Bartosz Dąbrowski

Bartosz Dąbrowski
 • Jan Wróbel: 'Część słuchaczy TOK FM uważa mnie za ukrytą opcję PiS-owską w tym radiu' [578. Lista Przebojów TOK FM]

  Jan Wróbel: "Część słuchaczy TOK FM uważa mnie za ukrytą opcję PiS-owską w tym radiu" [578. Lista Przebojów TOK FM]

  Ta rozmowa zaczęła się od wielkiego "bum" a potem napięcie rosło. Prof. Joanna Tyrowicz w magazynie EKG nie zostawiła suchej nitki na wypowiedziach prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Ale nie tylko ta rozmowa znalazła się w centrum naszej uwagi, bo też na przykład dialog Agnieszka Romaszewska-Guzy - Piotr Pacewicz, albo monologi, niedługie, Jana Wróbla, Olgi Pietrykiewicz, Mateusza Morawieckiego czy Piotra Maślaka.

 • Hańba na wieki. A ławeczka zgnije [577. Lista Przebojów TOK FM]

  Hańba na wieki. A ławeczka zgnije [577. Lista Przebojów TOK FM]

  Kredyt zaufania, o ile ktoś go kiedyś miał, wyraźnie rządowi PiSu się wyczerpuje. Czarne chmury są nad nim coraz obfitsze i gęstsze. Piętrzą się aktualne problemy, czkawką odbijają się haniebne czyny z przeszłości a na to wszystko - jak to w jednej z ostatnich faz przed upadkiem - rządzący odpowiadają coraz bardziej butną arogancją. O tym jest najnowsza Lista Przebojów TOK FM, choć obok nagrań przepełnionych goryczą, a może wręcz wstrętem są też momenty zjadliwego humoru - choć często bywa to humor wisielczy.

 • Kryzys? Jaki kryzys? Ale palić trzeba wszystkim, bo musimy się ogrzać. [576. Lista Przebojów TOK FM]

  Kryzys? Jaki kryzys? Ale palić trzeba wszystkim, bo musimy się ogrzać. [576. Lista Przebojów TOK FM]

  Jarosław Kaczyński w oratorskiej formie - mógłby pomyśleć ktoś, przyglądający się propozycjom w najnowszym wydaniu naszej Listy. Ale z dobrą formą te wypowiedzi nie mają nic wspólnego, ale i tak inny prezes stara się Pierwszemu Prezesowi dorównać kroku w strzelaniu złotymi myślami. Wszystko to, a nawet więcej, komentują z wrodzoną swadą Bogusław Grabowski i Radosław Sikorski. Wszystkiego tego można posłuchać bez obawy, że nie dostaniemy się na salę jak prof. Mączyńska.

 • Upiorne miejsce, nieskażony Tusk i premier o Finlandii premier Finlandii. [575. Lista Przebojów TOK FM]

  Upiorne miejsce, nieskażony Tusk i premier o Finlandii premier Finlandii. [575. Lista Przebojów TOK FM]

  "Widzę Mateusza Morawieckiego - myślę Donald Tusk" - to efekt, który powoli aktualny premier powoli zdaje się osiągać, tak intensywnie do jego osiągnięcia dąży. Choć trzeba przyznać, że w najnowszej "Liście Przebojów" Morawiecki mówi też o premier Finlandii, ale to jedynie w odpowiedzi na pytanie dziennikarza. Sienkiewicz natomiast dziwi się, że mówienie prawdy może tak zaskakiwać zaś Sikorski podaje receptę na rozróżnienie dwóch podobnych do siebie brzmieniowo języków. Kowal powraca do staropolszczyzny a nad wszystkim ciąży duch politycznej debaty na kilka głosów naraz.

