Rafał Hirsch

Autor podcastu TOK FM Cotygodniowe podsumowanie roku

Rafał Hirsch
 • Inflacja nadal potrafi zaskoczyć. A podatkowe pomysły Sasina już ciążą

  Inflacja nadal potrafi zaskoczyć. A podatkowe pomysły Sasina już ciążą

  Idzie zima, mamy kryzys - efekty widać gołym okiem: zużycie gazu spadło radykalnie w porównaniu z poziomami zużycia sprzed roku, to zapewne w największym stopniu rezultat oszczędności w firmach ale też na pewno samoograniczenia się indywidualnych użytkowników. To o tyle rozsądne działanie, że już wiadomo, iż przez najbliższe 2 lata płace realne nie wzrosną a inflacja nadal potrafi zaskakiwać pułapami, które kilka miesięcy temu określalibyśmy mianem niewiarygodnych. W cotygodniowym podsumowaniu roku nie brakuje jednak także dobrych wiadomości, m.in. tej o zamknięciu banku, który był bankiem właściwie jedynie z nazwy.

 • Co dla światowych inwestorów jest gorsze niż zagrożenie atomową agresją ze strony Rosji?

  Co dla światowych inwestorów jest gorsze niż zagrożenie atomową agresją ze strony Rosji?

  W dzisiejszym odcinku rankingu Hirscha zza czarnych chmur spowijających rynkowe niebo pod koniec przebijają promienie słońca. Bo wprawdzie mamy apokalipsę na rynku kredytów mieszkaniowych, złoty (i funt) mocno osłabł, ale z drugiej strony w Polsce najprawdopodobniej nie będzie recesji i jest duża szansa, że zimą gazu nie zabraknie. I o tym, między innymi, jest najnowsze Cotygodniowe Podsumowanie Roku.

 • Rekordowe pożyczanie: od kogo uda się władzy wydębić prawie 500 mld złotych w przyszłym roku? Hirsch wylicza skąd ta kwota

  Rekordowe pożyczanie: od kogo uda się władzy wydębić prawie 500 mld złotych w przyszłym roku? Hirsch wylicza skąd ta kwota

  Te pieniądze do pożyczenia są w sumie potrzebne rządowi, rządowym instytucjom i samorządom. A pożyczyć należałoby je z rynku - stąd pytanie, od kogo konkretnie, bo instytucji gotowych to zrobić wcale nie jest wiele. Drugie pytanie to: jakie taka operacja może przynieść skutki uboczne zwłaszcza, że wiele innych punktów w rankingu Hirscha to zapowiedzi srogiego zaciskania pasa, w dziedzinie energii ale nie tylko.

 • Oszczędzanie energii nie musi być dotkliwe, bo jej dość dużo marnujemy

  Oszczędzanie energii nie musi być dotkliwe, bo jej dość dużo marnujemy

  Energetyczny kryzys, który tydzień temu był nr 1 w rankingu Hirscha dziś tego miejsca już nie zajmuje, ale odnajdziecie go w wielu innych punktach Cotygodniowego Podsumowania Roku, ceny surowców energetycznych i ceny energii a także obawy, że może nam surowców brakować potężnie wpływają na różne obszary życia ekonomicznego i życia w ogóle. Na miejscu 1. (i nie tylko) znalazło się jednak coś "z zupełnie innej beczki". To dodatkowy argument za tym, żeby posłuchać całego odcinka.

 • Z ostatniej chwili miejsce 1.: kryzys energetyczny w Europie. Rafał Hirsch powraca z podcastem po wakacjach

  Z ostatniej chwili miejsce 1.: kryzys energetyczny w Europie. Rafał Hirsch powraca z podcastem po wakacjach

  "Normalna inflacja to taka, na którą nie zwraca się uwagi" - to bardzo trafna sentencja, jeśli posłuchasz najnowszego rankingu Hirscha dowiesz się także, kto i kiedy ją wygłosił. Czasy mamy nadal niewątpliwie kryzysowe, i choć wspomniane już słowo "inflacja" odmieniamy przez wszystkie przypadki są ceny, które spadają - i czasem trudno to wytłumaczyć. Między innymi o tym jest najnowszy, pierwszy po wakacjach odcinek podcastu "Cotygodniowe podsumowanie roku".

 • Hirsch broni Orlenu i Morawieckiego, czyli kto tu z kogo chce zrobić idiotę

  Hirsch broni Orlenu i Morawieckiego, czyli kto tu z kogo chce zrobić idiotę

  Instytucje europejskie dają się we znaki: w Polsce kamieniem milowym wytrącany jest właśnie za ich sprawą kij, jaki w szprychy naziemnym elektrowniom wiatrowym włożyła Beata Szydło, wszyscy mieszkańcy UE zaś będą korzystać ze zunifikowanej wtyczki USB do telefonów i nie tylko, i to już za 2 lata. Ale jeszcze bardziej daje się we znaki, nie tylko w Europie, inflacja. Staje się ona niestety także okazją do motywowanego politycznie nakręcania powszechnego zidiocenia. Ale najciekawsze w mijającym tygodniu wydało mi się coś innego. Co? Posłuchaj i sprawdź.

 • Igi Świątek nie było jeszcze na świecie, kiedy ostatni raz w Polsce była taka inflacja. Ale żywność tanieje

  Igi Świątek nie było jeszcze na świecie, kiedy ostatni raz w Polsce była taka inflacja. Ale żywność tanieje

  Tak, tak, oczywiście, słyszę już uszami wyobraźni oburzenie na zdanie, że "żywność tanieje", bo zwłaszcza tego pierwszego w sklepach nie widać. Na razie, bo to najświeższe porównanie miesiąc do miesiąca, ale zjawisko ważne, bo oznacza, że prawdopodobnie dojechaliśmy do ściany, granicy wytrzymałości i producenci oraz handlowcy zmuszeni będą cofnąć się ze wzrostami cen, ponieważ napotkali na barierę popytu - klienci po prostu przestali kupować artykuły, które są dla nich za drogie. W najnowszym odcinku mojego rankingu dużo o inflacji, ale mówię nie tylko o niej, szkic tematów - poniżej.

 • Same dobre wiadomości. No, prawie. Ale humory nam nie dopisują

  Same dobre wiadomości. No, prawie. Ale humory nam nie dopisują

  Złoty odrobił powojenne straty, lokaty cieszą się powodzeniem, są dobre wiadomości z rynku pracy, nawet giełdy idą w górę - ale konsumenci nie mają dobrego zdania o stanie finansów publicznych w Polsce. Może to jednak ostrzegawcza lampka adresowana głównie do polityków? Tak czy inaczej: podobnie silnie jak dziś optymizmem w rankingu Hirscha nie powiewało od dawna.

 • Co jest gorsze: inflacja czy recesja? A stopy w Europie dopiero pójdą w górę

  Co jest gorsze: inflacja czy recesja? A stopy w Europie dopiero pójdą w górę

  Pytania o inflację mają co najmniej kilka odmian: bo inaczej trzeba patrzeć na inflację w Polsce, w dużym stopniu rozkręcaną zresztą przez rząd a czym innym na przykład - to, jak radzą sobie z nią, czy też będą radzić na przykład kraje europejskie. W tle cały czas mamy poważny problem z gospodarką, jaki mają Chiny i coraz więcej dowodów na marginalizację gospodarki rosyjskiej. O tych rzeczach dziś w podcaście, ale oczywiście - nie tylko o nich.

 • Siła perswazji. Czego wystraszyły się banki

  Siła perswazji. Czego wystraszyły się banki

  Płace realnie przestały w Polsce rosnąć, to kolejny dotkliwy skutek szalejącej inflacji. Dlatego warto pomyśleć o dobrej lokacie kapitału - ale czy potrafimy odróżnić tę naprawdę zyskowną od bezpiecznej? Na pewno coraz bardziej niebezpieczne wydaje się posiadanie bitcoinów - pytanie, czy jesteśmy w przededniu kolejnego krachu finansowego? O tych, między innymi, sprawach, mówię dziś w moim cotygodniowym rankingu.

 • Paliwa w górę, a kiedy w dół pójdzie WIBOR i stopy procentowe? To jest do przewidzenia
 • Jest inflacja? Będzie recesja. Będzie bolało, ale tak być powinno

  Jest inflacja? Będzie recesja. Będzie bolało, ale tak być powinno

  W Polsce jeszcze nie, w innych krajach świata już tak, włącznie z np. USA: pojawiają się symptomy recesji, wskaźniki PKB wyraźnie maleją. Najprawdopodobniej jest to rezultat rozregulowania gospodarek wysoką inflacją a trzeba pamiętać, że w wielu krajach zapowiedziano też podwyżki stóp procentowych, kiedy zapowiedzi te zostaną zrealizowane schłodzi to gospodarkę jeszcze bardziej. To zjawisko kluczowe, nie do pominięcia i o tyle globalne, że na pewno dotyczy gospodarek krajów europejskich a także Stanów Zjednoczonych czy Chin.

 • Premier Morawiecki złamał regułę z 'Rejsu': stał się twórcą i tworzywem jednocześnie

  Premier Morawiecki złamał regułę z "Rejsu": stał się twórcą i tworzywem jednocześnie

  Premier Morawiecki zaprzeczył znanej regule z "Rejsu", ponieważ równocześnie walczy z inflacją i ją wywołuje. Jednak na stan polskiej gospodarki premier ma wpływ dość umiarkowany a już na pewno nie decydujący, więc warto przyjrzeć się największym graczom na światowym rynku, bo to tam można dostrzec wskazówki dotyczące najbliższej, czekającej na nas, gospodarczej przyszłości. I ja dokładnie to właśnie w najnowszym odcinku podcastu robię.

