-
Komórki macierzyste miały usunąć zmarszczki. "Zamiast tego wyrosły jej kostki na czole". Ryzyka niepotwierdzonych terapii
Komórki macierzyste mają ogromny potencjał, ale wymagają lat badań - mówi prof. Józef Dulak z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przywołuje przy tym ryzyka, o których świat nauki i medycyny już wie, bo widział ich konsekwencje.
-
"Panie redaktorze, ma pan rację". Jaka jest prawda o sensie bankowania krwi pępowinowej? [serial EKSPERYMENT]
Niskie - tak wiceprezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych mówi o prawdopodobieństwie skorzystania z krwi pępowinowej w przypadku dziecka, z którego pępowiny została pobrana. Za co - poza nadzieją - więc płacą rodzice, którzy decydują się na kosztowne bankowanie? Całość promują szpitale i ludzie z pierwszych stron gazet, a darmową reklamę zapewnił rząd.
-
"Zdjęłam mu bandaże, to był straszny widok". Tak się sprzedaje nadzieję, eksperymentując na ludziach. Serial "Eksperyment" w TOK FM
To miał być prosty zabieg, który da Robertowi nadzieję na przyszłość, na zdrowie, na to, że do końca życia będzie widział. Okazał się początkiem piekła naznaczonego bólem i cierpieniem. Ta historia to wstęp do opowieści o eksperymencie na ludziach prowadzonym na ogromną skalę i poza kontrolą. W serialu "Eksperyment" przedstawiamy mechanizmy, które sprawiają, że wszystko to jest możliwe.
-
Koniec z reklamami banków komórek macierzystych w szpitalach. Resort reaguje
Ministerstwo Zdrowia - w trybie pilnym - zmieniło rozporządzenie dotyczące organizacji opieki okołoporodowej. Do tej pory szkoły rodzenia miały obowiązek informować przyszłych rodziców o możliwości "bankowania" krwi pępowinowej i pozyskiwania komórek macierzystych. Oznaczało to de facto obowiązkową reklamę prywatnych biznesów. Sprawę jako pierwsi opisaliśmy na tokfm.pl.
-
"Jedyna taka szansa", czyli jak handluje się nadzieją w szkołach rodzenia
Jeden zapis z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia sprawił, że prywatne firmy od lat mają darmową reklamę w szpitalach. Chodzi o banki pobierające i przetrzymujące krew pępowinową. Ma to być szansa na wyleczenie w przyszłości wielu chorób komórkami macierzystymi. Na razie biznes polega na sprzedawaniu nadziei, bo naukowcy ciągle nie są zgodni, jak ma to działać i czy obiecywane terapie będą skuteczne. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, skąd taki zapis w rozporządzeniu. W odpowiedzi resort obiecuje zmiany w prawie.