-
Miało być narodowe zaciskanie pasa, a są nagrody w kolejnych resortach
Co najmniej cztery ministerstwa przyznawały premie swoim pracownikom w zeszłym roku - ustalił dziennikarz TOK FM Szymon Kępka.
-
Setki milionów na informatykę w rolnictwie. Kosztowny pomysł Obajtka będzie rentowny najszybciej za 6 lat
Powołana w październiku 2022 r. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spółka Agro Aplikacje to realizacja pomysłu byłego prezesa Daniela Obajtka. Podmiot tylko w tym roku ma wydać 55 milionów złotych i masowo zatrudniać informatyków z wolnego rynku. Czy to dobra inwestycja w czasach kryzysu? Na razie liczący 8 osób podmiot wyłonił jedynie radę nadzorczą i obsadził ją osobami powiązanymi z PiS.
-
Zabraknie karpia na Boże Narodzenie? "Wzrost cen minimum o 20-30 proc."
Nawet o jedną trzecią więcej trzeba będzie zapłacić za świątecznego karpia. Hodowcy mają problem, bo rosną koszty, a import się kurczy. W wielu miejscach w kraju może być bardzo trudno o rybę, bez której spora część Polaków nie wyobraża sobie Wigilii.
-
Złotówkowicze chcą pozwać banki. Chodzi o stawkę WIBOR. "To jak umowa gry"
Po kredytach frankowych czas na sądowe batalie złotówkowiczów? Do Sądu Okręgowego w Warszawie w tym tygodniu wpłynie pierwszy pozew w sprawie unieważnienia stawki WIBOR.
-
"Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać". Ćwiczenia w tunelu obwodnicy Warszawy bez stołecznego pogotowia
W środę w największym tunelu autostradowym w Polsce, czyli w ciągu obwodnicy Warszawy pod Ursynowem, odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. - W akcji nie bierze udziału największa stacja ratownictwa w okolicy - dowiedział się reporter TOK FM.
-
"Limit na 120 pacjentów, a pod tlenem leży 190". Instalacja tlenowa w Szpitalu Praskim na granicy wydolności
Poważne kłopoty ma Szpital Praski w Warszawie. Tamtejsza instalacja tlenowa działa na granicy wydolności. - Od miesiąca instalację chłodzi awaryjnie straż pożarna - ustalił reporter TOK FM Szymon Kępka.
-
Dzieci czekają na pomoc w długich kolejkach. Nawet siedem godzin do pediatry na SOR
Nawet siedem godzin oczekiwania na lekarza pediatrę. Tak jest na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w placówce przy ul. Księcia Trojdena w Warszawie. Medycy mają pełne ręce roboty, bo liczba różnych infekcji wśród dzieci wyraźnie rośnie.
-
40 mln zł wydano na rozlewnię szczepionek przeciw COVID-19 na Tarchominie. Brak chętnych koncernów
Miał być wielki narodowy zryw i tworzenie infrastruktury do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce, a jest wielka niepewność i wydane 40 milionów złotych. Chodzi o linię do produkcji szczepionek, która powstaje na warszawskim Tarchominie. Wicepremier Jacek Sasin w lutym obiecywał, że do startu produkcji potrzeba jeszcze kilku tygodni, ale nie sprecyzował, że nadal nie podpisano umowy z firmą, która dysponuje szczepionkami i miała je produkować w Polsce.
-
LOT nie będzie latał nad Białorusią. Rejs do Mińska najpewniej odwołany
Polskie Linie Lotnicze LOT do odwołania nie będą latały nad terytorium Białorusi - ustalił reporter TOK FM, Szymon Kępka.
-
Dzień i noc pilnują terenu, bo nie chcą grzebowiska martwych kurczaków. "To problem całej Polski"
Przemysłowe ilości kurczaków padłych na ptasią grypę mogą trafić do grzebowisk niedaleko domów i wód gruntowych. Mieszkańcy protestują.
-
Koniec Ochotniczej Straży Pożarnej. MSWiA chce zabrać im nazwę, mundury i szkolenia
Będą jedynie ratownikami gaśniczymi - a nie strażakami z wieloletnią tradycją. Nie będą nosić mundurów, ale będą musieli być w gotowości w remizach - i zyskają dodatek do emerytury. Tak ma wyglądać los Ochotniczych Straż Pożarnych w całym kraju. Druhowie nie zamierzają się na to godzić.
