Sylwia Gregorczyk-Abram

Sylwia Gregorczyk-Abram
 • Co ludzi obchodzi Konstytucja? 'Nie mamy w sobie genu demokracji'

  Co ludzi obchodzi Konstytucja? "Nie mamy w sobie genu demokracji"

  "Nie mamy w sobie genu demokracji", "W małych miasteczkach ludzi nie obchodzi jakaś Konstytucja" - mówią moje rozmówczynie. Mówimy też, że konieczna jest edukacja obywatelska. Ale jaka? To wyzwanie na dziś, o którym rozmawiamy w tym podcaście. Bo trzeba poszukać nowych rozwiązań w sytuacji, w której wielu dorosłych, młodych ludzi nie zna już innych standardów państwa niż te, preferowane po 2015 roku a w dzisiejszej, "klasycznej" szkole z wczorajszymi nauczycielami młodzież miałaby rozmawiać o jutrze.

 • Więzienie za wejście w czapce do kościoła? Jak daleko mogą się posunąć religijni fundamentaliści w nowelizowaniu prawa

  Więzienie za wejście w czapce do kościoła? Jak daleko mogą się posunąć religijni fundamentaliści w nowelizowaniu prawa

  To przerażające, w jaką stronę idzie nowelizacja ograniczająca wolność słowa w odniesieniu do kwestii religijnych - mówi mec. Marcin Pawelec-Jakowiecki w rozmowie z Sylwią Gregorczyk-Abram, szczegółowo analizując nowe projekty, które wg ich autorów mają za zadanie "uporządkować" prawo w kwestii tzw. obrazy uczuć religijnych. Zdaniem mecenasa, ich efekt będzie odwrotny: prawo stanie się bardziej chaotyczne, a zarazem niezwykle represyjne także prewencyjnie, czyli wywoła tzw. efekt mrożący.

 • Czy polska konstytucja może być tęczowa? I inne ważne pytania na ćwierćwiecze Konstytucji RP

  Czy polska konstytucja może być tęczowa? I inne ważne pytania na ćwierćwiecze Konstytucji RP

  "Polacy są społeczeństwem otwartym na dyskusję i myślenie, tylko ktoś sztucznie nas podzielił" - podkreślają moi dzisiejsi rozmówcy wspominając swoje doświadczenia z "Tour de Konstytucja". Zapowiadają jednak przede wszystkim kongres, który już w najbliższy weekend - a którego jednym z tematów jest ten pomieszczony wyżej, w tytule. Wymieniamy ten temat, bo najnowszy KORD poświęcony jest 25. rocznicy Konstytucji RP.

 • Twoja rodzina albo znajomi chcą wyjechać z Ukrainy do Polski? Radzimy, jakie trzeba mieć dokumenty

  Twoja rodzina albo znajomi chcą wyjechać z Ukrainy do Polski? Radzimy, jakie trzeba mieć dokumenty

  Jakie dokumenty są potrzebne, by wyjechać dziś z Ukrainy do Polski? Na jakiej podstawie prawnej wjeżdżają do naszego kraju uciekający przed wojną? Jakie dokumenty będą potrzebne Ukraińcom, którzy będą chcieli w najbliższym czasie pozostać w Polsce? Czy jeśli nie masz żadnych dokumentów jest szansa, że bezpiecznie wjedziesz do Polski? Kogo ukraińskie służby zatrzymają na granicy i zawrócą na Ukrainę?

 • Mechanizm 'pieniądze za praworządność' zgodny z prawem: unijne instytucje uczą się być skuteczne wobec Węgier i Polski
 • Polska jak Rosja w sprawie Nawalnego: przełomowe orzeczenie ETPCz w sprawie niepraworządności

  Polska jak Rosja w sprawie Nawalnego: przełomowe orzeczenie ETPCz w sprawie niepraworządności

  Europejski Trybunał Praw Człowieka zajął jasne stanowisko w sprawie postępowania o odebranie immunitetu sędziego prof. Włodzimierza Wróbla. Nad taką kwestią pochylać się dziś miała nielegalna Izba Dyscyplinarna, ETPCz stwierdził jednoznacznie, że nie jest ona sądem więc nie może zagwarantować - mówiąc w uproszczeniu - uczciwego postępowania w sprawie sędziego Wróbla, więc nie powinna "dotykać" tej sprawy.

