-
"Lecimy na lastach". Wakacje w Wiśle krótsze i droższe. Turyści muszą głębiej sięgnąć do kieszeni
Sezon wakacyjny się rozpędza, a hotelarze w Wiśle coraz bardziej martwią się o frekwencję turystów. Rezerwacji jest mniej. Dokonywane są z dnia na dzień i na krótszy czas. - Zamiast tygodniowych wczasów fundują sobie tylko weekend w górach - słyszymy.
-
Zając pokaleczony kosiarką albo łabędź z biegunką po zjedzeniu chleba. Do pani Marty trafia nawet 20 pacjentów dziennie
Łabędź z przestrzelonym skrzydłem, błąkająca się między domami maleńka sarna czy jednodniowy zając pokaleczony kosiarką - to tylko niektórzy podopieczni Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt AVI. W okresie lęgowym trafia tutaj nawet 20 pacjentów dziennie.
-
Załatwiają rzeczy, których uchodźcy nie dostaną nigdzie indziej. "Potrzeb jest cała masa"
Krzesło ortopedyczne, leki czy balsam do ciała dla alergików - m.in. po takie nietypowe rzeczy mogą zgłaszać się ukraińscy uchodźcy do Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Instytucja dostała grant i postanowiła wykorzystać go w nietypowy sposób. Pracownicy zastrzegają też, że wszystkie wnioski są dokładnie weryfikowane.
-
Beskidy. Więcej wypadków z udziałem rowerzystów. Ratownicy dostali nowy sprzęt do ewakuacji poszkodowanych
Rośnie liczba wypadków z udziałem rowerzystów górskich w Beskidach. W ubiegłym roku ratownicy GOPR interweniować musieli 200 razy, dziesięciokrotnie częściej niż siedem lat temu. Właśnie otrzymali nowego quada do ewakuacji poszkodowanych z trudno dostępnych terenów.
-
"Chcemy pomóc, a robimy wielką krzywdę". Fundacja apeluje, by młodych zwierząt nie zabierać do domu
Wyglądają na porzucone lub ranne, więc są zabierane przez ludzi chcących pomóc. - Nie pomagają, tylko krzywdzą młode, dzikie zwierzęta - mówi Anna Bajek z Fundacji Dzika Nadzieja. Podkreśla, że tego typu "porwań" jest ostatnio coraz więcej i radzi, co zrobić w sytuacji, gdy na spacerze znajdziemy na przykład małą sarnę.
-
Bielscy okuliści pojadą do Tanzanii przeprowadzać operacje zaćmy. "To wyprawa, o której marzyliśmy"
Okuliści i optometryści z Bielska-Białej ruszą niebawem do Tanzanii, by przeprowadzać tam operacje zaćmy. W Afryce pojawia się ona już u 40-latków i stanowi poważny problem. - Informacja o tym, że będziemy badać ich wzrok, roznosi się pocztą pantoflową błyskawicznie - cieszy się bielska optometrystka.
-
Poznajesz babcię na zdjęciu? Zamek Książ w Wałbrzychu szuka potomków dawnej dworskiej służby
Rozpoznajesz na zdjęciu babcię, dziadka, a może któregoś z rodziców? Zgłoś się do Zamku Książ w Wałbrzychu, który chce nadać imiona - na razie bezimiennym - pracownikom na starych zamkowych fotografiach.
-
Opole na planszy Monopoly. Wiadomo, jaki będzie najdroższy obiekt w grze
Popularna gra Monopoly będzie miała opolską edycję. Po Paryżu, Berlinie, Gdańsku czy Katowicach przyszedł czas na Stolicę Polskiej Piosenki. Najdroższe miejsce na planszy należeć będzie do opolskiego Amfiteatru. O kolejnym punkcie w grze zdecydowali mieszkańcy miasta.
-
"Najbardziej obawiam się matematyki. Angielski? Giga spoko". Ósmoklasiści przystępują do egzaminów
O 650 uczniów więcej, niż w ubiegłym roku przystępuje właśnie do egzaminu ósmoklasisty w Bielsku - Białej. Władze miasta zapowiadają, że miejsca w szkołach ponadpodstawowych nie zabraknie dla dzieci z całego powiatu, choć o te w najlepszych szkołach walka może być zacięta.
-
Bielsko-Biała. Wysokie raty przerastają kredytobiorców. "Pogodzili się już z tym, że syndyk sprzeda ich dom"
Rosnące raty kredytów to bolączka mieszkańców nie tylko największych polskich miast. W Bielsku-Białej są już pierwsze osoby, które - po ostatnich podwyżkach stóp procentowych - decydują się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką. - Mają tak dość obecnych trudności finansowych, że chcą się od nich uwolnić - mówi nam radca prawny.
