiem lat temu zadawał kluczowe pytania o socjal, a teraz ma wrażenie, że to są pytania zastępcze - stwierdził Łukasz Kijek z portalu Money.pl.
-
Wojsko zgubiło zapalnik od pocisku. "Ręki nie urwie, ale palce może poranić"
Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura pochwalił wojsko za to, że nie ukrywało faktu zgubienia zapalnika do pocisku. Ale jednocześnie zarzucił wojskowym, że nie powiedzieli całej prawdy. - To jest nieprawda, co zaznaczono w oficjalnym komunikacie przekazanym przez MON, że zapalnik ma wbudowane zabezpieczenia i nie stanowi zagrożenia dla otoczenia - podkreślił w TOK FM ekspert.
-
Niedzielski będzie ukarany? "Władza chce pokazać, że ma to gdzieś". Kaczyński ma mocną kartę w ręku
Nic nie wskazuje na to, że premier chce ukarać min. Adama Niedzielskiego. - Sytuacja z ministrem powinna być w poniedziałek wyjaśniona. Uważam, że nie ma innej drogi, jak podanie się do dymisji - oceniła w TOK FM Joanna Miziołek. Dziennikarka "Wprost" zwróciła uwagę, że Mateusz Morawiecki w sobotę ogłosił, że zaczyna urlop. - Władza chce tak trochę ostentacyjnie pokazać, że nie zajmuje się tematem, ma to gdzieś - stwierdziła.
-
"Monetyzują szamaństwo". Lekarz wstydzi się za kolegów z "podziemia". Co zrobi resort zdrowia?
Niestety niewielka część moich kolegów zbłądziła - przyznał w TOK FM prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas. Konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego ocenił, że stosowanie przez lekarzy np. metody ILADS w leczeniu boreliozy to "monetyzowanie szamaństwa". O "podziemiu" medycznym, w którym stosuje się niepotwierdzone naukowo procedury do leczenia boreliozy, opowiada najnowszy serial dziennikarza TOK FM Michała Janczury.
-
Grupa Wagnera na terenie Białorusi. Najnowsze ustalenia amerykańskich ekspertów ws. zadań wagnerowców
Najemnicza Grupa Wagnera zapewne zastępuje armię rosyjską jako główny partner szkolący żołnierzy białoruskich - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie.
-
To może zmartwić PiS. Dr Flis nie ma złudzeń. "Lipcowe sondaże są lipnym źródłem prognoz"
Dr Jarosław Flis uważa, że PiS nie ma co marzyć o 40-procentowym wyniku w jesiennych wyborach. Jak argumentował w TOK FM ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego, "jeszcze nigdy partia rządząca nie zdobyła w październiku więcej, niż miała w sondażach w lipcu". A PiS obecnie ma poparcie na poziomie 33-35 proc., choć według CBOS-u na partię Kaczyńskiego chce głosować tylko 29 proc. badanych.
-
Ukraińcy "wdają się w bijatyki, które nie powodują postępów". Ekspert o kontrofensywie, czyli "dreptaniu w miejscu"
Według gen. Waldemara Skrzypczaka "ukraińska kontrofensywa została w zasadzie zatrzymana na kierunku południowym, na polach minowych i fortyfikacjach rosyjskich". - Ukraińcy skupili się nie wiedzieć czemu na zdobyciu Bachmutu, a nie idą w kierunku obwodów ługańskiego i donieckiego, żeby całkowicie odbić z rąk Rosjan Donbas - analizował w TOK FM były dowódca Wojsk Lądowych.
-
Pożar w Zielonej Górze nie będzie pewnie ostatni. "Mamy takie zakopane trupy". Jak rozbroić tykające bomby ekologiczne?
Pożar w Przylepie przypomniał, jak dużym problemem są w Polsce nielegalne składowiska niebezpiecznych odpadów. Niestety takich miejsc, jak magazyn, który zapalił się w sobotę, jest znacznie więcej. - Takie bomby ekologiczne są np. w Zachemie w Bydgoszczy, w Małopolsce. Chyba nie ma województwa, w którym nie ma chociaż jednego takiego miejsca - mówiła w TOK FM ekspertka gospodarki odpadami Hanna Marliere.
-
Pożaru w Zielonej Górze można było uniknąć? "Miasto markowało". Na baseny 100 mln się znalazło, na likwidację składowiska nie
W magazynie w Przylepie, który płonie od soboty, znajdowały się m.in. "substancje o statusie trucizny lub takie, które w dużej dawce powodują śmierć". Wyrok NSA, który nakazywał władzom Zielonej Góry usunięcie odpadów, uprawomocnił się trzy lata temu. - Miasto markowało, że składowisko będzie sprzątać, ogłaszając przetargi, potem ich nie rozstrzygając - mówiła w TOK FM Maja Sawłacka z "Gazety Wyborczej".
-
"Ryzyko korupcji" przy dzieleniu środków przez Polski Fundusz Rozwoju. Banaś mówi też o "poważnych ustaleniach" ws. TVP
Najwyższa Izba Kontroli w ciągu najbliższych tygodni opublikuje raport z kontroli w Polskim Funduszu Rozwoju - zapowiedział w "Poranku Radia TOK FM" Marian Banaś. Jak stwierdził prezes NIK-u, kontrola "wykazała ryzyko korupcji". Chodzi m.in. o pieniądze wydawane w ramach tarcz pomocowych.
-
Czy Andrzej Duda powinien ułaskawić Marikę? Były minister sprawiedliwości podpowiada prezydentowi
Skazana za rozbój Marika wyszła z więzienia dzięki decyzji Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny skrzętnie pomija w swoich wystąpieniach fakt, że to jemu podległy prokurator wniósł o skazanie młodej kobiety. Jak komentował w TOK FM były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, "od strony prawnej nie jest w stanie podważyć decyzji prokuratora", który wnioskował o ukaranie Mariki. Co zrobi prezydent Duda w sprawie młodej kobiety?
-
Zełenski powinien przeprosić za rzeź wołyńską? Szef gabinetu Dudy: Przepraszanie to banalizacja
- Przepraszanie to banalizacja pamięci historycznej. Chodzi o to, żeby uznać ogrom tej tragedii, potępić jej sprawców i oddać hołd ofiarom. To jest znacznie dalej idące niż jakieś przeprosiny - powiedział w TOK FM Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
-
Zamieszki we Francji to dla Morawieckiego "polityczne złoto"? "Uważam, że to jest niegodne"
Zdaniem byłego ambasadora Polski w Paryżu Tomasza Orłowskiego "niegodnym jest posługiwanie się w bieżącej polityce polskiej sprawą tragicznych wydarzeń we Francji". A takiego porównania dokonał - przypomnijmy - premier Mateusz Morawiecki w specjalnym filmie na Twitterze.