-
Transfobia w policyjnym podręczniku. "To szkodliwe i niebezpieczne"
W podręczniku szkoleniowym policji transpłciowość znalazła się wśród patologii, takich jak narkomania czy prostytucja. - Jeśli dla danego funkcjonariusza informacja z podręcznika będzie pierwszym kontaktem z transpłciowością, to szerzenie takich informacji jest szkodliwe i niebezpieczne - mówi TOK FM mama transpłciowego nastolatka. Interwencję w sprawie podjął już RPO.
-
50 tys. złotych miesięcznie szpital w Legnicy chce zapłacić specjaliście. Kandydata nie ma
Ponad 50 tysięcy złotych miesięcznie, przy 60 godzinach pracy tygodniowo - na takie warunki może liczyć specjalista medycyny ratunkowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Jednak do placówki nie zgłosił się żaden zainteresowany lekarz.
-
Kontrowersyjne wydatki górniczego kolosa na glinianych nogach
Polska Grupa Górnicza, która w 2020 roku przyniosła 2 mld zł strat, utrzymuje gigantyczną administrację, w której występują dysproporcje w zarobkach. Teraz dostaje od państwa miliard złotych wsparcia. A w tle jest przypadek zastraszania pracownika, który odważył się publicznie pytać o wydatki Grupy.
-
Polska Grupa Górnicza bez OC wypadkowego dla pracowników. Związkowcy: Zniknęło nagle, wielu górników o tym nie wie
Największe przedsiębiorstwo górnicze w Unii Europejskiej, które zatrudnia dziesiątki tysięcy górników, nie wykupiło ubezpieczenia OC wypadkowego dla swoich pracowników - ustalili reporterzy TOK FM Szymon Kępka i Grzegorz Kozieł. Chodzi o Polską Grupę Górniczą i tzw. OC od wypadków w pracy, którego w firmie nie ma od 2019 roku.
-
"Pacjent numer 1 400 051 proszony do gabinetu". Pandemiczna rzeczywistość chorych na raka
Pacjenci stłoczeni na korytarzach, siedzący w poczekalniach ramię w ramię, nierzadko przez kilka godzin - tak wygląda pandemiczna rzeczywistość pacjentów onkologicznych, którzy leczą się w Narodowym Instytucie Onkologii na warszawskim Ursynowie.
-
Ministerstwo szykuje nowy system opłat za przejazdy. Znikną bramki - będą GPS-y
Wszyscy kierowcy aut powyżej 3,5 tony będą musieli używać GPS. To propozycja Ministerstwa Infrastruktury, które pracuje nad systemem obowiązkowych opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowym - ustalił reporter TOKFM, Szymon Kępka.
-
Dane podane pogotowiu mogą nie być bezpieczne. Pilna interwencja Rzecznika Praw Pacjenta
Dane o stanie zdrowia, lokalizacja, przebyte choroby i wrażliwe informacje o pacjentach - wszystkie te informacje mogą trafić w niepowołane ręce, gdy wyzywamy pogotowie ratunkowe. A jest to efekt zmian w prawie, które obowiązują od początku stycznia.
-
Niepokojące dane ws. szczepień. Duży wzrost zutylizowanych dawek
Do tej pory w Polsce wykonano 436 963 szczepienia przeciwko COVID-19 - tak wynika z rządowych raportów na temat Narodowego Programu Szczepień. Niepokojąco wygladają dane dotyczące zutylizowanych dawek wakcyny.
-
Wojsko zmusza żołnierzy do szczepień? Wyciekła wewnętrzna korespondencja MON
Kursy, szkolenia i misje zagraniczne będą dostępne tylko dla tych żołnierzy, którzy zaszczepią się przeciwko COVID-19, a fakt szczepienia będzie odnotowany w opinii służbowej - tak wynika z wewnętrznej korespondencji MON do żołnierzy w całym kraju. Jak wytyczne te mają się do dobrowolności szczepień? Sprawdzał reporter TOK FM Szymon Kępka.