-
Opole. Pracy dla kobiet już w zasadzie nie ma. "Chyba czas najwyższy, by rząd zastanowił się, co dalej"
W Opolu, po wybuchu wojny w Ukrainie, zamieszkało kilka tysięcy uchodźców. Jak długo zostaną? Nie wiadomo. Niektórzy już próbowali wracać do kraju, ale kiedy zobaczyli, że nie mają do czego, znów przyjechali do Opola. Miasto apeluje do rządu o systemowe wsparcie. - Ofiarność osób prywatnych, instytucji i zakładów jest już praktycznie wyczerpana - słyszymy od urzędnikow.
-
Opole. Ciężarne Ukrainki radzą sobie coraz lepiej. "Dla mnie one są tak dzielne!"
Ciężarnych Ukrainek, które znalazły się w Opolu, uciekając przed wojną, nie brakuje. Jeszcze niedawno zdarzało się, że na salę porodową trafiały prosto spod granicy. Dziś ich sytuacja jest już inna. - Kobiety są spokojne. Wiedzą, że otrzymają potrzebną opiekę - mówi położna.
-
W Bielsku-Białej urodziły się trojaczki. Ich mamą jest Ukrainka. "Podczas pierwszego USG lekarz powiedział, że będą bliźniaki"
Margerita, Makar i Arina - trójka rodzeństwa przyszła na świat w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej i obecnie przebywa na Oddziale Patologii Noworodka. Jak powiedziała nam rzeczniczka Anna Szafrańska placówki, to pierwsze dzieci pani Oleny - Ukrainki, która mieszka w Polsce.
-
12-latka zaatakowana w Bielsku-Białej jest już po operacji. "Rokowania są dobre"
Stabilny - tak lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach określają stan zdrowia zaatakowanej przez nożownika w Bielsku-Białej 12-latki. Dziewczynka jest już po operacji. Jak mówi doktor Andrzej Bulandra, była to operacja ratująca życie.
-
Bielsko-Biała. Oszczędności szukają w trawie. Przez kłopoty finansowe miasto ogranicza koszenie
W Bielsku-Białej rzadziej niż w ostatnich latach koszone będą trawniki biegnące wzdłuż głównych dróg. Zmieni się także obszar przycinania traw. Ograniczenia są związane z cięciami budżetowymi i wzrostem cen paliw.
-
Opole. Wiele osób wciąż nie rozliczyło się z fiskusem. "W najbliższych dniach sytuacja będzie dynamiczna"
W Opolu w tym roku z fiskusem rozliczyło się już ponad 85 procent osób zobligowanych do tego. Większość, bo prawie 90 procent podatników, złożyło roczne zeznanie podatkowe drogą elektroniczną. 10 procent to zeznania papierowe.
-
Coraz więcej prób samobójczych przed egzaminami. "Młodzież nie wierzy w siebie"
Okres poprzedzający maturę czy egzamin ósmoklasisty to czas coraz częstszych prób samobójczych wśród młodzieży. W Bielskim Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży przebywa obecnie kilka ósmoklasistek. - Obserwujemy z roku na rok, że liczba tych uczniów wzrasta - mówi ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Sabina Micorek.
-
Mieszkańcy prosili o ten remont od dawna. Bielskie Błonia doczekają się przebudowy. "Decyzje zostały podjęte"
Błonia - jeden z najbardziej popularnych i lubianych terenów rekreacyjnych w Bielsku-Białej doczeka się rewitalizacji. Znany jest już projekt i wizualizacja inwestycji. Prace mają ruszyć jesienią. Miasto szuka jeszcze na nie środków.
-
Ma niespełna 30 lat i jest lokalnym mistrzem w robieniu kroszonek. "Pierwszych wzorów nauczyła mnie mama"
Patryk Blania już drugi raz jest sołtysem w Obrowcu na Opolszczyźnie. Wieś słynie z tradycji wielkanocnych, których nie ma już nigdzie indziej, jak wodzenie niedźwiedzia czy pogrzeb basa. Przede wszystkim znana jest jednak z bogatych tradycji kroszonkarskich, czyli techniki zdobienia jajek.
-
"Młodzi ludzie nie muszą być sami ze swoimi potworami". W Bielsku-Białej uczą dzieci samoakceptacji
W Bielsku-Białej ruszył program, który ma zwrócić uwagę na problemy psychiczne dzieci i młodzieży. Są warsztaty dla nauczycieli i zajęcia dla uczniów. Jak mówi pedagog szkolna, takie akcje są bardzo potrzebne. - Po pandemii dzieci mają jeszcze większy problem ze zmierzeniem się z opinią na swój temat. Boją się tego - podkreśla.