-
Chat GPT ma zyskać głos i wzrok, czyli nowości AI. I ważny proces o "przyszłość internetu"
Co ciekawego, albo groźnego serwuje nam świat technologii? Jakimi nowościami w dziedzinie sztucznej inteligencji zasypuje? Co polskie partie sądzą o technologicznych wpływach Chin? Na jakim etapie jest amerykanski proces o "przyszłość internetu", czyli co dalej ze sprawą wytyczoną Google? Posłuchaj "Techstorii Light"!
-
Cyfrowi magnaci idą po władzę! Nad światem
Największe firmy rządzące cyfrowym światem, mają coraz większą władzę polityczną. Jak działa "cybermagnat" Musk i inni, jemu podobni? Co w tej grze, może pójść nie tak? I czy to pragnienie władzy ma jeszcze jakieś granice? Posłuchaj!
-
Prześwietlamy programy wyborcze! Jak politycy chcą urządzić technologiczną Polskę?
Oto pigułka wiedzy na temat planów polityków! Autorki "Techstorii Light", na półmetku kampanii wyborczej, zaglądają do programów politycznych. Sprawdzają, czy wśród różnych obietnic znalazło się miejsce na technologie, cyberbezpieczeństwo czy ważne regulacje. Która partia kładzie największy nacisk na nowe technologie? Sprawdź!
-
Jeszcze miesiąc do wyborów, a to już najdroższa kampania w social mediach? I kto sypie pieniędzmi najczęściej
Autorki "Techstorii" zgłębiają "świat cyfrowej kampanii wyborczej". Przyglądają się, do jakich mechanizmów i sztuczek w mediach społecznościowych, przy użyciu AI, algorytmów i targetowania, sięgają walczący o głosy politycy. Tu nie ma tajemnic!
-
Kaganiec na bigtechy już działa. Porażka, czy rewolucja? I jak umarły "znudzone małpy", hit NFT
Jak wielkie platformy respektują DSA, czyli unijne rozporządzenia o usługach cyfrowych i czy można już mówić o przełomie? Czego możemy się domagać, jako użytkownicy? W nowym sezonie "Techstorii Light" także o dogorywaniu pewnej technologii i atakach, czy prowokacjach, które miały miejsce pod koniec wakacji w sieci i poza nią.
-
Techland, czyli niezwykła historia sukcesu. Co zrobi z nim chiński Tencent?
To nie jest zwykła historia jakiejś spółki robiącej gierki. To opowieść o polskiej ambicji, o transformacji ustrojowej, warunkach pracy i wielkich pieniądzach w tle. Autorki podcastu "Techstorie" wracają do tematu przejęcia wrocławskiego Techlandu przez firmę Tencent.
-
Po co Chińczykom polski twórca gier? Techland przejęty po cichu i dwaj tajemniczy prezesi [TECHSTORIE]
Chiński Tencent przejął polski Techland - niby inwestycja jak każda inna. Ale jeśli powiemy, że firma, która wyrosła na kopiowaniu zachodnich rozwiązań, a dziś już jako globalny potentat przyciskana jest przez chiński rząd, kupiła giganta, którego prezes posiada związki z polskim premierem - to sytuacja się nieco komplikuje. A do tego wszystko dzieje się w cieniu - na rynku gier, który wciąż przez wielu uważany jest za niezbyt poważny i być może dlatego pozostaje poza zainteresowaniem służb.
-
Chiny - prawdziwa rewolucja w sztucznej inteligencji dzieje się tu? Sprawdzamy
Co dzieje się z inwestycjami i innowacjami wokół AI w Państwie Środka? Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska zajęły się tym tematem nie bez przyczyny. Chiny zapowiedziały, że do 2030 roku chcą zostać światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Czy są to tylko szumne zapowiedzi, czy faktyczne możliwości? I czym jest "efekt sputnika" a także "efekt Alpha Go"?
-
Czy z polskich miast znikną hulajnogi elektryczne? I czy świat kupi nowy wynalazek Apple'a
Autorki "Techstorii Light" opowiadają o tym, jak usunięcie pewnych technologii może ucywilizować polskie ulice, a właściwie chodniki. Chodzi o hulajnogi elektryczne. Usłyszysz też o wielkiej rewolucji goglowej, wirtualnej rzeczywistości, która może złamać serce, a także o tym, jak Meta ponownie szantażuje wydawców. Zapraszają Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska!
-
System i algorytmy mogły uratować Kamila z Częstochowy? Polska ich nie wdrożyła
Autorki "Techstorii Light" nie unikają tematu ostatniej tragedii, która wstrząsnęła Polską. Śmierć Kamila z Częstochowy zdaniem Joanny Sosnowskiej pokazuje, że "często skupiamy się na poszukiwaniu wielkich innowacji, a nie wdrażamy tego, co jest na wyciągnięcie ręki". Co w takim razie dałyby algorytmy? Jak mogłyby pomóc procedury "Serious Case Review", które są gotowe, ale niewdrożone? W tym odcinku podcastu usłyszysz też o nowej prezesce Twittera, która będzie bacznie obserwowana przez opinię publiczną, jak i samego Muska i o tym, kto chce dokręcić śrubę sztucznej inteligencji.
-
Transhumanizm, czyli śmierć jak choroba. Jak żyje się z dodatkowym zmysłem?
