-
Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania
Dwie osoby o różnych charakterach, pochodzące z rożnych domów nie będą jednomyślne w każdej kwestii związanej z rodzicielstwem. Ponadto, z punktu widzenia rozwoju dziecka, dobrze jeśli widzi ono różnice w metodach wychowawczych rodziców. Co jednak, kiedy ich postawy różnią się tak bardzo, że dochodzi na tym tle do częstych napięć i trudnych sytuacji? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" opowiada Paula Niedźwiecka - pedagożka, terapeutka z pracowni Rodzicielstwo.
-
"Jesteśmy świadkami powrotu taty do rodziny". Psychoterapeuta o współczesnym ojcostwie
Czym współczesne ojcostwo różni się od tego sprzed 15 lat? Czy dzisiejsi młodzi tatusiowie są bardziej świadomi i zaangażowani w sprawy wychowawcze niż ich ojcowie? Na te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" odpowiada Maciej Chodorek - psychoterapeuta z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
-
"Zjedz warzywka, mięsko zostaw" - Czy dzieci powinny być na diecie wege?
"Mamo, tato, od dzisiaj nie jem mięsa" - jak zareagować, kiedy nasze dziecko zaczyna eksperymentować z dietą wege? Czy to na pewno zdrowe dla rozwijającego się organizmu? Jak zadbać w tej sytuacji o zbilansowane posiłki? Na te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" odpowiada dietetyczka Katarzyna Błażejewska - Stuhr.
-
"Bardzo dobrze odnajduję się w rodzicielskiej nieporadności". Supertata Marcin Perfuński o wychowywaniu 5 córek
Relacje między rodzeństwem to dla większości rodziców trudne wyzwanie. Ciągłe konflikty potrafią przyprawić o ból głowy nawet najbardziej cierpliwych opiekunów. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz rozmawia na ten temat z Marcinem Perfuńskim, dziennikarzem i blogerem znanym jako SuperTata, a prywatnie ojcem 5 córek.
-
Nie kontroluj, nie zmuszaj, nie obwiniaj. Mądrze zachęcaj swe dziecko do dobrego jedzenia. Kostka tłumaczy jak
Nasze dzieci nie chcą jeść tak, jak chcieliby rodzice. Rodzice z kolei często nie chcą dzieci zmuszać, ale też wiedzą, że właściwe nawyki żywieniowe należy kształtować. Oraz mają świadomość, że być może ich własne nawyki nie są zdrowe. Dzieci zaś nie są głupie: szybko orientują się, że kiedy przekonujemy je, iż jakieś jedzenie jest np. "zdrowe" to zapewne nie będzie im smakowało... Żyjemy natomiast w czasach, w których w Polsce na otyłość cierpi już co piąte dziecko. Co począć w tej sytuacji? "Na pewno nie wolno odchudzać" - tłumaczy Marta Kostka i proponuje inne, skuteczne rozwiązania.
-
To szkoła jest areną bullyingu. Co zrobić, gdy dziecko jest ofiarą dręczenia rówieśniczego?
Konflikty między rówieśnikami to naturalny element szkolnych doświadczeń. Zdarza się jednak, że jednorazowy incydent przemocowy zmienia się w dręczenie. Czym bullying różni się od zwykłych nieporozumień między rówieśnikami? Jak na niego reagować? I co zrobić, kiedy okazuje się, że to nasze dziecko jest agresorem? Na te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" odpowiada dr Małgorzata Wójcik z Uniwersytetu SWPS, ekspertka w zakresie rówieśniczych relacji i przemocy rówieśniczej.
-
Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć
To, że bicie dzieci to koszmarna metoda wychowawcza, już wiemy. Niestety, z przemocą psychiczną jest inaczej. Szantażowanie, wyszydzanie, obrażanie się na dzieci to metody, które wciąż stosuje w wielu rodziców. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Jolanta Zmarzlik, specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, wyjaśnia, jakie zachowania rodziców i opiekunów można nazwać przemocą. Tłumaczy też, jakie konsekwencje mają one dla rozwoju dziecka.
