-
AGROunia do wyborów idzie sama. "Żadnych aliansów. Na 100 procent"
AGROunia w przyszłorocznych wyborach wystartuje samodzielnie, tworząc własne listy wyborcze. Tym samym nie wejdzie w żadne przedwyborcze koalicje - taką definitywną deklarację po raz pierwszy złożył lider AGROunii. W programie "Wywiad Polityczny" w TOK FM Michał Kołodziejczak przedstawił też plan na wiosenny kongres swojego ruchu.
-
Poseł PiS miał być szefem Instytutu Rodziny z budżetem 30 mln zł. Teraz winę za porażkę zrzuca na opozycję i... rząd
Upada kolejny projekt PiS. Jak dowiedział się reporter TOK FM Maciej Kluczka, pomysł powołania Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii trafił do kosza. To kolejny już głośny - i początkowo mocno wspierany przez obóz władzy - projekt Prawa i Sprawiedliwości.
-
"Kościół wolny od polityki". Katolicy mówią polskim biskupom: Czas na zmiany! Chodzi m.in. o osoby LGBT+
Część katolików domaga się od polskiego episkopatu odwołania stanowiska, które biskupi dwa lata temu przyjęli w kwestii osób LGBT+. Według Kongresu Katoliczek i Katolików dokument ten zawiera treści homofobiczne i transfobiczne. Swój postulat działacze Kongresu przedstawili po dyskusjach, które trwały w Kościele w ramach synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka.
-
Poseł Wesoły ocenia działania władzy w czasie kryzysu: "Chwała rządowi!"
W czasie gdy Polacy obawiają się wysokich rachunków za prąd i gdy opalający domy węglem mają problem z zakupem tego czarnego surowca, poseł Prawa i Sprawiedliwości dziękuje rządowi za... "sprawne zarządzanie kryzysową sytuacją".
-
Jak Sasin do Morawieckiego pisał o pieniądzach na transport węgla. "Przerzucają się pismami i odpowiedzialnością"
Jeszcze na początku września rząd nie miał planu i pieniędzy na rozwiezienie po Polsce węgla importowanego z całego świata. A chodzi o ponad miliard złotych. Ujawnienie informacji, do których dotarł poseł KO, to kolejny przejaw ostrego konfliktu w rządzie, którego głównymi aktorami są premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin.
-
Rząd będzie namawiać Polaków do oszczędzania energii. Ruszy kampania warta 112 tys. zł
Rząd Mateusza Morawieckiego planuje kampanię reklamową, która ma nakłonić Polaków do oszczędzania energii w najbliższym sezonie grzewczym. Ministerstwo Klimatu przeznaczyło na ten cel prawie 112 tys. zł. Jak ustalił reporter TOK FM Maciej Kluczka, resort wybrał już firmę z Wielkopolski, która przygotowuje telewizyjny spot.
-
Franciszek odwiedzi Ukrainę? Mer Lwowa: Wizyta papieża pewna na 90 procent
Chciałbym, żeby papież mógł poprawić swój wizerunek - mówi w rozmowie z TOK FM mer Lwowa Andrij Sadowy. Wizyta Franciszka w Ukrainie - zdaniem tego polityka - staje się coraz bardziej realna.
-
"Wszyscy już mają dosyć słów". Po papieżu Franciszku w Kanadzie pozostało sporo niedosytu
Papieska - jak sam ją nazwał - pokutna pielgrzymka do Kanady została odnotowana przez większość mediów na całym świecie. Jednak Franiczesk pozostawił po sobie wiele niedosytu. - Przeprosił wiele razy, jednak zawsze precyzyjnie mówiąc o błędach chrześcijan i katolików - nigdy o winie samego Kościoła jako instytucji - podkreśla dr Małgorzata P. Bonikowska, redaktorka naczelna wydawanego w Toronto dziennika "Gazeta".
-
Kluczowy kamień milowy z KPO już z miesięcznym opóźnieniem. "Może być kłopot"
Już miesięczne opóźnienie ma polski rząd w realizacji jednego z kluczowych kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Do końca czerwca Polska - zgodnie z umową z Komisją Europejską - powinna stworzyć Komitet Monitorujący wdrażanie KPO. Tak się jednak nie stało. A premier - pytany przez reportera TOK FM Macieja Kluczkę - nie do końca był zorientowany, czy Komitet w ogóle istnieje.
-
Ile kosztowała wielka konwencja PiS w Markach? "Tajemnica przedsiębiorstwa"
Władze podwarszawskich Marek nie chcą ujawnić informacji, za ile wynajęto gminną halę na konwencję PiS. Sprawą interesowali się mieszkańcy i radni, ale żadnej konkretnej odpowiedzi nie dostali. Urzędnicy zapewniają, że wynajem odbył się na zasadach komercyjnych. Kwoty jednak podać nie chcą. A dokładnie - jak mówią reporterowi TOK FM Maciejowi Kluczce - nie mogą, bo takie są zapisy umowy.