 • Wtedy, czyli kiedy? Oraz Polak goły i smutny [574. Lista Przebojów TOK FM]

  Wtedy, czyli kiedy? Oraz Polak goły i smutny [574. Lista Przebojów TOK FM]

  To nagranie to prawdziwy hit, wręcz trudno uwierzyć, że nie jest ono scenką kabaretową a rzeczywistym dialogiem pomiędzy wijącymi się jak piskorze urzędnikami państwowymi, w tym panią minister, a dziennikarzem i że jest to fragment autentycznej, oficjalnej konferencji prasowej. Ale "kiedy-wtedy" to niejedyna propozycja w najnowszym wydaniu Listy Przebojów, jest też m.in. o smarfonach czy też może smartofonach oraz gołym i smutnym Polaku.

 • 'Na dobrym rymie wszystko się trzymie', czyli Szekspir na pomostówce. [573. Lista Przebojów TOK FM]

  "Na dobrym rymie wszystko się trzymie", czyli Szekspir na pomostówce. [573. Lista Przebojów TOK FM]

  Propozycję od której zaczynamy najnowsze wydanie Listy Przebojów troszkę przetrzymaliśmy, ale niewiele ponad tydzień - co nie ma zresztą znaczenia bo odnosi się do spraw dość ponadczasowych, to ta o Szekspirze. Żeby utrzymać dramaturgię niedługo po niej pojawia się, na tak zwaną drugą nóżkę, zestaw częstochowskich rymów. A na deser - minister, który wie co będzie mówione zanim jeszcze zostało powiedziane.

 • 'Niedługo hiszpańscy piłkarze będą przyjeżdżać do naszych klubów' [572. Lista Przebojów TOK FM]

  "Niedługo hiszpańscy piłkarze będą przyjeżdżać do naszych klubów" [572. Lista Przebojów TOK FM]

  Premier Morawiecki jeszcze nie wygrał z inflacją, ale ma już kolejny cel: wspaniałą polską piłkę nożną i kluby piłkarskie tak bogate, że będą ściągać do siebie piłkarzy z hiszpańskiej ligi. Może premier Mateusz sądzi, że skoro on nie potrafi, z inflacją wygrają hiszpańscy piłkarze? Do tego teatrzyku absurdu świetnie pasuje Hildegardy erotyka pnia i komentarz o przenikliwości gościni a nawet, przy odrobinie wyobraźni, wymarzone zapraszanie na informacje TOK FM.

 • Olej, cukier, węgiel, PO i przedmemowa koszulka. [571. Lista Przebojów TOK FM]

  Olej, cukier, węgiel, PO i przedmemowa koszulka. [571. Lista Przebojów TOK FM]

  Mamy sequel, który jest właściwie częścią trzecią: tak czy inaczej na pewno jest kontynuacją. Powracamy zatem do tematu mema, który twórczo przedzierzgnął się w koszulkę - brzmi nieco tajemniczo, ale wystarczy posłuchać propozycji i wszystko się wyjaśni. Wśród premierowych propozycji także anegdota żeglarska, anegdota kulturowa, łapanie, żeby nie powiedzieć ciągnięcie za słówko oraz prawdziwie straszne rzeczy wg premiera Mateusza.

 • Czem prędzej dom ocieplajcie. I pytania bez wybierania, czyli Skromny Prezes Sługa Narodu [569. Lista Przebojów TOK FM]
 • Kościół budzi wstręt. A urzędnicy w stolicy ogórka ze szczęścia śpiewają piosenki. [567. Lista Przebojów TOK FM]

  Kościół budzi wstręt. A urzędnicy w stolicy ogórka ze szczęścia śpiewają piosenki. [567. Lista Przebojów TOK FM]

  Historia burmistrza Kalisza Pomorskiego, Janusza Garbacza to temat, do którego powróciliśmy w TOK FM po kilku miesiącach, ponownie oczywiście w reportażu Michała Janczury. A ponieważ burmistrz uchodzi chyba we własnym mniemaniu za złotoustego, postanowiliśmy zacytować dwie krótkie prezentacje jego oratorskich możliwości, pozostające ze sobą w pewnym kontraście. Oprócz tego - kolejne ciężkie słowa z podcastu "Rzeczpospolita Kościelna", złote myśli premiera Morawieckiego aż wreszcie rozmarzony Cezary Łasiczka i. dom trzeciej świnki, cokolwiek to znaczy.

