Anna Sobańda

 • 'Być rodzicem to mieć cały czas kogoś w głowie.' O wypaleniu rodzicielskim i jego skutkach

  "Być rodzicem to mieć cały czas kogoś w głowie." O wypaleniu rodzicielskim i jego skutkach

  Bycie rodzicem to wyzwanie, nawet w dzisiejszych czasach, gdy do dyspozycji mamy całą masę gadżetów ułatwiających opiekę nad dziećmi. Zmęczenie fizyczne i psychiczne to stan, który zna każdy opiekun. Jednak kiedy stres związany z rodzicielstwem jest zbyt intensywny i długotrwały, może dojść do wypalenia. O tym, czym jest to zjawisko, kto jest na nie szczególnie narażony i jak się przed nich chronić, w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie?" mówi Anita Janeczek - Romanowska psycholożka, psychoterapeutka związana z ośrodkiem "Bliskie miejsce".

 • Święta w rodzinie patchworkowej. 'Warto założyć, że wszystkie strony mają dobre intencje'
 • Jak sprawić, by święta nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z prezentami, słodyczami i stresem dorosłych?

  Jak sprawić, by święta nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z prezentami, słodyczami i stresem dorosłych?

  Choć o Świętach często mówi się, jako o ciepłych chwilach w otoczeniu bliskich, w wielu domach jest to czas intensywnych przygotowań, stresu i napięć. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz próbuje "odzyskać" Święta. Jej rozmówczynią i przewodniczką po patentach na nieco spokojniejszy grudniowy czas jest Bożena Kowalkowska - dziennikarka, producentka, autorka książek "Odzyskać czas", "Poza czasem" i "W swoim czasie".

 • Smog znów straszy. Czy musimy zamknąć dzieci w domu?

  Smog znów straszy. Czy musimy zamknąć dzieci w domu?

  O smogu w ostatnich latach mówi się bardzo dużo. Do tego, że istnieje, nie trzeba nikogo przekonywać - w sezonie grzewczym można go nie tylko poczuć, a nawet zobaczyć. W grupie osób szczególnie narażonych na negatywne skutki pyłów zawieszonych w powietrzu znajdują są dzieci. Czy to oznacza, że jesienią i zimą powinniśmy zapomnieć o jakichkolwiek aktywnościach na zewnątrz i zamknąć dzieciaki w domach? O to w najnowszym odcinku podcastu "Co z ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zapytała Wojciecha Feleszkę - dra hab. nauk medycznych, pediatrę, immunologa, pulmonologa.

 • 'Mamo, tato, chcę mieć psa!' Jak podejść do tematu zwierząt w domu? Dorota Sumińska:Odpowiedzialnością nie można obarczać dziecka

  "Mamo, tato, chcę mieć psa!" Jak podejść do tematu zwierząt w domu? Dorota Sumińska:Odpowiedzialnością nie można obarczać dziecka

  W życiu każdego dziecka przychodzi czas, gdy jego największym marzeniem jest posiadanie zwierzęcia w domu. Kiedy zgodzić się na przygarnięcie czworonożnego członka rodziny, a kiedy lepiej kupić dziecku pluszaka? Dlaczego najlepszym wyborem są psy i koty adoptowane ze schroniska, a nie te kupowanie z hodowli? O tym w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie" opowiada Dorota Sumińska - lekarz weterynarii, autorka książek i programów o zwierzętach.

 • Jak zachęcić dziecko do czytania? 'Pokazać, a nie kazać'

  Jak zachęcić dziecko do czytania? "Pokazać, a nie kazać"

  Czy w dobie wszechobecnych ekranów, dynamicznych filmików i bajek na wyciągnięcie ręki, czytanie może być dla dziecka frajdą? Jak zachęcić najmłodszych do sięgania po książki i czerpania przyjemności z ich lektury? Te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zadała Iwonie Pietrzak - Płachcie pierwszej bibliotekarce z tytułem Nauczyciela Roku.

 • Suma strachów klasy średniej przestała być mirażem. 'Przewidują, że za chwilę czeka ich upadek'
 • 'Wyłącz tego głupiego TikToka!'. Czy media społecznościowe faktycznie szkodzą naszym dzieciom?

  "Wyłącz tego głupiego TikToka!". Czy media społecznościowe faktycznie szkodzą naszym dzieciom?

  O wpływie mediów społecznościowych na funkcjonującą w nich młodzież mówi się wiele, zwłaszcza w negatywnym kontekście. Czy lęki rodziców związane z zagrożeniami, jakie czyhają na ich dzieci w wirtualnej rzeczywistości, są uzasadnione? W najnowszym odcinku podcastu "Co z ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz pyta o to Karola Jachymka - doktora nauk humanistycznych, wykładowcę SWPS, kulturoznawcę, filmoznawcę, a przede wszystkim eksperta w obszarze kultury młodzieżowej i mediów społecznościowych.

 • Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci? 'Jedyne co możemy zrobić, to podzielić się z nimi własną niewiedzą'
 • 'Na warzywach i owocach wybierają, co chcą. Dział ze słodyczami omijamy'. Katarzyna Bosacka o swoich sposobach na zdrowe żywienie dzieci

  "Na warzywach i owocach wybierają, co chcą. Dział ze słodyczami omijamy". Katarzyna Bosacka o swoich sposobach na zdrowe żywienie dzieci

  Jak zadbać o zdrową dietę nastolatka, który w ramach buntu sprzeciwia się narzuconym przez rodziców zasadom, a od domowych obiadów woli słodycze, fast foody i napoje energetyczne? Katarzyna Bosacka jako dziennikarka od lat zajmująca się tematyką zdrowia i nieuczciwych praktyk producentów żywności, a prywatnie mama czwórki dzieci, z których troje wkroczyło już w wiek nastoletni, zdradza swoje patenty na to, jak zadbać o to, by dzieci chciały jeść zdrowo.

 • 'Posprzątaj, albo wyrzucę wszystko przez okno'. Dlaczego szantaż nie pomaga w walce z bałaganem w pokoju dziecka?

  "Posprzątaj, albo wyrzucę wszystko przez okno". Dlaczego szantaż nie pomaga w walce z bałaganem w pokoju dziecka?

  Bałagan w pokoju nastolatka potrafi być absolutny. "Są podejrzenia, że to może kiedyś wybuchnąć, albo przepełznąć samo do innego pokoju" - mówi Joanna Szulc psycholożka, dziennikarka, autorka książek a prywatnie mama dwóch nastolatek. W kolejnym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" opowiada, jak poradzić sobie z tym rodzicielskim problemem i dlaczego groźby, szantaże i fochy zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

 • 'Kochanie, mamusia ma raka'. Jak rozmawiać z dzieckiem o poważnej chorobie

  "Kochanie, mamusia ma raka". Jak rozmawiać z dzieckiem o poważnej chorobie

  Poważna choroba to traumatyczne doświadczenie nie tylko dla chorującego, ale dla całej rodziny. Szczególnie narażone na trudne emocje są dzieci. Czy w związku z tym powinniśmy ukrywać przed nimi ten fakt? "Dziecku zawsze należy się prawda, ale trzeba się zastanowić, jaka prawda jest dopasowana do jego wieku." - mówi Jagna Kaczanowska. Psycholożka, dziennikarka, a prywatnie mam dwójki małych dzieci opowiedziała w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" o swoich doświadczeniach z rakiem piersi.

 • Jak nie skrzywdzić dziecka rozwodem? W procesie rozstania dziecko nie może być niewidzialne

  Jak nie skrzywdzić dziecka rozwodem? W procesie rozstania dziecko nie może być niewidzialne

  Depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji rozwodu, jakie ponoszą dzieci. Czy zawsze rozstanie rodziców musi być dla nich traumą? "Kwestią kluczową jest, to jak przebiega rozwód. Badania pokazują, że rozstanie można przeprowadzić w taki sposób, by obniżyć, bądź całkowicie wyeliminować ryzyka zaburzeń psychicznych, jeśli rodzice postawią na pierwszym miejscu dziecko" - mówi psychoterapeutka Agata Stola w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?".

 • Czy dobra szkoła to płatna szkoła? Wysokie czesne nie gwarantuje dobrej edukacji
 • 'Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera'. Nowy serial Netfliksa budzi przerażenie
 • Kim jest Janina Gross przez którą Kurski miał stracić posadę? To szara eminencja PiS-u

  Kim jest Janina Gross przez którą Kurski miał stracić posadę? To szara eminencja PiS-u

  Nie zajmuje żadnego stanowiska politycznego, ale uważana jest za nieformalną szefową łódzkich struktur PiS. Janina Gross to jedna z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego. W czwartek media obiegła wiadomość, że to ona stoi za decyzją o dymisji Jacka Kurskiego z TVP. Czy nazywana "szamanką PiSu" pani mecenas faktycznie ma tak duży wpływ na prezesa Kaczyńskiego?

 • Szczepienia COVID. 4 dawka już dostępna. Jakie może wywołać skutki uboczne? Lekarze uspokajają
 • Magdalena Biejat o byciu mamą i posłanką: W domu bawimy się w Sejm, syn jest marszałkiem i uwala wszystkie moje poprawki
 • 'Gang Zielonej Rękawiczki' - nowy polski serial komediowy od Netfliksa. Obsada robi wrażenie. Zobacz zwiastun
 • Roger Waters ma zagrać w Polsce. Publiczność bojkotuje koncert przez wypowiedzi muzyka o Ukrainie