-
"Miejscami nie padało od listopada". Susza na północy Włoch. Zagrożony m.in. ryż do risotto i oliwa z oliwek
Północne regiony Włoch zmagają się z największą od 40 lat suszą. Przecinająca tę część kraju rzeka Pad notuje najniższe od ponad wieku stany na całej swojej długości. A to z niej czerpana jest woda dla rolnictwa. Tymczasem są miejsca, w których deszcz nie padał od 200 dni.
-
Rosja chce wyjść z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gdzie mieliby latać Rosjanie? "Planują coś własnego"
ROSS - tak ma nazywać się stacja orbitalna, którą chce zbudować Rosja. Jednocześnie szef Roskosmosu, czyli rosyjskiego odpowiednika NASA, zapowiedział wycofanie się z programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta decyzja wywołała spore zaskoczenie.
-
Co z węglem dla rozebranej elektrowni w Ostrołęce? Sawicki: Może trafił gdzieś w okolice Tchórzewskiego?
- Mamy dużo zapłaconego węgla w Rosji i nie dostaniemy go. Można było odebrać węgiel, a potem wprowadzić embargo. Ale opozycja o tym nie wiedziała - mówił w "Wyborach w TOK-u" Marek Sawicki z PSL. Komentował w ten sposób słowa polityków PiS o węglu zgromadzonym w piwnicach Polaków. Pytał też o węgiel, który miał trafić do elektrowni w Ostrołęce.
-
Kto atakuje polską cyberprzestrzeń? Najgroźniejsze są grupy APT. Jedna z nich stoi za wyciekiem maili Dworczyka
- Cyberprzestępczość w ostatnim roku jest w dużej mierze pochodną sytuacji międzynarodowej - mówił w Poranku Radia TOK FM Maciej Broniarz z Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego. Raport zespołu działającego przy ABW wskazuje inspiratorów wirtualnych ataków i wrogich działań.
-
Unia dogadała się ws. gazu, ale Rosja wyprowadza kolejny cios. "Berlin najsłabszym ogniwem"
Po dużym osiągnięciu czeskiej prezydencji w UE, jakim było doprowadzenie do porozumienia ws. organiczenia zużycia gazu, dziś kolejny cios wyprowadza Rosja. Gazprom przykręca kurek w gazociągu Nord Stream 1.
-
Most Pelješac i duża ekstrawagancja Chorwacji. "Kosztował pół miliarda euro, a jego znaczenie gospodarcze jest żadne"
Zamiast dwóch kontroli granicznych i ryzyka kolejek, przejazd mierzącym ponad 2 kilometry mostem Pelješac - tak zmienia się trasa z północnej części Chorwacji do Dubrownika. Ale czy budowa mostu za pół miliarda euro rzeczywiście była potrzebna? - Według mnie to przejaw bardzo dużej ekstrawagancji władz Chorwacji - komentowała w TOK FM Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
Papież przeprasza w Kanadzie. "Ja byłem pod wrażeniem. Ale taka postawa nie wszystkim w Watykanie się podoba"
- Nie można głosić Boga w sposób, który jest sprzeczny z Bogiem. A jednak, ileż razy działo się tak w historii - powiedział w Edmonton papież Franciszek, zwracając się do przedstawicieli rdzennej ludności Kanady. Te słowa w TOK FM komentował dr Sebastian Duda. - Papież przyjeżdża w pielgrzymce pokutnej, by pokazać, że chrześcijaństwo ma jeszcze jakąś moc i siłę w sobie - mówił, przyznając, że postawa Franciszka spotyka się również z krytyką.
-
Po co Rosji Afryka? "Odkryli niszę i sprzedają swoje know-how". Ekspertka o sprzecznościach pozornych
Szef rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Siergiej Ławrow rusza w podróż po Afryce, żeby przekonywać, że to nie Rosja odpowiada za kryzys żywnościowy. Za tym tournée stoi jednak głębsza kalkulacja Kremla, której początki sięgają 2014 roku. Po co Rosji sojusznicy właśnie w Afryce?
-
Zrzutka na bayraktara pięć razy zawiesiła serwery portalu, ale się udała. Co teraz? Sierakowski: Są dwa scenariusze
- Ten spontaniczny zryw świadczy o tym, że widzimy zagrożenie ze strony Rosji i chcemy wspierać Ukraińców w ich walce w obronie suwerenności - tak w TOK FM gen. Waldemar Skrzypczak komentował sukces zrzutki, której celem jest zakup drona bojowego dla Ukrainy. W niedzielę zbiórka przekroczyła wymaganą sumę.
-
Dlaczego tylko część sprzętu, który dostaje Ukraina, trafia od razu na front? "Tu chodzi o czas"
Systemy artylerii rakietowej HIMARS, które trafiły do ukraińskiej armii, zmieniły charakter wojny - stwierdził doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jednak nie cała broń, jaka jest przekazywana Ukrainie, od razu trafia na front. W rozmowie z TOK FM gen. Waldemar Skrzypczak wyjaśniał, co dzieje się ze sprzętem, który Ukraina dostaje z Zachodu.
