-
XXI Parada Równości w Warszawie, a symbolicznie również w Kijowie. A do tego zamieszanie z flagą
W sobotę ulicami Warszawy po raz kolejny przejdzie Parada Równości. Tegoroczne wydarzenie będzie się jednak różnić od tych z poprzednich lat, ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę. Organizatorzy postanowili, że w geście solidarności z Ukraińcami połączą warszawską paradę z tą organizowaną przed wojną w Kijowie.
-
6 tysięcy pelargonii na placu Piłsudskiego. "Polskie ogrodnictwo jest na kolanach i umiera"
Rolnicy z Agrounii przywieźli do Warszawy 6 tysięcy pelargonii. Rano ułożyli z nich kilkumetrowy krzyż na samym środku placu Piłsudskiego. Wszystko w ramach protestu. Jak mówi lider Agrounii Michał Kołodziejczak, krzyż ma symbolizować trudną sytuację polskich producentów kwiatów.
-
Warszawa. Punkt wydawania numerów PESEL znika z PGE Narodowego. Powód? Malejące zainteresowanie
Po prawie trzech miesiącach działalności ze Stadionu Narodowego znika Centralny Punkt Rejestracji PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Udało się w nim wydać prawie 65 tysięcy numerów. Decyzja o zamknięciu zapadła po tym, jak urzędnicy zaobserwowali, że zgłasza się coraz mniej osób. Ukraińcy, którzy nie wyrobili jeszcze numeru PESEL, będą mogli to zrobić w innych miejscach stolicy.
-
Gronkiewicz-Waltz i Kliczko Honorowymi Obywatelami Warszawy. Nie obyło się bez awantury
Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz i merowi Kijowa Witalijowi Kliczce. Głosowanie zostało poprzedzone awanturą. Część radnych nie zgadzała się na to, by była prezydent otrzymała wyróżnienie.
-
Warszawa. Będzie podwyżka opłat za parkowanie? Trzaskowski: To waloryzacja
Stołeczni radni zdecydują w czwartek o podwyżkach opłat za parkowanie w płatnej strefie. Wyższa ma być też kara za nieopłacenie postoju. Prezydent Rafał Trzaskowski mówi o zapowiadanej od dawna "waloryzacji". Oprócz zmian w opłatach radni zdecydują też o powiększeniu Strefy Płatnego Parkowania o część Mokotowa i Pragi Północ.
-
Warszawa. Nowe butelkomaty na Woli. Podzielą los awaryjnych recyklomatów?
Mieszkańcy warszawskiej Woli mogą już korzystać z dwóch nowych butelkomatów. To urządzenia, do których można wyrzucić plastikowe butelki, nakrętki oraz puszki. Jak dowiadujemy się w urzędzie dzielnicy - możliwe, że w przyszłości urządzenia zostaną objęte systemem premiowym. Taki system, przetestowany już w innych miastach, w Warszawie już raz jednak się nie sprawdził.
-
Warszawa. Pierwszy w historii Autosan z Sanoka przyjechał na testy. Kiedy będzie wozić pasażerów?
Miejskie Zakłady Autobusowe rozpoczęły testy pierwszego dostarczonego w tym roku przegubowego autobusu gazowego Autosan Sancity 18 LNG. To jednocześnie pierwszy w historii autobus marki Autosan jeżdżący w barwach stołecznego przewoźnika. Testy potrwają kilka tygodni. Docelowo po stolicy będzie jeździć 90 takich pojazdów.
-
Warszawa. Bezpłatne kastrowanie zwierząt trwa już 10 lat. "Udało się przeprowadzić 19 tysięcy zabiegów"
Stołeczny ratusz ogłosił, że rozpoczyna kolejną edycję darmowego czipowania, kastracji i sterylizacji zwierząt. Zabiegi będzie można wykonać w jednej z 28 lecznic na terenie Warszawy. Aby pies lub kot mógł skorzystać z darmowego zabiegu, właściciel musi spełnić jednak szereg warunków.
-
"Są dni, w których brakuje nam jedzenia". Uchodźcy z Dworca Centralnego nie zniknęli, a z pomocą coraz gorzej
Na Dworzec Centralny w Warszawie dociera mniej uchodźców niż w pierwszych dniach wojny w Ukrainie, ale to nie znaczy, że nie ma ich wcale. Wolontariusze, którzy każdego dnia starają się pomagać, alarmują, że pierwszy odruch pomocy u Polaków jest już na wyczerpaniu i zdarzają się dni, w których zwyczajnie brakuje im jedzenia dla gości z Ukrainy.
-
Trzaskowski: Do Warszawy dotarło już około 290 tysięcy uchodźców. "Czas pomocy serc musi się skończyć"
Szacujemy, że do Warszawy, choćby przejazdem, dotarło do tej pory około 290 tys. ludzi! A to dopiero początek - informuje prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. I podkreśla, że "czas pomocy serc musi się skończyć, potrzebny jest skoordynowany system na poziomie kraju". Sytuacja w punktach recepcyjnych dla uchodźców w stolicy wciąż jest bardzo trudna.
