-
"Kościół tak, wypaczenia nie". Prof. Barbara Labuda kontra ks. Kazimierz Sowa na finał 2. sezonu Rzeczpospolitej Kościelnej
"Rzeczpospolita Kościelna" to seria 20 już wywiadów, z których większość to "spowiedzi" rozmówców Magdaleny Rigamonti. Tym razem, na finał sezonu 2022, mamy dyskusję. Jej uczestnicy może nie zajmują miejsc po zupełnie przeciwnych stronach barykady, w wielu sprawach jednak mają mocno odmienne poglądy. Warto posłuchać ich dyskusji, bo jej przebieg wcale nie jest taki przewidywalny, jak mogłoby się być może wydawać: miejsca, w których rozgorzewa najgorętszy spór, mogą niejedną i niejednego zaskoczyć. Można też dowiedzieć się ciekawych rzeczy, np. czy jest w Polsce polityk, który naprawdę dąży do rozdziału między Państwem a Kościołem...
-
"Nie pamiętam, żebyśmy za moich rządów oddawali władzę Kościołowi". Spowiedź premiera Jerzego Buzka
Prof. Buzek wiele i chętnie mówi o szczytnych ideach i pięknych ideałach, przypisując je środowisku "Solidarności", z którego się wywodzi i które w znaczącym stopniu było zapleczem rządu Akcji Wyborczej Solidarność, którym kierował. Szczytne idee w latach 80. i 90. ubiegłego wieku przyświecały także, jego zdaniem, kościelnym hierarchom.
-
"Uczucie wstrętu do bieżących działań Kościoła" Co jeszcze mówi pierwsze takie w Polsce badanie mediów online
"Kościół sprzedaje produkt nadal bardzo pożądany na rynku - nadzieję, wiarę w Boga. Popyt na ten produkt jest wciąż bardzo duży. Kryzys dotyczy marki, która ten produkt oferuje, franczyzy, czyli samego Kościoła" - mówi Magdalenie Rigamonti Michał Fedorowicz. I dodaje, że gdyby wizerunek Kościoła potraktować jak wizerunek komercyjnej firmy, obecny jego stan to byłoby coś gorszego niż ciężki kryzys wizerunkowy.
-
"O powiązaniach Rydzyka z Moskwą rozmawialiśmy w PiS. A jednak Kaczyński się do niego przytulił" Spowiedź Kazimierza Marcinkiewicza
"W sanktuarium w Rokitnie, to niedaleko Gorzowa, próbowaliśmy zbudować Rzeczpospolitą Kościelną. I zbudowaliśmy, ale nie sami" - mówi w tej rozmowie Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier w rządzie PiS opowiada też o kulisach znanego już z "Rzeczpospolitej Kościelnej" spotkania polityków PiS i PO u arcybiskupa Gocłowskiego, w którym sam zresztą osobiście uczestniczył.
-
"Kaczyński dobrze rozpoznał podziemny nurt polskiego Kościoła i wydobył go na powierzchnię". Spowiedź "papieża Platformy"
Siła Kościoła w Polsce nie bierze się z jego wewnętrznej siły, ale ze słabości państwa i polityków - mówi - nazywany "papieżem Platformy" - Jarosław Makowski w podcaście "Rzeczpospolita Kościelna". W rozmowie z Magdaleną Rigamonti przyznaje, że "Platforma zrobiła za mało", a "Kościoła otwartego nie ma", bo Kościół w Polsce ma dziś twarz ojca Rydzyka i abpa Jędraszewskiego.
-
Prezydent Kaczyński? "W naszej relacji to on był liberałem, a ja katolem. Często się ze mnie naśmiewał". Spowiedź Pawła Kowala
Rozdział Kościoła od państwa nie polega na tym, że politycy nie powinni wchodzić do kościoła, ale np. na przestrzeganiu Konkordatu - mówi w tej rozmowie Paweł Kowal. Poseł KO podkreśla w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, że religia jest nieodłączną częścią polskiej tożsamości narodowej i nikt, kto chce na poważnie zajmować się polityką, nie może tego ignorować. Religia w szkołach? - Wie pani, moja żona jest katechetką.
