Dorota Kalinowska-Bartosewicz

 • 'Do głosu dochodzą ludzie bez skrupułów'. Walki frakcyjne na Kremlu. 'Napięcie tylko stale rośnie'

  "Do głosu dochodzą ludzie bez skrupułów". Walki frakcyjne na Kremlu. "Napięcie tylko stale rośnie"

  Władimir Putin zabrał głos w sprawie poniedziałkowych ataków rakietowych na ukraińskie miasta. Z wystąpienia można wnioskować, że to odpowiedź Rosji na sobotnie uszkodzenie mostu krymskiego. Zdaniem generała Mieczysława Bieńka, na Kremlu jest już bardzo nerwowo. - Liczne grupy generałów zostały zwolnione, niektórzy nawet zostali odsunięcie całkowicie, a niektórym grozi degradacja. Widać, że trwają frakcyjne walki, kogo oskarżyć i o co - mówił w TOK FM generał w stanie spoczynku i były zastępca Dowódcy Strategicznego NATO. Wtórował mu Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityka Insight. - W Moskwie, w kręgach decyzyjnych, do głosu dochodzą ludzie, którzy pozbawieni są jakichkolwiek skrupułów - podkreślił.

 • Otwock odpowiedział na propozycję rządu. O tanim węglu można jednak zapomnieć
 • Rząd 'oduczył' nauczycieli strajków. 'To miasteczko jest formą terapii'

  Rząd "oduczył" nauczycieli strajków. "To miasteczko jest formą terapii"

  ZNP uruchomi 8 października w Warszawie miasteczko edukacyjne. Każdego dnia będą odbywały się tam debaty poświęcone m.in. warunkom pracy nauczyciela, wynagrodzeniom i finansowaniu edukacji. - Podwyżki, które niektórzy nazywają poniżkami, będą śmieszne. Trudno o tym w ogóle mówić, skoro początkujący nauczyciel ma 3 450 zł brutto, a od przyszłego roku minimalna płaca ma mieć 3,6 tys. brutto, to wciąż poniżej średniej krajowej - mówił w TOK prof. Marek Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku.

 • Kuchciński w KPRM to kolejna odsłona 'programu Nieudacznik Plus'. 'Ucho, oko i stopa prezesa PiS'
 • Pokojowy Nobel jak prztyczek dla Kremla. Co zrobi Putin? Ekspert wylicza scenariusze

  Pokojowy Nobel jak prztyczek dla Kremla. Co zrobi Putin? Ekspert wylicza scenariusze

  Aleś Bialacki, Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich - to oni uhonorowani zostali Pokojową Nagrodą Nobla 2022. Zdaniem Michała Kacewicza z Bielsatu, wspólnym mianownikiem wszystkich trzech nagród jest sprzeciw wobec polityki Rosji. - Nie spodziewam się, by w szczególny sposób władze rosyjskie podeszły do tej nagrody. Potraktują to, jak kolejne uderzenie ze strony Zachodu - mówił w TOK FM.

 • Putin kończy w piątek 70 lat. 'Zanim został szpiegiem, był gangsterem'

  Putin kończy w piątek 70 lat. "Zanim został szpiegiem, był gangsterem"

  - Putin sprawuje władzę od ponad 22 lat, a to spowodowało przegnicie wszystkich instytucji w Rosji. Zanim został szpiegiem, był gangsterem. Co robią gangsterzy? Pilnują, by nie było nowych ludzi poza tymi, z którymi dorastali. W Rosji nie ma żadnych instytucji, które mogłyby zastąpić ten gangsterski system - powiedział PAP John Sweeney autor wydanej w tym roku książki "Killer in the Kremlin" (Morderca na Kremlu)".

 • Na Kremlu 'rozdźwięk'. Nie wiadomo, kto dowodzi. 'Putin może skończyć jak Hitler'

  Na Kremlu "rozdźwięk". Nie wiadomo, kto dowodzi. "Putin może skończyć jak Hitler"

  Siły ukraińskie zbliżają się już do granic obwodu ługańskiego - ocenia brytyjski resort obrony w swoim codziennym podsumowaniu sytuacji. - Wojna będzie trwać, jeszcze będzie dużo strat, a przesilenie będzie wiosną. Do tego czasu Ukraina musi zrobić wszystko, by nie stracić poparcia społeczeństwa zachodniego - mówił w TOK FM Mieczysław Bieniek, generał w stanie spoczynku i były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

 • Pomysł Sasina z węglem to pułapka na samorządy? 'Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać'
 • 'Putin ogłosił zawłaszczenie terenów, których nie kontroluje'. Po co mu wielkie 'aneksyjne' show? 'Uderzył we własny elektorat'
 • 'Spłynie i problemu nie będzie. A jest i to duży'. Rządowy raport o skażeniu Odry 'nie wyleczy rzeki'

  "Spłynie i problemu nie będzie. A jest i to duży". Rządowy raport o skażeniu Odry "nie wyleczy rzeki"

  Rządowy zespół przedstawił wnioski z raportu na temat katastrofy ekologicznej na Odrze. - W raporcie jest to, o czym od tygodni mówią naukowcy i organizacje pozarządowe: to człowiek odpowiada za to, co się wydarzyło w Odrze. Algi, które uwolniły swoje toksyny, są końcem pewnego procesu, który wynika ze złego traktowania tej rzeki - mówił w TOK FM Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

 • Putin ma chorobę Parkinsona? Neurolog mówi o 'nadużyciu', ale wskazuje na co innego. 'Ręka rewolwerowca'

  Putin ma chorobę Parkinsona? Neurolog mówi o "nadużyciu", ale wskazuje na co innego. "Ręka rewolwerowca"

  Po każdym publicznym wystąpieniu Władimira Putina w sieci mnożą się teorie o jego stanie zdrowia. Prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, radzi, aby podchodzić do nich z dużym dystansem. - To ekscytujące dla szerszej publiczności. Dana osoba jest w centrum uwagi, wzbudza zainteresowanie. Każdy grymas twarzy jest natychmiast sczytywany, analizowany. Poza tym popularne stało się teraz śledzenie i monitorowanie danych o stanie zdrowia konkretnej osoby. Szczególnie gdy nie ma się dostępu ani do niej, ani tym bardziej do jej danych medycznych - mówi ekspert w rozmowie z tokfm.pl.

