-
Rembrandt i jego "Jeździec polski". Niderlandzka moda na "pokazywanie Polaków"
Kto jest sportretowany na obrazie Rembrandta? Tatar? Kozak? Polak? Dlaczego sam obraz tak często zmieniał swój tytuł? Skąd się wzięła niderlandzka moda na "pokazywanie Polaków"? Co przez stulecia dopisywano do historii tego dzieła? Śledztwo podcastu "Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti" prowadzi do zaskakujących odpowiedzi!
-
Trójkąt polsko - ukraińsko - niderlandzki. Multikulturową układankę otwiera Jerzy Nemirycz
W tym odcinku autorzy podcastu opowiadają o oligarchach, eksporcie zboża, Ukrainie i Rzeczpospolitej w XVI wieku. Usłyszysz o ukraińsko-polskich protagonistach nowożytnej, europejskiej myśli, o bardzo skutecznej reformie edukacji, która zakończyła się wyrugowaniem z Polski tolerancji religijnej, czy też o tym, jak Rzeczpospolita prawie została Niderlandami!
-
Wpływ Niderlandczyków na historię naszą i ukraińską. Wilhelm Hondius i inni
Jak upamiętniano znajomych i przyjaciół 400 lat temu, skoro nie było selfie? Ile dobrego zrobił "zły" Janusz Radziwiłł? Skąd się wzięły lewackie teorie postkolonialne w opisie historii Rzeczpospolitej, skoro jeszcze ich wtedy nie wymyślono? Oto ciąg dalszy opowieści o historycznych związkach Niderlandów z Rzeczpospolitą.
-
Związki Niderlandów z Rzeczpospolitą. Szukamy ich w Amsterdamie, Gdańsku,a nawet w Zamościu
Autorzy podcastu "Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti" rozmawiają o wybitnych umysłach renesansu, postaciach, które zapisały się w historii naszej i Niderlandów, opowiadają o polskich akcentach w Amsterdamie. Wyjaśniają także, skąd tureckie symbole na holenderskich okrętach? Wrzesień miesiącem Niderlandów!
-
Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
Spoglądamy na historię (okres międzywojenny i II wojna światowa) przez pryzmat polskich samolotów wojskowych, które z sukcesem podbijały zagraniczne rynki. Wyjaśniamy, jak to się stało, że prawie zastrzeliliśmy greckiego króla? Skąd pod Warszawą pomnik rumuńskiego pilota? Przypominamy też, jak polski James Bond uciekał kutrem do Szwecji.
-
Polskie samoloty w międzywojniu - pożądane i cenione. W czym dały nam pierwsze miejsce w świecie?
W tym odcinku nadal bujamy w przestworzach dzięki sukcesom polskiego przemysłu lotniczego. Nasze konstrukcje są w okresie międzywojennym chwalone i rozchwytywane. A nawet kradzione i kopiowane. Od Turcji po Bułgarię. Dokonujemy spektakularnych pokazów i prezentacji, aż w końcu stajemy się pierwszym krajem na świecie, którego wszystkie samoloty wojskowe są z metalu. A później przychodzi rok 1939...
-
Zygmunt Korybutowicz. Związki polsko-czeskie. I skąd wielbłąd w herbie Pilzna
W tym odcinku "Babla" heretycy atakują Częstochowę, są też groźni czescy najemnicy, wielbłąd który przechodzi z rąk do rąk i mała wyprawa łupieżcza w przerwie uniwersyteckiego wykładu. Dowiesz się też, jak smutny był los człowieka kompromisu w czasach konfliktów religijnych. Adam Balcer i Paweł Sulik - autorzy podcastu "Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti" zabierają Cię w niezwykłą podróż w czasie, do przełomu XIV w. i pierwszych dekad wieku XV!
-
"Kulturowy transfer", pożyczona fasada i polski ważny jak francuski. Imperium rosyjskie sporo wzięło nie tylko od Ukraińców
"Kulturową fasadę rosyjskiego imperium współtworzyli Rusini, a także Polacy". Oprócz wyjaśnienia tej prowokacyjnej tezy pokazujemy również, jak konwersje religijne stały się standardowym sposobem na karierę i jak polski król pozbył się kamieni nerkowych dzięki Grekowi, który - chociaż urodził jako Żyd - został upgrade'owanym mnichem.
-
Glińscy potomkami Czyngis-chana? Ważna rodzina w historii Polski, Ukrainy, Rosji i Litwy
W tym odcinku razem z rodziną Glińskich będziemy często zmieniać strony barykady w konfliktach między Moskwą, Tatarami i Wielkim Księstwem Litewskim. Ta taktyka oczywiście grozi częstymi pobytami w więzieniu oraz w pełni zrozumiałymi podejrzeniami o zdradę. Pojawią się silne i operatywne kobiety, chociaż jedna z nich oskarżona zostanie o wyjmowanie serc z ludzkich zwłok i produkcję łatwopalnej wody. Dowiecie się też, jak w XIV wieku doszło prawie do rozbioru Polski.
-
Chanat Kazański i Powołże. Płyniemy Wołgą do Kazania
W tym chanacie jeszcze nie byliście! Swego czasu wysoko zurbanizowane rejony z prężnym handlem i rolnictwem stają się łakomym kąskiem dla Moskwy. Zaniepokojeni władcy Chanatu Kazańskiego dogadują się ze współwyznawcami z Krymu, licząc na pomoc Polski i Litwy, a nawet córka Nogajów pisze błagalne listy. a my nic! Chanat Kazański wpada w ręce Moskwy. Miałeś "polski chanie" złoty róg! W tym odcinku dowiecie się też, dlaczego Iwan Groźny uważał że Polacy są biblijnymi Filistynami.
-
Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.
Ruszymy w kierunku Indii. Po drodze spotkamy Połowców, Nogajów i Glińskich. Dowiemy się jak Wielka Orda pomogła Polsce, jak udzielaliśmy schronienia muzułmańskim uchodźcom politycznym i jak bogate było życie nocne w Kijowie w XV wieku. Przy okazji - jak poprawnie określić obywatela państwa, które nazywa się Biała Owca i kto wpadł na pomysł, by arabski zapisać cyrylicą?
-
Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną
W tym odcinku "Babla" omawiamy zawiłe i skomplikowane próby wybicia się Ukrainy na niepodległość 100 lat temu. Objawiamy piekło genealogów: Żydzi zostają Kozakami, Poleszucy Ukraińcami, a hugenoci prawosławnymi. Dowiesz się też, albo przypomnisz sobie, czym był hetmanat i jak bardzo wpłynął na ukraińską tożsamość. A także skąd wzięło się powiedzenie, że kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie sk...synem...
-
Trochę Mołdawii, Ukrainy i Rzeczpospolitej, dużo - kultury i sztuki. Bohater: Piotr Mohyła
Po ostatnich, pełnych krwi i przemocy opowieściach, teraz - odcinek kulturalno-oświatowy. O wspaniałych zabytkach architektury i wędrujących przez stulecia manuskryptach. Wszystko jednak w ogniu sporów religijnych. Czy da się przeprowadzić prawosławną kontrrewolucję kontrreformacji? Czy można być prawosławnym Niemcem? Czy da się połączyć renesans z gotykiem w jednym budynku? Czy można na jednym obrazie mieć dwie żony - w tym jedną nieżyjącą? Czy na szczytach władzy funkcjonował albański gang?
-
Takiego multi-kulti w Bablu jeszcze nie było. Rodzina Mohyłów
Dziś zoom na rumuńską rodzinę Mohyłów. Łączy ona bardzo Polaków i Ukraińców, a także Greków, Niemców, Albańczyków, Żydów, Romów i Turków. Takiej mnogości nacji jeszcze u nas nie było! Znajdzie się też instrukcja; jak skorumpować sułtana oraz podnosząca na duchu historia człowieka, który chociaż prześladowany przez spolonizowanych Niemców, nie wyparł się wiary, a nawet dorobił się fortuny sprzedając wino Selimowi Pijakowi.
-
Awantury mołdawskie. Deszcz spadających głów
W tle tytułowych awantur, czy też raczej w ich ramach, pojawiają się romanse, morderstwa, nieślubne dzieci, ukraińscy Kozacy łamiący w dłoniach podkowy, grecki protestant i potężne rody polskie i ruskie. Plotek, pudelek czy plejada to przy tym totalna nuda albo flaki z olejem, czyli CIORBA de BURTA.
-
Puszkarz Orbano buduje działo, w finale i tak wszyscy kończą w piekle
Nadal jesteśmy w Mołdawii, która zdążyła się w międzyczasie (XV wiek) stać kondominium polsko-tureckim. Opowiemy o pewnym lawirancie, który został bohaterem narodowym. O tym, że pragnienie zemsty może stać się motorem działań na całe życie. Zanim przedstawimy oszałamiającą wizję architektury i sztuki sakralnej pojawi się krótki wtręt z cyklu "krwawe swaty", czyli małżeńskie łoże skąpane w morzu krwi.
-
W Polsce, nad Morzem Czarnym. U Bogdana, w Mołdawii. A na finał - do Żółkwi
Dzisiaj cofniemy się do czasów kiedy nasza granica sięgała Bułgarii oraz Morza... Czarnego. W czasach tych zdarzało się, że świętym można było zostać z powodu podłego donosu, a biskupem z powodu zawiści własnych braci. Nawet jeśli się już miało małżonkę! Nie zabraknie fake newsów i dezinformacji - oczywiście ze strony Krzyżaków. Odwiedzimy kraj Bogdan, a nawet jego stolicę - Soczewicę.
-
Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie
Wpływowa kobieta, literat-sadysta, carski bękart, a wszyscy oni w mieście, które miało wyglądać jak... Koszalin, chociaż znajduje się na północnej Lubelszczyźnie. W dzisiejszym odcinku również krótka instrukcja - jak okraść papieża? Nie musimy chyba dodawać, że zrobił to Polak.
-
Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem
W tym odcinku płyniemy w naszej opowieści w górę rzeki Bug. Po drodze spotkamy trzech braci z ciepłymi posadkami w spółkach Skarbu Państwa, poczujemy dumę z pierwszego zdania w języku słowiańskim na ziemiach polskich, zdradzimy tajemnicę pewnego noża oraz starą prawdę: pokaż mi swoje plomby, a powiem ci skąd jesteś.
-
Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli "i Ty możesz zostać Kozakiem". I synagoga w stylu zakopiańskim
Frontyspisy, grawiury i finaliki. Zabytki sztuki drukarskiej na światową skalę. Synagoga w stylu... zakopiańskim. Kosmiczne zamieszanie z tożsamością mieszkańców o której nie przesądza ani język, ani religia. A to wszystko w Zabłudowie, gdzie nawet dzisiaj możemy zjeść tylko włoską pizzę i turecki kebab. Na końcu - jak w każdym dobrym przedstawieniu - pojawi się Zenon Martyniuk.