-
"Nie mogłam już uratować tego chłopca". O rosyjskiej wojnie, której "głównym orężem była pogarda" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Potem nie łapano już zakładników na ulicach. Zabierano ich, zbitych do nieprzytomności, z mieszkań, do których wdzierali się zamaskowani żołnierze" - pisze Krystyna Kurczab-Redlich w książce "Pandrioszka". Reportażystka opisuje w niej m.in. wojnę w Czeczenii.
-
Duda nie zwołał RBN przed szczytem NATO. "Zapraszanie opozycji, mogłoby wyborcom dać do myślenia"
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że po szczycie NATO zostanie zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Według prof. Anny Pacześniak zdecydowały sprawy PR-owe. - To byłoby niedopuszczalne z punktu widzenia PiS w kampanii wyborczej - mówiła w TOK FM ekspertka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
-
Wiceminister broni słów Kaczyńskiego o osobach transpłciowych. "Ten absurd był jakoś tam ośmieszony"
Jarosław Kaczyński podczas spotkań ze zwolennikami PiS w weekend drwił z osób transpłciowych i przekonywał, że trzeba się bronić przed "dominacją pewnego typu kultury, która wynika z pewnego rodzaju (...) odejść od normy". - O ile ja dobrze pamiętam, to była wypowiedź dotycząca pewnej ideologii, która rzeczywiście może prowadzić do absurdów. I ten absurd był jakoś tam ośmieszony - próbował tłumaczyć prezesa w TOK FM Artur Soboń, wiceminister finansów.
-
Drożyzna szaleje, a rząd się z tym pogodził. "Siedzimy skuleni i czekamy na rozwój wypadków"
Według ekonomistów, w wakacje czekają nas podwyżki cen żywności o ponad 20 proc. Co w tej sprawie robi polski rząd? Zdaniem Joanny Solskiej z "Polityki", nie wykorzystuje nawet tych możliwości, które posiada. - My ciągle mamy duże rezerwy w produkcji żywności. Moglibyśmy i zboża, i mięsa produkować o wiele więcej, ale my ciągle nie mamy też polityki rolnej - mówiła w TOK FM.
-
Aborcja Bez Granic dostaje już pytania od osób z USA. "Mamy dwie rzeczywistości"
Sąd Najwyższy USA orzekł, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, więc regulacje powinny wprowadzać władze stanowe. Orzeczenie spowodowało, że niektóre kliniki wstrzymały przeprowadzanie zabiegów do czasu oceny prawnych konsekwencji decyzji. - Dla osoby, która jutro czy za dwa dni miała mieć przerwanie ciąży, to naprawdę jest tragedia - mówiła w TOK FM Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu i Aborcji Bez Granic.
-
Pracowici rosyjscy trolle. Zidentyfikowano 1000 kont szerzących narrację Moskwy
Państwowy Instytut Badawczy NASK zidentyfikował 1000 profili internetowych szerzących w sieci rosyjską narrację. - 80 proc. z nas korzysta wyłącznie już z mediów społecznościowych, stąd też skala manipulacji fałszywą informacją jest zdecydowanie inna niż kiedyś - mówił w TOK FM dr Cezary Tatarczuk.
-
"Nikt nas nie przygotował na to, co przed nami". O starości bez owijania w bawełnę [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Amerykańscy naukowcy nie przewidują posuwania się w latach, co stoi w pewnej sprzeczności z wydłużającą się średnią życia. Najlepiej więc pozostać trzydziestką do osiemdziesiątki. To może być trudne, a przynajmniej nikomu się jeszcze nie udało, z wyjątkiem może Jennifer Lopez czy piosenkarki Madonny, która jednak wyprzedziła trendy, osiągając 16 lat po przekroczeniu sześćdziesiątki. Jest pionierką niedościgłą" - piszą w książce "Jak się starzeć bez godności" reporterki Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. Prezentujemy jej fragment.
