-
Co Ty wiesz o swoich genach? Co geny mówią o Tobie, a czego nie mówią? Jak mogą pomóc, a jak zaszkodzić? Odpowiadamy
Nauka potrafi już odczytać cały kod genetyczny człowieka, jednak tylko pewna jego część jest dla nas zrozumiała. To rodzi wiele pytań, na przykład: czy da się z DNA "wyczytać" wszystkie nasze choroby? Albo chociaż opracować terapie dedykowane chorobom, o których już wiemy? Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą ewentualność wykradzenia naszego kodu? Oraz: czy najbardziej spersonalizowane informacje na nasz temat można anonimizować? Czy to się robi? I po co?
-
Czy ufamy sztucznej inteligencji? Owszem, i to o wiele za często i za bardzo
Teza daleko idąca, ale wynika z naukowego badania, przeprowadzonego pod kierownictwem naszego gościa. Na czym ono polegało dowiecie się z podcastu. Płynie z niego wiele wniosków ale chyba najważniejszy jest taki, że rozwój sztucznej inteligencji powinien iść w parze z edukowaniem społeczeństwa na temat możliwości takich maszyn, ale też zarazem ich ograniczeń: bo są dziedziny życia, w których AI sprawdza się świetnie, ale też takie, w których wręcz nie wolno jej wykorzystywać, bo przyniosłoby to ogromne i niepowetowane szkody.
-
Przedsiębiorco, jak nie narazić się na kary za złamanie RODO? Praktyczny poradnik, na co zwrócić uwagę po Schrems II
Tzw. sprawa Schrems II, to sprawa przeciwko Facebookowi: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł 16 lipca, że Stany Zjednoczone nie gwarantują ochrony danych osobowych na takim poziomie, jakiego wymaga UE. A konkretnie nie gwarantuje jej "Tarcza prywatności" - umowa między Unią a Stanami, która od 2016 r. regulowała przekazywanie danych handlowych. Z momentem jej podważenia przez europejski Trybunał wszystkie firmy - nie tylko Facebook, którego dotyczyła skarga Maxa Schremsa - straciły łatwą podstawę dla przekazywania danych swoich klientów na serwery zlokalizowane w USA. Takie orzeczenie może nieść za sobą poważne konsekwencje, najważniejsze jednak, jak podejść do niego praktycznie tak, by należycie chronić dane bez ponoszenia nadmiernych wydatków.
-
Edukacja w cyfrowym świecie: jaka może i powinna być w XXI wieku, w szkole i poza szkołą
Pół roku temu rozpoczął się ogromny eksperyment społeczny - z dnia na dzień wkroczyliśmy w erę nauczania online. To nie była łatwa przesiadka, ale można wyciągnąć z niej sporo wniosków, a przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy na pewno chcemy, żeby tak właśnie wyglądała przyszłość edukacji?
-
Masz już dość ekranów, życia i pracy w sieci? Twoja potrzeba to dobrostan cyfrowy. Tłumaczymy co i jak
Kiedy pół roku temu zamknęliśmy się w domach, możliwość kontaktu ze światem skurczyła się do kilku ekranów. Życie prywatne i zawodowe, rozrywka i nauka, wszystkie życiowe funkcje i potrzeby musieliśmy nagle spełniać za pośrednictwem technologii. Zanurzeni po uszy w pełni cyfrowy świat szybko poczuliśmy znużenie. Jak mu zaradzić?