-
Polityczny handel z Kościołem: odkrywamy cennik. Za co "fantem" był zakaz aborcji? Spowiedź Danuty Waniek
Aleksander Kwaśniewski zbliżył się do Papieża, w efekcie ten poparł wejście Polski do UE. Leszek Miller, z polskimi biskupami, uprawiał tymczasem handel polityczny. Nie wszystkie "fanty" w tym cenniku zostały ujawnione, ale odkrywamy je krok po kroku w tej rozmowie. Kwaśniewski podpisał też konkordat, umowę międzynarodową, której Polska nie powinna była podpisywać w tym kształcie - mówi Danuta Waniek, wieloletnia działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ta rozmowa jest pełna gorzkich wniosków, bo Danuta Waniek przyznaje, że obrona praw kobiet, w tym walka z zakazem aborcji, przywiodły ją do polityki. Bilans sukcesów po ponad 30 latach korzystny raczej nie jest.
-
Jak politycy PO pielgrzymowali do Papieża. A potem ci z PiS-u też. Spowiedź ks. Kazimierza Sowy
"Według części prawicy jestem czarną owcą i wrzodem na zdrowym ciele polskiego Kościoła katolickiego" - śmieje się w tej rozmowie ksiądz Kazimierz Sowa. Z podobnym uśmiechem wyznaje, że uważa Ryszarda Terleckiego za ojca chrzestnego jego dziennikarstwa, bo to właśnie dzisiejszy PiS-owski wicemarszałek Sejmu podpisywał ks. Sowie pierwszą legitymację dziennikarską. W tej rozmowie pojawia się więcej opowieści, niekoniecznie związanych już bezpośrednio z osobą mojego rozmówcy - choć nie ukrywa on, że był co najmniej naocznym obserwatorem wielu wydarzeń w polskim życiu politycznym.
-
"Nie rozczaruje się Kościołem, kto ma osobistą więź z Chrystusem". Spowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznaje w tej rozmowie, że jest katoliczką: wierzącą i praktykującą. To, że krytykuje dziś Kościół za jego zaangażowanie polityczne, chyba nie dziwi. Przyczyną tej krytyki jest bowiem opowiadanie się za jedną partią, która byłej prezydent Warszawy nie jest zbyt bliska. Zwłaszcza że Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że w dawniejszych latach udział Kościoła w życiu publicznym i politycznym miał swoje uzasadnienie.
-
"Mamy krach Kościoła katolickiego w Polsce". Powraca cykl "Rzeczpospolita Kościelna" Magdaleny Rigamonti
Afery pedofilskie, spowite tajemnicą kulisy Watykanu za czasów Jana Pawła II i kardynała Dziwisza, dramatyczny spadek powołań kapłańskich. - Mamy krach Kościoła katolickiego w Polsce - i nie ma winnych - konstatuje w rozmowie z Magdaleną Rigamonti ks. prof. Andrzej Kobyliński. Tą rozmową rozpoczynamy drugą serię popularnego i wyróżnionego dziennikarską nagrodą Grand Press w kategorii "Wywiad" cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" o stosunkach państwo-politycy-społeczeństwo-Kościół w Polsce.
-
Włodarczyk: W tym roku 9 maja to nie Dzień Zwycięstwa, a dzień iluzji. A konkretnie dwóch iluzji [ROSJA. STAN UMYSŁU]
- 9 maja ma w tym roku zupełnie inny wymiar. To nie Dzień Zwycięstwa, a dzień iluzji - co do tego, że rosyjscy żołnierze są bohaterami i tego, że rosyjska armia jest potęgą - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti wieloletnia korespondentka TVP w Rosji i autorka cyklu "Szerokie tory" Barbara Włodarczyk.
-
"Lista moich kontaktów w Rosji to zbiorowa mogiła". Radziwinowicz o narodzie pełnym złości [ROSJA. STAN UMYSŁU]
- Lista moich kontaktów w Rosji to zbiorowa mogiła, apel poległych. Nie chcę tego oglądać, rzadko tam zaglądam. To ludzie, którzy zmarli, którzy zostali zabici, których już tam nie ma, bo musieli uciekać. Do niektórych ludzi ja wiem, że nie powinienem dzwonić, do niektórych nie chcę, bo siedzieli za moim stołem, a dziś wygadują rzeczy paskudne - mówi Wacław Radziwinowicz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
-
Szabłowski: W Rosji teraz zmieniają menu. Zamiast kotletów po kijowsku - kotlet donbas [ROSJA. STAN UMYSŁU]
Mniej wierzę w badania opinii publicznej w Rosji. Bardziej w to, co dzieje się w komisjach poborowych. W graniczącej z Mongolią republice Tuwa zgłosiło się 15 osób - mówi Witold Szabłowski w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. W trzecim odcinku podcastu "Rosja. Stan umysłu" pojawia się też wątek jedzenia i jego roli politycznej.
