Zuzanna Piechowicz

Zuzanna Piechowicz
 • 'Najlepszy serial postapokaliptyczny'. Recenzujemy 'The last of us'

  "Najlepszy serial postapokaliptyczny". Recenzujemy "The last of us"

  Jeszcze nie skończył się styczeń, a część recenzentów i recenzentek okrzyknęła "The last of us" jednym z najlepszych seriali 2023 roku. To ekranizacja kultowej gry wideo. Twórcami serialu są Neil Druckmann, scenarzysta tej gry i Craig Mazin, odpowiedzialny za scenariusze takich produkcji jak "Czarnobyl" czy "Kac Vegas". Czy warto obejrzeć "The last of us"? I co ten serial odróżnia od innych seriali postapokaliptycznych? Dyskutują Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz.

 • Jak było na Emmy? Nadęte hollywoodzkie gale są nam niepotrzebne, ale świetne seriale owszem!
 • Toksyczny fandom, racja Elona Muska i dzielne dziewczyny. Recenzujemy Pierścienie władzy (i zapowiadamy serialową jesień)

  Toksyczny fandom, racja Elona Muska i dzielne dziewczyny. Recenzujemy Pierścienie władzy (i zapowiadamy serialową jesień)

  Czy o nowy serial od Prime Video pokłóciłyśmy się jak Elon Musk z Neilem Gaimanem? Jak wygląda obowiązujący model postaci kobiecej w serialu fantasy? I dlaczego nie lubimy "czystości gatunkowej"? Rozmawiamy nie tylko o Pierścieniach Władzy, ale również o Sandmanie, Rodzie Smoka, Wiedźminie. A na koniec zapowiadamy co nas jeszcze czeka w tym roku na platformach streamingowych. Pisz do nas: seriale@tok.fm

 • Powrót po latach. Serialowi 'Rząd' to się udało!

  Powrót po latach. Serialowi "Rząd" to się udało!

  Duński "Borgen", czyli "Rząd", to serial sprzed ponad 10 lat, który powrócił z czwartym sezonem. I stało się coś, czego się nie spodziewaliśmy: jest bardzo dobrze! Kawał porządnego political fiction, skupionego na relacjach międzynarodowych. Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone, a między mocarstwami lawirująca mała Dania, z nieustraszoną polityczką Birgitte Nyborg u sterów Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Czy pierwsza premierka Danii, znana z bezkompromisowości i idealizmu, porzuci go na rzecz władzy i apanaży? Czy nawet tak krystalicznie czysta polityczka może się zdemoralizować? Jakie konsekwencje ma zdobywanie coraz większej władzy, nie tylko w polityce, ale również w mediach?

 • Witamy w Rooneyversum. O serialowej wersji powieści Sally Rooney 'Rozmowy z przyjaciółmi'
 • Witajcie z powrotem w Hawkins. Nowy sezon Stranger Things [bez spojlerów]

  Witajcie z powrotem w Hawkins. Nowy sezon Stranger Things [bez spojlerów]

  Wraca ulubiony nostalgiczny serial Netflixa. W podcaście przedpremierowym nie zdradzamy fabuły, ale przypominamy co działo się w poprzednich sezonach i rozmawiamy o ulubionych bohaterach i bohaterkach. Dlaczego ST4 to nie jest serial dla dzieci, na co wydano 30 mln dolarów w każdym odcinku i czy bracia Duffer zdołali utrzymać równy, wysoki poziom? Słuchaj a potem możesz też napisać: seriale@tok.fm

 • Kobiece sztuczki: nowy sezon Hacks, finał Grace i Frankie i inne komedie
 • Prowadzą firmy, a cały dom wciąż na ich głowie. Kobiety w biznesie nie mają łatwo

  Prowadzą firmy, a cały dom wciąż na ich głowie. Kobiety w biznesie nie mają łatwo

  Dlaczego kobiety coraz częściej decydują się na zakładanie własnych firm? Wyobrażenie o tym, że działalność gospodarcza pozowli na większą elastyczność w dysponowaniu woim czasem i łączenie pracy z domem, bywa złudne. Jednak mimo trudów, jakie niesie ze sobą własny biznes, warto podążać za marzeniami i realizować pomysły na swoją karierę zawodową.

