-
Wielka wojna streamingowa. Czy Netflix jest w niej skazany na porażkę? "W Polsce ogląda go 11 mln widzów, a płaci 2,5 mln"
Czy w trwających właśnie wojnach streamingowych Netflix utrzyma pozycję globalnego hegemona, czy też może jego imperium upadnie? Czy w tym starciu mają szansę jeszcze lokalni gracze? Czy i co zyskamy na tym my - widzowie i odbiorcy? I czy ta walka pociągnie za sobą jakiś skok technologiczny? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Techstorie".
-
Jak TikTok doprowadził do braku sera w Finlandii? A to nie jest jego ostatnie słowo! [TECHSTORIE]
TikTok, który kojarzy się tylko z filmikami nagrywanymi przez dzieciaki, lip syncami i troszkę cringowymi tańcami, już się kończy. Dziś to coraz potężniejsza siła technologiczna, która zaczyna urządzać nam świat. Od tego, jakiej muzyki słuchamy, po to, kto nami rządzi.
-
Możecie jej nie znać, a to ona urządziła wam internet. "Tyfusowa Mary" właśnie odchodzi z Facebooka
Dzięki niej i stworzonemu przez nią działowi sprzedaży przychody Google ze sprzedaży reklam wzrosły o 3590 proc. Dzięki niej Google i Facebook z małych startupów stały się rekinami nie tylko świata technologii, ale gospodarki i dziś zarabiają razem 325 mld dolarów rocznie. Ale też dzięki niej z pełną mocą weszły w biznes inwigilacji użytkowników i wyświetlania im inwazyjnie spersonalizowanych reklam. Czyli dzięki niej - albo przez nią - dzisiejszy internet wygląda tak, jak wygląda. Poznajcie Sheryl Sandberg.
-
Znany i nie przez wszystkich lubiany. Elon Musk - geniusz, hochsztapler czy troll? [TECHSTORIE]
O Musku powiedziano już wiele. Pracuje 80 godzin tygodniowo, założył albo kupił 10 spółek, z których większość odniosła sukces, od kilku miesięcy jest też najbogatszym człowiekiem świata. Część osób upatruje w nim świętego, dzięki któremu ludzkość, zniszczywszy Ziemię, będzie w stanie przenieść się na inną planetę. A zanim to się stanie, to Musk odegra jeszcze jedną rolę - obrońcy prawdziwej wolności słowa przed destrukcyjną polityczną poprawnością.
-
Widzisz wroga? Zgłoś go w rządowej aplikacji. Ukraińskie e-państwo, czyli patrzcie i uczcie się [TECHSTORIE]
Jak to jest możliwe, że teoretycznie o wiele silniejsza Rosja ma tak wielki problem z pokonaniem Ukrainy? Czy chodzi tylko o siłę militarną? Okazuje się, że w Ukrainie rosyjski centralistyczny, carski model rządzenia zderzył się z nowoczesnym, usieciowionym, zwinnym społeczeństwem, które szybko dostosowuje się do wyzwań. Choćby były nimi wojenne ataki.
-
Jak Rosja stała się sektą? "Rosyjscy poborowi nie znają innego prezydenta. Nie znają nawet innego polityka"
- Duża część poborowych wysyłanych na front to ludzie urodzeni za Putina. Oni nie znają innego przywódcy, innego prezydenta, innego polityka - mówi Michał Potocki w podcaście "Techstorie". Tym razem Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska przyglądają się procesowi, który doprowadził do powstania sekty Rosja i narodu wyznawców.
-
"W tajnych laboratoriach w Ukrainie izolują osocze Słowian". Rosyjska dezinformacja na przykładach, od których robi się słabo [TECHSTORIE]
Choć o rosyjskiej dezinformacji zrobiło się głośno dopiero, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, to Rosja toczy informacyjną wojnę z Zachodem od ponad stulecia. Analitycy wyliczają, że rosyjska narracja bazuje na 40-50 takich szczegółowych przeplatających się obrazach. W tym podcaście Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska wyjaśniają i pokazują na przykładach te najważniejsze i te - niestety - nam dobrze znane.
-
Chcieliśmy dobrze, a jak wyszło? Wojna w Ukrainie pokazała, że technologia nas nie zbawia [TECHSTORIE]
Po wybuchu wojny w Ukrainie jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać inicjatywy - np. serwisy internetowe, które mają pomagać uchodźcom z zaatakowanego przez Rosję kraju. Czy to działa? Czy to ma sens? Czy technologia wreszcie się sprawdziła? A może znów coś poszło nie tak? A jeśli tak, to co? I czego nauczyliśmy się z kryzysu covidowego?
-
Wojna w Ukrainie i nowy cyfrowy nieład. Przygotowania do rosyjskiej cyberinwazji mogły trwać od 2017 roku
Pod warstwą wojny konwencjonalnej w Ukrainie, toczy się wojna w cyberprzestrzeni. Z jednej strony jest to wojna informacyjna, którą wydaje się wygrywać Ukraina, z drugiej - dezinformacyjna. I tu Rosja wciąż działa bardzo szeroko.
-
Jak Rosja zrobiła z Ukrainy laboratorium cyfrowej wojny? "Komputery banku zostały zaszyfrowane w 45 sekund"
Rosja upodobała sobie Ukrainę do testowania cyberagresji. Przeprowadza ataki i testuje techniki, sprawdza skuteczność, badając, jak bardzo może naciągnąć tę strunę. To własnie ten kraj stał się laboratorium, w którym Kreml rozwija jeden z aspektów wojny hybrydowej. I robi to od lat.
-
"Miałeś COVID i żyjesz? Jak to?" Chiński strach przed pandemią i technologiczna zasłona dymna. Witamy na igrzyskach! [TECHSTORIE, odc. 8]
Na co patrzyć, obserwując igrzyska olimpijskie w Pekinie? Gdzie zaglądać, by dostrzec to, co Chiny niekoniecznie chcą światu pokazać? Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska opowiadają o wiosce olimpijskiej, która stała się państwem w państwie, o strachu przed pandemią - takim, którego Europejczyk chyba nie jest w stanie zrozumieć. O technologicznych fajerwerkach i zasłonach dymnych. I o tym, czy działają.