-
Paweł Reszka: Moim zdaniem Putin nie musi fałszować wyborów, żeby je wygrywać [ROSJA. STAN UMYSŁU]
Zachód zawsze był bardzo pobłażliwy dla Putina. On mógł się cieszyć, bo wiedział, że po jakimś czasie fukania wszystko wróci do normy, bo Zachód taki jest. Prawa człowieka, tak, tak. Ale potem i tak będą kupowali, handlowali - mówi Paweł Reszka w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. To drugi odcinek cyklu podcastowego "Rosja. Stan umysłu".
-
Kurczab-Redlich: Wiedziałam, że Putin napadnie na Kijów. Widzę teraz obrazy, które znam z Czeczenii [ROSJA. STAN UMYSŁU]
"Niczego, co rosyjskie, nie da się porównać z czymkolwiek innym. Oni są w ogóle inaczej" - mówi Krystyna Kurczab-Redlich w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. To pierwszy z pięciu odcinków podcastu, którego celem jest zrozumienie Rosji i zła, które za jej sprawą się dzieje.
-
Jako Tolek Banan zdobył szczyt popularności. Najwyższą cenę zapłacił jako wróg systemu. A może z innego powodu? Tajemnica Jacka Zejdlera
Jacek Zejdler zasłynął tytułową rolą w serialu "Stawiam na Tolka Banana" - o tym wiedzieli chyba wszyscy jemu współcześni, nie tylko dzieci i młodzież. Za to mało kto, nawet spośród osób z jego najbliższego otoczenia wiedział, że Zejdler w odruchu moralnej niezgody na rzeczywistość komunistycznego reżimu zaangażował się w działalność opozycyjną, popierał Komitet Obrony Robotników, którego powstanie poprzedziło powstanie "Solidarności". Bardzo szybko został "namierzony" przez służby PRL, był prześladowany, wyrzucony z pracy. Zmarł tragicznie 2 stycznia 1980 roku, niemal 2 lata przed nadejściem Stanu Wojennego.
-
"Na moich oczach robaki jedzą ciało mojego syna". Emil Barchański, najmłodsza ofiara stanu wojennego. Kto go zabił? - nie wiadomo do dziś [odc. 3]
Emil Barchański nie dożył swoich siedemnastych urodzin. Zmarł 3 dni wcześniej. Do dziś nie wiemy, kto go zabił. W sumie nie wiemy też nawet, czy ktoś go zabił. Ale nikt chyba nie sądzi, że było to samobójstwo. Zwłaszcza, że zdaniem tych, którzy rozmawiali z Hubertem - ostatnim człowiekem, o którym wiemy, że widział Emila żywego, trudno uwierzyć w którąkolwiek z wersji wydarzeń, jaką Hubert w tej sprawie przedstawił.
-
Miał 17 lat. Zostawił list: "Żegnaj tatku, żegnaj matko. Komuna niech przepadnie" [BLIZNY, odc. 2]
Był bardzo młody. Ale już aktywny. Może nawet nie politycznie, raczej społecznie. Jego największe osiągnięcie to stworzenie Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Młodzieży Szkolnej "Solidarność" w Inowrocławiu. Związek zaakceptował tę bezprecedensową w skali kraju organizację. Jarosław Brejza mógł być z siebie dumny.
-
Za raka jest 250 tysięcy USD, astma: 60-90 tysięcy. Za traumę odszkodowań nie ma. Mecenas Andrew Kaminski pomaga poszkodowanym w WTC
9 mld USD poszło już na odszkodowania za WTC. Poszkodowani, którzy chcieliby się o nie ubiegać mają już na to niespełna rok. Mecenas Kaminski uważa, że warunki, jakie trzeba spełnić, by dostać odszkodowanie są bardzo przyjazne. Podkreśla, że pomaga poszkodowanym w WTC i przy odgruzowywaniu Polakom. "Na tych sprawach nie zarabiam dużo, ale mam ogromną satysfakcję" - mówi Magdalenie Rigamonti.
-
Otaczał ich zapach śmierci. Polskie historie, i rykoszety, traum WTC
"Kiedy byłem w muzeum WTC, pomyślałem sobie: Amerykanie stworzyli miejsce wiecznej pamięci ofiar tragedii z 11 września 2001, przecież polskie ofiary WTC także zasługują na pomnik - niech stanie się nim książka, która opisuje ich nieznane dotąd, a przynajmniej nie w całości, historie" mówi w tej rozmowie Kamil Turecki - dziennikarz, autor książki "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie".