Adam Balcer

Adam Balcer
  • Wielka Orda i jej 'Mieszko', Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.

    Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.

    Ruszymy w kierunku Indii. Po drodze spotkamy Połowców, Nogajów i Glińskich. Dowiemy się jak Wielka Orda pomogła Polsce, jak udzielaliśmy schronienia muzułmańskim uchodźcom politycznym i jak bogate było życie nocne w Kijowie w XV wieku. Przy okazji - jak poprawnie określić obywatela państwa, które nazywa się Biała Owca i kto wpadł na pomysł, by arabski zapisać cyrylicą?

  • Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną

    Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną

    W tym odcinku "Babla" omawiamy zawiłe i skomplikowane próby wybicia się Ukrainy na niepodległość 100 lat temu. Objawiamy piekło genealogów: Żydzi zostają Kozakami, Poleszucy Ukraińcami, a hugenoci prawosławnymi. Dowiesz się też, albo przypomnisz sobie, czym był hetmanat i jak bardzo wpłynął na ukraińską tożsamość. A także skąd wzięło się powiedzenie, że kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie sk...synem...

  • Trochę Mołdawii, Ukrainy i Rzeczpospolitej, dużo - kultury i sztuki. Bohater: Piotr Mohyła

    Trochę Mołdawii, Ukrainy i Rzeczpospolitej, dużo - kultury i sztuki. Bohater: Piotr Mohyła

    Po ostatnich, pełnych krwi i przemocy opowieściach, teraz - odcinek kulturalno-oświatowy. O wspaniałych zabytkach architektury i wędrujących przez stulecia manuskryptach. Wszystko jednak w ogniu sporów religijnych. Czy da się przeprowadzić prawosławną kontrrewolucję kontrreformacji? Czy można być prawosławnym Niemcem? Czy da się połączyć renesans z gotykiem w jednym budynku? Czy można na jednym obrazie mieć dwie żony - w tym jedną nieżyjącą? Czy na szczytach władzy funkcjonował albański gang?

  • Takiego multi-kulti w Bablu jeszcze nie było. Rodzina Mohyłów

    Takiego multi-kulti w Bablu jeszcze nie było. Rodzina Mohyłów

    Dziś zoom na rumuńską rodzinę Mohyłów. Łączy ona bardzo Polaków i Ukraińców, a także Greków, Niemców, Albańczyków, Żydów, Romów i Turków. Takiej mnogości nacji jeszcze u nas nie było! Znajdzie się też instrukcja; jak skorumpować sułtana oraz podnosząca na duchu historia człowieka, który chociaż prześladowany przez spolonizowanych Niemców, nie wyparł się wiary, a nawet dorobił się fortuny sprzedając wino Selimowi Pijakowi.

  • Awantury mołdawskie. Deszcz spadających głów

    Awantury mołdawskie. Deszcz spadających głów

    W tle tytułowych awantur, czy też raczej w ich ramach, pojawiają się romanse, morderstwa, nieślubne dzieci, ukraińscy Kozacy łamiący w dłoniach podkowy, grecki protestant i potężne rody polskie i ruskie. Plotek, pudelek czy plejada to przy tym totalna nuda albo flaki z olejem, czyli CIORBA de BURTA.

  • Puszkarz Orbano buduje działo, w finale i tak wszyscy kończą w piekle

    Puszkarz Orbano buduje działo, w finale i tak wszyscy kończą w piekle

    Nadal jesteśmy w Mołdawii, która zdążyła się w międzyczasie (XV wiek) stać kondominium polsko-tureckim. Opowiemy o pewnym lawirancie, który został bohaterem narodowym. O tym, że pragnienie zemsty może stać się motorem działań na całe życie. Zanim przedstawimy oszałamiającą wizję architektury i sztuki sakralnej pojawi się krótki wtręt z cyklu "krwawe swaty", czyli małżeńskie łoże skąpane w morzu krwi.

  • W Polsce, nad Morzem Czarnym. U Bogdana, w Mołdawii. A na finał - do Żółkwi

    W Polsce, nad Morzem Czarnym. U Bogdana, w Mołdawii. A na finał - do Żółkwi

    Dzisiaj cofniemy się do czasów kiedy nasza granica sięgała Bułgarii oraz Morza... Czarnego. W czasach tych zdarzało się, że świętym można było zostać z powodu podłego donosu, a biskupem z powodu zawiści własnych braci. Nawet jeśli się już miało małżonkę! Nie zabraknie fake newsów i dezinformacji - oczywiście ze strony Krzyżaków. Odwiedzimy kraj Bogdan, a nawet jego stolicę - Soczewicę.

  • Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie

    Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie

    Wpływowa kobieta, literat-sadysta, carski bękart, a wszyscy oni w mieście, które miało wyglądać jak... Koszalin, chociaż znajduje się na północnej Lubelszczyźnie. W dzisiejszym odcinku również krótka instrukcja - jak okraść papieża? Nie musimy chyba dodawać, że zrobił to Polak.

  • Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

    Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

    W tym odcinku płyniemy w naszej opowieści w górę rzeki Bug. Po drodze spotkamy trzech braci z ciepłymi posadkami w spółkach Skarbu Państwa, poczujemy dumę z pierwszego zdania w języku słowiańskim na ziemiach polskich, zdradzimy tajemnicę pewnego noża oraz starą prawdę: pokaż mi swoje plomby, a powiem ci skąd jesteś.

  • Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli 'i Ty możesz zostać Kozakiem'. I synagoga w stylu zakopiańskim

    Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli "i Ty możesz zostać Kozakiem". I synagoga w stylu zakopiańskim

    Frontyspisy, grawiury i finaliki. Zabytki sztuki drukarskiej na światową skalę. Synagoga w stylu... zakopiańskim. Kosmiczne zamieszanie z tożsamością mieszkańców o której nie przesądza ani język, ani religia. A to wszystko w Zabłudowie, gdzie nawet dzisiaj możemy zjeść tylko włoską pizzę i turecki kebab. Na końcu - jak w każdym dobrym przedstawieniu - pojawi się Zenon Martyniuk.

  • Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

    Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

    Pisemne ataki na "obmierzłą Bogu, pogańską łacinę" (czyli na Kazania Piotra Skargi), pierwsze wydanie Podróży Guliwera, najwcześniejszy zabytek wczesnego piśmiennictwa słowiańskiego i najdawniejszy zbiór ukraińskiego i białoruskiego zapisu nutowego pieśni cerkiewnych. A to wszystko w. Supraślu.

  • Wielki kontratak prawosławia

    Wielki kontratak prawosławia

    Jesteśmy nadal w Wilnie w którym reprezentanci różnych wyznań sięgają po czyjeś ikony, czyjeś zwłoki, w końcu nawet czyjeś biografie. W tym odcinku również pojawi się spolszczony Turek, post - Polak i niemiecki luteranin budujący prawosławną cerkiew. Dowiemy się też, że za 12 groszy możemy wziąć w leasing konia, przynajmniej tak chciał Stanisław August.

  • Wilno. Wątki polskie, ukraińskie, ruskie, rumuńskie, albańskie, serbskie, tureckie i tatarskie. Oraz Radziwiłł w pozytywnym świetle

    Wilno. Wątki polskie, ukraińskie, ruskie, rumuńskie, albańskie, serbskie, tureckie i tatarskie. Oraz Radziwiłł w pozytywnym świetle

    Zostajemy w Wilnie. Byliśmy w Trójcy Świętej w Celi Konrada, a dzisiaj przejdziemy na drugą stronę ulicy Ostrobramskiej i pokażemy prawosławny monaster i cerkiew Św. Ducha. Przypomnimy czasy kiedy prawosławie kontratakuje reformację w języku. polskim i ukraińskim. Pokażemy też "zdrajcę" - Janusza Radziwiłła, w pozytywnym świetle. Nie zabraknie wątków; rumuńskich, albańskich, serbskich, tureckich i tatarskich. A ataki (nie tylko słowne) kacerzy sprzymierzonych ze schizmatykami przeciwko katolikom nadadzą dzisiejszemu odcinkowi niezbędnej energii.

  • Wilno. Polacy, a na pewno katolicy, okazują się być tylko tłem. Plus Jozafat Kuncewicz i Melecjusz Smotrycki
  • Poleszucy. O 'pigmeizowaniu' mieszkańców Polesia, ale nie tylko

    Poleszucy. O "pigmeizowaniu" mieszkańców Polesia, ale nie tylko

    Nie potrafiliśmy się zdecydować. Czy Poleszucy są Polakami wyznania prawosławnego czy innym narodem, a może w ogóle nie są żadnym narodem. a szkoda, bo ci obywatele II RP, egzotyzowani i polonizowani padli ofiarą długofalowej dyskryminacji. Kiedy we wrześniu '39 Polska została zaatakowana - nie postrzegali tego jako dramat.

  • Pińczucy, czyli nasi Indianie. I Ogiński, twórca polonezów

    Pińczucy, czyli nasi Indianie. I Ogiński, twórca polonezów

    Nadal jesteśmy na Polesiu pośród świętych, z których część to święci - męczennicy. Nie obejdzie się zatem bez wspominek o rozlanej krwi, ale za to dużo w tym odcinku także inwestycji, modernizacji i nowoczesności. Niektóre miejsca niektórym ludziom kojarzą się nawet z Holandią, co nie zmienia faktu, że zasiedlają te tereny Pińczucy, czyli nasi Indianie. Uwaga! Audycja zawiera lokowanie produktu, a dokładnie: wosku, miodu, skór oraz wódki. Oczywiście wszystko z Polesia.

  • Polesie - największe bagna Europy. Praojczyzna Słowian i ojczyzna arystokracji

    Polesie - największe bagna Europy. Praojczyzna Słowian i ojczyzna arystokracji

    Dzisiaj wyruszamy na Polesie, stereotypowo postrzegane jako prowincjonalne i zaniedbane. Tymczasem poleskie błota to ojczyzna wielu arystokratycznych rodów, ważna kraina w historii Polski, Białorusi i Ukrainy. Co nie zmienia faktu, że w tym odcinku pojawią się kołtuniaste dziady, czuć będzie pleśnią i zgnilizną, a przyszłość poznamy grzebiąc w baranich trzewiach.

  • Przygody Władysława Opolczyka, czyli z ziemi opolskiej do Polski. I skąd się wzięła Częstochowa

    Przygody Władysława Opolczyka, czyli z ziemi opolskiej do Polski. I skąd się wzięła Częstochowa

    Bohaterowie dzisiejszego odcinka to Władysław Opolczyk oraz Matka Boska Częstochowska, a dokładnie jej podobizna. Spróbujemy umocnić historyczną przynależność Opolszczyzny do Polski. ale nam nie wyjdzie. Pojawi się krótkowzroczny awanturnik oraz recepta na szybką karierę w spółkach Skarbu Państwa. Poza tym: napady rabunkowe na tle religijnym oraz szaman z Haiti z rumem i mocnymi papierosami przed wizerunkiem Matki Boskiej.

  • Lwów, czyli Śląsk. Bo Wrocław i Niemcy, ale też Ukraińcy

    Lwów, czyli Śląsk. Bo Wrocław i Niemcy, ale też Ukraińcy

    Wrocław i Ukraina: to może niektórym wydawać się dziwne, ale te regiony od setek lat łączą różnorodne relacje. W tym odcinku dużo o sztuce i architekturze, ale nie zabraknie też smakowitych anegdot: porwania dla okupu, zdrady małżeńskiej, wielbłądów z Przemyśla, wyłupionych oczu i obciętych języków. No i wreszcie dowiemy się kto wymyślił określenie "jedwabny szlak". Nie, nie Chińczycy.

  • Ukraińcy w 20leciu międzywojennym w Polsce. W polityce, nauce, kulturze, w Powstaniu Warszawskim

    Ukraińcy w 20leciu międzywojennym w Polsce. W polityce, nauce, kulturze, w Powstaniu Warszawskim

    Co najmniej co 10-ty obywatel w II RP był Ukraińcem. Stąd też w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowały ukraińskie partie, gazety, organizacje, grupy literackie, a jeden z Ukraińców został nawet wicemarszałkiem polskiego Sejmu. W tym odcinku usłyszymy o szalonych ideach, o politycznych debatach, o zmianach wyznania, często z powodów matrymonialnych, ale też o ikonie ukraińskiego nacjonalizmu, której praca w nocnych klubach nie przeszkodziła zostać... nauczycielką. Będzie też zabójstwo na tle kanonicznym, czyli archimandryta zabija arcybiskupa. Wystrzałem z pistoletu.