Piotr Jaśkowiak

Piotr Jaśkowiak
  • Znad Czarnej Wody w czerń kosmosu. Ukraińskie rakiety i satelity

    Znad Czarnej Wody w czerń kosmosu. Ukraińskie rakiety i satelity

    Ukraińcy od ponad dwóch tygodni stawiają opór rosyjskiej inwazji. Równocześnie - gdzieś daleko w tle - toczy się walka o uruchomienie jedynego ukraińskiego satelity. Nazywa się Sicz-2-30 i pomógłby w obronie. Jeśli zadziała, będzie go można dopisać na samym szczycie listy osiągnięć niepodległej Ukrainy w kosmosie.

  • Statek kosmiczny o kształcie człowieka. W środku astronauta na spacerze
  • Czy seks w nieważkości jest możliwy? 'Namiętność roznosiłaby ich po ścianach' [USŁUGI KOSMICZNE DLA LUDNOŚCI]
  • Bezpruderyjny odcinek na wigilię Walentynek. Seks: ważka sprawa w nieważkości
  • Polska kosmodromem narodów. Hajże na orbitę!

    Polska kosmodromem narodów. Hajże na orbitę!

    Rządowe młyny mielą projekt Krajowego Programu Kosmicznego. Plany są ambitne: nowe misje naukowe, obserwacja Ziemi z orbity, a nawet starty rakiet z Polski. W tym odcinku ustalimy, co da się zdziałać w komosie za dwa i pół miliarda złotych.

  • Mars jest już passé. Teraz Wenus w cenie

    Mars jest już passé. Teraz Wenus w cenie

    Wenus to nasza najbliższa sąsiadka w układzie słonecznym, ale misje naukowe odwiedzają ją rzadko - dużo rzadziej niż na przykład Marsa. Nadchodzą duże zmiany. Naukowcy odnaleźli w atmosferze Wenus związek chemiczny, który może świadczyć o tym, że było (albo jest) tam życie.

  • Słoneczny patrol w kosmosie. Czy sonda Parker naprawdę dotknęła Słońca? [PODCAST]

    Słoneczny patrol w kosmosie. Czy sonda Parker naprawdę dotknęła Słońca? [PODCAST]

    Amerykanie twierdzą, że ich sondzie udało się dotknąć Słońca. Ile w tym prawdy, ile uproszczenia, a ile PR-u? O tym w nowym odcinku podcastu "Usługi kosmiczne dla ludności" - tym razem o tajemnicach naszej gwiazdy, przyspieszaniu poprzez spowalnianie i wytrzymałości materiałów. A także przegląd najbardziej obiecujących misji słonecznych, także z udziałem Polaków.

  • Amerykanie mają dwa i pół statku kosmicznego. Europejczycy - tylko pół

    Amerykanie mają dwa i pół statku kosmicznego. Europejczycy - tylko pół

    Po odesłaniu na emeryturę wahadłowców kosmicznych, Stany Zjednoczone przez długie lata nie miały własnego statku do wynoszenia ludzi na orbitę. W końcu udało im się skonstruować nowy pojazd, a nawet dwa. (Tylko że jeden na razie nie działa). Europa nadal nie ma własnego statku - przynajmniej w całości.

  • Ciemna strona podboju kosmosu. Ofiary, o których się nie mówi

    Ciemna strona podboju kosmosu. Ofiary, o których się nie mówi

    W latach 70. załoga Apollo 15 zostawiła na Księżycu tabliczkę z nazwiskami poległych na służbie astronautów. Niestety, teraz jest ich już więcej. Nadal jednak niewielu w porównaniu z innymi ofiarami lotów kosmicznych. Ich nazwisk nie pomieściłaby żadna tabliczka.

  • Poznajcie Galileo - europejski system nawigacji satelitarnej. Jak GPS, tylko lepszy
  • W poszukiwaniu polskiej rakiety kosmicznej (i granicy kosmosu)

    W poszukiwaniu polskiej rakiety kosmicznej (i granicy kosmosu)

    Minęło już ponad pół wieku, odkąd wybrzeże Bałtyku oglądało starty Meteora-2K, czyli jedynej rakiety kosmicznej, jaka powstała w Polsce. Problem w tym, że nie wiadomo do końca, jak wysoko się wzniosła, ani gdzie w ogóle znajduje się granica kosmosu. Odcinek historyczno-fizyczno-detektywistyczny