Bartosz Dąbrowski

Bartosz Dąbrowski
 • 'Kolejny skecz, jaki kabaret Adama Bielana nam proponuje.' I czy karaluch ssie [509. Lista Przebojów TOK FM]

  "Kolejny skecz, jaki kabaret Adama Bielana nam proponuje." I czy karaluch ssie [509. Lista Przebojów TOK FM]

  Wspomniany w tytule kabaret Adama Bielana, choć zdaniem autora komentarza rzeczywiście należy do kabaretów skeczów męczących, to z drugiej strony być może zasługuje na uznanie że w pandemii ktoś dba o to, byśmy się pośmiali. Kwestia karalucha to z kolei dość zaskakujący wątek biologiczny piątkowego poranka radia TOK FM podobnie, jak kwestia marki pralki, którą miała promować jedna z rozmówczyń Jana Wróbla. Więcej propozycji poniżej, przypominam o adresie lista@tok.fm, można tą drogą zgłaszać propozycje do "Listy".

 • My tym wiertłem otwieramy oczy niedowiarkom [508. Lista Przebojów TOK FM]

  My tym wiertłem otwieramy oczy niedowiarkom [508. Lista Przebojów TOK FM]

  Pan premier Morawiecki wywalczył sobie już chyba miejsce w historii mówców na miarę Edwarda Gierka, ale nie spoczywa na laurach i po krótkiej przerwie na taśmy jego (podobno) politycznego konkurenta w obozie władzy odzyskał wiatr w żaglach, choć tym razem istotą rzeczy jest raczej podróż podziemna. Nie zatrzymujcie się jednak na propozycji pierwszej, bo warto wysłuchać wszystkich, ponieważ stanowią poważną konkurencję dla wynurzeń o wiertle.

 • Salami, wędlina tradycyjnie węgierska. I Monika Wielowieyska [507,2. Lista Przebojów TOK FM]
 • 'Każdy, gdy widzi prezydenta Dudę, się uśmiecha' [506. Lista Przebojów TOK FM]

  "Każdy, gdy widzi prezydenta Dudę, się uśmiecha" [506. Lista Przebojów TOK FM]

  To oczywiście nie oznacza, że propozycji premierowych w naszej "Liście" nie ma: to, że jest wśród nich premier, to w ostatnich miesiącach normalne, nadal nie ma prezydenta, który chyba wreszcie zrozumiał, że wypowiadanie się nie jest jego mocną stroną (choć nie da się wykluczyć, że jakąś mocną stronę ma). No więc: samego prezydenta nie ma, ale wspomina o nim Paweł Kukiz. Maciek Głogowski mówi zaś o złotym, gość Cezarego Łasiczki - o wyborze, jakiego dokonał jeszcze przed swym poczęciem, jest też fragment prognozy pogody z plusem, czyli powyżejzerem.

 • Protip: palić na stosie należy w niesmogowe dni. A Lecourveur to kto? [505. Lista Przebojów TOK FM]
 • Piękno wnętrza, czyli z czego żyję oraz kto jest świnią wg Adama Michnika. [504. Lista Przebojów TOK FM]
 • W drodze na górski szczyt omijaj podwodne skały. Morawiecki - globtroter [503. Lista Przebojów TOK FM]

  W drodze na górski szczyt omijaj podwodne skały. Morawiecki - globtroter [503. Lista Przebojów TOK FM]

  W najnowszej liście powracamy do excelowego poety, tym razem wątek przypominający tytuł jednej z dawnych płyt grupy Bajm: "Nagie skały". Jest też apel przewodniczącego Rady Miasta Katowic do radnych, żeby starali się nie pojawiać na sesjach z nagim torsem i nie mlaskali podczas jedzenia - to z kolei przywodzi na myśl jeden z najbardziej niesławnych obrazków z niejaką Krystyną Pawłowicz w roli głównej.

 • 'Zamiast maseczki założyła majteczki', Voldemort Putina i Dudek [502. Lista Przebojów TOK FM]

  "Zamiast maseczki założyła majteczki", Voldemort Putina i Dudek [502. Lista Przebojów TOK FM]

  Frywolność komentarza Piotra Maślaka to nic przy frywolności występu Kai Godek - i, w jakimś stopniu, także kunszcie, bo jak świetnie wiedzą znający się na rzecz "granie rekwizytem" to umiejętność nie do pogardzenia. Do twórczości kabaretowej, ale tym razem - tej najwyższych lotów odnosi się także inny fragment "Listy" (choć, podkreślmy i tutaj, to był Dziewoński, nie Kobuszewski) ale, żeby nie okopywać się tak w polskim grajdołku, jest też odwołanie do serii o Harrym Potterze a potem także bogini sprawiedliwości, Themis.

