Bartosz Dąbrowski

Bartosz Dąbrowski
 • Ład ruski i Marek Suski a więc fakapy, ramen z kawą i kilka wierszów [527. Lista Przebojów TOK FM]

  Ład ruski i Marek Suski a więc fakapy, ramen z kawą i kilka wierszów [527. Lista Przebojów TOK FM]

  Na początek najnowszej Listy Przebojów TOK FM nagrania prosto z Tokio, i to w dodatku o ramenie - choć gotowanie tej potrawy nie jest dyscypliną olimpijską, ani w ogóle sportem, to naszemu wysłannikowi z pewnością teraz jeszcze bardziej niż dotąd kojarzyć się będzie z Japonią i to na wielu różnych poziomach. W tej "Liście" jest też o fakapach, polityce ale i o poezji Tadeusza Różewicza: autora licznych wierszów. Edit: głosowanie przedłużamy o kolejny tydzień, do 13 sierpnia.

 • Co pan w tej sprawie zrobił? Wręczyłem medale [526. Lista Przebojów TOK FM]

  Co pan w tej sprawie zrobił? Wręczyłem medale [526. Lista Przebojów TOK FM]

  Najnowsza lista zaczyna się spektakularnie: od wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka, który uważa, że jego praca polega na publicznych wystąpieniach i wręczaniu medali i ma odwagę z tak śmiałą tezą występować oficjalnie na forum Senatu. Odwagi nie brakuje też, jak wiemy, o. Pawłowi Gużyńskiemu, krytycznie oceniającemu tym razem bizantyjski styl życia niektórych hierarchów Kościoła. Poza tym z naszej "Listy" możecie też dowiedzieć się o innowacyjnej technologii zaszywania w żeliwie.

 • 'Mam nadzieję, że trafię do Listy Przebojów' [525. Lista Przebojów TOK FM]

  "Mam nadzieję, że trafię do Listy Przebojów" [525. Lista Przebojów TOK FM]

  Krótka pomeczowa reminiscencja i krótkie, ale zapadające w pamięć rozważania premiera Morawieckiego nad siłą Polski i polskością okien - to tylko część premierowych propozycji w najnowszym wydaniu "Listy". Jest też bezkompromisowy komentarz córki Daniela Passenta i spełniona nadzieja Piotra Maślaka. Między innymi, oczywiście.

 • Nepotyzm, kultura sejmowa, Donald, Janusze i zamrażarka, w której zrobiło się gorąco. [524. Lista Przebojów]

  Nepotyzm, kultura sejmowa, Donald, Janusze i zamrażarka, w której zrobiło się gorąco. [524. Lista Przebojów]

  Zapowiadałem premiery i są premiery, w dodatku bardzo różnorodne. Grzegorz Braun powtarza swoją ulubioną scenkę z wchodzeniem na sejmową mównicę bez maseczki aby być wykluczonym z obrad, powrót Donalda Tuska komentowany jest za pomocą tytułów filmowych a Janusz Korwin-Mikke podobno w ogóle na sali sejmowej nie sypia. Plus lodówka robiąca ogromne zakupy i zamrażarka, w której zrobiło się gorąco.

 • Zmiłowanka dla mordulca nie ma. [523,2 Lista Przebojów TOK FM]

  Zmiłowanka dla mordulca nie ma. [523,2 Lista Przebojów TOK FM]

  Sezon ogórkowy w ponownym natarciu: mamy tylko dwie nowe premierowe propozycje, ale za to świetne. Niemniej: nie ogłaszamy nowej, 524. Listy Przebojów TOK FM a kontynuujemy 523., dopisując do liczebnika dwie dziesiąte, czyli dwie propozycje właśnie. Mam nadzieję że za tydzień uda się już podać wyniki głosowania i przedstawić szeroki wachlarz świeżutkich premier. Słuchajcie, głosujcie, i piszcie: lista@tok.fm

 • O chamstwie w Sejmie. [523. Lista Przebojów TOK FM]

  O chamstwie w Sejmie. [523. Lista Przebojów TOK FM]

  Natura "Listy Przebojów" jest taka, że regularnie powracają w naszej audycji dowody degradującej się kultury słowa, w tym kultury wypowiedzi parlamentarzystów. Kiedy wspominam minionych 30 lat wypowiedzi na sali sejmowej zauważam na pewno jedno: dawniej w debatach czy wręcz sporach a nawet kłótniach także nie przebierano w słowach, jednak niegdyś sformułowania były ostrzejsze, dziś są jedynie bardziej wulgarne. Ale, oczywiście, można się ze mną nie zgadzać choć moim zdaniem dwie propozycje otwierające dzisiejszą "Listę" raczej potwierdzają moje przemyślenia.