 • Czy Michael Peterson zabił swoją żonę? Colin Firth w roli słynnego pisarza w nowym serialu HBO Max

  Czy Michael Peterson zabił swoją żonę? Colin Firth w roli słynnego pisarza w nowym serialu HBO Max

  "Schody" to nowy serial HBO Max, w którym twórcy wracają do głośnej historii śmierci Kathleen Peterson, żony pisarza Michaela Peteresona. To własnie Petereson znalazł swoją żonę martwą u podnóża schodów w ich domu. Przynajmniej tak twierdzi, bo prokuratura uważa, że to on jest winien śmierci Kathleen. Czy warto obejrzeć ten serial? I czym ta produkcja różni się od innych seriali z gatunku true crime? Dyskutują Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz.

 • O finale 'Ozark'. Recenzja bez spoilerów

  O finale "Ozark". Recenzja bez spoilerów

  Rodzina Byrde'ów przenosi się do regionu Ozark, aby prać pieniądze dla kartelu narkotykowego. Skąd popularność serialu "Ozark"? Co jest największą zaletą produkcji Netfliksa? Jak Jason Bateman poradził sobie jako reżyser? Słuchajcie, i piszcie do nas: seriale@tok.fm

 • Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Wraz z prawniczką wyjaśniamy

  Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Wraz z prawniczką wyjaśniamy

  Wielu pracodawców obawia się zatrudniać pracowników z Ukrainy nawet, jeśli są to uciekinierzy wojenni bo mają małą wiedzę na temat przepisów i obawiają się, że popełnią jakiś brzemienny w skutkach błąd. Staramy się w tej rozmowie wyjaśnić wszelkie wątpliwości - i przekonać, że przyjęcie do pracy osoby z Ukrainy nie jest ani trudne ani nie ryzykowne. Choć uzgadniając wynagrodzenie dla gościa zza granicy należy pamiętać, że przepisy antydyskryminacyjne obowiązują nie tylko Polaków.

 • Smakowity serial! Biografia najsłynniejszej kucharki Julii Child

  Smakowity serial! Biografia najsłynniejszej kucharki Julii Child

  Serial, film i dokument. Wszystkie przedstawiają różne spojrzenia na historię Julii Child - kobiety, która nauczyłą Amerykę gotować. "Przed nią były tylko pianki Marshmallows, puszki i dania z pudełka". Jak to się stało, że w latach '60 serca amerykańskich widzów podbiła kobieta w średnim wieku, mająca prawie 190 cm wzrostu? Możesz do nas napisać: seriale@tok.fm

 • Premierze Morawiecki, luka płacowa w Polsce to dużo więcej niż 4,5%

  Premierze Morawiecki, luka płacowa w Polsce to dużo więcej niż 4,5%

  Luka płacowa to, ujmując rzecz najprościej, dysproporcja pomiędzy wynagrodzeniem dwojga pracowników, którzy mają to samo wykształcenie i zajmują to samo stanowisko pracując w takim samym wymiarze godzin a różni ich jedynie to, że ten zarabiający lepiej jest mężczyzną a ta zarabiająca gorzej to kobieta. Poza płcią nie różni ich nic. A zatem: może to po prostu mobbing?