-
Miller o wyprowadzaniu Glapińskiego z NBP: Wystarczy, żeby nowy Sejm przyjął uchwałę. I drzwi otwarte
- Jeśli PiS zostawi rzeczywistość prawną, którą sam zbudował, to ta rzeczywistość powinna być wykorzystana przeciwko niemu - stwierdził Leszek Miller w Poranku Radia TOK FM. Były premier przedstawił swoją propozycję na "wyprowadzenie" Adama Glapińskiego z NBP.
-
Rekordowe upały w Japonii. "Namawiano, by pozwolić pracownikom zdejmować marynarki"
Japonia zmaga się z rekordowymi upałami, temperatura dochodzi tam do 40 stopni Celsjusza. Z jednej strony Japończycy starają się ratować klimatyzacją, z drugiej - kraj stoi w obliczu poważnych niedoborów energii.
-
Dlaczego w Niemczech inflacja hamuje, a w Polsce nie? Orłowski wskazuje na efekt "uczenia efektami 2. rundy"
- Niemcy oczekują w najbliższych miesiącach wysokiej inflacji, ale spodziewają się, że w ciągu kilku lat wróci do mniej więcej 2 proc. W Polsce przygniatająca większość gospodarstw wierzy, że inflacja pozostanie wysoka - na tę różnicę zwrócił uwagę w TOK FM prof. Witold Orłowski pytany o niespodziewane przyhamowanie wzrostu cen w Niemczech.
-
Rosyjski rubel najmocniejszy od 2017 roku. Jak to? A sankcje? "Ten kurs jest sztuczny"
25-procentowe umocnienie do dolara i nawet 30-procentowe do złotego - rosyjski rubel jest dziś najmocniejszy od 2017 roku. Jak to możliwe, skoro na Rosję nałożone są najostrzejsze w historii sankcje, a jej waluta właściwie jest niewymienialna?
-
"Poufna rozmowa" zablokowana "po taniości". "Gdyby ABW chciała być skuteczna, musiałaby działać jak Chiny"
- Trudno jest zablokować stronę w internecie. Można to zrobić w sposób skomplikowany i drogi, a wtedy trochę bardziej skuteczny. A można udawać, że się blokuje, pozornie skutecznie dla większości użytkowników - w ten sposób Adam Haertle, redaktor naczelny portalu zaufanatrzeciastrona.pl komentował w TOK FM nałożenie przez ABW blokady na stronę publikującą maile wykradzione rzekomo ze skrzynki ministra Michała Dworczyka.
-
Zjednoczona Prawica jak "koalicja Schroedingera". "Przy następnym głosowaniu znów trzeba będzie negocjować z Ziobrą"
- Zjednoczona Prawica jako koalicja istnieje i nie istnieje jednocześnie. Mam wrażenie, że nachodzą na siebie różne perspektywy czasowe - interesy PiS i Zbigniewa Ziobry tu i teraz są podobne, ale perspektywa średnio - i długoterminowa pokazuje, że się rozjeżdżają, a to wpływa na bieżącą politykę - mówił w Poranku Radia TOK FM Wojciech Szacki z "Polityki Insight".
-
Rosja stanie się "Księstwem Moskiewskim w lennie Chin"? "Nawet Łukaszenka nie wie, jak z tego wyjść"
Od Rosji odwracają się niektóre byłe sowieckie republiki: Armenia, Azerbejdżan czy Kazachstan. Nawet Łukaszenka manewruje, nie wie, jak z tego wyjść, widząc, że Rosja słabnie - mówił w TOK FM gen. Mieczysław Bieniek, generał w stanie spoczynku, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.
-
Anna Dymna o ostatnim spektaklu Jerzego Treli. "Był w szpitalu, powiedział, że nagra głos. I grałam, z jego głosem"
- Był taki prosty, normalny, niezakłamany, szczery do bólu. Nie potrafiłam grać z nim i fałszować - mówiła w TOK FM wyraźnie poruszona Anna Dymna, wspominając zmarłego w niedzielę Jerzego Trelę.
-
Turcja przymyka drzwi NATO przed Szwecją i Finlandią. "To gra polityczna", której wynik jest znany
- Tu chodzi o szerszy wymiar gry politycznej wobec wszystkich członków NATO. Ale sądzę, że finalnie Turcja będzie głosowała za przyjęciem Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Są już określone symptomy - mówił w TOK FM prof. Mirosław Banasik.
-
"Wybory miały być tej wiosny". Gowin ujawnia plan Kaczyńskiego na większość dla PiS-u
- Latem 2021 roku, kiedy sprzeciwiłem się Polskiemu Ładowi, premier przekonywał mnie, że będzie on wielkim sukcesem. Na jego fali tej wiosny miały się odbyć przedterminowe wybory, które zagwarantowałyby zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy - powiedział w "Poranku Radia TOK FM" Jarosław Gowin z Porozumienia.