-
Kosmiczny spacer, triathlonowa gra miejska i wycieczka śladami Ryśka Riedla. Najmłodsza metropolia w Europie świętuje urodziny
41 miast i gmin położonych w centrum województwa śląskiego będzie w piątek obchodzić piąte urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji na sobotę zaplanowano blisko 100 wydarzeń.
-
Zatłoczona jedenastka pod okiem policyjnego drona. To jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce
Policyjny dron, symulator wypadków i mierniki prędkości idą w ruch na Opolszczyźnie nad krajową jedenastką, czyli jedną z najniebezpieczniejszych dróg w Polsce. Trasa łączy wybrzeże z południem Polski. W ciągu 2,5 roku zginęło na niej 47 osób.
-
Superbohaterowie na linach umyli okna dziecięcego szpitala. "Nagle w oknie pojawia się batman i rozdaje cukierki"
Przebrani za superbohaterów alpiniści umyli okna w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Zrobili to w ramach akcji wylicytowanej podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
-
Częstochowa. Seniorka wyrzuciła przez balkon 57 tys. zł "dla policjanta na tajną akcję"
Scenariusz przestępstw jest zwykle podobny, ale dziwić może ich skala. Od początku czerwca 19 mieszkańców Częstochowy było namawianych do przekazania pieniędzy nieznanym osobom. Niestety nie wszyscy zachowali czujność - 5 osób straciło prawie 130 tys. zł.
-
"To jak przesiadka do Tesli". Planetarium Śląskie wraca po czterech latach przerwy
W najbliższy weekend - po blisko czteroletniej przerwie - otwarte zostanie Planetarium Śląskie w Chorzowie. To największe takie miejsce w kraju, wizytówka województwa. Przeszło kompleksową modernizację, zostało wyposażone w ultranowoczesne projektory i szykuje dla mieszkańców i turystów sporo atrakcji.
-
Miód z Katowic czysty jak z Mazur. "Pszczelarz w mieście bez alpinistycznego przeszkolenia nie da rady"
- Pszczoły mają się lepiej w mieście niż poza miastem. Szczególnie dobrze im w Katowicach, gdzie sezon jest bardzo długi, a kwitnących roślin całe mnóstwo - mówi nam opiekujący się miejskimi pasiekami w Katowicach Łukasz Przybył.
-
Opole. Tłumy chętnych na "Dziady" Mai Kleczewskiej. "Będziemy sadzać widzów na schodach"
Najciekawsze spektakle oparte o klasykę polskiej literatury będą od piątku prezentowane w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w ramach 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przegląd otworzą "Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl, którego oglądanie odradzała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. Bilety w Opolu rozeszły się błyskawicznie.
-
Opole powoła Radę Kobiet. Od razu padają pytania: "A co z Radą Mężczyzn?"
Głos kobiet ma być w Opolu lepiej słyszalny. Władze miasta chcą, by powstała Rada Kobiet, która da im realną możliwość wpływania na decyzje w sprawach dotyczących równouprawnienia, ale nie tylko.
-
Lekarki z Ukrainy rozchwytywane. O specjalistkę chorób zakaźnych konkurowało 30 szpitali
Anestezjolodzy, specjaliści chorób zakaźnych, interniści, radiolodzy - ich brakuje najbardziej. Między innymi w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, który od kilku tygodni oferuje pracę medykom - uchodźcom. Na deficyt lekarzy cierpi cała Opolszczyzna.
-
Karkonosze. W górach spodziewali się wiosny i mocno się zdziwili. GOPR przestrzega turystów
Piękna pogoda w czasie świąt ściągnęła do Kotliny Jeleniogórskiej tłumy turystów. Ci, którzy ruszyli w góry - mogli się zdziwić. Wychodzili przeważnie w lekkich butach, a trafili w środek lodowatej zimy. - W szczytowych partiach Karkonoszy panują zimowe warunki - przestrzega GOPR.
-
Wrocław. Wacław Chlipał z ekipą zawitali do punktów dla uchodźców. "Dzieci, które przestają się bać, chcą się bawić"
Zwykle odwiedzają szpitale dziecięce, ale odkąd wybuchła wojna - regularnie pojawiają się także w ośrodkach dla uchodźców. Klowni medyczni z Fundacji Czerwone Noski dotarli już do blisko 900 dzieci w 19 takich ośrodkach w całym kraju. We Wrocławiu działają m in. w punkcie noclegowym przy Grochowej i w Hali Orbita.
-
Opole chce rozprawić się z korkami na ulicach. "Prosimy kierowców, by nie jeździli na pamięć"
Coraz bliżej do uruchomienia w Opolu Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. ITS ma zmniejszyć korki i ułatwić kierowcom znalezienie miejsca do parkowania. Trwa montaż elementów systemu. Prace objęły blisko 50 skrzyżowań i przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną.
-
"Olej ropę od Putina, wybierz rower Ukraina". Opolscy rowerzyści jadą dla Ukrainy
W piątek ulicami Opola przejedzie specjalna masa krytyczna. Specjalna, bo rowerzyści chcą w niej wyrazić solidarność z napadniętą przez Rosję Ukrainą. Niebieskie i żółte emblematy mile widziane. Całe wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Olej ropę od Putina, wybierz rower Ukraina" i nie jest to pierwsza masa krytyczna, która ma takie motto.
-
Opole. Były market wypełnili darami. Tylko w weekend udało się pomóc ponad 800 ukraińskim rodzinom
W ciągu dnia idą do biur i na uczelnie. Wieczorami segregują dary, wydają żywność i ubrania. Kilkuset wolontariuszy pomaga w Tymczasowym Ośrodku Wsparcia Ukrainy, który powstał w hali po dawnym markecie pod Opolem. Wciąż potrzebne są dary i dodatkowe ręce do pracy.
-
Opole szykuje kolejny transport darów dla Iwano-Frankiwska. Miasto znalazło się pod ostrzałem
Opole nie ustaje w pomocy swojemu partnerskiemu miastu, które w piątek znalazło się pod ostrzałem. Do Iwano-Frankiwska ruszy wkrótce kolejny transport z darami. - Potrzebują wszystkiego, co chroni przed chłodem, a także utratą prądu - apelują władze w Opolu.