 • 'Pojechałem w świat i zrozumiałem, że Kościół w Polsce nie wychował dobrego narodu' [566. Lista Przebojów TOK FM]

  "Pojechałem w świat i zrozumiałem, że Kościół w Polsce nie wychował dobrego narodu" [566. Lista Przebojów TOK FM]

  Piątek, piąteczek, piątunio - tę frazę często słyszę od Koleżanek i Kolegów radiowców, gdy przygotowuję "Listę Przebojów", bo od lat jest ona w radiu TOK FM jednym z symboli zbliżającego się weekendu. Ale też podcast "Babel" ukazuje się w piątek, a ten ostatni przed wakacjami, czyli najnowszy, jest jeszcze bardziej piąteczkowy niż zwykle. Mniej śmiesznie brzmi były premier, który bez mrugnięcia okiem opowiada, że kiedy o pewnych rzeczach myślał krytycznie publicznie mówił coś innego oraz wylicza, od którego dziecka przestał bijać swoje potomstwo.

 • Iga rządzi, Sochaczew skanduje. A kto kłamie? [565. Lista Przebojów TOK FM]

  Iga rządzi, Sochaczew skanduje. A kto kłamie? [565. Lista Przebojów TOK FM]

  Nie wiem, czy wszyscy się cieszą, ale do Listy Przebojów powracają dziś politycy: pan premier w zwarciu oraz pani Reasumpcja, która jak gdyby nigdy nic stara się rozliczać innych z tego, czy zachowują się godnie oraz pewien Jarosław, który wprawdzie nie występuje w nagraniu osobiście, ale jest wspominany. Tak jak w innych propozycjach - Depeche Mode, kierowca warszawskiego autobusu 168 i triumfatorka Iga Świątek.

 • Opalanie chrustem, pijany Chopin i striptiz antykleszczowy. [564. Lista Przebojów TOK FM]

  Opalanie chrustem, pijany Chopin i striptiz antykleszczowy. [564. Lista Przebojów TOK FM]

  Dzisiaj w "Liście" jest naprawdę grubo. Chopin improwizuje po pijaku na imprezie w Paryżu z udziałem Mickiewicza i Słowackiego, w obronie przed kleszczem zaleca się striptiz, w obronie przed mrozem zaleca się z kolei chrust, bo węgiel w Polsce występuje tylko w wyobraźni górników, żądających wiecznie żeby ich utrzymywać z budżetowych pieniędzy. Jedynie powracający z Wielkiej Brytanii do Piekar Śląskich członkowie czteroosobowej rodziny składającej się z sześciu osób są, zdaniem premiera Morawieckiego, szczęśliwi.

 • 'Wybitny' daję, Panie Januszu, na kredyt' I lingwistyka feminatywistyczna [562. Lista Przebojów TOK FM]

  "Wybitny" daję, Panie Januszu, na kredyt" I lingwistyka feminatywistyczna [562. Lista Przebojów TOK FM]

  Jakaś lajtowa tym razem ta "Lista". Nie ma ciężkich słów, chyba że za takie uznamy postulat, by skończyć z władzą starców, wygłaszany przez mężczyznę stosunkowo młodego, na pewno: gniewnego. To jednak retoryka polityczna, dla niektórych z Was pewnie nie najciekawsza, jako alternatywę mamy więc lingwistykę feminatywistyczną. Niewymyślone z kolei awantury mają być zachętą do odwiedzenia festiwalu filmowego: tym sposobem zagaiłem o 3 propozycjach, ale premier jest znacznie więcej.

