-
Wysoka "kara" zamiast dodatku do węgla? To może spotkać składających wniosek o dofinansowanie
Składający wnioski o dotację na węgiel mogą się zdziwić - przynajmniej ci, którzy nie byli do końca uczciwi przy wypełnianiu deklaracji śmieciowych. Teraz mogą zapłacić wysokie "kary" za swoją nieuczciwość. Urzędnicy zacierają ręce, bo zupełnie przypadkowo dostali dobre narzędzie do wyłapywania oszustów i ściągania zaległych opłat.
-
Służby państwowe będą nam zaglądać do skrzynek pocztowych? Taki pomysł ma MON
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby dostawcy poczty elektronicznej w Polsce zbierali informacje dotyczące logowania - i udostępniali je polskim służbom "na życzenie".
-
Kim była Elizabeth Kenny? Niedoceniona w Australii, w USA zyskała wielką sławę
Elizabeth Kenny. Kiedyś tę Australijkę podziwiała cała Ameryka, a prezydent Roosevelt zasięgał u niej porad. Dziś mało kto o niej pamięta. Z okazji rocznicy jej urodzin przypomina o niej Google Doodle.
-
Nobel z fizyki 2022 przyznany. Te badania "pomogą nam we wszystkim, od szczepionek po prognozy pogody"
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przyznana. Międzynarodowe trio naukowe swoimi badaniami utorowało drogę dla nowej technologii opartej na informacjach kwantowych. Są one istotne m.in. dla bezpiecznego przesyłania informacji, rozwoju komputerów kwantowych i nowoczesnych czujników.
-
Zaćmienie Słońca 2022. Pod koniec października zjawisko będzie widoczne w całej Polsce
Zaćmienie Słońca to zdecydowanie jedno z najciekawszych zjawisk, jakie możemy oglądać na niebie. Tym razem głębokie, częściowe zaćmienie będzie możliwe do zaobserwowania w całej Polsce. Są jednak regiony, w których będzie wyjątkowo dobrze widoczne.
-
Rekordowe upały w październiku. W tym kraju nikt się ich nie spodziewał
Upały w październiku? W Polsce szykujemy się już powoli na zimowe chłody, tymczasem na świecie są miejsca, w których odnotowuje się właśnie rekordowe temperatury. Na południu i wschodzie Chin jest dziś ponad 40 stopni Celsjusza. Narodowe Centrum Meteorologiczne ogłosiło alarmy pogodowe.
-
Dziś poznaliśmy laureata Nagrody Nobla z fizyki. Dlaczego na liście noblowskiej brakuje matematyki?
Trwa tydzień noblowski 2022. Przyznano już Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii, dziś poznaliśmy laureatów w dziedzinie fizyki. Wiele osób zastanawia się, dlaczego na liście nie ma wyróżnienia za przełomowe odkrycia w matematyce. Hipotez na ten temat jest kilka.
-
Mobilizacja na Białorusi. Łukaszenka wzywa do niej uczniów, studentów i robotników
Białoruś. Mobilizacja, którą ogłosił Łukaszenka, nie dotyczy poboru do wojska, lecz... tegorocznych zbiorów. Uczniowie, studenci oraz robotnicy mają przyłączyć się do działań i pomóc rolnikom. Łukaszenka powołał właśnie nowych szefów obwodowych komitetów wykonawczych.
-
Szczególny znak D-42. Jak wygląda zmora kierowców? Za nim lawinowo tracą prawo jazdy i dostają mandaty
Jakiś czas temu zmieniły się zasady dotyczące poruszania się po drodze za znakiem D-42. Według nowego taryfikatora, obowiązującego od września 2022 r., za nieuwagę bądź niewiedzę można teraz zapłacić wyjątkowo słoną karę.
-
Czy będzie przymusowy pobór do wojska w 2022 r.? Ponad połowa Polaków nie chce takiego obowiązku
Jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", coraz mniej Polaków popiera przywrócenie przymusowego poboru do wojska, który zawieszono w 2010 roku. Pomysł popierają głównie wyborcy Zjednoczonej Prawicy.
-
Afera wokół danych z teleskopu Jamesa Webba. Urządzenie było źle skalibrowane
Astronomowie analizujący dane z teleskopu Jamesa Webba są sfrustrowani. Okazało się, że urządzenie od początku było źle skalibrowane, podając fałszywe dane.
-
Floryda po huraganie. Na jednym z podwórek nagrano płynącego rekina [WIDEO]
Floryda po huraganie Ian odnotowuje ogromne zniszczenia. Zdarzyły się też zaskakujące widoki: jeden z mieszkańców Fort Myers na Florydzie nagrał wideo z rekinem płynącym przez podwórko sąsiada.
-
Rusza tydzień noblowski 2022. Historia Nagrody Nobla zaczęła się od tego zaskakującego wydarzenia
W poniedziałek 3 października 2022 rozpoczął się tydzień noblowski, który, jak co roku, jest czasem wielkich emocji w świecie nauki. Pierwsze w kolejności będą ogłoszone nagrody w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Pokojowa Nagroda Nobla, uznawana za jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie, zostanie ogłoszona już za kilka dni.
-
Wysoko przetworzona żywność najbardziej groźna dla mężczyzn. Naukowcy biją na alarm
Brytyjskie naukowe czasopismo medyczne British Medical Journal opublikowało najnowsze badania dotyczące wysoko przetworzonej żywności. Potwierdzają one związek naszej diety z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, raka jelita i w konsekwencji - przedwczesnej śmierci.
-
Przepiękne zjawisko na niebie po locie Sojuza w Kosmos. Na pokładzie amerykańsko-rosyjska załoga
Coraz więcej mówi się o rozłamie w badaniach nad Kosmosem. Na razie jednak pierwszy raz od momentu wejścia wojsk rosyjskich na teren Ukrainy, Rosjanie razem z Amerykaninem polecieli jednym statkiem na międzynarodową stację kosmiczną ISS. Przebywająca tam astronautka zarejestrowała niezwykłe zdjęcia z tego lotu.
-
Opieka koordynowana w POZ 2022. Według lekarzy zmiany od 1 października są niemożliwe do wdrożenia
Od 1 października 2022 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące opieki koordynowanej w POZ. Jednak lekarze alarmują, że na obecnym etapie rozporządzenie dotyczące opieki koordynowanej w POZ "otwiera jedynie drzwi do dyskusji" o możliwych sposobach realizacji projektu
-
NASA. Astrobiolodzy na tropie życia w Kosmosie. To tu pokładają największe nadzieje
Enceladus ze wszystkich obiektów Układu Słonecznego daje największe nadzieje na znalezienie życia pozaziemskiego. Pasjonatów teorii o kosmitach musimy jednak rozczarować. Jak podaje NASA, na tym księżycu Saturna znajdziemy niepodobne nam, ludziom, organizmy.
-
Czy szóste masowe wymieranie gatunków to mit? Już nie tylko ekolodzy biją na alarm
Temat szóstego masowego wymierania gatunków powraca jak bumerang. Coraz więcej naukowców bije na alarm twierdząc, że proces już się rozpoczął, a do katastrofy ekologicznej przyczynia się nadmierna produkcja dwutlenku węgla przez człowieka. Czy będziemy świadkami globalnej tragedii?
-
NASA. Sonda Juno zmierza ku Jowiszowi i Europie. Zrobi najlepsze zdjęcia planety w historii
Jak podaje NASA, sonda Juno dotrze w tym tygodniu do powierzchni Europy - jednego z największych księżyców Jowisza. Pod skorupą lodową tego naturalnego satelity może istnieć życie i to właśnie chcą zbadać naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej. Jest to również przygotowanie do misji Europa Clipper, która będzie miała miejsce już w 2024 roku.
-
Wizz Air po latach wraca do Łodzi. Port Lotniczy im. Reymonta poszerza swoją ofertę
Dawno nie widziany w Łodzi Wizz Air wraca z nowymi połączeniami z tego miasta. Węgierskie tanie linie lotnicze wracają tu po prawie dziesięciu latach przerwy. Port lotniczy Łódź-Lublinek zyska też kolejne trasy dzięki redukcji lotów irlandzkiego Ryanair z Modlina.