-
Jeden kraj. Dwie granice. "To jest pokaz systemowego rasizmu" [REPORTAŻ]
Oboje są z kraju, w którym trwa wojna. Oboje z obaw o swoje życie ruszyli na Zachód. Różniła ich granica, którą przekraczali. On trafił do "polskiego Guantanamo", ją za rękę prowadzili polscy pogranicznicy.
-
Strefa bezprawia. "Tu jest coś osobnego od Polski". Na pograniczu muszą żyć według "widzimisię" mundurowych
Od początku września kilkadziesiąt tysięcy osób z polsko-białoruskiego pogranicza egzystuje w zawieszeniu. Rząd zabrał im część praw, a o tym, co wolno, a czego nie, często decyduje "widzimisię" mundurowych. - Żyjemy w państwie rozkazów. Tu jest coś osobnego od Polski - mówią mieszkańcy Puszczy Białowieskiej.
-
Niepotrzebne. Czwarta fala śmierci [REPORTAŻ]
Nigdy nie widziałem takiej skali śmierci. Bywały noce, że wywoziliśmy na dyżurze po piętnaście ciał. Niektórzy byli młodsi ode mnie - mówi sanitariusz jednego ze szpitali, w którym próbują ratować chorych na COVID-19. Lekarze dodają: tym razem, w czwartej fali, nie musiało tak być.
-
Strefa strachu. "Czujemy się zostawieni i opuszczeni, tak samo jak ci ludzie na granicy" [REPORTAŻ]
Rząd zrzucił na nas odpowiedzialność za czyjeś życie. Tylko od naszych wyborów zależy czasami, czy ktoś przeżyje. To muszą teraz dźwigać nasze sumienia. To jest bardzo ciężkie, za ciężkie - mówią mieszkańcy strefy stanu wyjątkowego wzdłuż polsko-białoruskiej granicy.
-
Miloš Zeman cierpi na marskość wątroby? Wracają pytania o stan zdrowia prezydenta Czech
Od końca sierpnia nikt prezydenta Zemana nie widział, nie bierze udziału w żadnych publicznych wystąpieniach. Niedawno spędził osiem dni w szpitalu.
-
Czechy. 17 ton mięsa z Polski wycofano ze sklepów. Przekroczone normy antybiotyków
Czeska inspekcja weterynaryjna nakazała wycofanie ze sklepów siedemnaście ton wieprzowiny z Polski. Z badań wynika, że w mielonym mięsie było kilkadziesiąt razy więcej antybiotyków, niż dopuszczają normy.
-
"Polska jest płaska, a Polacy zapraszają się do domów. To był szok". Czym Czesi różnią się od Polaków? [PODCAST]
Czy życie w Czechach jest wygodne? - Tak, bardzo! - odpowiada bez wahania Polka od lat mieszkająca w Czechach, jedna z bohaterek podcastu Jakuba Medka i Karoliny Głowackiej. Ale po chwili mówi o tym, co ją w Czechach męczy, np. ksenofobia. Oto dźwiękowa opowieść o tym, co różni, a co łączy Polaków i Czechów.
-
Państwo kłamie nam o sytuacji na granicy z Białorusią [KOMENTARZ]
W poniedziałek usłyszałem od premiera rządu RP, Mateusza Morawieckiego, że "wszystkim osobom, które przekroczyły granicę z Polską i zostały znalezione, staramy się pomagać i ratować życie wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe". To kłamstwo. Nie wiem tylko, czy premier kłamie świadomie, czy oszukują go podległe mu służby. Generalnie cała narracja ws. polityki migracyjnej władz, prowadzona przez służby, "nie trzyma się kupy". I nikomu to nie przeszkadza.
-
Usnarz Górny. To nie jest żywa broń. To ludzie
Afgańskie kobiety z Usnarza nie chcą jeść i pić. To nie protest. Funkcjonariusze państwa polskiego, ludzie w mundurach z orłem w koronie, nie zamierzają zapewnić im minimum intymności. I one się nie mają gdzie wysikać.
-
Czechy złożyły w TSUE wniosek o 5 mln euro kary dziennie za Turów
Pięć milionów euro dziennie - o taką karę, w związku z niewstrzymaniem wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów będzie wnioskował do TSUE czeski rząd. Równocześnie gabinet Babisza upoważnił dwóch ministrów do negocjacji w sprawie pokrycia przez Polskę szkód powodowanych przez kopalnię.
-
Prywatyzacja lasów wycofana z obrad. Projekt, który zjednoczył ekologów i leśników
Na wniosek samych autorów odwołano pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o lasach. Zdaniem krytyków projektu nowelizacja mogła otworzyć furtkę do prywatyzacji terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe.
-
Czechy oskarżają Kreml o wysadzenie składów amunicji z bronią dla Ukrainy. Wydalają rosyjskich dyplomatów
Osiemnastu pracowników rosyjskiej ambasady w Pradze ma 48 godzin na opuszczenie terytorium Czech. Zostali wydaleni w związku z ustaleniami czeskiego kontrwywiadu, zdaniem którego to Rosja stoi za tragicznymi eksplozjami w magazynach broni ve Vrbeticach na Morawie, do których doszło siedem lat temu.
-
Laudacja na cześć stowarzyszenia Tęczowy Białystok: Wierzę, że milcząca większość zrozumie, że świat się nie skończy, kiedy wszyscy będą mieć równe prawa
Pierwszy marsz równości w Białystoku nie został rozbity. On przeszedł całą trasą. Wykonał plan. (...) Wierzę, że również dzięki takim wydarzeniom, prędzej czy później, milcząca większość zrozumie, że świat się nie skończy, kiedy wszyscy będą mieć równe prawa. Wszyscy, społeczność LGBT również.
-
Czeski minister zdrowia publicznie przeprosił za porażkę w walce z pandemią. Wracają duże obostrzenia
Od dzisiaj wszyscy uczniowie w Czechach uczą się zdalnie. Przez najbliższe dwa tygodnie w barach i restauracjach jedzenie można zamówić tylko na wynos. Kolejne regulacje mają pomóc zmniejszyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem.
-
Białystok. Zakończył się proces czterech mężczyzn oskarżonych o pobicie na marszu równości
Przed białostockim sądem rejonowym zakończył się proces czterech mężczyzn, oskarżonych o pobicie uczestników ubiegłorocznego marszu równości w tym mieście. To kolejna sprawa dotycząca aktów przemocy, jakich dopuszczali się prawicowi chuligani, próbujący rozbić marsz.
-
Czechy: Dużo nowych przypadków koronawirusa, nowy reżim w Pradze
Praga zamyka nocne kluby i bary, od środy maseczki będą obowiązkowe również w sklepach, później także w szkołach. Tak czeskie władze reagują na gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem.