Rafał Hirsch

Autor podcastu TOK FM Cotygodniowe podsumowanie roku

Rafał Hirsch
  • Ceny w maju przestały rosnąć. 'To początek powrotu do inflacyjnej normalności?'

    Ceny w maju przestały rosnąć. "To początek powrotu do inflacyjnej normalności?"

    Ceny w Polsce przestały rosnąć, tak przynajmniej wynika z danych GUS. To, jak podkreśla autor podcastu, pierwsza taka sytuacja od dłuższego czasu i analizuje, czy jest to jednorazowy przypadek. Przygląda się też intrygującym wynikom badań EBC, o tym jaki wpływ na ceny żywności na świecie mogą mieć zmiany klimatyczne. Jak to się stało, że dogoniliśmy Czechów, jeśli chodzi o najniższą stopę bezrobocia w Europie? Tematów jest więcej!

  • Wakacje kredytowe nie zostaną przedłużone? I dlaczego Ameryka kupuje polską pszenicę

    Wakacje kredytowe nie zostaną przedłużone? I dlaczego Ameryka kupuje polską pszenicę

    Inflacja spada, ale ceny wciąż idą w górę. Nawet jeśli pod koniec roku osiągniemy poziom sześciu czy siedmiu procent nie będzie dobrze, alarmuje Rafał Hirsch. Dlaczego w kwestii inflacji nie możemy osiąść na laurach? Odpowiedź w tej odsłonie "Cotygodniowego podsumowania roku". W tym odcinku także zaskakująca sytuacja, czyli dość duży eksporter zboża - Ameryka - kupuje polską pszenicę! Skąd to odwrócenie ról? Autor podcastu analizuje też intrygujący temat przesunięcia decyzji o wakacjach kredytowych aż na listopad. Tematów oczywiście jest więcej.

  • Czy 800 plus oznacza pogłębienie inflacyjnego dramatu? Hirsch analizuje najnowsze zapowiedzi PiSu

    Czy 800 plus oznacza pogłębienie inflacyjnego dramatu? Hirsch analizuje najnowsze zapowiedzi PiSu

    Na rynku kredytów mieszkaniowych ożywienie, odwrotnie do rynku pracy. Złoty wciąż ma się dobrze, a prezes NBP nie przewiduje obniżki stóp procentowych. Tematem numer jeden, w tym odcinku "Cotygodniowego podsumowania roku" jest jednak "800 plus", czyli zdaniem Rafała Hirscha - nic innego jak waloryzacja "500 plus". Autor podcastu sprawdza także, czy Stanom Zjednoczonym grozi finansowa katastrofa. To nie wszystkie tematy, jest ich jak zwykle dziesięć. Tego warto posłuchać!

  • Wakacje będą tańsze? Amerykański bank docenił siłę złotego

    Wakacje będą tańsze? Amerykański bank docenił siłę złotego

    Pojawiły się dobre wiadomości. Złoty się umacnia, spadły ceny paliw, zmalała inflacja, w dół mogą iść też stopy procentowe. Choć - wiadomo - z tym złotym to może być chwilowe, z cenami paliw też, inflacja wciąż jest mocno dwucyfrowa, a spadek stóp to nic pewnego. Ale to Amerykanie wpadli w popłoch, bo zaczęli wycofywać depozyty, polskie władze dogadały się zaś z Komisją Europejską w sprawie żywności z Ukrainy. Czy Rafał Hirsch ma jeszcze więcej dobrych wiadomości? Sprawdź, najnowszy odcinek "Cotygodniowego Podsumowania Roku". Jest już do odsłuchania.

  • 17 miliardów, rekordowa strata NBP. Niby nic, ale rząd musi obejść się smakiem

    17 miliardów, rekordowa strata NBP. Niby nic, ale rząd musi obejść się smakiem

    W rankingu Hirscha na miejscu pierwszym olbrzymia ubiegłoroczna strata NPB (17 mld zł), z której nic nie wynika?! Sprawdzamy jak mogło do niej dojść. Drugie miejsce to rekordy produkcji prądu ze słońca i wiatru. 21 kwietnia było go najwięcej w historii i pojawił się problem z magazynowaniem. Trójka to już temat dla przyszłych emerytów - OIPE, czyli możliwość oszczędzania, inwestowania za granicą. Usłyszysz też o mających tanieć paliwach czy o najtańszym od czerwca euro.

