Paweł Sulik

Paweł Sulik
 • Polskie samoloty w międzywojniu - pożądane i cenione. W czym dały nam pierwsze miejsce w świecie?

  Polskie samoloty w międzywojniu - pożądane i cenione. W czym dały nam pierwsze miejsce w świecie?

  W tym odcinku nadal bujamy w przestworzach dzięki sukcesom polskiego przemysłu lotniczego. Nasze konstrukcje są w okresie międzywojennym chwalone i rozchwytywane. A nawet kradzione i kopiowane. Od Turcji po Bułgarię. Dokonujemy spektakularnych pokazów i prezentacji, aż w końcu stajemy się pierwszym krajem na świecie, którego wszystkie samoloty wojskowe są z metalu. A później przychodzi rok 1939...

 • Polski przemysł lotniczy w międzywojniu. Wielcy konstruktorzy, piloci i lot na oleju rycynowym

  Polski przemysł lotniczy w międzywojniu. Wielcy konstruktorzy, piloci i lot na oleju rycynowym

  W okresie międzywojennym polski przemysł lotniczy zaczął odnosić spektakularne sukcesy. Największym centrum produkcji samolotów była Biała Podlaska, a także Mielec i Lublin. W tym odcinku usłyszysz o praojcu polskiego lotnictwa wojskowego, który zaczynał od wytwarzania kotłów i o atakach bombowych zrzucanymi z samolotu granatami ręcznymi. Autorzy podcastu wymieniają nazwiska wielkich konstruktorów, pilotów, którzy byli niczym diamenty. Wspominają też sławny lot na oleju rycynowym, czyli wyczyn Bolesława Orlińskiego, przelot Warszawa-Tokio-Warszawa.

 • Zygmunt Korybutowicz. Związki polsko-czeskie. I skąd wielbłąd w herbie Pilzna

  Zygmunt Korybutowicz. Związki polsko-czeskie. I skąd wielbłąd w herbie Pilzna

  W tym odcinku "Babla" heretycy atakują Częstochowę, są też groźni czescy najemnicy, wielbłąd który przechodzi z rąk do rąk i mała wyprawa łupieżcza w przerwie uniwersyteckiego wykładu. Dowiesz się też, jak smutny był los człowieka kompromisu w czasach konfliktów religijnych. Adam Balcer i Paweł Sulik - autorzy podcastu "Babel. Rzeczpospolita Multi - Kulti" zabierają Cię w niezwykłą podróż w czasie, do przełomu XIV w. i pierwszych dekad wieku XV!

 • Czesko-polsko-ukraiński trójkąt. I dlaczego w Czechach możesz się czuć jak u siebie?

  Czesko-polsko-ukraiński trójkąt. I dlaczego w Czechach możesz się czuć jak u siebie?

  W tej odsłonie podcastu " Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti" odwiedzamy Czechy. Usłyszysz między innymi o tym, jak to Czesi i Rusini prawie zdobyli władzę nad Polską? Dlaczego nie udało się Czechom "wyrąbać" korytarzy do dwóch mórz? O francuskich królach, którzy przysięgali na ewangeliarz, którego nie byli w stanie przeczytać? W tym odcinku również o tym, że są w naszej historii królowie absolutnie niedoceniani!

 • 'Kulturowy transfer', pożyczona fasada i polski ważny jak francuski. Imperium rosyjskie sporo wzięło nie tylko od Ukraińców
 • 'Dynastia' w wydaniu Bielskich. Rodzinne wzloty i upadki

  "Dynastia" w wydaniu Bielskich. Rodzinne wzloty i upadki

  Kto i jak chciał zabić Kazimierza Jagiellończyka? Dlaczego warto kasować stare wiadomości? Odpowiedzi na te pytania zawiera historia rodem z "Dynastii" i "Mody na sukces". Historia niezwykłej rodziny Bielskich. O niej w podcaście "Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti".

 • Glińscy potomkami Czyngis-chana? Ważna rodzina w historii Polski, Ukrainy, Rosji i Litwy

  Glińscy potomkami Czyngis-chana? Ważna rodzina w historii Polski, Ukrainy, Rosji i Litwy

  W tym odcinku razem z rodziną Glińskich będziemy często zmieniać strony barykady w konfliktach między Moskwą, Tatarami i Wielkim Księstwem Litewskim. Ta taktyka oczywiście grozi częstymi pobytami w więzieniu oraz w pełni zrozumiałymi podejrzeniami o zdradę. Pojawią się silne i operatywne kobiety, chociaż jedna z nich oskarżona zostanie o wyjmowanie serc z ludzkich zwłok i produkcję łatwopalnej wody. Dowiecie się też, jak w XIV wieku doszło prawie do rozbioru Polski.

 • Niezwykła zamiana Morza Czarnego w Kaspijskie. I Astrachań multikulti

  Niezwykła zamiana Morza Czarnego w Kaspijskie. I Astrachań multikulti

  Ruszamy w Wielki Step południowej Rosji. Ważny z perspektywy historii Ukrainy i Polski, chociaż wyjątkowo słabo znany. W tym odcinku; polsko-ukraiński projekt państwa astrachańskiego rządzonego przez...Czeszkę. Manipulacje i fake newsy Moskwy. Wędrujące morza oraz ceny kawioru (z dzisiaj!). I na koniec gorący wzrok Hindusa z Lahore!

 • Chanat Kazański i Powołże. Płyniemy Wołgą do Kazania

  Chanat Kazański i Powołże. Płyniemy Wołgą do Kazania

  W tym chanacie jeszcze nie byliście! Swego czasu wysoko zurbanizowane rejony z prężnym handlem i rolnictwem stają się łakomym kąskiem dla Moskwy. Zaniepokojeni władcy Chanatu Kazańskiego dogadują się ze współwyznawcami z Krymu, licząc na pomoc Polski i Litwy, a nawet córka Nogajów pisze błagalne listy. a my nic! Chanat Kazański wpada w ręce Moskwy. Miałeś "polski chanie" złoty róg! W tym odcinku dowiecie się też, dlaczego Iwan Groźny uważał że Polacy są biblijnymi Filistynami.

 • Wielka Orda i jej 'Mieszko', Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.

  Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.

  Ruszymy w kierunku Indii. Po drodze spotkamy Połowców, Nogajów i Glińskich. Dowiemy się jak Wielka Orda pomogła Polsce, jak udzielaliśmy schronienia muzułmańskim uchodźcom politycznym i jak bogate było życie nocne w Kijowie w XV wieku. Przy okazji - jak poprawnie określić obywatela państwa, które nazywa się Biała Owca i kto wpadł na pomysł, by arabski zapisać cyrylicą?

 • Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną

  Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną

  W tym odcinku "Babla" omawiamy zawiłe i skomplikowane próby wybicia się Ukrainy na niepodległość 100 lat temu. Objawiamy piekło genealogów: Żydzi zostają Kozakami, Poleszucy Ukraińcami, a hugenoci prawosławnymi. Dowiesz się też, albo przypomnisz sobie, czym był hetmanat i jak bardzo wpłynął na ukraińską tożsamość. A także skąd wzięło się powiedzenie, że kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie sk...synem...

 • Trochę Mołdawii, Ukrainy i Rzeczpospolitej, dużo - kultury i sztuki. Bohater: Piotr Mohyła

  Trochę Mołdawii, Ukrainy i Rzeczpospolitej, dużo - kultury i sztuki. Bohater: Piotr Mohyła

  Po ostatnich, pełnych krwi i przemocy opowieściach, teraz - odcinek kulturalno-oświatowy. O wspaniałych zabytkach architektury i wędrujących przez stulecia manuskryptach. Wszystko jednak w ogniu sporów religijnych. Czy da się przeprowadzić prawosławną kontrrewolucję kontrreformacji? Czy można być prawosławnym Niemcem? Czy da się połączyć renesans z gotykiem w jednym budynku? Czy można na jednym obrazie mieć dwie żony - w tym jedną nieżyjącą? Czy na szczytach władzy funkcjonował albański gang?

 • Takiego multi-kulti w Bablu jeszcze nie było. Rodzina Mohyłów

  Takiego multi-kulti w Bablu jeszcze nie było. Rodzina Mohyłów

  Dziś zoom na rumuńską rodzinę Mohyłów. Łączy ona bardzo Polaków i Ukraińców, a także Greków, Niemców, Albańczyków, Żydów, Romów i Turków. Takiej mnogości nacji jeszcze u nas nie było! Znajdzie się też instrukcja; jak skorumpować sułtana oraz podnosząca na duchu historia człowieka, który chociaż prześladowany przez spolonizowanych Niemców, nie wyparł się wiary, a nawet dorobił się fortuny sprzedając wino Selimowi Pijakowi.

 • Awantury mołdawskie. Deszcz spadających głów

  Awantury mołdawskie. Deszcz spadających głów

  W tle tytułowych awantur, czy też raczej w ich ramach, pojawiają się romanse, morderstwa, nieślubne dzieci, ukraińscy Kozacy łamiący w dłoniach podkowy, grecki protestant i potężne rody polskie i ruskie. Plotek, pudelek czy plejada to przy tym totalna nuda albo flaki z olejem, czyli CIORBA de BURTA.

 • Puszkarz Orbano buduje działo, w finale i tak wszyscy kończą w piekle

  Puszkarz Orbano buduje działo, w finale i tak wszyscy kończą w piekle

  Nadal jesteśmy w Mołdawii, która zdążyła się w międzyczasie (XV wiek) stać kondominium polsko-tureckim. Opowiemy o pewnym lawirancie, który został bohaterem narodowym. O tym, że pragnienie zemsty może stać się motorem działań na całe życie. Zanim przedstawimy oszałamiającą wizję architektury i sztuki sakralnej pojawi się krótki wtręt z cyklu "krwawe swaty", czyli małżeńskie łoże skąpane w morzu krwi.

 • W Polsce, nad Morzem Czarnym. U Bogdana, w Mołdawii. A na finał - do Żółkwi

  W Polsce, nad Morzem Czarnym. U Bogdana, w Mołdawii. A na finał - do Żółkwi

  Dzisiaj cofniemy się do czasów kiedy nasza granica sięgała Bułgarii oraz Morza... Czarnego. W czasach tych zdarzało się, że świętym można było zostać z powodu podłego donosu, a biskupem z powodu zawiści własnych braci. Nawet jeśli się już miało małżonkę! Nie zabraknie fake newsów i dezinformacji - oczywiście ze strony Krzyżaków. Odwiedzimy kraj Bogdan, a nawet jego stolicę - Soczewicę.

 • Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie

  Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie

  Wpływowa kobieta, literat-sadysta, carski bękart, a wszyscy oni w mieście, które miało wyglądać jak... Koszalin, chociaż znajduje się na północnej Lubelszczyźnie. W dzisiejszym odcinku również krótka instrukcja - jak okraść papieża? Nie musimy chyba dodawać, że zrobił to Polak.

 • Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

  Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

  W tym odcinku płyniemy w naszej opowieści w górę rzeki Bug. Po drodze spotkamy trzech braci z ciepłymi posadkami w spółkach Skarbu Państwa, poczujemy dumę z pierwszego zdania w języku słowiańskim na ziemiach polskich, zdradzimy tajemnicę pewnego noża oraz starą prawdę: pokaż mi swoje plomby, a powiem ci skąd jesteś.

 • Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli 'i Ty możesz zostać Kozakiem'. I synagoga w stylu zakopiańskim

  Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli "i Ty możesz zostać Kozakiem". I synagoga w stylu zakopiańskim

  Frontyspisy, grawiury i finaliki. Zabytki sztuki drukarskiej na światową skalę. Synagoga w stylu... zakopiańskim. Kosmiczne zamieszanie z tożsamością mieszkańców o której nie przesądza ani język, ani religia. A to wszystko w Zabłudowie, gdzie nawet dzisiaj możemy zjeść tylko włoską pizzę i turecki kebab. Na końcu - jak w każdym dobrym przedstawieniu - pojawi się Zenon Martyniuk.

 • Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

  Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

  Pisemne ataki na "obmierzłą Bogu, pogańską łacinę" (czyli na Kazania Piotra Skargi), pierwsze wydanie Podróży Guliwera, najwcześniejszy zabytek wczesnego piśmiennictwa słowiańskiego i najdawniejszy zbiór ukraińskiego i białoruskiego zapisu nutowego pieśni cerkiewnych. A to wszystko w. Supraślu.