-
Atak na Kijów tuż przed szczytem G7. "Szantaż, terroryzm państwowy i próba zastraszenia mieszkańców"
W niedzielę - tuż przed zczytem G7, w którym uczestniczy również m.in. Wołodymyr Zełenski - Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Kijów. Jak mówił w TOK FM Piotr Andrusieczko z Outriders i "GW", pojawiły się komentarze, że mógł być to "swego rodzaju sygnał" przed spotkaniem przywódców siedmiu najważniejszych gospodarek świata.
-
"Za szczeliną wpadłem w otchłań". O człowieku, który zszedł najniżej i wszedł najwyżej [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Jaskinie to całkiem inna sytuacja niż wysokie góry. (...) W jaskiniach nic nie wiadomo. Kiedy się przejdzie miejsce, do którego do tej pory ludzie dotarli, to dalej jest tajemnica. Wspinaczka w jaskini uprzytamnia człowiekowi, że ma mięśnie, o których istnieniu w ogóle nie wiedział - mówi w rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak Janusz Onyszkiwicz, który poważną przygodę z górami zaczynał właśnie od jaskiń. Prezentujemy fragment biografii wybitnego himalaisty, matematyka, opozycjonisty w PRL i polityka - człowieka, którego życiorysem można byłoby obdzielić kilka osób.
-
"To za mała katastrofa, żeby była gamechangerem". Talibowie proszą o pomoc, ale świat ma związane ręce
Żadne państwo świata nie uznaje reżimu talibów, dlatego wysłanie do Afganistanu np. strażaków, którzy mogliby pomóc w poszukiwaniu uwięzionych pod gruzami ludzi jest praktycznie niemożliwe. Zapewne nie zmieni to jednak sytuacji politycznej w kraju, nie przyczyni się do odsunięcia ich do władzy. - Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Afganistan jest tylko jednym w ciągu klęsk, których ten kraj doświadcza w ciągu minionych lat. Miejscowi się na to dosyć mocno uodpornili - mówił w TOK FM Marcin Krzyżanowski, orientalista z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz były konsul RP w Kabulu.
-
Kaczyński zapowiada odejście z funkcji szefa PiS po kongresie partii. "Już nie planuję kandydowania"
Przestanę być szefem PiS po kongresie partii - powiedział w wywiadzie dla "Polska Times.pl" prezes PiS Jarosław Kaczyński, który niedawno odszedł z rządu.
-
Aktywiści wygrali z telewizją Jacka Kurskiego w sądzie. "TVP chciało tylko zohydzić ludzi LGBT"
Aktywiści LGBT+ wygrali sprawę przeciwko TVP. Chodzi o materiał filmowy pt. "Inwazja" wyemitowany 10 października 2019 roku - tuż przed wyborami parlamentarnymi. - Sąd wskazał, że celem tego materiału nie było przedstawienie żadnej rzeczywistej wizji tego, jak funkcjonuje w Polsce środowisko osób LGBT, lecz tylko zohydzenie tego środowiska - mówił w TOK FM Jakub Turski, który reprezentował powódki i powodów.
-
DPS gorszy niż więzienie. "Można wpaść w przepaść, nie wiedząc, kiedy ta 'odsiadka' się zakończy"
Dziennikarz TOK FM Michał Janczura przedstawił w reportażu "Siedem okaleczeń" historię 20-letniego Adama, który został przymusowo umieszczony w Domu Pomocy Społecznej i nie ma żadnej perspektywy na opuszczenie placówki. Jak podkreślił w TOK FM Przemysław Kazimierski z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur Biura RPO, nie tak powinny takie placówki funkcjonować. - Powinny służyć wsparciem, które umożliwi osobom do nich skierowanym opuszczenie kiedyś takich domów - wskazał.
-
Protest aktorów TR Warszawa przeciwko dyrekcji. "My się wykrwawimy!"
