Rafał Hirsch

Autor podcastu TOK FM Cotygodniowe podsumowanie roku

Rafał Hirsch
 • Siła perswazji. Czego wystraszyły się banki

  Siła perswazji. Czego wystraszyły się banki

  Płace realnie przestały w Polsce rosnąć, to kolejny dotkliwy skutek szalejącej inflacji. Dlatego warto pomyśleć o dobrej lokacie kapitału - ale czy potrafimy odróżnić tę naprawdę zyskowną od bezpiecznej? Na pewno coraz bardziej niebezpieczne wydaje się posiadanie bitcoinów - pytanie, czy jesteśmy w przededniu kolejnego krachu finansowego? O tych, między innymi, sprawach, mówię dziś w moim cotygodniowym rankingu.

 • Paliwa w górę, a kiedy w dół pójdzie WIBOR i stopy procentowe? To jest do przewidzenia
 • Jest inflacja? Będzie recesja. Będzie bolało, ale tak być powinno

  Jest inflacja? Będzie recesja. Będzie bolało, ale tak być powinno

  W Polsce jeszcze nie, w innych krajach świata już tak, włącznie z np. USA: pojawiają się symptomy recesji, wskaźniki PKB wyraźnie maleją. Najprawdopodobniej jest to rezultat rozregulowania gospodarek wysoką inflacją a trzeba pamiętać, że w wielu krajach zapowiedziano też podwyżki stóp procentowych, kiedy zapowiedzi te zostaną zrealizowane schłodzi to gospodarkę jeszcze bardziej. To zjawisko kluczowe, nie do pominięcia i o tyle globalne, że na pewno dotyczy gospodarek krajów europejskich a także Stanów Zjednoczonych czy Chin.

 • Premier Morawiecki złamał regułę z 'Rejsu': stał się twórcą i tworzywem jednocześnie

  Premier Morawiecki złamał regułę z "Rejsu": stał się twórcą i tworzywem jednocześnie

  Premier Morawiecki zaprzeczył znanej regule z "Rejsu", ponieważ równocześnie walczy z inflacją i ją wywołuje. Jednak na stan polskiej gospodarki premier ma wpływ dość umiarkowany a już na pewno nie decydujący, więc warto przyjrzeć się największym graczom na światowym rynku, bo to tam można dostrzec wskazówki dotyczące najbliższej, czekającej na nas, gospodarczej przyszłości. I ja dokładnie to właśnie w najnowszym odcinku podcastu robię.

 • Rosja bankrutuje, już po raz trzeci w ciągu ostatnich 100 lat

  Rosja bankrutuje, już po raz trzeci w ciągu ostatnich 100 lat

  Ci wszyscy, którzy uważali, że sankcje nałożone na Rosję nie działają teraz mają widoczny dowód, że jest jednak inaczej: bankructwo Rosji jest właśnie ich efektem. Ale to niejedyny, oczywiście, temat dzisiejszego rankingu - wiele z nich związanych jest nadal z wojną, jaką rozpętał Putin przeciwko Ukrainie ale też na przykład - rekordowo dobra kondycja budżetu ZUS, wynikająca w największym stopniu z faktu, że Polacy, po prostu, coraz lepiej zarabiają. Cieszyć się można ponadto z prorynkowego wyniku wyborów we Francji oraz z rozmów ze stroną ukraińską w sprawie dostaw do Polski prądu produkowanego w tamtejszej elektrowni atomowej.

 • Inflacja - wiadomo, ale AŻ TAKA? Dwucyfrowa? Ranking Hirscha

  Inflacja - wiadomo, ale AŻ TAKA? Dwucyfrowa? Ranking Hirscha

  Swego czasu mówiliśmy o niej bardzo dużo, ze względu na wojnę ten temat nieco przycichł, teraz jednak musimy powrócić do pytań o inflację: bo mamy kolejne rekordy jej poziomu a nic nie wskazuje, by ten wskaźnik miał w najbliższym czasie ulec ochłonięciu, tudzież schłodzeniu. Niestety, w związku z nim inne prognozy dotyczące innych wskaźników przewidują większe niż projektowano wcześniej, spadki. W jakich sferach, jak wielkie i dlaczego? Posłuchaj, jak komentuję te i inne zdarzenia, możesz też do mnie pisać: rankinghirscha@tok.fm

 • Europejski rynek paliw naprawdę odpina się od surowców z Rosji

  Europejski rynek paliw naprawdę odpina się od surowców z Rosji

  To dzieje się naprawdę: niedawne deklaracje widocznie przekuwają się w rzeczywistość, Europa zaczyna odpinać się od rosyjskich surowców energetycznych, przede wszystkim gazu i paliw płynnych. Co ciekawe: w Polsce na przykład, co już zbadano, jest na to przyzwolenie społeczne - godzimy się na to z pełną świadomością że "wypięcie się" na gaz, benzynę i ON z Rosji musi oznaczać wyższe ceny tych surowców.