 • Uczniowie, rodzice! Wyjaśniamy, jaka będzie szkoła z marzeń. Ministra Czarnka

  Uczniowie, rodzice! Wyjaśniamy, jaka będzie szkoła z marzeń. Ministra Czarnka

  "Lex Czarnek" spowoduje, że dla pewnych organizacji i osób szkoła zostanie zamknięta. Stanie się narzędziem indoktrynacji, którą nastolatkowie będą mogli być może kontestować, ale wobec której najmłodsi uczniowie podstawówek będą całkowicie bezbronni. Taką mroczną wizję kreśli nasza dzisiejsza gościni. Analizuje zapisy uchwalanej właśnie ustawy bardzo szczegółowo kreśląc na ich podstawie przerażające mechanizmy, jakie wkrótce zostaną wprowadzone do szkół.

 • Przemoc ze względu na płeć: przeciwko Goliatowi. Kim on jest?

  Przemoc ze względu na płeć: przeciwko Goliatowi. Kim on jest?

  "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć" - domniemaną w tytule akcji płcią jest płeć żeńska, bo to kobiety, wg nie budzących wątpliwości statystyk, padają najczęściej ofiarami domowej przemocy. Występuje ona w różnych domach - może się zdarzyć u osób biednych i zamożnych, z wysokim, i każdym innym statusem społecznym.

 • Pierwsza pomoc dla ofiary domowej przemocy to uświadomienie jej, że doświadcza przemocy
 • Prawo do rzetelnego sądu sprzeczne z Konstytucją? 'Trybunał' Julii Przyłębskiej wydaje coraz więcej tzw. 'orzeczeń'

  Prawo do rzetelnego sądu sprzeczne z Konstytucją? "Trybunał" Julii Przyłębskiej wydaje coraz więcej tzw. "orzeczeń"

  "Trybunał" Przyłębskiej orzekł właśnie, na wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, że przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zapewnia prawo do rzetelnego procesu sądowego jest rzekomo niezgodny z polską Konstytucją. Europejską Konwencję Praw Człowieka Polska ratyfikowała w 1993 roku. Pod tą umową międzynarodową podpisało się w sumie 47 państw Rady Europy. Na razie państwem, które nie uznaje EKPC jest Białoruś, Konwencję uznają nawet Rosja czy Turcja.

 • 'Trybunał Przyłębskiej to pralnia brudnych ustaw'. Sędzia Igor Tuleya na rocznicę uchylenia mu immunitetu

  "Trybunał Przyłębskiej to pralnia brudnych ustaw". Sędzia Igor Tuleya na rocznicę uchylenia mu immunitetu

  Rocznica uchylenia immunitetu sędziemu Tuleyi mija jutro, ale to właśnie z tej okazji w przeddzień udzielił nam wywiadu, w którym opowiada jak szybko minął mu ten rok. Ale też, jak bardzo zbudowany jest wytrwałą postawią wielu jego kolegów i koleżanek po fachu a także - jak przypatruje się, jak bardzo nie udaje się politycznej władzy "przejąć" sądów. "Reformy PiSu można streścić w jednym słowie, ale go nie wymówię, bo mogą nas słuchać dzieci" - mówi sędzia Tuleya.

 • 'Dzwon Zygmunta powinien bić na trwogę. Przez całą dobę, w najbliższą niedzielę'

  "Dzwon Zygmunta powinien bić na trwogę. Przez całą dobę, w najbliższą niedzielę"

  Zapytany, czy obawy o wyjście Polski z Unii Europejskiej po ostatnim wystąpieniu Julii Przyłębskiej nie są przesadzone nasz gość nie ma wątpliwości: trzeba bić na trwogę. Bo suwerenność i demokracja w Polsce są zagrożone ale nie przez Unię Europejską a przez obecną władzę polityczną. PiS doprowadził do sytuacji, w której konstytucyjne organy państwa działają niezgodnie z konstytucją starając się osiągnąć cel, jakim jest uniemożliwienie sprawowania jakiejkolwiek kontroli nad władzą.

 • 'Po tym wyroku 'wspieracze dobrej zmiany' w togach powinni liczyć się z zarzutami karnymi w przyszłości'. Sędzia Waldemar Żurek po wyroku TSUE w jego sprawie

  "Po tym wyroku 'wspieracze dobrej zmiany' w togach powinni liczyć się z zarzutami karnymi w przyszłości". Sędzia Waldemar Żurek po wyroku TSUE w jego sprawie

  "Jestem roześmiany. To jest zastrzyk nowej energii i nadziei w walce o wolne sądy" - mówi nam sędzia Waldemar Żurek po dzisiejszym werdykcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. "Warto także pamiętać, że to nie jest wyrok wyłącznie w sprawie sędziego Żurka. Wyznaczone przez niego standardy mają zastosowanie wobec wszystkich sędziów w Polsce, i Europie" - dodaje Michał Wawrykiewicz. A Sylwia Gregorczyk-Abram, zza oceanu, dodaje do tej sprawy amerykańską perspektywę prawniczych standardów.