 • Janda: 'Jestem już sobą tak zmęczona...' [522. Lista Przebojów TOK FM]

  Janda: "Jestem już sobą tak zmęczona..." [522. Lista Przebojów TOK FM]

  W aktualnej Liście nie miało prawa zabraknąć komentarzy i odniesień do występu polskich piłkarzy na Euro, zatem nie zabrakło. Można także spodziewać się wysypu uszczypliwości po kolejnych, zapewne co najmniej równie fantastycznych występach naszych reprezentantów. Ale nie samą piłką a nawet nie samym chlebem człowiek żyje, mamy zatem także garść excelowych wierszy premiera Morawieckiego a nawet Krystynę Jandę, która - jak się wydaje - niechcący przedstawia opinię nie tylko własną.

 • Czy się słyszymy? [521,2. Lista Przebojów TOK FM]

  Czy się słyszymy? [521,2. Lista Przebojów TOK FM]

  Najnowsza Lista Przebojów to nie tyle zestaw premier, co uzupełnienie poprzedniego notowania. Przybyły dwie propozycje, ale wybierać będziemy spośród wszystkich - za tydzień zsumujemy głosy z obu notowań. A na razie: słuchajcie, głosujcie, możecie też do mnie pisać: lista@tok.fm

 • Tradycja i nowoczesność, fizyka i metafizyka, oraz śmiałe tezy piąteczkowe. [521. Lista Przebojów TOK FM]
 • Posłanka Porowska niczym trener Jarząbek, sadysta łaskoczący szczury i transformers - Platformers [520. Lista Przebojów TOK FM]

  Posłanka Porowska niczym trener Jarząbek, sadysta łaskoczący szczury i transformers - Platformers [520. Lista Przebojów TOK FM]

  Słyszeliście kiedykolwiek o posłance PiS Violetcie Porowskiej? Postanowiła się spopularyzować i zrobiła to jak umie. Ciekawe, czy zadziała tutaj reguła sprzed lat (podobnie jak styl jej występu) i znowu okaże się, że nieważne co o Tobie mówią, byle tylko mówili... W najnowszej "Liście" są też jednak wypowiedzi błyskotliwe a jedna nawet nie o polityce.

 • Twórca wizji, Saski światłowód i przekaz z dna. [519. Lista Przebojów TOK FM]

  Twórca wizji, Saski światłowód i przekaz z dna. [519. Lista Przebojów TOK FM]

  Polski ład (sformułowanie brzmiące dla mnie wewnętrznie sprzecznie) zawładnął częścią propozycji w najnowszej "Liście Przebojów". Klasyk Morawiecki, ale też wiceminister Olga, która nie tyle sprytnie unika odpowiedzi na pytania, tylko, po prostu, mówi nie na temat to, co chce. Takie uosobienie polskiego ładu chyba. W Liście dziś także radiowe scenki i pan Marek, który postanowił stać się konkurentem pani Julii, ale poszedł dalej, bo orzeka sobie jednoosobowo.

 • Premierzy rządzą: 'Za SLD afer nie było' i poezja o matematyce bez liczb [518. Lista Przebojów TOK FM]

  Premierzy rządzą: "Za SLD afer nie było" i poezja o matematyce bez liczb [518. Lista Przebojów TOK FM]

  Już chyba z miesiąc nie było u nas poezji Mateusza Morawieckiego - czas nadrobić tę stratę zwłaszcza, że Pan Premier w ostatnich dniach powrócił niewątpliwie do formy, w formie także jest były premier, Leszek Miller, który nie tyle afer SLD nie pamięta co pamięta, że żadnych afer za SLD nie było. Nie każdego byłoby stać na głoszenie z pełnym przekonaniem tak śmiałej tezy. W naszej "Liście" dziś także nie do końca chyba udany small-talk oraz wyraz, który okazał się trudny do wymówienia. Zdarza się, ale tak spektakularnie to już nieczęsto - a zatem gratulujemy!