Konflikt w jednym z najbardziej znanych teatrów w Polsce. Aktorzy TR Warszawa protestują przeciwko dyrekcji. Prezydent stolicy zapowiedział rozpisanie konkursu na nowego szefa teatru, który obejmie stanowisko 1 września 2023 roku. - Mamy poważne obawy, że we wrześniu 2023 roku tego zespołu nie będzie. Bo my nie damy rady - mówił w TOK FM aktor Rafał Maćkowiak.
-
Świat się otwiera, a w Chinach nadal polityka "zero COVID". "Trauma Wuhan prześladuje partię"
Choć jest ekonomicznie nieefektywna, Xi Jinping chce zrezygnować z polityki "zero COVID" dopiero jesienią. - Chiny mają być bezpieczne i mają się dobrze rozwijać, a COVID uderza w oba te aspekty - wyjaśniała w TOK FM dr Katarzyna Golik z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
-
Antarktyczne lodowce topnieją tak, że jest się czym martwić. "20 boisk rocznie"
Główne lodowce zachodniej Antarktydy - Thwaites i Pine Island - topnieją w tempie niespotykanym od 5,5 tysiąca lat. A jak tłumaczył w TOK FM prof. Krzysztof Migała z Uniwersytetu Wrocławskiego, pełnią ważną funkcję: blokują lub spowalniają tempo spływu masy lodowej z lądolodu antarktycznego do oceanu.
-
"Zemsta Zacheuszka". Jak Władimir Putin poradził sobie z jedną z rosyjskich telewizji [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Grozą powiało w lutym 2000 roku po jednym z programów "Kukły", którego bohaterem było stworzenie z bajki (...) zatytułowanej Zacheuszek Cynobrem zwany, z niejasnych przyczyn od dawna bardzo popularnej w Rosji. W "Kukłach" lalka przedstawiająca owo stworzenie miała postać Putina. Treść bajki okazała się skandalicznie aktualna" - pisze w książce "Wowa, Wołodia, Władimir" wybitna polska reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, której kandydatura została w 2005 roku zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Poniżej prezentujemy fragment książki.
-
Rząd ws. węgla zapomniał o mieszkańcach bloków? "Nie wszyscy jesienią odkręcą kaloryfery"
Rząd planuje dopłaty, by ulżyć gospodarstwom ogrzewającym domy węglem, ale prezydentka Kołobrzegu - Anna Mieczkowska - podkreśla, że mieszkańcy bloków jesienią także znajdą się w trudnej sytuacji. - Latem mieszkańcy nie myślą o tym, że jesienią, zimą trzeba będzie odkręcić kaloryfery. Oby nie okazało się, że nie będzie ich na to po prostu stać - mówiła w TOK FM.
-
Papież tłumaczy się ze słów o "szczekaniu NATO", ale mało kto to kupuje. "Wpisuje się w tradycję sowiecką"
Papież Franciszek w rozmowie z mediami jezuickimi wyjaśniał, dlaczego użył wcześniej słów o "szczekającym NATO". Choć zapewniał, że nie jest "za Putinem", jego wypowiedź rozmywała odpowiedzialność za prowadzony w Ukrainie konflikt. - Ucieczka w ten relatywizm kompromituje papieża jako przywódcę Kościoła Katolickiego. Ustawia go w lidze polityków, przywódców, którzy tracą wiarygodność - ocenił w TOK FM Zbigniew Parafianowicz z "DGP".
-
"Emocjonujemy się czterema wyrzutniami, a sytuacja jest trudna". Gen. Pacek o "pacie" w wojnie w Ukrainie
Zdaniem generała Bogusława Packa, Ukraińcy - wbrew retoryce tamtejszych i zachodnich mediów - są w bardzo trudnej sytuacji. - Nie można twierdzić, że jeśli Rosja posuwa się i zdobywa teren w mniejszym tempie niż przewidywała, to znaczy, że przegrywa. A taka retoryka obowiązuje w Polsce i nie tylko od wielu tygodni - mówił ekspert w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u.