-
"Min. Ziobro wygrał zakład z premierem". Wiceminister Ozdoba ma nadzieję, że w rządzie "ktoś pójdzie po rozum do głowy"
PiS i Solidarna Polska tworzą koalicję rządową od siedmiu lat. Trudno zliczyć spory i kryzysy, jakie pojawiły się w tym czasie między koalicjantami. Ostatnia kłótnia dotyczy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i bezpardonowej krytyki - jaką pod adresem premiera z PiS kieruje Zbigniew Ziobro i jego koledzy partyjni - w sprawie tzw. kamieni milowych, bez spełnienia których nie będzie unijnych pieniędzy dla Polski w ramach KPO.
-
Kukiz stawia warunki: Albo moje ustawy, albo przedterminowe wybory. Wraca też do powołania komisji śledczej
- Będą wcześniejsze wybory - o takim scenariuszu mówi Paweł Kukiz, jeżeli Prawo i Sprawiedliwość nie będzie wspierać projektów jego ustaw. Polityk deklaruje, że poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Pegasusa. Choć uważa to "za kolosalny błąd".
-
"Czas na embargo na rosyjski gaz". Minister klimatu: Na narracji "nie da się" korzysta Putin
Polski rząd chce, by Unia Europejska jak najszybciej przyjęła kolejny - siódmy już - pakiet sankcji wobec Rosji. Miałoby w nim znaleźć się embargo na rosyjski gaz. Ale - jak donosi portal Politico - może być z tym poważny problem, bo rosnące koszty życia w Europie i wyczerpujące negocjacje ws. poprzedniego pakietu sankcji mogą zmniejszyć determinację UE. - W elemencie tej narracji, że nie da się zrezygnować z rosyjskich surowców, uczestniczy też Putin i rosyjska propaganda - powiedziała w rozmowie z TOK FM minister klimatu Anna Moskwa.
-
Afera hejterska? "To dla mnie żaden problem". Reporter TOK FM przepytuje nową szefową KRS
Nowa szefowa Krajowej Rady Sądownictwa - sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka - w rozmowie z reporterem TOK FM Maciejem Kluczką powiedziała, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miała prawo wydawać wyroki i zawieszać sędziów w czynnościach zawodowych. Sędzia twierdzi tak, mimo że Izbę Dyscyplinarną zakwestionował unijny Trybunał Sprawiedliwości oraz połączone izby Sądu Najwyższego.
-
"Z NIK fundamentalnie się nie zgadzam". Szef komisji ds. pedofilii o "działaniu w stanie wyższej konieczności"
Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła Państwowej Komisji ds. Pedofilii m.in. niegospodarność. Z tymi zarzutami nie zgadza się prof. Błażej Kmieciak, szef komisji. - W sytuacji, gdy tworzymy zupełnie nowy byt, jednak jest pewien margines błędu. Mamy też prawo się bronić. Działaliśmy w stanie wyższej konieczności - mówił w TOK FM.
-
Solidarna Polska pręży muskuły. Michał Wójcik przekonuje: To formacja, która zaczyna się liczyć
Solidarna Polska stawia warunek poparcia prezydenckiego projektu ustawy dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak mówi w rozmowie z reporterem TOK FM wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, z projektu Andrzeja Dudy musi być usunięty przepis o tzw. teście bezstronności sędziego.
-
"Wojna to czas próby". Ambasador Ukrainy krytycznie o decyzji ws. rosyjskiego gazu LPG
Ambasador Ukrainy w Polsce skrytykował decyzję sejmowej większości, by nie wprowadzać embarga na rosyjski gaz LPG. - Wojna to czas próby. Albo jesteśmy po jednej stronie, albo po drugiej. Jeśli zaczniemy balansować, niuansować, to nigdy nie wygramy. Trzeba być konsekwentnym - przekonywał Andrij Deszczyca w rozmowie z reporterem TOK FM Maciejem Kluczką.
-
Polscy prokuratorzy szykują wyjazd do Buczy. Mają badać masowe mordy cywilów
Polscy prokuratorzy przygotowują wyjazd do ukraińskiej Buczy, gdzie tydzień temu odkryto zbrodnię Rosjan - masowe morderstwo cywilów.
-
"Zmiany potrzebne i życiowe". Szykuje się duża nowelizacja ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy
Specustawa weszła w życie prawie miesiąc temu i już zdążyła być kilka razy nowelizowana. Raz po to, by pomoc objęła także tych Ukraińców, którzy do Polski trafili przez inne kraje. Wtedy opozycja krytykowała rząd, że przeoczył tę ważną kwestię. Dziś - jak dowiedział się reporter TOK FM Maciej Kluczka - opozycja ocenia, że poprawki są potrzebne i zapowiada szybką pracę w Sejmie. Czego dotyczą zmiany?
-
Człowiek Bielana działał niezgodnie z ustawą? Użycza państwowych terenów organizacji paramilitarnej
Krajowy Zasób Nieruchomości, który zgodnie z prawem powinien zajmować się wspieraniem mieszkalnictwa dla mniej zamożnych Polaków, w ostatnich dniach intensywnie wspiera organizacje paramilitarne. Reporter Radia TOK FM dotarł do informacji, które budzą poważne wątpliwości prawne.