 • Sankcje nie powstrzymały wojny, rosyjską gospodarkę trzeba więc niszczyć nadal. Bankructwo nie jest najważniejsze

  Sankcje nie powstrzymały wojny, rosyjską gospodarkę trzeba więc niszczyć nadal. Bankructwo nie jest najważniejsze

  Trudno w dzisiejszych czasach o dobre prognozy, jedno przewidywanie jednak już się spełnia: w Afryce wzmaga się kryzys żywnościowy. Rynek rosyjski jest natomiast nadspodziewanie stabilny, wrażenie to może być jednak bardzo złudne zwłaszcza, że ta stabilizacja jest ręcznie sterowana. Jak jeszcze wygląda gospodarka w świecie, i Europie, po blisko miesiącu zbrodniczej i bezsensownej wojny? O tym oczywiście w podcaście.

 • W końcu cała Unia Europejska 'odepnie się' od rosyjskiego gazu

  W końcu cała Unia Europejska "odepnie się" od rosyjskiego gazu

  Kontekst wojenny oczywiście trwa jednak, jak się wydaje, zmienia się nieco perspektywa. Po pierwszym wojennym szoku nadchodzi czas wyciągania daleko idących wniosków i podejmowania długofalowych działań. Być może właśnie najbardziej długotrwałą i najpoważniejszą z punktu widzenia Unii Europejskiej gospodarczą konsekwencją wojny wywołanej przez Putina będzie rezygnacja naszej części świata z dostaw ropy z Rosji.

 • Wojna zmienia wszystko

  Wojna zmienia wszystko

  Wojna przynosi dramatyczne konsekwencje, można też podejrzewać, jakie problemy spowoduje w najbliższych miesiącach. I to prawda, że jako sąsiedzi napadniętej przez Rosję Ukrainy jesteśmy w Polsce - po wspomnianych państwach - najbardziej narażeni na te konsekwencje, ale negatywne skutki decyzji Putina dotkną o wiele większej liczby państw - łącznie z afrykańskimi, bo Rosja i Ukraina to dwaj najwięksi eksporterzy... zboża na świecie. A zatem Europa lepiej poradzi sobie z brakiem gazu niż z brakiem ropy z Rosji, a czy Afryka poradzi sobie z brakiem pszenicy?

 • Sankcje przeciwko Rosji są historyczne, bezprecedensowe, NIEBYWAŁE

  Sankcje przeciwko Rosji są historyczne, bezprecedensowe, NIEBYWAŁE

  Napaść Rosji na Ukrainę jest oczywiście europejskim i światowym tematem nr 1, tematem również gospodarczym zarówno dlatego, że kraj Putina jest poważnym dostarczycielem paliw ale też ze względu na sankcje na Rosję, jakie cywilizowany świat po początkowych wahaniach w niektórych przypadkach walnie eskaluje. Ale tematy związane z wojną i dramatem Ukraińców nie są mimo wszystko jedynymi tematami, jakie postanowiłem w dzisiejszym wydaniu Cotygodniowego Podsumowania Roku poruszyć.

 • Nikt nie chce być ministrem finansów. Hirsch: 'Ja też bym nie chciał'

  Nikt nie chce być ministrem finansów. Hirsch: "Ja też bym nie chciał"

  Polski Ład nadal w centrum uwagi: pojawił się wręcz pomysł napisania go od nowa. Z drugiej strony - działania antyinflacyjne rządu niezbyt wiele dają, wiele osób już dziś byłoby zadowolonych z urzędowego nadzoru nad wysokością cen. No i trzeci główny temat w Polsce: odebranie funduszy unijnych - w tej sprawie rząd zdaje się mięknąć. To oczywiście tylko szkic kilku tematów dzisiejszego wydania rankingu Hirscha, cały - w podcaście.

 • 'Jedną ręką hamuje inflację, drugą ją podkręca': kto? Posłuchaj najnowszego rankingu Hirscha

  "Jedną ręką hamuje inflację, drugą ją podkręca": kto? Posłuchaj najnowszego rankingu Hirscha

  W USA inflacja rok do roku sięgnęła pułapu rekordu z 1982 roku, w Polsce też jest niemała, czemu towarzyszy spadek wartości złotego - to wszystko niby od tygodni obserwujemy. Teraz jednak można zaobserwować także coraz bardziej nietypowe chyba, czasem wręcz nowatorskie podejścia do tego tematu: i o nich między innymi właśnie jest najnowszy odcinek "Cotygodniowego Podsumowania Roku". O czym jeszcze?