 • 'To odjechana ekipa. Ludzie sprzątną tę władzę wcześniej'. Kowal o błędach PiS i prognozach politycznych
 • Zełenski wysyła Putinowi sygnał ws. NATO. 'Determinacja na Ukrainie wciąż jest'

  Zełenski wysyła Putinowi sygnał ws. NATO. "Determinacja na Ukrainie wciąż jest"

  Jest odpowiedź Kijowa na ogłoszoną dziś przez Władimira Putina aneksję czterech okupowanych obwodów na wschodzie i południu Ukrainy. Wołodymir Zełenski przekazał, że Ukraina nie zrezygnuje z wyzwalania okupowanych terenów i składa wniosek o przyjęcie w skład NATO w trybie przyśpieszonym. - Jest to element wywierania presji na wspólnotę zachodnią w świetle teatru pseudogłosowań i tej szopki - mówił w TOK FM dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Mieroszewskiego.

 • 'Fałsz, obłuda i kłamstwo'. PiS wydłuża kadencję samorządów. Kwiatkowski: Wpadamy w kłopot już na wieki wieków amen

  "Fałsz, obłuda i kłamstwo". PiS wydłuża kadencję samorządów. Kwiatkowski: Wpadamy w kłopot już na wieki wieków amen

  - Wybory samorządowe od wyborów parlamentarnych mogą się różnić aż sześć tygodni. Pierwszy termin samorządowych to 24 września 2023, a ostatni parlamentarnych w pierwszej dekadzie listopada. A oni przesuwają wybory samorządowe bliżej wyborów do europarlamentu, które uwaga, mają też pięcioletnią kadencję. Czyli wpadamy w kłopot, który oni "rozwiązują" - zbliżonych wyborów już na wieki wieków amen - mówi w TOK FM senator Krzysztof Kwiatkowski.

 • Rekordowo słaby złoty. Kiedy odrobimy część strat? 'Dylemat krajów bałtyckich'

  Rekordowo słaby złoty. Kiedy odrobimy część strat? "Dylemat krajów bałtyckich"

  To nie jest dobry czas dla złotego, polska waluta jest bardzo słaba. Czy w tej sytuacji nie powinniśmy pluć sobie w brodę, że nie należymy do strefy euro? - Naturalnym pomysłem jest zwrócenie się w euro, to by wyeliminowało wahania kursowe. Ale ma to swoje dobre i złe strony - ocenił w TOK FM Grzegorz Maliszewski z banku Millenium.

 • '5 proc. może być możliwe. Tego bym się obawiał'. 'Jaszczur' rejestruje partię i chce startować w wyborach

  "5 proc. może być możliwe. Tego bym się obawiał". "Jaszczur" rejestruje partię i chce startować w wyborach

  Wojciech Olszański, skrajnie prawicowy działacz i były aktor, formalizuje swój ruch. - Jak każdy polityk odgrywa rolę, ale robi to umiejętnie. Przykład? Gdy konno, w mundurze i z proporcem prowadzi pochód, to może nam się wydawać śmieszne, ale dla tych ludzi jest symbolem władzy - skomentował w TOK FM Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

 • Rosjanie dostają właśnie 'pierwszą lekcję' z wojny w Ukrainie. 'Narasta poczucie chaosu'

  Rosjanie dostają właśnie "pierwszą lekcję" z wojny w Ukrainie. "Narasta poczucie chaosu"

  - To była najtrudniejsza decyzja Putina podczas wojny. Ten długo zwlekał, zanim uległ swojej partii wojny, czyli środowiskom związanych z armią i służbami bezpieczeństwa czy też ekspertami wojskowymi. A ci od miesięcy naciskali na niego i mówili: "Panie prezydencie, przegramy wojnę w sposób spektakularny, jeśli nie zostanie wprowadzona porządna powszechna mobilizacja" - mówiła w TOK FM dr Agnieszka Bryc. Dlatego - jej zdaniem - rosyjskie społeczeństwo dzieli się teraz na trzy grupy.

 • Dagestan nie chce na wojnę, na ulicach protesty. 'Coraz więcej osób dołącza do grona niezadowolonych'
 • Wiceminister 'nie wie nic o zawaleniu sprawy węgla'. A ceny surowca? 'Pani redaktor raczy żartować'
 • Jak zmienią się Włochy po wygranych przez prawicę wyborach? 'Mają zbyt dużo do stracenia'. Gra z UE o pieniądze

  Jak zmienią się Włochy po wygranych przez prawicę wyborach? "Mają zbyt dużo do stracenia". Gra z UE o pieniądze

  Wybory parlamentarne we Włoszech zakończyły się wygraną bloku centroprawicy na czele z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni. Jaki kurs obierze nowy rząd? - W obecnej chwili opłaca się im wpierać Ukrainę, NATO i sojuszników z Zachodu, bo Włochy są największym beneficjentem miliardów z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii - mówił w TOK FM były wicekonsul w polskiej ambasadzie we Włoszech - Marcin Górski.