Anna Sobańda

  • 'Mamo, ja tych spodni nie założę!' Zrozumienie szafy nastolatka to klucz do jego duszy

    "Mamo, ja tych spodni nie założę!" Zrozumienie szafy nastolatka to klucz do jego duszy

    "Ale obciach, ja tego nie założę" - takie zdanie usłyszał zapewne każdy rodzic nastolatka. I choć wydawać by się mogło, że temat ubrań jest błahy, to jak zauważa Karolina Sulej - gościni najnowszego odcinka podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?", moda to sposób w jaki używamy ubrań i język jakim się komunikujemy dlatego nie powinniśmy ignorować tego, co za pomocą ubioru przekazują nam dzieci.

  • 40-letnia mama niczego nie musi udowadniać. Czy późne macierzyństwo to dziś taka rzadkość?
  • 'Weź się uspokój' - dlaczego to hasło nie działa ani na dorosłych, ani na dzieci

    "Weź się uspokój" - dlaczego to hasło nie działa ani na dorosłych, ani na dzieci

    Czy jest rodzic, który nigdy nie powiedział do swojego dziecka "uspokój się"? A czy jest dziecko, które na dźwięk tych słów natychmiast opanowało swoje emocje? W tej odsłonie podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz wraz z Agnieszką Stążką - Gawrysiak przyglądają się jednemu z najczęstszych komunikatów, jaki rodzice wypowiadają do dzieci. Gościni tego odcinka jest coachką, coachką kryzysową, autorką książek dla dzieci o samoregulacji, a prywatnie mamą trzech synów. W rozmowie z gospodynią audycji mówi między innymi o tym, czym jest samoregulacja i jak wspomagać jej rozwój u dziecka. Wyjaśnia także, dlaczego za komunikatem "uspokój się" często kryje się rodzicielska bezradność i jak sobie z nią radzić.

  • Dwa domy, ale jedno dzieciństwo. Rozstanie rodziców nie musi być traumą

    Dwa domy, ale jedno dzieciństwo. Rozstanie rodziców nie musi być traumą

    Wybór przedszkola czy szkoły, sposób odżywiania, prezenty urodzinowe - tematów, w których między rodzicami może dochodzić do konfliktów, jest wiele. Sytuacje sporne zaogniają się, kiedy mama i tata nie są już razem. Tymczasem badania pokazują, że średnio 2 lata przed rozstaniem rodziców dziecko uczestniczy w złych emocjach i traci poczucie bezpieczeństwa. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz rozmawia z Iwoną Erber - Marinkow - psycholożką i mediatorką związaną z Komitetem Ochrony Praw Dziecka i Akademią Dobrego Rozstania.

  • 'Być rodzicem to mieć cały czas kogoś w głowie.' O wypaleniu rodzicielskim i jego skutkach

    "Być rodzicem to mieć cały czas kogoś w głowie." O wypaleniu rodzicielskim i jego skutkach

    Bycie rodzicem to wyzwanie, nawet w dzisiejszych czasach, gdy do dyspozycji mamy całą masę gadżetów ułatwiających opiekę nad dziećmi. Zmęczenie fizyczne i psychiczne to stan, który zna każdy opiekun. Jednak kiedy stres związany z rodzicielstwem jest zbyt intensywny i długotrwały, może dojść do wypalenia. O tym, czym jest to zjawisko, kto jest na nie szczególnie narażony i jak się przed nich chronić, w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie?" mówi Anita Janeczek - Romanowska psycholożka, psychoterapeutka związana z ośrodkiem "Bliskie miejsce".

  • Święta w rodzinie patchworkowej. 'Warto założyć, że wszystkie strony mają dobre intencje'
  • Jak sprawić, by święta nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z prezentami, słodyczami i stresem dorosłych?

    Jak sprawić, by święta nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z prezentami, słodyczami i stresem dorosłych?