Kusząca perspektywa długowieczności, czyli tym razem o Transhumaniźmie. Autorki podcastu "Techstorie" przyglądają się temu ruchowi nie po raz pierwszy. Analizują za i przeciw, obserwując działania i życie "szalonych naukowców" i miliarderów. Testują na sobie nowinki technologiczne ( Joanna Sosnowska wszczepiła sobie nawet "dodatkowy zmysł" ). Posłuchaj koniecznie kolejnego odcinka "Techstorii"!
-
Sztuczna inteligencja stworzyła awatar dziennikarki. Znajomi się nie nabrali, ale bank już tak [TECHSTORIE LIGHT]
Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska trzymają rękę na pulsie wydarzeń związanych ze sztuczną inteligencją. Z jednej strony postawa Włoch doprowadziła do wprowadzenia zmian w ChacieGPT, z drugiej - autorki opisują eksperyment, który przeprowadziła dziennikarka "WSJ". I jego dość niepokojący efekt.
-
Twitter pod ostrzałem botów, a "Techstorie Light" prosto z Japonii
W tym odcinku autorki "Techstorii Light" prosto z Tokio opowiadają o Elonie Musku i jego Twitterze, ostatnio intensywnie atakowanym przez boty, wytykają niekonsekwencję ( Musk podpisał list, który na pół roku miał wstrzymać prace nad AI, a tymczasem sam chce uruchomić spółkę związaną z rozwojem sztucznej inteligencji, zbiera zespół), i przyglądają się temu jak AI rozgrzewa największe biznesy świata, także te w Japonii.
-
Startupy po upadku banku SVB. Skutki technologiczno-finansowego trzęsienia ziemi
"SVB jest takim papierkiem lakmusowym pokazującym zdrowie świata technologii" - przyznają autorki podcastu "Techstorie'". W tym odcinku o technologiczno-finansowych perturbacjach i ich skutkach, o "deszczu pieniędzy" dla startupów w czasie pandemii, czy też o obecnych zwolnieniach w branży technologicznej w Polsce i za granicą.
-
Techstorie Light: włoska blokada ChataGPT, politycy a technologie i powrót kultowego polskiego komunikatora
Autorki "Techstorii Light" - szybkiego przeglądu technologicznego, przeanalizują, czy włoska blokada ChataGPT, to tylko panika czy jednak słuszny ruch. Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska przyjrzą się wiedzy polityków, także polskich, na temat technologii. Będzie też o polskim komunikatorze planującym powrót na nasz rynek.
-
Sztuczna inteligencja - czy wymknie się spod kontroli? Czy i jak regulować AI
Generatywna technologia sztucznej inteligencji - wielkie nadzieje i zarazem zagrożenia. Jak przypominają autorki podcastu - Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska, znalazła się ona na liście najważniejszych zagrożeń tego roku, zdaniem raportu Eurasia Group. Czy i jak zatem regulować AI z myślą o naszym bezpieczeństwie? Czy grozi nam katastrofa? Jak AI generuje dezinformację? Co z etycznymi aspektami sztucznej inteligencji? Zapraszamy na kolejny odcinek Techstorii!
-
PiS na banowanym TikToku. Zbiera tam tylko hejt? "Dzieje się dokładnie to, o co PiS-owi chodziło"
W Techstoriach Light, szybkim przeglądzie technologicznym - Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska zdradzą nam, czy polski rząd też myśli o banie na Tik Toka, czy kłopty SVB mogą być jak machnięcie skrzydeł motyla wywołujące globalny kryzys i czy GPT-4 może być niczym sommelier.
-
Twitter od środka. Byli pracownicy o kulisach rządów Muska
Co dokładnie dzieje się w siedzibie głównej Twittera? Czym jest "inner circle"- wewnętrzny krąg, jak wygląda szukanie oszczędności w nieoczywistych miejscach w wydaniu Elona... Między innymi o tym autorkom podcastu opowiedzieli niedawno zwolnieni pracownicy firmy. Wspólnie z nimi przyjrzycie się bliżej, jakie efekty mają działania Muska.
-
Rosyjscy hakerzy, płatny Facebook i zbanowany Tik Tok. Techstorie Light, czyli szybki przegląd technologiczny
Tym razem "Techstorie" w wersji testowej - bieżącej, komentarzowej i nieco krótszej, czyli "Techstorie Light". Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska omawiają trzy najważniejsze tematy tego tygodnia w technologiach. Jest więc o opłatach za media społecznościowe, rosyjskim układzie z hakerami, a przede wszystkim o Tik Toku, któremu pali się grunt pod nogami, bo trwa banowanie tej niezwykle popularnej platformy rozrywkowej. Między innymi Komisja Europejska i Parlament Europejski zakazały pracownikom korzystania z Tik Toka na służbowych komputerach i w niektórych przypadkach również na urządzeniach prywatnych.
-
Zapytałyśmy ChatGPT, czy zabierze nam pracę. Odpowiedź? Wodolejstwo. "Moim celem jest pomaganie ludziom"
ChatGPT jeszcze na dobre się nie rozkręcił, a już kolejni eksperci, jak choćby PWC wyliczają, że dziś już 3 proc. miejsc pracy jest zagrożonych przez algorytmy. Za dekadę ma ten problem dotyczyć ponad jednej trzeciej pracowników o niższych kompetencjach.