-
Gdańsk. Finał największego remontu portowego po II wojnie światowej. "To 'wędka' dla operatorów"
Blisko 600 mln zł kosztowała jedna z najważniejszych inwestycji Portu Gdańsk, która właśnie dobiegła końca. Zmodernizowane zostały tor wodny i nabrzeża, a jak tłumaczy zarząd portu, "każdy metr nowego nabrzeża to zwiększenie możliwości realizowania przeładunków".
-
Gdańsk bierze przykład z Holandii i oznacza dojazdy do szkół. W ruch idą kolorowe farby. Ma być bezpieczniej
W Gdańsku przy przejściach dla pieszych w okolicy 80 szkół pojawią się wyraźne i kolorowe ostrzeżenia. Mają przypominać kierowcom, że znajdują się w okolicy, gdzie jest dużo dzieci i młodzieży. Pierwsze obserwacje efektów działania oznaczeń są obiecujące.
-
"Zużyty beton wystarczyłby na 320 domów". Gdańskie lotnisko ma nowy pirs. Ma być szybciej i wygodniej dla pasażerów
Gdańskie lotnisko zyskało właśnie nowe możliwości obsługi pasażerów. Zakończyła się trwająca blisko trzy lata rozbudowa terminalu. Nowy pirs umożliwi odprawę większej liczby podróżnych w krótszym czasie i lepszych niż dotąd warunkach.
-
Koniec remontu kluczowej ulicy Gdyni. Będzie aż pięć pasów, a otwarcie potrwa kilka godzin
Koniec gigantycznych korków na ulicy Kwiatkowskiego w Gdyni. Przebudowa prowadzącej do północnych dzielnic miasta trasy właśnie się zakończyła, a otwarcie drogi dla samochodów zaplanowane jest na piątkowy poranek.
-
"Prąd oszalał, gaz oszalał, wodór robi się ciekawy". Gdynia testuje autobus z elektrownią na pokładzie
Wodorowy autobus wyjechał testowo na ulice Gdyni. To druga po Gdańsku prezentacja zbudowanego przez polskich inżynierów pojazdu w miejskim, regularnym ruchu. Samorządowcy są zainteresowani jego zakupem, ale nie ukrywają, że barierą mogą być pieniądze.
-
Wstęgę przecięli dziewięć miesięcy temu, otwierają dopiero teraz. Nowy terminal w Gdyni odprawi pasażerów
Publiczny Terminal Promowy w Gdyni - po miesiącach oczekiwania - odprawi pasażerów. Jako pierwszy z nabrzeża nowego obiektu odpłynie prom do Szwecji. Inauguracja zaplanowana jest na piątkowy wieczór.
-
Trójmiejskie porty udźwigną dodatkowy węgiel. "Jesteśmy w stu procentach operacyjni"
Zarządy trójmiejskich portów zapewniają, że są w stanie obsłużyć zapowiadane przez rząd zamówienia na zagraniczny węgiel. Surowiec sprowadzany drogą morską ma zapełnić lukę po węglu z Rosji, którego w tym roku Polska miała przyjąć 8 mln ton.
-
Autobus z "własną elektrownią". Na gdańskie trasy wyjedzie pojazd napędzany wodorem
Polski autobus wodorowy NesoBus będzie woził mieszkańców Gdańska. Prototypowy pojazd właśnie w tym mieście przejdzie pierwsze testy w ruchu ulicznym. Premierowe kółko wykonał wokół gdańskiego stadionu.
-
Kolejka na 20 lat? Mieszkańcy rzucili się na dotacje do zakupu elektrycznego roweru w Gdyni
Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem do roweru elektrycznego w Gdyni. Tamtejszy samorząd zdecydował się - jako pierwszy w Polsce - wesprzeć mieszkańców w jego zakupie. Liczba wniosków już pierwszego dnia przerosła wszelkie oczekiwania urzędników.
-
Falista droga do molo. Gdańsk przymierza się do przebudowy promenady w Brzeźnie
Gdańsk przygotowuje się do przebudowy jednego z najatrakcyjniejszych zakątków w pasie nadmorskim. Rozstrzygnięty został właśnie konkurs dotyczący koncepcji promenady prowadzącej do molo w Brzeźnie. Z pięciu projektów najwyższe uznanie zyskała wizja przygotowana przez Pracownię Architektury Opaliński z Krakowa.