  • 'Na początku był głupi minister rolnictwa ze swoją durną rekomendacją'. Hirsch o zbożu, rolnikach i możliwym konflikcie Polska-UE

    "Na początku był głupi minister rolnictwa ze swoją durną rekomendacją". Hirsch o zbożu, rolnikach i możliwym konflikcie Polska-UE

    W rankingu Hirscha sporo o żywności - przede wszystkim o zakazie importu zboża czy warzyw z Ukrainy. Co spowodowało problemy i jakie mogą być tego konsekwencje? Pojawi się temat "El Nino", zjawiska pogodowego, które może sporo namieszać na światowych rynkach i podnieść cenę drogiego już cukru także w Polsce. Autor podcastu analizuje, co spowodowało wzrost sprzedaży mieszkań w marcu o 30 proc. Usłyszysz też o projekcie kaucji za butelki, na realizację którego poczekać mamy aż do 2025 roku. To nie wszystkie tematy, jest ich więcej. Zaprasza Rafał Hirsch!

  • Planowana 'rewolucja' na rynku mieszkaniowym: czy rzeczywiście coś wreszcie się zmieni?

    Planowana "rewolucja" na rynku mieszkaniowym: czy rzeczywiście coś wreszcie się zmieni?

    Temat numer jeden "Cotygodniowego podsumowania roku" to tym razem rynek mieszkaniowy i najnowsze pomysły ministra Budy. Poza tym, jak zwykle, 9 innych tematów, autor, Rafał Hirsch wyjaśnia m.in. co dla przyszłych emerytów oznacza fakt, że wydłużyła się średnia długość życia sześćdziesięcioparolatków. Jest też o bankach europejskich lepiej przygotowanych na finansowe turbulencje i o wciąż wysokiej inflacji w Polsce podczas gdy w Luksemburgu czy Hiszpanii inflacja jest tylko jednocyfrowa. Zapraszamy na kolejny odcinek rankingu Hirscha.

  • 'Ropa coraz tańsza przez banki'. Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele

    "Ropa coraz tańsza przez banki". Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele

    Co słychać na bankowych rynkach w Europie i Stanach Zjednoczonych? Rafał Hirsch niezmiennie się temu przygląda. Za nami drugi weekend, kiedy poważne problemy miał kolejny bank. Co przyniosą następne dni i czy uda się opanować ten bałagan? A także: co wynika z najnowszych danych GUS, między innymi na temat płacy minimalnej, i danych NBP odnoszących się do handlu zagranicznego? W tym odcinku także, między innymi, o wzroście cen w Polsce, o ustawie w sprawie spraw frankowych, czy też o tańszej ropie.

  • Niespodziewany skutek uboczny inflacji? Bankructwa banków w USA

    Niespodziewany skutek uboczny inflacji? Bankructwa banków w USA

    Czy Ameryka przestanie podwyższać stopy procentowe z myślą o bankach? Gorąca jeszcze wiadomość o bankructwie Silicon Valley Bank - obsługującego głównie technologiczne stratupy, uruchomiła coś w rodzaju śledztwa, by odpowiedzieć na pytanie, co i kto się do tego przyczynił. Kalifornijski bank nie jest oczywiście bez winy. Co to - ważne, ciekawe, znaczące wydarzenie, jak mówi Rafał Hirsch, oznacza też dla nas? W tym odcinku także m.in. o ożywieniu na rynku kredytów mieszkaniowych i o Orlenie, który chce odszkodowania od Rosji za brak ropy.

