Grzegorz Sroczyński

Grzegorz Sroczyński
 • 'Polski Ład' - jak nie dać się wciągnąć w wyborczą pułapkę PiS? Pytamy Aleksandra Kwaśniewskiego

  "Polski Ład" - jak nie dać się wciągnąć w wyborczą pułapkę PiS? Pytamy Aleksandra Kwaśniewskiego

  Galopujący Major nie ma wątpliwości: liberalna histeria w reakcji na szczegóły "Polskiego Ładu" to realizowanie sprytnego planu wyborczego PiS. Aleksander Kwaśniewski podkreśla, że można w tym planie dostrzec prospołeczne zamierzenia, które warto poprzeć albo przynajmniej nie warto ich krytykować: nie tylko ze względu na polityczną kalkulację, ale też może w poszanowaniu potrzeb niektórych grup społecznych, czyli ze względu na dobro państwa.

 • Parówki, i co dalej? Razem z PiS? A jeśli nie, to z kim? Lewicowe symetryzowanie stosowane
 • 'Nie chodzi tylko o to, żeby j...ć PiS'. Czy Lewica się skompromitowała, czy uratowała twarz opozycji? Major się wzmożył

  "Nie chodzi tylko o to, żeby j...ć PiS". Czy Lewica się skompromitowała, czy uratowała twarz opozycji? Major się wzmożył

  "W Strajku Kobiet chodzi nie tylko o to, żeby 'j...ć PiS', ale też o ważne postulaty socjalne, sprawy socjalne kobiet" - podkreśla w tej rozmowie Marta Rozmysłowicz. I dodaje, że z jej punktu widzenia PiS nie jest partią propracowniczą podobnie jak PO, a kobiety przez minionych 30 lat były robione w konia przez wszystkie bez wyjątku partie polityczne, które przez ten czas były u władzy.

 • Jakub Żulczyk i symetryści. 'Czy zdałem egzamin na symetrystę? Dostanę legitymację i znaczek?'

  Jakub Żulczyk i symetryści. "Czy zdałem egzamin na symetrystę? Dostanę legitymację i znaczek?"

  Debata publiczna nam parszywieje - czy to wniosek godny publicysty w 2021 roku, czy też raczej wspomnienie Komitetów Obywatelskich z lat 90-tych? Czy ktoś, kto nazwał prezydenta debilem w social mediach może utyskiwać na polaryzację, która jest skutkiem ich funkcjonowania? Czy gdyby do władzy znów doszli neoliberałowie przyniosłoby w efekcie nie tyle powrót do władzy PiSu, co objęcie jej przez kogoś w rodzaju neofaszystów? To tylko niektóre wątki tej dość bezkompromisowej dyskusji.

 • Pandemia jak Smoleńsk: polityczna kłótnia zamiast analizy przyczyn dramatycznej katastrofy

  Pandemia jak Smoleńsk: polityczna kłótnia zamiast analizy przyczyn dramatycznej katastrofy

  W Polsce problemem nie jest spór polityczny wyborców, bo to zjawisko normalne - a charakter i skala sporu politycznego elit, pójście na totalną konfrontację - zgadzają się Major i Agata Szczęśniak. Wprawdzie Niemcy mają krytyczną ocenę tego, jak radzą sobie ich władze z pandemią - pytanie jednak: jak ta opinia ma się do krytycyzmu wobec działań władz w Polsce, i jak porównać ze sobą porażki niemieckiego rządu i nieudolność polskiego. Więcej w podcaście, możesz też napisać: sabat@tok.fm

 • Terlikowski o Michniku, Kościele, o PiSie i Hołowni. I swoich poglądach na politykę. Było symetryzowane

  Terlikowski o Michniku, Kościele, o PiSie i Hołowni. I swoich poglądach na politykę. Było symetryzowane

  Wywiad, w którym Adam Michnik przestawia swój pogląd na rolę Kościoła w Polsce jest jedynie punktem wyjścia do dyskusji nad aktualną rolą Kościoła w naszym kraju i na świecie a także, a raczej: przede wszystkim nad przyszłością Kościoła, czyli nad ewolucją, na jaką hierarchowie muszą się zdecydować, jeśli chcą uniknąć całkowitej laicyzacji społeczeństwa. Przy okazji dołączamy Michnika, ale też np. Franciszka, do grona symetrystów.

 • Po nocy dzień, po zarazie bunt. A jego antyelitarnym liderem będzie Hołownia? Czy Trzaskowski?
 • Symetryzowanie pandemiczne: o testach, szczepionkach i polityce. Zdrowotnej też
 • 'Chamski komentarz pana Radziwiłła jest reprezentatywny dla tego pokolenia'. Czy pańszczyzna służyła rozwojowi Polski?
 • Nowy Ład - czy PiS planuje wcześniejsze wybory? Oraz inba o słowa Kuczyńskiej, czyli o poziomie publicznej dyskusji
 • Ecie-pecie czy szeroka (i nieco populistyczna) wizja Platformy. Symetryści chwalą PO. Ganiąc zarazem
 • Czy partia Szymona Hołowni jest symetrystyczna? 'Pod pewnymi względami odpowiedź brzmi: TAK'
 • Dwóch symetrystów i 'bolszewiczka': 'Kaczyński wolałby raczej oddać władzę, żeby społeczny bunt trafił na jego następców'

  Dwóch symetrystów i "bolszewiczka": "Kaczyński wolałby raczej oddać władzę, żeby społeczny bunt trafił na jego następców"

  "Do buntu dojdzie dopiero wtedy, kiedy zaczniemy spłacać dług, który gromadzi się w czasie pandemii" - tłumaczy w tej rozmowie związkowczyni dziennikarska. Wraz ze swoim kolegą z drugiego związku tłumaczą też, dlaczego związkowcy stają przeciwko "podatkowi od mediów" w pewnym sensie ramię w ramię z prezesami swoich korporacji: "Nie jesteśmy pożytecznymi idiotami" - podkreślają wyjaśniając, skąd wzięła się ta pozycja między młotem a kowadłem.