-
Warszawa i remont Trasy Łazienkowskiej. Rondo Sedlaczka znów przejezdne, ale kierowcy będą musieli pojechać inaczej
Przebudowa Trasy Łazienkowskiej wchodzi w kolejny etap. Wykonawca kończy rozbiórkę północnego wiaduktu trasy - nad rondem Sedlaczka. Dzięki temu kierowcy znowu mogą przejechać pod trasą. Rondo tymczasowo zmieni się jednak w skrzyżowanie. Na wcześniejsze trasy wrócą autobusy miejskie.
-
Warszawa. Napoleon musi iść do magazynu. Coraz bliżej do budowy parkingu podziemnego
Stołeczni radni zgodzili się na przeniesienie pomnika Napoleona Bonaparte. Popiersie francuskiego przywódcy stoi (jeszcze) na placu Powstańców Warszawy. Niebawem trafi jednak do magazynu, a w jego miejscu rozpocznie się budowa podziemnego parkingu na 420 aut.
-
"Najlepsze jest to, że mogę coś zmienić w życiu drugiego człowieka". Wolontariusze pilnie poszukiwani
- Dzięki udziałowi w wolontariacie można nie tylko pomagać innym, ale także samemu rozwijać swoje pasje, zainteresowania i umiejętności - mówi TOK FM Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które regularnie szuka wolontariuszy. Chętnych do pomocy potrzebuje też Muzeum POLIN. Tu na zgłoszenia został ostatni moment.
-
Pociągiem nad Zegrze. Po 28 latach przywracają połączenie. Skorzystają też warszawiacy
Kolejarze chwalą się postępami przy odbudowie linii kolejowej z Wieliszewa do Zegrza Południowego. Nowy tor ma zapewnić sprawne połączenie Warszawy z Zalewem Zegrzyńskim. W planach jest też oddanie do użytku nowego przystanku kolejowego dla mieszkańców Wieliszewa.
-
W Warszawie jest więcej samochodów niż mieszkańców. "Zdaje się, że starczy nam już 'marchewki'. Pora na 'kija'"
W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 2 miliony samochodów. To więcej niż oficjalna liczba zameldowanych mieszkańców, która - według danych GUS - wynosi prawie 1 800 000 osób. - To bardzo zła informacja dla miasta i mieszkańców. Najwyższy czas, by władze podjęły bardziej zdecydowane działania. Zdaje się, że starczy nam już w tej sprawie "marchewki", a pora na większe użycie "kija" - mówi nam ekspert do spraw transportu Adrian Furgalski.
-
Warszawa. Doświetlą blisko 300 przejść dla pieszych. To ostatni tak duży program
Tym razem przetarg na doświetlenie przejść dla pieszych w Warszawie powinien zakończyć się sukcesem. Zarząd Dróg Miejskich otworzył właśnie oferty na zamontowanie nowego oświetlenia na 299 przejściach w 17 dzielnicach. Do powtórzonego przetargu zgłosiły się trzy firmy. Jak słyszymy w ZDM, propozycje wykonawców są korzystniejsze niż poprzednim razem.
-
Warszawa. Drogowy koszmar czas zacząć. Rusza przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej
Remont Trasy Łazienkowskiej wkracza w kluczowy etap. Chodzi o zamknięcie i wyburzenie północnego wiaduktu tuż przy parku Agrykola na Powiślu. To wiąże się z przekierowaniem ruchu na sąsiedni wiadukt i - w efekcie - wąskim gardłem na jednej z najważniejszych arterii stolicy. Pierwotnie drogowcy chcieli rozpocząć prace w niedzielę, ale ze względu na prognozowane załamanie pogody, zrobią to już w sobotę.
-
Warszawa. Czy nazwa ulicy może promować alkoholizm? Warszawscy radni przeciw wojewodzie
W Warszawie trwa spór o nazwę krótkiej ulicy w dzielnicy Włochy, która miała nosić imię producenta win i miodów pitnych Warsowin. Na to nie zgodził się jednak wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który powołał się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Radni zdecydowali, że decyzję wojewody zaskarżą.
-
Rafał Trzaskowski z nową, wyższą pensją. "W tej chwili nie spełnia wymogów"
Stołeczni radni przyjęli uchwałę w sprawie podwyżki wynagrodzenia prezydenta miasta. W związku z tym Rafał Trzaskowski będzie mógł liczyć na ponad 18 tysięcy złotych brutto miesięcznej pensji, uwzględniając w tym wszystkie dodatki. To o prawie 6 tysięcy złotych więcej niż do tej pory.
-
Lewica chce kontroli NIK w sprawie Nycz Tower. "Niech Rafał Trzaskowski stanie na głowie i zatrzyma tę budowę"
Warszawscy radni Lewicy domagają się kontroli NIK m.in. w sprawie budowy słynnego wieżowca Roma Tower, którego głównym inwestorem jest Archidiecezja Warszawska. To efekt ostatnich publikacji OKO.press. - Mam nadzieję, że uda się coś w tej sprawie zrobić i będziemy w stanie zatrzymać budowę tego wieżowca - mówiła była radna.