  • Czy kryzys zmusi nas do jedzenia żywności GMO? Oraz powrót problemów z inflacją

    Czy kryzys zmusi nas do jedzenia żywności GMO? Oraz powrót problemów z inflacją

    Brazylia odważnie zajęła się tematem tabu, tematem wciąż kontrowersyjnym - żywnością GMO, której jak przypomina autor podcastu " nikt nie chce i wszyscy się jej boją". Ten odległy kraj podjął decyzję o wydaniu zgody na genetycznie modyfikowane zboża z powodu regularnie dokuczającej jej suszy. Czy ten pomysł podchwycą inne państwa? To, jak co tydzień, niejedyny temat w podcaście Rafała Hirscha. Przeniesiemy się też między innymi na lokalny rynek mieszkań. Tu sensacyjna informacja z lutego o nagłym ożywieniu na mieszkaniowym rynku pierwotnym.

  • Uniezależniliśmy się ostatecznie od paliw z Rosji. Za to inflacja gnębi nas coraz bardziej

    Uniezależniliśmy się ostatecznie od paliw z Rosji. Za to inflacja gnębi nas coraz bardziej

    To uniezależnienie od Rosji wiąże się z decyzją tego naszego wschodniego sąsiada o zaprzestaniu dostaw gazu do rurociągu "Przyjaźń". Ta niezależność jest wartością samą w sobie ale też ma swoją cenę: bo - wiadomo - za paliwa musimy płacić więcej. Nie tylko oczywiście za paliwa, dlatego spada sprzedaż detaliczna, bardzo wyraźnie widać to także w sprzedaży internetowej. Prostą konsekwencją spadku wartości wynagrodzeń wydaje się być aktualny rekord aktywności zawodowej Polaków. O tych i wielu innych tematach jest dzisiejszy odcinek Rankingu Hirscha.

  • Nie wszystko spada, traci i maleje: stopy procentowe znowu mogą rosnąć. Hirsch wskazuje, dlaczego

    Nie wszystko spada, traci i maleje: stopy procentowe znowu mogą rosnąć. Hirsch wskazuje, dlaczego

    Nie jest tak, że wszystkie informacje, które napływają ze światowych rynków czy z polskiej gospodarki są wyłącznie złe (zwłaszcza, że często bywa tak, że wiadomości dla jednych złe dla innych będą dobrymi nowinami). Generalnie jednak dobrze nie jest i wiele wskazuje, że sytuacja ekonomiczna w Polsce będzie w najbliższym czasie coraz trudniejsza. Najważniejsze przyczyny tego negatywnego scenariusza oraz symptomy wskazujące, że raczej się on sprawdzi wymienia w najnowszym wydaniu swego rankingu Rafał Hirsch.

  • Rekordowo spadła wartość zarobków, spada wartość złotego a KPO, za sprawą prezydenta, odjeżdża w siną dal

    Rekordowo spadła wartość zarobków, spada wartość złotego a KPO, za sprawą prezydenta, odjeżdża w siną dal

    Prezydent dolał solidnej porcji oliwy do ognia, choć może raczej wprost przeciwnie - zalał tlące się ognisko potężną porcją wody: pieniądze z KPO, które - trudno uniknąć tego wrażenia - miały m.in. posłużyć obecnym rządzącym jako wsparcie kampanii wyborczej "odjechały" dość daleko w związku ze skierowaniem do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. To zdarzenie, plus kilka innych zawierających czasowniki typu "spada", "osłabia się", "pogarsza" powoduje, że trudno w mijającym tygodniu o optymizm, przynajmniej na naszym krajowym polu. Ale w "Cotygodniowym Podsumowaniu Roku" Rafał Hirsch omawia także ważne i ciekawe jego zdaniem wydarzenia zagraniczne. Całość w podcaście.

  • Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości

    Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości

    Wiarygodność premiera Mateusza Morawieckiego ostatecznie została negatywnie zweryfikowana danymi z Chorwacji: wejście do strefy Euro tego kraju nie spowodowało ogromnego wzrostu inflacji, jak wieszczył bez żadnych podstaw, a raczej: wbrew powszechnie dostępnej wiedzy, szef polskiego rządu. Podobnie jak stało się to w ostatnich latach z gospodarkami Litwy, Łotwy czy Estonii wymiana waluty na euro nie przyniosła znaczących zmian wartości produktów w sklepach, a więc straszenie inflacją niewątpliwie należy uznać za kłamliwą propagandę polityczną, adresowaną do polskich wyborców. To jednak tylko jeden z tematów dzisiejszego wydania Cotygodniowego Podsumowania Roku, o kolejnych - w podcaście.

  • Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?

    Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?

    Bardzo ciekawym wątkiem mijającego tygodnia (od poniedziałku do poniedziałku) jest, ulubiony w tym podcaście, mix polityki i gospodarki. W wykonaniu polskim w ostatnich dniach personalizuje się on w osobie Marka Suskiego, a materializuje w postaci odręcznie nagryzmolonej przez wspomnianego męża stanu poprawki, która zmniejsza efekt planowanych zmian o połowę. Oczywiście: rozwinięcie pozostałych tematów podcastu oraz odpowiedź na pytanie czym dokładnie przerażone są banki - w podcaście.

  • Rekordowy spadek płacy realnej w Polsce. A w Chinach dzieje się lepiej

    Rekordowy spadek płacy realnej w Polsce. A w Chinach dzieje się lepiej

    Z punktu widzenia każdej i każdego z nas najgorszą chyba informacją spośród tych, które pojawiły się w minionym tygodniu może być rekordowy od lat spadek płacy realnej w Polsce - no, chyba, że jesteśmy akurat wśród dziesiątek tysięcy pracowników, zwolnionych w ostatnich miesiącach przez właściela Google'a, Microsoftu czy Facebooka, bo jednak zawsze lepiej zarabiać realnie mniej niż w ogóle stracić pracę. Tematów Cotygodniowego Podsumowania Roku jest, jak co tydzień, o 8 więcej niż wymienione już 2, więc - zapraszamy do słuchania!

  • PiS pokazuje nam właśnie, jak wielką wartością jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej

    PiS pokazuje nam właśnie, jak wielką wartością jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej

    Partia rządząca w najśmielszych swoich obawach nie podejrzewała chyba, że to ona właśnie pokaże najdobitniej Polakom, jak ważne jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej. A robi to właśnie teraz, gdy możemy obserwować jak kolejne kamienie milowe polityki wewnętrznej PiS pękają pod naporem kamieni milowych, realizacji których oczekuje od nas UE. To jeden z najważniejszych tematów tego odcinka rankingu Hirscha, ale w sumie tych tematów jest, jak zwykle, 10.

  • Rynek czeka na obniżki stóp procentowych, bo inflacja zdaje się rosnąć wolniej niż się obawiano

    Rynek czeka na obniżki stóp procentowych, bo inflacja zdaje się rosnąć wolniej niż się obawiano

    Chiny z powodu polityki "zero COVID" zamroziły gospodarkę tak bardzo, że teraz nie mają problemu inflacji. Pytanie, czy skoro właśnie postanowiły ją rozmrażać, nastąpi oczekiwane ożywienie. W Polsce problem inflacji oczywiście jest, nadal bardzo duży, ale są symptomy, że jednak nie tak wielki, jak najczarniejsze prognozy. O tym m.in. jest najnowszy odcinek ekonomicznego podcastu tokfm.pl "Cotygodniowe podsumowanie roku".

  • Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli co nam dał a co zabrał 2022. Coroczne podsumowanie roku
  • Kolejna podwyżka stóp już pewna: ale nie ogłosi jej RPP. Pouczające, tak jak oddrukowywanie pieniędzy

    Kolejna podwyżka stóp już pewna: ale nie ogłosi jej RPP. Pouczające, tak jak oddrukowywanie pieniędzy

    Końcówka 2022 to ceny urzędowe, które nie wytrzymały próby rynku: to na Węgrzech. W Polsce z kolei szykuje się kolejna podwyżka stóp procentowych, choć nie będzie ona ogłoszona przez RPP a nastąpi samoistnie - tak przynajmniej można wnioskować z ubiegłotygodniowego występu Adama Glapińskiego. A ponieważ to ostatni odcinek "Cotygodniowego podsumowania roku" w tym roku, to będzie m.in. coś porównywalnego do przemawiania zwierząt w Wigilię: opozycja, która zapowiada, że w pewnej sprawie zagłosuje ramię w ramię z rządem.