 • Od Zandberga do Hitlera. Przechodzili. Z tragarzami i dziurą w dżinsach [517. Lista Przebojów TOK FM]

  Od Zandberga do Hitlera. Przechodzili. Z tragarzami i dziurą w dżinsach [517. Lista Przebojów TOK FM]

  Z jedną z propozycji z dzisiejszego wydania postanowiliśmy nieco zaczekać, żeby zobaczyć co będzie dalej - tydzień temu w piątek było bowiem w "Poranku" wśród Trzódki z Prowadzącym bardzo gorąco, dziś przez chwilę też, ale nie aż tak bardzo, stąd pozostańmy przy cytacie sprzed tygodnia z niemiecko brzmiącymi nazwiskami. W najnowszym wydaniu naszej Listy jest też cytat z "Misia", coś o Napoleonie oraz nawiązania futbolowe.

 • Na cmentarzu jak w parku, czyli lawina koincydencji. I młodzieżowiec [516. Lista Przebojów TOK FM]

  Na cmentarzu jak w parku, czyli lawina koincydencji. I młodzieżowiec [516. Lista Przebojów TOK FM]

  Sponsorem tego wydania "Listy" jest, jak mawiano w "Ulicy Sezamkowej", literka K - jak koincydencja. Bo to naprawdę nietypowe, że prof. Szklarski rozmawiał z red. Łasiczką przebywając na cmentarzu, ale efekt pogłębił fakt, iż wprawdzie dla profesora było to niezbyt późne popołudnie jednak na zegarze u redaktora i lwiej większości słuchaczy było już po godzinie 22giej. Słuchacze musieli zatem poczuć wyjątkowy klimat, a to niejedyny zbieg okoliczności w dzisiejszej "Liście".

 • 'Nie chciałam obrazić TOK FM'. Plus koci oburz i piwo w temperaturze matczynego mleka [515. Lista Przebojów TOK FM]
 • Wielkie Odkrycie Towarzyskie 2019 żądne tytułów i niespotykanie spokojni policjanci. [514. Lista Przebojów TOK FM]

  Wielkie Odkrycie Towarzyskie 2019 żądne tytułów i niespotykanie spokojni policjanci. [514. Lista Przebojów TOK FM]

  To wydanie "Listy" odnotowuje bodaj najważniejsze wydarzenie w Polsce w mijającym tygodniu, czyli spotkanie w budynku Trybunału Konstytucyjnego z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Ale nie tylko. Jest też oficer policji, który niemal krzycząc na naszego dziennikarza zarzeka się, że policjantów szkoli się, jak mają trzymać nerwy na wodzy, jest także urzekające wystąpienie Piotra Ikonowicza a emocje udzielają się nawet Karolinie Lewickiej, na co dzień znanej z raczej dość chłodnego podejścia do polityków.

 • 'Tata, obiad!' czyli mistrzowie drugiego planu, oraz rozkminy rachmistrzów. [513. Lista Przebojów TOK FM]

  "Tata, obiad!" czyli mistrzowie drugiego planu, oraz rozkminy rachmistrzów. [513. Lista Przebojów TOK FM]

  Gdyby słuchać naszych gości i komentatorów musielibyśmy przyznać, że życie polityczne w Polsce jest niezwykle barwne - przenośnie w formie piosenki, porównania do filmowego hitu: to propozycje premierowe na ten właśnie temat. Jest też lockdownowe zaproszenie na obiad, kosmiczna eutanazja i problemy rachmistrzów. A dlaczego to wydanie "Listy" zdobi zdjęcie Fryderyka Chopina, ew. Szopena? Posłuchaj propozycji, dowiesz się na pewno.

 • Trauma, nieprzydatna informacja, a naleśniki przyjdą pocztą [512. Lista Przebojów TOK FM]

  Trauma, nieprzydatna informacja, a naleśniki przyjdą pocztą [512. Lista Przebojów TOK FM]

  Odsetek podcastów w Liście Przebojów dziś imponujący, i bardzo dobrze, dzięki temu wiadomo, że warto słuchać nie tylko tych rzeczy, które pojawiają się na antenie radia, ale też w aplikacji mobilnej i na portalu tokfm.pl, dziś fragmenty podcastu "Nasze wewnętrzne konflikty" oraz "Szkoda czasu na złe seriale", poza tym - poranki, w nich między innymi Maciej Głogowski poważnie zaskoczony, że poseł PiS się z nim zgodził.

 • Para w płucach odkurzacza, krowie bąki i premier w kółko przyduszający wirusa. [511. Lista Przebojów TOK FM]
 • Od Persefony do Mel B a nawet C. Oraz domofon w biurze na uchodźstwie. [510. Lista Przebojów TOK FM]