-
Spektrum autyzmu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. "Zdarzało mi się słyszeć, że dziecko się źle zachowuje, bo źle je wychowuję"
Czym jest spektrum autyzmu, a czym sam autyzm? Co oznaczają określenia neurotypowy i neuroatypowy? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz rozmawia z Katarzyną Michalczak - poetką, pisarką, doktorką socjologii, autorką książki "Synu jesteś kotem", w której opisuje swoje doświadczenia związane z wychowaniem syna w spektrum.
-
"Cieszę się, że posprzątałeś pokój" zamiast "jak pięknie posprzątałeś pokój", czyli na czym polega chwalenie dzieci
W naturalnych, spontanicznych zachwytach nie ma nic złego, jednak pochwała, którą rodzic wykorzystuje jako narzędzie wychowawcze, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. O tym, jak chwalić dzieci by nie zaburzać ich samooceny i relacji w rodzinie, w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?". Gościnią Karoliny Oponowicz jest Tamara Kasprzyk psycholożka, trenerka związana z Fundacją Familylab i pracownią Dobre Miejsce w Poznaniu.
-
"Najbardziej płaczę na szkolnych akademiach." Kamil Baleja o urokach tacierzyństwa
Jak wyglądają kulisy rodzinnych internetowych produkcji i co zrobić, kiedy dzieci odmawiają udziału w nagraniu? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" opowiada Kamil Baleja. Dziennikarz i prezenter radiowy, autor książki "Tato, no weź" oraz instagramowego profilu pokazującego rodzicielstwo na wesoło, w rozmowie z Karoliną Oponowicz zdradza także, jakie ojcowskie lęki dręczą go nocami i jak to się stało, że z dziennikarza zajmującego się rozrywką, stał się ekseprtem od tacierzyństwa.
-
"Być rodzicem to mieć cały czas kogoś w głowie." O wypaleniu rodzicielskim i jego skutkach
Bycie rodzicem to wyzwanie, nawet w dzisiejszych czasach, gdy do dyspozycji mamy całą masę gadżetów ułatwiających opiekę nad dziećmi. Zmęczenie fizyczne i psychiczne to stan, który zna każdy opiekun. Jednak kiedy stres związany z rodzicielstwem jest zbyt intensywny i długotrwały, może dojść do wypalenia. O tym, czym jest to zjawisko, kto jest na nie szczególnie narażony i jak się przed nich chronić, w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie?" mówi Anita Janeczek - Romanowska psycholożka, psychoterapeutka związana z ośrodkiem "Bliskie miejsce".
-
Święta w rodzinie patchworkowej. "Warto założyć, że wszystkie strony mają dobre intencje"
Jak podzielić się opieką nad dziećmi? Gdzie spędzić Święta? Kogo na nie zaprosić? Jakie zasady przyjąć w temacie prezentów? Na te pytania musi odpowiadać sobie coraz więcej polskich rodzin. Karolina Oponowicz postanowiła zadać je ekspertce, czyli Barbarze Knap - psycholożce, psychoterapeutce związanej z pracownią terapeutyczną Bliskie Miejsce.
-
Jak sprawić, by święta nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z prezentami, słodyczami i stresem dorosłych?
Choć o Świętach często mówi się, jako o ciepłych chwilach w otoczeniu bliskich, w wielu domach jest to czas intensywnych przygotowań, stresu i napięć. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz próbuje "odzyskać" Święta. Jej rozmówczynią i przewodniczką po patentach na nieco spokojniejszy grudniowy czas jest Bożena Kowalkowska - dziennikarka, producentka, autorka książek "Odzyskać czas", "Poza czasem" i "W swoim czasie".
-
Smog znów straszy. Czy musimy zamknąć dzieci w domu?