    Choć o Świętach często mówi się, jako o ciepłych chwilach w otoczeniu bliskich, w wielu domach jest to czas intensywnych przygotowań, stresu i napięć. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz próbuje "odzyskać" Święta. Jej rozmówczynią i przewodniczką po patentach na nieco spokojniejszy grudniowy czas jest Bożena Kowalkowska - dziennikarka, producentka, autorka książek "Odzyskać czas", "Poza czasem" i "W swoim czasie".

  • Smog znów straszy. Czy musimy zamknąć dzieci w domu?

    Smog znów straszy. Czy musimy zamknąć dzieci w domu?

    O smogu w ostatnich latach mówi się bardzo dużo. Do tego, że istnieje, nie trzeba nikogo przekonywać - w sezonie grzewczym można go nie tylko poczuć, a nawet zobaczyć. W grupie osób szczególnie narażonych na negatywne skutki pyłów zawieszonych w powietrzu znajdują są dzieci. Czy to oznacza, że jesienią i zimą powinniśmy zapomnieć o jakichkolwiek aktywnościach na zewnątrz i zamknąć dzieciaki w domach? O to w najnowszym odcinku podcastu "Co z ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zapytała Wojciecha Feleszkę - dra hab. nauk medycznych, pediatrę, immunologa, pulmonologa.

  • 'Mamo, tato, chcę mieć psa!' Jak podejść do tematu zwierząt w domu? Dorota Sumińska:Odpowiedzialnością nie można obarczać dziecka

    "Mamo, tato, chcę mieć psa!" Jak podejść do tematu zwierząt w domu? Dorota Sumińska:Odpowiedzialnością nie można obarczać dziecka

    W życiu każdego dziecka przychodzi czas, gdy jego największym marzeniem jest posiadanie zwierzęcia w domu. Kiedy zgodzić się na przygarnięcie czworonożnego członka rodziny, a kiedy lepiej kupić dziecku pluszaka? Dlaczego najlepszym wyborem są psy i koty adoptowane ze schroniska, a nie te kupowanie z hodowli? O tym w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie" opowiada Dorota Sumińska - lekarz weterynarii, autorka książek i programów o zwierzętach.

  • Jak zachęcić dziecko do czytania? 'Pokazać, a nie kazać'

    Jak zachęcić dziecko do czytania? "Pokazać, a nie kazać"

    Czy w dobie wszechobecnych ekranów, dynamicznych filmików i bajek na wyciągnięcie ręki, czytanie może być dla dziecka frajdą? Jak zachęcić najmłodszych do sięgania po książki i czerpania przyjemności z ich lektury? Te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zadała Iwonie Pietrzak - Płachcie pierwszej bibliotekarce z tytułem Nauczyciela Roku.

  • Suma strachów klasy średniej przestała być mirażem. 'Przewidują, że za chwilę czeka ich upadek'
  • 'Wyłącz tego głupiego TikToka!'. Czy media społecznościowe faktycznie szkodzą naszym dzieciom?

    "Wyłącz tego głupiego TikToka!". Czy media społecznościowe faktycznie szkodzą naszym dzieciom?

    O wpływie mediów społecznościowych na funkcjonującą w nich młodzież mówi się wiele, zwłaszcza w negatywnym kontekście. Czy lęki rodziców związane z zagrożeniami, jakie czyhają na ich dzieci w wirtualnej rzeczywistości, są uzasadnione? W najnowszym odcinku podcastu "Co z ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz pyta o to Karola Jachymka - doktora nauk humanistycznych, wykładowcę SWPS, kulturoznawcę, filmoznawcę, a przede wszystkim eksperta w obszarze kultury młodzieżowej i mediów społecznościowych.

  • Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci? 'Jedyne co możemy zrobić, to podzielić się z nimi własną niewiedzą'
  • 'Na warzywach i owocach wybierają, co chcą. Dział ze słodyczami omijamy'. Katarzyna Bosacka o swoich sposobach na zdrowe żywienie dzieci

    "Na warzywach i owocach wybierają, co chcą. Dział ze słodyczami omijamy". Katarzyna Bosacka o swoich sposobach na zdrowe żywienie dzieci

    Jak zadbać o zdrową dietę nastolatka, który w ramach buntu sprzeciwia się narzuconym przez rodziców zasadom, a od domowych obiadów woli słodycze, fast foody i napoje energetyczne? Katarzyna Bosacka jako dziennikarka od lat zajmująca się tematyką zdrowia i nieuczciwych praktyk producentów żywności, a prywatnie mama czwórki dzieci, z których troje wkroczyło już w wiek nastoletni, zdradza swoje patenty na to, jak zadbać o to, by dzieci chciały jeść zdrowo.

  • 'Posprzątaj, albo wyrzucę wszystko przez okno'. Dlaczego szantaż nie pomaga w walce z bałaganem w pokoju dziecka?

    "Posprzątaj, albo wyrzucę wszystko przez okno". Dlaczego szantaż nie pomaga w walce z bałaganem w pokoju dziecka?

    Bałagan w pokoju nastolatka potrafi być absolutny. "Są podejrzenia, że to może kiedyś wybuchnąć, albo przepełznąć samo do innego pokoju" - mówi Joanna Szulc psycholożka, dziennikarka, autorka książek a prywatnie mama dwóch nastolatek. W kolejnym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" opowiada, jak poradzić sobie z tym rodzicielskim problemem i dlaczego groźby, szantaże i fochy zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

  • 'Kochanie, mamusia ma raka'. Jak rozmawiać z dzieckiem o poważnej chorobie

    "Kochanie, mamusia ma raka". Jak rozmawiać z dzieckiem o poważnej chorobie

    Poważna choroba to traumatyczne doświadczenie nie tylko dla chorującego, ale dla całej rodziny. Szczególnie narażone na trudne emocje są dzieci. Czy w związku z tym powinniśmy ukrywać przed nimi ten fakt? "Dziecku zawsze należy się prawda, ale trzeba się zastanowić, jaka prawda jest dopasowana do jego wieku." - mówi Jagna Kaczanowska. Psycholożka, dziennikarka, a prywatnie mam dwójki małych dzieci opowiedziała w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" o swoich doświadczeniach z rakiem piersi.

  • Jak nie skrzywdzić dziecka rozwodem? W procesie rozstania dziecko nie może być niewidzialne

    Jak nie skrzywdzić dziecka rozwodem? W procesie rozstania dziecko nie może być niewidzialne

    Depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji rozwodu, jakie ponoszą dzieci. Czy zawsze rozstanie rodziców musi być dla nich traumą? "Kwestią kluczową jest, to jak przebiega rozwód. Badania pokazują, że rozstanie można przeprowadzić w taki sposób, by obniżyć, bądź całkowicie wyeliminować ryzyka zaburzeń psychicznych, jeśli rodzice postawią na pierwszym miejscu dziecko" - mówi psychoterapeutka Agata Stola w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?".

  • Czy dobra szkoła to płatna szkoła? Wysokie czesne nie gwarantuje dobrej edukacji
  • 'Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera'. Nowy serial Netfliksa budzi przerażenie
  • Kim jest Janina Gross przez którą Kurski miał stracić posadę? To szara eminencja PiS-u

    Kim jest Janina Gross przez którą Kurski miał stracić posadę? To szara eminencja PiS-u

    Nie zajmuje żadnego stanowiska politycznego, ale uważana jest za nieformalną szefową łódzkich struktur PiS. Janina Gross to jedna z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego. W czwartek media obiegła wiadomość, że to ona stoi za decyzją o dymisji Jacka Kurskiego z TVP. Czy nazywana "szamanką PiSu" pani mecenas faktycznie ma tak duży wpływ na prezesa Kaczyńskiego?