-
Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. "Jeśli stoi za tym koronawirus, to mamy zupełnie nowy problem"
- Koronawirus jak już pokazał przez dwa lata może zaatakować mózg, wątrobę, nerki czy nawet skórę. Więc to jest inny wirus niż grypa i myślę, że wciąż będziemy się mu przyglądać - alarmował w TOK FM dr Paweł Grzesiowski, immunolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.
-
Jak Czarnek chce uczyć ukraińskie dzieci historii. W "podręczniku" sporo o Wołyniu. "Idziemy z młotkiem na minę"
Ministerstwo edukacji przekazało kuratoriom oświaty wydawnictwo w języku ukraińskim. Ma ono służyć jako podręcznik do nauki o historii Polski. Nie jest to książka przygotowana specjalnie dla uciekających przed wojną uczniów, tylko broszurka z czasów Światowych Dni Młodzieży. - Została napisana dla dzieci z całego świata, żeby się dowiedziały jaka Polska jest święta - mówił w TOK FM Jacek Staniszewski, nauczyciel historii i dyrektor Akademii Dobrej Edukacji.
-
"Wszystkie siły sprzęgły się przeciwko polskim turystom". O tanich wakacjach możemy jedynie pomarzyć?
Po dwuletniej zapaści w turystyce - spowodowanej pandemią - branża zmaga się z kolejnymi wyzwaniami, jakimi są: wojna w Ukrainie, rosnące ceny ropy oraz inflacja w wielu krajach. Wszystko to przekłada się na ceny tegorocznych wakacji. Jak mówił w TOK FM Mariusz Piotrowski z serwisu Fly4free, popyt na wczasy wciąż jest jednak ogromny.
-
Dlaczego tak chętnie oglądamy przemoc seksualną na ekranie? "Człowiek z natury jest zły"
Seryjni mordercy i przestępcy seksualni są przedstawiani w filmach jak romantyczne postacie. - Zdarza się, że postacie morderców są grane przez herosów, aktorów rozpoznawalnych i lubianych, często bardzo atrakcyjnych. Krew, która się rozbryzguje na ekranie, też jest estetyczna - mówił w SexAudycji w TOK FM dr Robert Kowalczyk. Wyjaśnił również, dlaczego ciągnie nas do takich postaci.
-
"Duda z Kaczyńskim myślą, że mogą wciskać ciemnotę Komisji Europejskiej". Prof. Sadurski o "oszustwie" PiS
PiS zabiega o poprawę relacji z Brukselą, wspierając prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Rządzący liczą, że jej uchwalenie spowoduje w końcu uruchomienie pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Równocześnie - w błyskawicznym tempie głosami PiS - wybrano skład upolitycznionej KRS. Rozgrywki PiS komentował w TOK FM konstytucjonalista prof. Wojciech Sadurski.
-
Serhij Żadan Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej". "Kluczowy nie jest strach, a niezgoda"
"Gazeta Wyborcza" wybrała Człowieka Roku 2022. Został nim Serhij Żadan, pochodzący z Charkowa pisarz, poeta, aktywista i wolontariusz.
-
Orban znów w roli hamulcowego. Cimoszewicz wskazuje, jak uderzać w Rosję, nie bacząc na opór Węgier
Węgry blokują kolejny pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. - W Brukseli wiele osób podejrzewa, że jest to po prostu tradycyjna metoda Orbana targowania się o większe pieniądze. Dowiemy się o co chodzi w najbliższych dniach - komentował w TOK FM Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i minister spraw zagranicznych.
-
Rosyjska ofensywa w Donbasie "nierówna". "Putin nie ma podręcznika przegrywania"
- Prawdopodobne jest, że w najbliższych dniach Ukraińcy mogą zostać wypchnięci do rzeki Donieck - oceniła w TOK FM Krystyna Marcinek, ekspertka RAND Corporation i doktorantka Pardee RAND Graduate School.
-
Wcześniejsze wybory? Ekspert wieszczy inny scenariusz i przypomina rząd Marka Belki
Prawo i Sprawiedliwość ma coraz większy problem z uzyskaniem większości dla swoich pomysłów. Coraz więcej mówi się w tym kontekście o przyspieszonych wyborach. Zdaniem Wojciecha Szackiego, analityka Polityki Insight, bardziej prawdopodobny jest jednak inny scenariusz.
-
"Zysku nie ma, ale nie ma też dużej straty". Profesor Orłowski recenzuje pomysł rządu z nowymi obligacjami
Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, ekonomisty PwC, zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego, możliwość inwestowania w obligacje oprocentowane tak, jak stopa referencyjna NBP, jest "dość ciekawa". Gość TOK FM podkreślił jednak, że wobec galopującej inflacji, także kupowanie tego typu obligacji, wiąże się ze stratami.