 • Inflacja w Polsce sięgnie 11 procent? Są takie prognozy

  Inflacja w Polsce sięgnie 11 procent? Są takie prognozy

  Czesi grają na ochłodzenie oczekiwań inflacyjnych, za to w Polsce inflacja może sięgnąć wspomnianych w tytule 11 procent i nie jest to żaden wisielczy scenariusz wyjątkowo pesymistycznego analityka a prognoza dość dużego banku, opierająca się na faktach dobrze nam znanych tyle, że odłożonych w czasie. Nota bene: trudno być optymistą, skoro w minionych dniach jednej z największych giełdowych spółek świata przytrafił się największy w historii spadek wartości.

 • Jastrzębie USA. W Polsce wydarzenia też potoczą się wkrótce bardzo szybko

  Jastrzębie USA. W Polsce wydarzenia też potoczą się wkrótce bardzo szybko

  Niby dwie wielkie agencje ratingowe podkreślają, że wyjścia Polski z Unii Europejskiej nie uważają za scenariusz bazowy. Ale trzeba sobie powiedzieć jasno: to, że w ogóle poruszają taki temat jest dla światowej opinii o Polsce i przyszłości polskich finansów co najmniej niedobre. Choć nie zabraknie pewnie głosów, że wręcz druzgocące. Inne tematy to jastrząb-FED, WIBOR 3M, NBP, PIE i PKB. Bez zbędnych skrótów - w podcaście.

 • O Polskim Ładzie dzisiaj nic, bo szkoda gadać. Pogadajmy za to o pieniądzach z UE, bo wkrótce nie będzie o czym

  O Polskim Ładzie dzisiaj nic, bo szkoda gadać. Pogadajmy za to o pieniądzach z UE, bo wkrótce nie będzie o czym

  Stagflacja jest już w Niemczech, ale w Polsce w najbliższym czasie z pewnością nie musimy się jej obawiać. Wiadomo natomiast, że najbliższe dni, tygodnie i miesiące to czas odpływania w siną dal funduszy europejskich, co jest karą za konflikt, jaki polski rząd wygenerował w kontaktach z Komisją Europejską i innymi instytucjami Wspólnoty. Trudno się dziwić, że problem ten już widać w ocenie agencji ratingowej.

 • Słowa Sasina bez sensu, ale raczej nie bez powodu

  Słowa Sasina bez sensu, ale raczej nie bez powodu

  Do tej pory przedstawiciele tylko jednej partii wchodzącej w skład rządu i najbardziej szurniętej jawnie opowiadali się za Polexitem. Tym razem robi to jednak przedstawiciel samego PiSu, piastujący jedno z najwyższych rządowych stanowisk. I nie da się uniknąć wrażenia, że nie robi tego przez pomyłkę (choć jeśli nie wie co mówi to też słabo). To niejedyny, oczywiście, wątek najnowszego "Cotygodniowego podsumowania roku", mówię też na przykład o Lotosie sprzedanym na części i sociamediowej inbie wokół PGNiG.

 • Polski Ład: 'Mamy do czynienia z najbardziej niekompetentnym rządem III RP, i nie jest to komentarz polityczny'

  Polski Ład: "Mamy do czynienia z najbardziej niekompetentnym rządem III RP, i nie jest to komentarz polityczny"

  Nie ma co ukrywać: chaos wokół "Polskiego Ładu" musiał stać się tematem numer 1 pierwszego Cotygodniowego Podsumowania Roku 2022. Nie można zostawić suchej nitki na autorach tego wielkiego rządowego projektu, który okazał się katastrofą, i to nie tylko wizerunkową. Pozostałe tematy krążą często wokół inflacji i stóp procentowych, ale wnioski bywają dość nieoczywiste.

 • Rafał Hirsch podsumowuje rok w gospodarce. W zestawieniu wcale nie wygrała inflacja [ODCINEK SPECJALNY]
 • Czy to słuszne, że inflacji boimy się bardziej niż konfliktu z Unią Europejską? I Polaków ucieczka z rynku pracy

  Czy to słuszne, że inflacji boimy się bardziej niż konfliktu z Unią Europejską? I Polaków ucieczka z rynku pracy

  "Jak zacząć biznes" - to pytanie, odpowiedzi na które poszukuje w Polsce więcej osób, niż na pytanie "jak znaleźć pracę". To zapewne efekt "rynku pracownika", ale może też początek ucieczki z rynku pracy osób, wykonujących najcięższą i zarazem najgorzej płatną pracę. Ważnych wskazówek dla pracodawców jest zresztą w dzisiejszym rankingu Hirscha więcej, podobnie jak bardzo ciekawych zestawień. Tylko pieniędzy z UE jak nie było tak nie ma, i nie wiadomo kiedy będą.