O smogu w ostatnich latach mówi się bardzo dużo. Do tego, że istnieje, nie trzeba nikogo przekonywać - w sezonie grzewczym można go nie tylko poczuć, a nawet zobaczyć. W grupie osób szczególnie narażonych na negatywne skutki pyłów zawieszonych w powietrzu znajdują są dzieci. Czy to oznacza, że jesienią i zimą powinniśmy zapomnieć o jakichkolwiek aktywnościach na zewnątrz i zamknąć dzieciaki w domach? O to w najnowszym odcinku podcastu "Co z ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zapytała Wojciecha Feleszkę - dra hab. nauk medycznych, pediatrę, immunologa, pulmonologa.
-
"Mamo, tato, chcę mieć psa!" Jak podejść do tematu zwierząt w domu? Dorota Sumińska:Odpowiedzialnością nie można obarczać dziecka
W życiu każdego dziecka przychodzi czas, gdy jego największym marzeniem jest posiadanie zwierzęcia w domu. Kiedy zgodzić się na przygarnięcie czworonożnego członka rodziny, a kiedy lepiej kupić dziecku pluszaka? Dlaczego najlepszym wyborem są psy i koty adoptowane ze schroniska, a nie te kupowanie z hodowli? O tym w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie" opowiada Dorota Sumińska - lekarz weterynarii, autorka książek i programów o zwierzętach.
-
Jak zachęcić dziecko do czytania? "Pokazać, a nie kazać"
Czy w dobie wszechobecnych ekranów, dynamicznych filmików i bajek na wyciągnięcie ręki, czytanie może być dla dziecka frajdą? Jak zachęcić najmłodszych do sięgania po książki i czerpania przyjemności z ich lektury? Te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zadała Iwonie Pietrzak - Płachcie pierwszej bibliotekarce z tytułem Nauczyciela Roku.
-
"Wyłącz tego głupiego TikToka!". Czy media społecznościowe faktycznie szkodzą naszym dzieciom?
O wpływie mediów społecznościowych na funkcjonującą w nich młodzież mówi się wiele, zwłaszcza w negatywnym kontekście. Czy lęki rodziców związane z zagrożeniami, jakie czyhają na ich dzieci w wirtualnej rzeczywistości, są uzasadnione? W najnowszym odcinku podcastu "Co z ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz pyta o to Karola Jachymka - doktora nauk humanistycznych, wykładowcę SWPS, kulturoznawcę, filmoznawcę, a przede wszystkim eksperta w obszarze kultury młodzieżowej i mediów społecznościowych.
-
Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci? "Jedyne co możemy zrobić, to podzielić się z nimi własną niewiedzą"
Jak rozmawiać z dzieckiem o tematach ostatecznych, kiedy samemu nie wierzy się w Boga i życie wieczne po śmierci? Przy okazji Dnia Wszystkich Świętych Karolina Oponowicz zaprosiła do rozmowy Karolinę Lewestam - publicystkę, filozofkę, ateistkę i mamę trójki dzieci, by "pogadać jak dwie bezbożne matki bezbożnych dzieciaków".
-
"Na warzywach i owocach wybierają, co chcą. Dział ze słodyczami omijamy". Katarzyna Bosacka o swoich sposobach na zdrowe żywienie dzieci
Jak zadbać o zdrową dietę nastolatka, który w ramach buntu sprzeciwia się narzuconym przez rodziców zasadom, a od domowych obiadów woli słodycze, fast foody i napoje energetyczne? Katarzyna Bosacka jako dziennikarka od lat zajmująca się tematyką zdrowia i nieuczciwych praktyk producentów żywności, a prywatnie mama czwórki dzieci, z których troje wkroczyło już w wiek nastoletni, zdradza swoje patenty na to, jak zadbać o to, by dzieci chciały jeść zdrowo.
-
Lalka Barbie też może mieć miesiączkę, czyli jak oswajać dzieci z menstruacją
Lalka Barbie może latać w kosmos, być programistką i mieć męża i dzieci, dlaczego więc miałaby nie mieć miesiączki? Edukatorka seksualna, Barbara Pietruszczak mówi o tym, dlaczego oswajać dzieci z menstruacją powinniśmy od najmłodszych lat i jak ważny w tym procesie jest język, jakim się posługujemy.