 • 'Z Warszawki wszystko wydaje się łatwiejsze'. Jak przezwyciężyć podziały, cynicznie budowane przez polityków

  "Z Warszawki wszystko wydaje się łatwiejsze". Jak przezwyciężyć podziały, cynicznie budowane przez polityków

  "Doszliśmy do punktu, w którym to, co wydawało się wywalczone i oczywiste, zostało zniszczone. Do tego stopnia, że znowu musimy wychodzić na ulice. Myślałam, że nasze dzieci tego unikną." - mówi w tej rozmowie dr Anna Materska - Sosnowska, z którą próbujemy naszkicować, na jakim etapie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i jak wiele dobrego udało się osiągnąć w wyniku osobistego i społecznego buntu, który jest sprzeciwem wobec niedemokratycznych działań obecnej władzy politycznej w Polsce.

 • Prawny polexit staje się faktem. Na jakim etapie (nie)praworządności jesteśmy w Polsce po wakacjach
 • Jak zachować przyzwoitość w niszczonym systemie wymiaru sprawiedliwości? I nie przyzwyczaić polityków, że można robić rzeczy, których robić nie wolno

  Jak zachować przyzwoitość w niszczonym systemie wymiaru sprawiedliwości? I nie przyzwyczaić polityków, że można robić rzeczy, których robić nie wolno

  Pytanie o to, jak zachować się w sądowej schizofrenii - gdy raz podkreślamy, że pewne rzeczy są nielegalne a innym razem szanujemy orzeczenia - wydaje się filozoficzne. Ale ma ono także bardzo praktyczny wymiar. Bo rozstrzygane konkretne sprawy konkretnych osób, bo trzeba coś zrobić albo postanowić, że czegoś nie zrobimy. Oczekiwania skierowane są wobec sędziów czy adwokatów, ważne jest jednak, nawet jeśli nie jesteśmy prawnikami, pokazywać - na miarę swoich możliwości - naszą niezgodę na niepraworządność.

 • Dlaczego w pandemii nic w Polsce nie działa tak, jak powinno? Błędy i braki krok po kroku wylicza dr Paweł Grzesiowski

  Dlaczego w pandemii nic w Polsce nie działa tak, jak powinno? Błędy i braki krok po kroku wylicza dr Paweł Grzesiowski

  "Poziom zarządzania tym kryzysem jest po prostu dramatyczny" - mówi nasz gość podkreślając, że do dziś nie wiadomo właściwie kto i gdzie podejmuje decyzje dotyczące szczepień i organizacji pracy przychodni i szpitali ale z drugiej strony wiadomo, że wiele takich decyzji podejmowano w oparciu o opinie osób, które nie są specjalistami w dziedzie epidemiologii czy organizacji działań służb medycznych i ratunkowych.

 • Inwigilują nas. Masowo, czasem też totalnie. 'Chronią' nas przepisy wymyślone w czasach, kiedy nie było smartfonów

  Inwigilują nas. Masowo, czasem też totalnie. "Chronią" nas przepisy wymyślone w czasach, kiedy nie było smartfonów

  Na codzień może Cię inwigilować 9 różnych służb. Nie myśl, że jeśli nie należysz do grupy przestępczej nie masz powodu o tym myśleć. Niekiedy dane zbierane są bardzo szeroko, być może śledzą Cię właśnie teraz - ale nigdy się o tym nie dowiesz, bo nie ma prawnego obowiązku, by śledzonych o tym informować. Ani się nie dowiesz, ani nie zorientujesz, bo dziś śledzący chodzą tylko za tymi osobami, które ich zdaniem powinny mieć świadomość, że są obserwowane. Wszyscy inni nie mają pojęcia, że znaleźli się pod tzw. lupą.

 • Czy PiS powoła sobie p.o. Rzecznika Praw Obywatelskich? 'Mamy wojnę przeciwko konstytucji'
 • Aborcje przerywane w ich trakcie. 'Nowe praktyki po wyroku TK to faktyczna legalizacja tortur kobiet'

  Aborcje przerywane w ich trakcie. "Nowe praktyki po wyroku TK to faktyczna legalizacja tortur kobiet"

  I cóż z tego, że nie-wyrok nie-Trybunału Konstytucyjnego, zdaniem wielu wybitnych prawników, nie jest obowiązującym prawem. Ale z pewnością organy państwa będą starały się go egzekwować z całą mocą a nawet nadinterpretacją: policja już rozpytuje kobiety, należy spodziewać się "pokazowych" zatrzymań a nawet procesów lekarzy, położnych, czy też bliskich, którzy pomogli w terminacji ciąży. Jakie jeszcze działania mogą podjąć w praktyce obecne władze? O tym właśnie rozmawiamy z prawniczką i lekarką.