 • Sensacyjna klasyka w koreańskim wydaniu, czyli o serialu 'My name' z wyjątkowymi gośćmi

  Sensacyjna klasyka w koreańskim wydaniu, czyli o serialu "My name" z wyjątkowymi gośćmi

  W dzisiejszym podcaście naszymi gośćmi są Marek i Mikołaj Bartnikowscy - ojciec i syn, którzy wylicytowali udział w podcaście "Szkoda czasu na złe seriale" na aukcji TOK FM na rzecz WOŚP. Serial, który wybrali do polecenia słuchaczom i słuchaczkom prezentowany był jako następca niezwykle popularnego Squid Game. Czy dorównał ubiegłorocznemu przebojowi Netflixa?

 • W poszukiwaniu swojego 'why', czyli 'dlaczego'

  W poszukiwaniu swojego "why", czyli "dlaczego"

  Pewnego dnia zrozumiałam, że moja dotychczasowa praca nie miała sensu. I zadałam sobie pytanie: do jakiej roli przygotowało mnie moje dotychczasowe życie oraz drugie: jak to wypełniać, pracując mniej a zarabiając więcej. Bo każdy z nas ma na świecie jakąś rolę do spełnienia, np. bycia kwiaciarzem albo piekarzem. "A moją rolą jest odnajdywać ich role u innych" - mówi moja dzisiejsza rozmówczyni.

 • 'Severence' - znakomity, dystopijny serial o work-life balance

  "Severence" - znakomity, dystopijny serial o work-life balance

  Ostatnio niezbyt często chwaliłyśmy, a teraz - nagły zwrot akcji, bo tym serialem jesteśmy obie zachwycone! Dystopijna wizja pracy inspirowana "The Office" i "Życiem biurowym" to projekt, który nareszcie, i to w każdym szczególe, udał się platformie Apple TV Plus. Możesz do nas pisać: seriale@tok.fm

 • Widełki płacowe w ogłoszeniu o pracę: jak bardzo pracodawcy sobie szkodzą widełek nie publikując

  Widełki płacowe w ogłoszeniu o pracę: jak bardzo pracodawcy sobie szkodzą widełek nie publikując

  Dlaczego jawność widełek płacowych jest w Polsce takim tabu? Przyczyn jest wiele: czasem szefowie firm nie chcą naruszać wizerunku firmy przyznając, że tak naprawdę zarabia się w niej słabo a nawet bardzo słabo. Często szefowie nie chcą zdradzić, że kandydatom na poszczególne stanowiska oferują lepsze zarobki niż te, które otrzymują dotychczasowi pracownicy. Przyczyn utajniania zarobków w firmach jest zresztą znacznie więcej.

 • 'Dobry polski kryminał, ale zakończenie zgadujesz po jednej nutce'. O serialu 'Odwilż'

  "Dobry polski kryminał, ale zakończenie zgadujesz po jednej nutce". O serialu "Odwilż"

  Pierwszy polski serial produkcji nowej platformy HBO Max. Kryminał rodem ze Skandynawii osadzony w realiach Szczecina. Główna bohaterka - policjantka i młoda wdowa - poszukuje sprawcy brutalnego zabójstwa ciężarnej kobiety. Czy jest stylowy? Czy dobrze się ogląda? Jakie aktorstwo? Kto zabił? Tylko na to ostatnie pytanie nie odpowiadamy w naszej rozmowie o "Odwilży". Możesz do nas pisać: seriale@tok.fm

 • Nie umiesz dogadać się z szefem? Jakich liderów potrzebują nowoczesne organizacje?

  Nie umiesz dogadać się z szefem? Jakich liderów potrzebują nowoczesne organizacje?

  Jaki powinien być szef? Pracownicy znają odpowiedź na to pytanie, mają też swoją opinię na temat aktualnego ich szefa. Szef powinien tę opinię znać. Dla dobra pracowników, jak najbardziej, ale też dla swojego własnego dobra. Ale też, pracowniczko i pracowniu, spróbuj wczuć się w rolę szefa - może nie jest taki zły, jaki, być może, czasami Ci się wydaje?

 • Fantasy z grodu Kraka: 'Krakowskie Potwory' to świetny pomysł, ale z koszmarnym wykonaniem