 • Glapa to klapa, Terlecki hunwejbinem a Żakowski: 'daliście się wpuścić w maliny' [561. Lista Przebojów TOK FM]

  Glapa to klapa, Terlecki hunwejbinem a Żakowski: "daliście się wpuścić w maliny" [561. Lista Przebojów TOK FM]

  W najnowszej Liście Przebojów nie brakuje mocnych a czasami też ciężkich słów, choć nadal jest dynamiczna i, momentami, skrzy się również dowcipem. Mamy też, jako grono autorów Listy nadzieję, że pozostanie po niej w naszej pamięci wniosek, że zanim skomentujemy jakiś np. tekst warto się z nim po prostu zapoznać. Dzisiejsze czasy bowiem uczą, że bez docierania do źródeł narażamy się na rażenie fake newsem.

 • Order Jarosława Mądrego. Tusk: 'Jakoś tę nazwę przeżyję' [560. Lista Przebojów TOK FM]

  Order Jarosława Mądrego. Tusk: "Jakoś tę nazwę przeżyję" [560. Lista Przebojów TOK FM]

  Zdynamizowała nam się "Lista" ostatnio, znów mamy niemało propozycji dwu-trzyzdaniowych, czyli jest konkret. Premier Morawiecki baja tym razem o swoich rozlicznych rozmowach zagranicznych o Ochotniczych Strażach Pożarnych, były premier Tusk znów nabija się ze swojego ulubionego adwersarza a Bronisław Komorowski jawi się jako bardziej postępowy od Jana Wróbla. A Kuba Janiszewski ponownie nie przebrnął przez wizytówkę swojej Wydawczyni: Martyna, łączymy się w bólu! ;)

 • Jak Putin polską od Rosji niezależność własnym kurkiem wyregulował, czyli bajki pana Mateusza [559. Lista Przebojów TOK FM]

  Jak Putin polską od Rosji niezależność własnym kurkiem wyregulował, czyli bajki pana Mateusza [559. Lista Przebojów TOK FM]

  Szybkie strzały znowu w "Liście", to specjalnie na majówkę, żeby słuchanie nie zajęło za dużo czasu. Kurek w roli głównej, chociaż próba wygrania propagandowego sytuacji uprawiana osobiście przez premiera nie może umknąć naszej uwadze. Pan Mateusz bardzo dużo specyficznych rzeczy opowiadał o zatłaczaniu gazu, do "Listy" wybraliśmy jednak baśń, w której tłumaczy, jak to Putin urządził nam triumf naszej niezależności zakręcając kurek.

 • Kto siedzi na karnym jeżyku? Biedroń z Żakowskim o Superniani [558. Lista Przebojów TOK FM]
 • Polszczyzna ministerialna: 'Naprzeciw oczekiwanią rodzicą a programy ewaluowały'. I smoleńskie 'prawdy' [557. Lista Przebojów TOK FM]

  Polszczyzna ministerialna: "Naprzeciw oczekiwanią rodzicą a programy ewaluowały". I smoleńskie "prawdy" [557. Lista Przebojów TOK FM]

  Było tak: szukając fragmentu wypowiedzi premiera o "raporcie" Macierewicza w sprawie Smoleńska odsłuchiwałem całą konferencję prasową pod żłobkiem i. wtem! Pojawiła się ze swoją polszczyzną minister Marlena Maląg. W sumie to jakieś 3 minuty, ale jakże spektakularne! Dlatego od tego właśnie fragmentu zaczynamy, potem jednak pojawia się smoleńska "wrzutka" wysokich funkcjonariuszy PiSu.

 • Model 3D cielaka jako prefabrykat figury papieża [556. Lista Przebojów TOK FM]

  Model 3D cielaka jako prefabrykat figury papieża [556. Lista Przebojów TOK FM]

  Trzeba przyznać, że najnowsza Lista Przebojów TOK FM skrzy się niebanalnymi bon-motami. Zaczynamy od Inżyniera Jaśkowiaka, czyli autora podcastu "Usługi kosmiczne dla ludności", pan premier rzuca, jak zwykle, myśl, którą trudno dogonić, jest o mordzie na wiatrakach i modelu cielaka, który zostanie papieżem. Na koniec - specyficzne podejście do sukcesu sportowego innego, niż piłka kopana, czyli co Lewandowski to jednak nie Świątek (w pewnych kręgach).