-
"Nie będziemy znowu żyć na emigracji, to niech już na nas tutaj zrzucają bomby" [Rozmowa Agnieszki Lichnerowicz]
- Kluczowy nie jest strach, a niezgoda. Nie będziemy znowu żyć na emigracji, nie będziemy kolejnym pokoleniem ukraińskiej diaspory, niech już na nas tutaj zrzucają bomby. Nie chcemy tam budować Ukrainy, lepiej - chcemy być tutaj - mówi Serhij Żadan, ukraiński pisarz i poeta, z którym w Charkowie rozmawiała Agnieszka Lichnerowicz.
-
Praca gwarantowana nie ma związku z tym, co pamiętamy z PRL-u. Naukowczyni wyjaśnia, czemu pomysł jest wart realizacji
W Polsce praca gwarantowana może kojarzyć się z czasami PRL-u, ale - jak zapewnia prof. Pavlina Tcherneva - to program szyty na miarę gospodarki wolnorynkowej. W USA jest forsowany w Kongresie przez młode pokolenie Demokratów. W Austrii program jest już realizowany w ramach eksperymentu. Po polsku wyszła właśnie książka prof. Tchernevej "W sprawie gwarancji zatrudnienia".
-
Reżyser "Nowego porządku": Właśnie dlatego stworzyłem ten film, bo w moim kraju dzieje się źle i wstrząs jest potrzebny
- To jest przestroga, która nadaje sens powstaniu tego filmu. Bez niej, zrobienie tak brutalnego filmu, byłoby bezpodstawne. To apel byśmy nie doprowadzili do przedstawionej w tej produkcji sytuacji, byśmy zapobiegli wybuchowi społecznemu - mówił w TOK FM Michel Franco, reżyser filmu "Nowy porządek".
-
Czego mogą nas nauczyć Buszmeni? Antropolog: Obsesja wokół pracy nie wynika z naszej natury
Dr James Suzman, antropolog z Uniwersytetu w Cambridge, przez trzy dekady badał kulturę Buszmenów, głównie w Namibii. I po tym doświadczeniu napisał książkę o... pracy: "Praca. Historia tego, jak spędzamy swój czas".
-
Romantyk, symbol, polityk. Kim naprawdę jest Aleksiej Nawalny, rosyjski więzień numer 1?
Na ile zasadne są głosy mówiące o tym, że dla Polski lepsza jest Rosja pod rządami słabego Putina niż Rosja pod rządami silnego Nawalnego? Jaką strategię ma najsilniejszy obecnie rosyjski opozycjonista, który własnie trafił do łagru? Analizuje Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka TOK FM.
-
"Część Polaków i Węgrów miała dość naśladowania, stąd antyeuropejski bunt i populizm"
Największym złudzeniem Zachodu po 1989 roku, było to, że tylko Wschód się zmieni, a Zachód pozostanie taki sam. W rzeczywistości zmiana Wschodu doprowadziła do zmiany Zachodu. Teraz zaczęła się zupełnie inna epoka i powinniśmy być na nią gotowi - mówi Iwan Krastew, politolog, filozof polityki, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii, współzałożyciel think tanku European Council on Foreign Relations.