-
"Dlaczego karpie miałyby głosować za Wigilią?". Jażdżewski uważa, że opozycja nie poprze wcześniejszych wyborów
- Zgadzam się, że być może po raz pierwszy od początku pandemii Kaczyński może dojść do wniosku, że wybory teraz mu się bardziej opłacają niż czekanie - ocenił w TOK FM Leszek Jażdżewski. Redaktor naczelny "Liberte!" uważa, że teraz przedterminowe wybory to nie jest pomysł, który powinna poprzeć opozycja.
-
Twitter Muska będzie "jaskółką wolności"? "Zgrzyt pomiędzy deklaracjami a faktami"
- Jeżeli dzisiaj rozmawiamy o odblokowaniu Trumpa to pada pytanie czy np. jutro, działania, które blokują putinowską, rosyjską propagandę w kontekście inwazji w Ukrainie też będą dopuszczone - z uwagi na wszechobecną i bezdyskusyjną wolność słowa, czy może jednak tu jest granica - mówił w TOK FM Maciej Broniarz z Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Ziobro nie wiedział, kto chciał "tłuc kaściaków"? "Powinien stracić urząd już dawno temu"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wciąż twierdzi, że nie wiedział, że w podległym mu resorcie działała grupa hejterów. - Aż o tak daleko idący brak wiedzy bym go nie podejrzewał, bo on raczej jest znany z tego, że lubi dużo wiedzieć. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości były przekazywane m.in. na zakup Pegasusa, więc ta wiedza ministra na ogół jest naprawdę na wysokim poziomie - mówił w TOK FM prof. Krystian Markiewicz, sędzia, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
-
COVID-19 wrócił do Chin. Władza ma poważny problem. "Są między młotem a kowadłem"
- Chiny znajdują się w tej chwili pomiędzy młotem a kowadłem. Z jednej strony utrzymywanie restrykcyjnej polityki wobec COVID-19 coraz bardziej odbija się na gospodarce. Otwarcie zaś spowodowałoby ogromną falę zachorowań, z którą nie poradziłaby sobie chińska służba zdrowia. I prawdopodobnie ta liczba zgonów, która wystąpiła w innych państwach na przestrzeni dwóch lat, w Chinach miałaby miejsce w ciągu kilku miesięcy - mówił w TOK FM Michał Bogusz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
"Ten scenariusz już prawie leży na stole". Generał Pacek o przyszłości Naddniestrza
W Naddniestrzu dochodzi do coraz liczniejszych prowokacji. Prof. Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku i dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego wskazał, że sytuacja w separatystycznej republice Mołdawii "jako żywo przypomina to, co się działo w roku 2014 w Doniecku i w Ługańsku". - Tam też oddolne ruchy separatystyczne powodowały tego typu działania, a potem był to pretekst dla sił rosyjskich do wkroczenia i "udzielenia pomocy" - przypomniał w TOK FM.
-
"Morawiecki chciał odciąć się od rosyjskiego gazu, ale nie zdążył. Rosja odcięła się od Polski"
Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Gazprom zakręcił też kurek Bułgarii. - To jest ryzykowny manewr Putina, raczej pokazujący jego determinację niż przynoszący korzyści ekonomiczne - ocenił w TOK FM Leszek Miller. Podkreślił, że taktyka odcinania od gazu kolejnych klientów, to niższe wpływu do kasy rosyjskiej firmy.
-
Rosja zakręciła kurek z gazem do Polski. Ekspert uspokaja. "To stacja benzynowa Putina potrzebuje nas, a nie my jej"
- Jesteśmy kilka godzin po rozpoczęciu kolejnego już w historii kryzysu gazowego, ale tym razem jesteśmy przygotowani. Można sobie wyobrazić, że będziemy mieli tyle gazu, że z naszej pomocy będą mogli skorzystać np. Niemcy. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy rodzynkiem w polityce rosyjskiej, czy zaraz zobaczymy przerwę dostaw w innych kierunkach - komentował w TOK FM Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
-
"Premier Morawiecki wyszedł i przewrócił stolik". Ekspert ocenia rządowe pomysły na pomoc kredytobiorcom
- Nagle wyszedł premier i powiedział, że od stycznia oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie niższe - prawdopodobnie o ok. 1,5 punktu procentowego. Czyli premier zamienił się w Radę Polityki Pieniężnej i jakby ogłosił obniżkę stóp procentowych. To oznacza, że inflacja z którą walczy RPP podnosząc stopy procentowe niestety zostanie z nami na dłużej - mówił w TOK FM Rafał Mundry, ekonomista i analityk gospodarczy.