 • Rosja bankrutuje, już po raz trzeci w ciągu ostatnich 100 lat

  Rosja bankrutuje, już po raz trzeci w ciągu ostatnich 100 lat

  Ci wszyscy, którzy uważali, że sankcje nałożone na Rosję nie działają teraz mają widoczny dowód, że jest jednak inaczej: bankructwo Rosji jest właśnie ich efektem. Ale to niejedyny, oczywiście, temat dzisiejszego rankingu - wiele z nich związanych jest nadal z wojną, jaką rozpętał Putin przeciwko Ukrainie ale też na przykład - rekordowo dobra kondycja budżetu ZUS, wynikająca w największym stopniu z faktu, że Polacy, po prostu, coraz lepiej zarabiają. Cieszyć się można ponadto z prorynkowego wyniku wyborów we Francji oraz z rozmów ze stroną ukraińską w sprawie dostaw do Polski prądu produkowanego w tamtejszej elektrowni atomowej.

 • Inflacja - wiadomo, ale AŻ TAKA? Dwucyfrowa? Ranking Hirscha

  Inflacja - wiadomo, ale AŻ TAKA? Dwucyfrowa? Ranking Hirscha

  Swego czasu mówiliśmy o niej bardzo dużo, ze względu na wojnę ten temat nieco przycichł, teraz jednak musimy powrócić do pytań o inflację: bo mamy kolejne rekordy jej poziomu a nic nie wskazuje, by ten wskaźnik miał w najbliższym czasie ulec ochłonięciu, tudzież schłodzeniu. Niestety, w związku z nim inne prognozy dotyczące innych wskaźników przewidują większe niż projektowano wcześniej, spadki. W jakich sferach, jak wielkie i dlaczego? Posłuchaj, jak komentuję te i inne zdarzenia, możesz też do mnie pisać: rankinghirscha@tok.fm

 • Europejski rynek paliw naprawdę odpina się od surowców z Rosji

  Europejski rynek paliw naprawdę odpina się od surowców z Rosji

  To dzieje się naprawdę: niedawne deklaracje widocznie przekuwają się w rzeczywistość, Europa zaczyna odpinać się od rosyjskich surowców energetycznych, przede wszystkim gazu i paliw płynnych. Co ciekawe: w Polsce na przykład, co już zbadano, jest na to przyzwolenie społeczne - godzimy się na to z pełną świadomością że "wypięcie się" na gaz, benzynę i ON z Rosji musi oznaczać wyższe ceny tych surowców.

 • Sankcje nie powstrzymały wojny, rosyjską gospodarkę trzeba więc niszczyć nadal. Bankructwo nie jest najważniejsze

  Sankcje nie powstrzymały wojny, rosyjską gospodarkę trzeba więc niszczyć nadal. Bankructwo nie jest najważniejsze

  Trudno w dzisiejszych czasach o dobre prognozy, jedno przewidywanie jednak już się spełnia: w Afryce wzmaga się kryzys żywnościowy. Rynek rosyjski jest natomiast nadspodziewanie stabilny, wrażenie to może być jednak bardzo złudne zwłaszcza, że ta stabilizacja jest ręcznie sterowana. Jak jeszcze wygląda gospodarka w świecie, i Europie, po blisko miesiącu zbrodniczej i bezsensownej wojny? O tym oczywiście w podcaście.

 • W końcu cała Unia Europejska 'odepnie się' od rosyjskiego gazu

  W końcu cała Unia Europejska "odepnie się" od rosyjskiego gazu

  Kontekst wojenny oczywiście trwa jednak, jak się wydaje, zmienia się nieco perspektywa. Po pierwszym wojennym szoku nadchodzi czas wyciągania daleko idących wniosków i podejmowania długofalowych działań. Być może właśnie najbardziej długotrwałą i najpoważniejszą z punktu widzenia Unii Europejskiej gospodarczą konsekwencją wojny wywołanej przez Putina będzie rezygnacja naszej części świata z dostaw ropy z Rosji.

 • Wojna zmienia wszystko

  Wojna zmienia wszystko

  Wojna przynosi dramatyczne konsekwencje, można też podejrzewać, jakie problemy spowoduje w najbliższych miesiącach. I to prawda, że jako sąsiedzi napadniętej przez Rosję Ukrainy jesteśmy w Polsce - po wspomnianych państwach - najbardziej narażeni na te konsekwencje, ale negatywne skutki decyzji Putina dotkną o wiele większej liczby państw - łącznie z afrykańskimi, bo Rosja i Ukraina to dwaj najwięksi eksporterzy... zboża na świecie. A zatem Europa lepiej poradzi sobie z brakiem gazu niż z brakiem ropy z Rosji, a czy Afryka poradzi sobie z brakiem pszenicy?

 • Sankcje przeciwko Rosji są historyczne, bezprecedensowe, NIEBYWAŁE

  Sankcje przeciwko Rosji są historyczne, bezprecedensowe, NIEBYWAŁE

  Napaść Rosji na Ukrainę jest oczywiście europejskim i światowym tematem nr 1, tematem również gospodarczym zarówno dlatego, że kraj Putina jest poważnym dostarczycielem paliw ale też ze względu na sankcje na Rosję, jakie cywilizowany świat po początkowych wahaniach w niektórych przypadkach walnie eskaluje. Ale tematy związane z wojną i dramatem Ukraińców nie są mimo wszystko jedynymi tematami, jakie postanowiłem w dzisiejszym wydaniu Cotygodniowego Podsumowania Roku poruszyć.