 • 'PiS to idioci' 'Ja się nie zgadzam, ale mają coraz trudniej'. Sabat symetrystów [PODCAST]

  "PiS to idioci" "Ja się nie zgadzam, ale mają coraz trudniej". Sabat symetrystów [PODCAST]

  Czy przejęcie przez będący w rękach PiSu Orlen gazet grupy Polska Press wpłynie na wyniki PiSu w sondażach i wybory? A jeżeli tak, to w jaki sposób wpłynie - czy media te będą oferowały targetowane, sprofilowane treści, uprawiając współczesną propagandę w białych rękawiczkach czy też przeciwnie - staną się biuletynami partyjnymi, bo "w taki właśnie sposób Jarosław Kaczyński położył kilka gazet?"

 • Tak grubo jeszcze nie było. Rafał Woś kontra Galopujący Major: o wzajemnym kulturowym obrzydzeniu, ale nie tylko

  Tak grubo jeszcze nie było. Rafał Woś kontra Galopujący Major: o wzajemnym kulturowym obrzydzeniu, ale nie tylko

  Zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie - ten podcast idzie tą właśnie, iście Hitchkockowską, ścieżką. Grzegorz Sroczyński przyjął w nim rolę nawet nie sędziego a wręcz rozjemcy. Kto tu jest prowokatorem a kto ma rzeczowe argumenty, kto wręcz kłamie - każda Słuchaczka i każdy Słuchacz będzie miał w tej sprawie inną opinię, i pewnie każdy/a inną.

 • Czy polska policja jest już jak białoruski OMON?

  Czy polska policja jest już jak białoruski OMON?

  Przyczyną stawiania takiego pytania są nie tylko ostatnie, głośne incydenty, których podmiotami były posłanka Magdalena Biejat czy fotoreporterka Agata Grzybowska, a negatywnymi - jak się wydaje rzeszy obserwatorów - uczestnikami polscy policjanci. Incydentów, od czasu powrotu na ulice Strajku Kobiet, było przecież o wiele więcej, ale nie da się uniknąć wrażenia, że od niedawna policjanci zachowują się agresywniej, niż wcześniej.

 • 'Emocje muszą być ogromne, skoro ludzie cieszą się z czyjejś śmierci'. Kościelni hierarchowie wobec kryzysu ich organizacji w Polsce

  "Emocje muszą być ogromne, skoro ludzie cieszą się z czyjejś śmierci". Kościelni hierarchowie wobec kryzysu ich organizacji w Polsce

  "Z punktu widzenia lewicowego Jan Paweł II to postać straszna" - podkreśla Galopujący Major. "Nie bronię JP2, ale jego pontyfikat był zbyt wielowymiarowy, by tak po prostu wyrzucić go do śmietnika" - oponuje publicystka katolicka Zuzanna Radzik przyznając zarazem, że "nastąpił dzień, kiedy postanowiliśmy, że nie będziemy u biskupów petentami, zwłaszcza, że nie mamy nic do stracenia, bo nigdy nie byliśmy przez nich zapraszani do rozmowy".

 • Czy demokraci to 'banda idiotów, która przechodzi z jednej kawiarni do drugiej i zastanawia się: co z tą Ameryką?'

  Czy demokraci to "banda idiotów, która przechodzi z jednej kawiarni do drugiej i zastanawia się: co z tą Ameryką?"

  Czy wybory Biden kontra Trump były odbierane przez prawicowców jako pojedynek Trzaskowski-Kaczyński na amerykańskiej ziemi? A o czym świadczy powyborczy tweet Andrzeja Dudy? Na szczęście - pytania o polskie reakcje na wynik amerykańskich wyborów są tylko dość niewielką częścią tego podcastu, ciekawszym pytaniem wydaje się - czy wyborcy republikańscy są w stanie zaakceptować bardziej umiarkowanego, niż Donald Trump, swojego reprezentanta?

 • Kim jest dziaders i dlaczego występuje po obu stronach politycznego sporu?

  Kim jest dziaders i dlaczego występuje po obu stronach politycznego sporu?

  Zaczynamy tym razem od plebiscytu na najbardziej dziaderską wypowiedź minionego tygodnia, a potem jest jeszcze mniej śmiesznie. Kto jest dziadersem, co to jest dziaderyzm - padają definicje, ale też nazwiska najlepiej te definicje ucieleśniające, te nazwiska przynależą zresztą nie tylko do POPiSu.

 • Czy 22 października 2020 roku skończył się w Polsce symetryzm?

  Czy 22 października 2020 roku skończył się w Polsce symetryzm?

  Czy demonstracje, jakie widzimy właśnie na ulicach, oznaczają, czy też raczej przyniosą trwałą zmianę w polskim życiu społecznym i politycznym, a może, jak KODowskie demonstracje - po prostu przeminą? Czy też zmiana przyjdzie, ale dopiero, gdy zostanie "wymuszona przez demografię"?