 • Szczepionkowe celebryctwo oraz śledź: w śmietance czy ze śmietanką? [501. Lista Przebojów TOK FM]
 • 500. Lista Przebojów TOK FM - część 2. jubileuszowego wydania, lata 2014-2019
 • To już ponad 10 lat! 500. Lista Przebojów TOK FM część 1., lata 2010-2014

  To już ponad 10 lat! 500. Lista Przebojów TOK FM część 1., lata 2010-2014

  Kiedy ponad 10 lat temu zaczynaliśmy "Listę Przebojów TOK FM" miałem dużo wątpliwości: przede wszystkim zastanawiałem się, czy ten projekt przetrwa, bo jednak znaleźć co najmniej kilka "perełek", wyjątkowych wypowiedzi, tydzień w tydzień, to było ambitne zamierzenie. Przyświecała nam jednak myśl, którą dopiero później sformułowała na głos Beata Szydło - DAMY RADĘ!

 • Elastyczna Elżbieta i SZEF, czyli trzeba reasumować, bo my przegraliśmy [499. Lista Przebojów TOK FM]

  Elastyczna Elżbieta i SZEF, czyli trzeba reasumować, bo my przegraliśmy [499. Lista Przebojów TOK FM]

  Pamiętacie słynną sentencję "trzeba to anulować, bo my przegramy"? Od niesławnej reasumpcji głosowania "bez żadnego trybu" minął nieco ponad rok, sprawdziłem, to był listopad 2019, lista 448. i mamy wersję odświeżoną, poprawioną. Tym razem znowu reasumpcja, której jedyną przyczyną jest to, że wynik głosowania był inny, niż PiS chciał - ale posłuszna "prośbom" "szefa" marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowiła zmodyfikować styl działania i dopilnowała, by przynajmniej formalnie wszystko przebiegło jakby zgodnie z prawem. Dla lubiących wspomnienia zamieszczamy, obok świeżynki z nocy z 17 na 18. grudnia 2020 także pierwowzór zdarzeń, z roku 2019.

 • Michnik: 'Czuję wdzięczność, Morawiecki dał mi drugą młodość' [498. Lista Przebojów TOK FM]
 • To ja, typ max pokorny. I seksowny głos. [497. Lista Przebojów TOK FM]
 • Jarosław Kaczyński na golasa? 'Mogłoby się to wszystkim przysłużyć' 496. Lista Przebojów TOK FM

  Jarosław Kaczyński na golasa? "Mogłoby się to wszystkim przysłużyć" 496. Lista Przebojów TOK FM

  Wielkie wrażenie robi występ w Parlamencie Europejskim byłej PiSowskiej premier, Beaty Szydło. Tłumaczy ona europarlamentarzystom z innych krajów nie mrugnąwszy chyba nawet okiem, że nie może być tak, iż większość decyduje tylko dlatego, że jest większością (czyli że, w domyśle, mniejszość też powinna mieć jakieś prawa) - mówi zatem coś dokładnie odwrotnego, niż praktyka, jakiej z lubością oddaje się na co dzień w Polsce większość parlamentarna, której jest wysoką przedstawicielką. Żart (no bo cóż innego) byłej premier, że w Polsce za rządów PiS praworządność ma się doskonale, jest już tylko wisienką na wspomnianym torcie.

 • 'Ktoś u was musi mieć rozum, panie pośle'. 'Rządzą nami barany'. 'Dobrze gada' [495. Lista Przebojów TOK FM]

  "Ktoś u was musi mieć rozum, panie pośle". "Rządzą nami barany". "Dobrze gada" [495. Lista Przebojów TOK FM]

  To najdłuższe z nagrań w dzisiejszej Liście Przebojów, i nie sugeruję, że najlepsze - głosujący zdecydują, która propozycja wygra. Warto jednak posłuchać, jak Włodzimierz Czarzasty, w białych rękawiczkach, pokazał Grzegorzowi Braunowi, że w dość zasadniczej jednak sprawie nie będzie równych i równiejszych. Jest to oczywiście bardziej element folkloru, ale - kto wie - może jednak jakiś pierwszy krok we właściwym kierunku?

 • Omnipotentny Czarnek, paróweczka hrabiego, książęta i Pani Warszawa. [494. Lista Przebojów TOK FM]
 • Dziaderskie występy i Jarosław Kaczyński, który jest już tylko memem. [493. Lista Przebojów TOK FM]
 • 'Skoro Polska nie działa, to zatrzymajmy ją na jeden dzień i zróbmy sobie nową'. 492. Lista Przebojów TOK FM

  "Skoro Polska nie działa, to zatrzymajmy ją na jeden dzień i zróbmy sobie nową". 492. Lista Przebojów TOK FM

  Najnowsze wydanie Listy Przebojów TOK FM zdominował jeden temat: ten, który zdominował życie polityczne, a co najważniejsze: społeczne w Polsce w ostatnich dniach. Nagrań jest ogromna liczba, postanowiliśmy zatem, że pozostawimy Wam do wyboru te najbardziej symboliczne. A na początek zdanie Marty Lempart, które - obok wiadomego słowa na "w" - stało się już chyba symbolem tych protestów.

 • 'Dlaczego ludzie legitymujący się religią miłości mają w sobie tak dużo okrucieństwa?' 491. Lista Przebojów TOK FM