-
Zielonkawa woda w Zatoce Gdańskiej. Zjawisko niegroźne, ale sanepid odradza kąpiele
Żółto-zielone plamy i smugi mętnej wody pojawiły się na Zatoce Gdańskiej. Eksperci zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju. To niegroźne zjawisko związane jest z pyleniem drzew. Winna jest sosna.
-
Gdynia. Do urzędu najlepiej spacerem. Parkingu na razie nie będzie. "Z pewnością temat jest trudny"
Gdynia likwiduje zewnętrzny parking przed urzędem miasta. W przyszłości zastąpi go parking podziemny umiejscowiony pod powstającym Parkiem Centralnym. Kierowcy - przyzwyczajeni do parkowania przed drzwiami - muszą nastawić się na długie miesiące niewygody.
-
Gdynia. 24 nowe elektrobusy ruszają na trasy. Ciche, bezpieczne... i groźne dla wirusów
24 elektrobusy wyjadą w środę na ulice Gdyni. Naszpikowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami pojazdy zostały oficjalnie przekazane do użytkowania. Ich zakup był możliwy dzięki środkom unijnym.
-
Skosić trawnik i mieć trawnik. W Trójmieście dylemat w sprawie koszenia. "Szukamy złotego środka"
Kosić czy nie kosić - to dylemat, przed którym stoją właśnie zarządcy polskich miast. Chcą znaleźć równowagę między pielęgnacją zieleni a walką z suszą i klimatyczną katastrofą. Jak pokazuje przykład z Trójmiasta, różne podejście do problemu można mieć nawet na tej samej ulicy.
-
Gdynia. Rurociąg na plaży w Orłowie. Rozpoczyna się największa w historii naprawa brzegu
Tysiące metrów sześciennych piasku trafi na plażę w Gdyni Orłowie. Urząd Morski rozpoczyna naprawę morskiego brzegu w tym miejscu. Operacji w takiej skali jeszcze w Orłowie nie było.
-
Do zbadania są mikroplastiki, a do przeżycia - sztorm. Rozpoczęła się wielka wyprawa "Oceanografa"
Statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego wyruszył na największą w swojej historii wyprawę badawczą. "Oceanograf" przemierzy wody od Bałtyku - przez Morze Północne - aż po atlantyckie wybrzeże Hiszpanii. Przez pokład przewinie się stu naukowców z kilku krajów.
-
Gdańsk. Uczniowie będą mieli silne wsparcie. Samorząd zapowiada powołanie rzecznika ich praw
Rzecznik Praw Ucznia będzie wspierał młodych gdańszczan. Jego powołanie, jako odpowiedź na sygnały płynące ze strony młodzieży, zapowiedziały władze Gdańska. Konkurs na nowe stanowisko zostanie ogłoszony na początku czerwca.
-
Kosmiczny internet dla ukraińskich sierot. Ośrodek na Kaszubach dostanie zestaw Starlink
Ukraińskie sieroty, które znalazły schronienie na Kaszubach będą mogły korzystać z internetu z systemu Starlink. Kosmiczną technologię Powiatowemu Centrum Młodzieży w Garczynie przekaże jedna z zagranicznych fundacji.
-
Gdańsk. Uchodźcy z Ukrainy otrzymają finansowe wsparcie. "Będą mogli sami zadecydować, co jest im potrzebne"
Ukraińscy uchodźcy mieszkający na Pomorzu mogą już korzystać z punktu wsparcia finansowego, który został uruchomiony w Gdańsku. Pieniądze będą trafiać do potrzebujących w ramach międzynarodowego programu ONZ. Wsparcie otrzyma nawet 20 tysięcy rodzin.
-
Haft, krawat i spinka. Prowadzący gdańskie autobusy i tramwaje będą pracować w nowych strojach
Kierowcy i motorniczy gdańskiej komunikacji miejskiej będą prowadzić autobusy i tramwaje w jednolitych służbowych strojach. Mają one sprawić, że pracownicy będą łatwiej rozpoznawalni i bardziej bezpieczni.