-
Iza po diagnozie zrozumiała, że praca nauczycielki nie jest dla niej. Spektrum autyzmu u kobiet
Natalia dostała diagnozę pomiędzy licencjatem a magisterką. Iza dowiedziała się jeszcze później - od 20 lat pracowała jako nauczycielka angielskiego. Losy Marysi mogły potoczyć się inaczej, bo o spektrum autyzmu wiadomo było, gdy dziewczynka miała sześć lat, dobrze się wtedy rozwijała i jeszcze całkiem dobrze funkcjonowała. Jak objawia się autyzm u dziewczynek i kobiet? Dlaczego do niedawna był tak rzadko u nich diagnozowany oraz dlaczego coraz więcej dorosłych kobiet zgłasza się po rozpoznanie?
-
Przełom w produkcji żywności. Kurczak z laboratorium to już rzeczywistość. Kiedy trafi na rynek?
W USA zapadła historyczna decyzja: do sprzedaży trafi mięso komórkowe. Tę decyzję komentuje Wiesław Macherzyński z LabFarm, polskiej firmy, która od grudnia zeszłego roku pracuje nad podobną, nową żywnością. Jak powstaje takie mięso i kiedy na półkach sklepowych znajdziemy komórkowego kurczaka?
-
"Po wypadku śmiał nam się w twarz". "Trumny na kółkach" i inne historie o polskich kierowcach [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Wstawiaj wodę na herbatę. Jedziemy" - napisała do syna Barbara. Nie dojechała, tak jak 2 tys. osób, które każdego roku giną w Polsce w wypadkach drogowych. Czy można jeździć szybko, ale bezpiecznie i co o spowodowanych przez siebie wypadkach mówią sprawcy? Bartosz Józefiak, autor reportażu "Wszyscy tak jeżdżą" przejechał Polskę wzdłuż i wszerz próbując zrozumieć stan umysłów polskich kierowców.
-
Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Ratownik medyczny każdego dnia styka się z ludźmi, którzy potrzebują jego pomocy. Co czuje, jak pomaga? Jarosław Sowizdraniuk opowiada Justynie Dżbik-Kluge o rodzinie, która rozmawia z nieżyjącą od kilku godzin seniorką, starcu, który przeżył własną śmierć kliniczną, czy samobójcy, który zmienił zdanie i już nie chce umierać.
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
Roboty kuchenne mogą być niewielkie, ale kosztowne. Bywają proste jak sitko czy wałek do ciasta lub zaawansowane technologicznie jak Thermomix. Co o tych drugich myślą zwolennicy i przeciwnicy drogiego sprzętu? Jak często i do czego wykorzystują je ci, którzy zdecydowali się wydać krocie na robota kuchennego? Czy to możliwe, że wielofunkcyjne roboty podłączane do internetu - o których mówi się, że same gotują - będą kiedyś tak powszechne w domach, jak lodówka, pralka czy odkurzacz?
-
Z czego żyją partie polityczne? Subwencje, darowizny i nierówny wyścig wyborczy
Wybory do parlamentu będą już za parę miesięcy, ale choć kampania wyborcza oficjalnie nie została jeszcze ogłoszona, to aktywność partii politycznych pokazuje, że walka już trwa w najlepsze. Ile pieniędzy ugrupowania mają na kampanię? Jakie kwoty dostają z budżetu i jakie darowizny mogą przyjmować od sympatyków? Sprawdzamy, też czy partie mają równy start do wyborczego wyścigu.
-
PIT 2023 - Podatek dochodowy od osób fizycznych. Kto ma szansę na zwrot, a kto będzie musiał dopłacić?
Okres składania deklaracji podatkowych PIT 2023 potrwa do 2 maja. Pozostało więc nieco ponad 2 miesiące na złożenie rocznej deklaracji do urzędu skarbowego. Wprowadzenie w zeszłym roku tzw. Polskiego Ładu wywróciło do góry nogami istniejący wcześniej "podatkowy porządek". Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak wdrożone zmiany wpłyną na roczne rozliczenia podatków. Czy czekają nas niespodzianki? Sprawdzamy, kto dostanie zwrot, a kto musi liczyć się z dopłatą.
-
Tłusty czwartek 2023. Ile pączków jedzą tego dnia Polacy i jak potem pozbyć się zbędnych kalorii?
Przed nami tłusty czwartek 2023. Sprawdzamy, skąd wziął się zwyczaj jedzenia pączków, ile kalorii ma jedno ciastko i czy faktycznie - jak mówi powiedzenie - pączek zjedzony w tłusty czwartek nie tuczy.
-
"Radość z nawrócenia grzesznika może gorszyć ludzi na ziemi". O tym, czy Rudolf Hoess mógł pójść do nieba [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Tajemnica nawrócenia polega na tym, że w istocie to nie tyle człowiek powraca do Boga, ile Bóg odnajduje człowieka (jak pasterz zbłąkaną owcę, jak wdowa zgubioną drachmę, jak ojciec biegnący na spotkanie wracającego do domu syna marnotrawnego)" - pisze w książce "Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach" prof. Jacek Leociak. W książce autor nie tylko przedstawia fenomen nawrócenia z perspektywy semantycznej, historycznej i teologicznej, ale też przedstawia sylwetki słynnych zbrodniarzy m.in. Rudolfa Hoessa, którzy nawrócili się tuż przed śmiercią. Prezentujemy jej fragment.
-
500 plus na nowy okres. Wnioski już można składać do ZUS
1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął przyjmować wnioski 500 plus na nowy okres. Termin wypłaty świadczenia z nowej puli jest uzależniony od daty prawidłowo wypełnionego wniosku. W tym roku po raz pierwszy dokumenty można składać przez aplikację ZUS. Podpowiadamy jak to zrobić.
-
Czy w tę niedzielę sklepy będą otwarte? Niedziele handlowe 2023 [LISTA]
Po raz pierwszy od czasu wprowadzenia ustawy o zakazie handlu w niedziele, w trakcie całego roku sklepy otworzą się jedynie 6 razy, a jeden raz będą mogły obsługiwać klientów, jedynie do godziny 14:00. Kiedy wypadnie ten nietypowy dzień i w które niedziele w trakcie 2023 roku będziemy mogli robić zakupy?
-
Netflix. Nowości w lutym. "Nie jestem uroczym księgarzem" - przed nami 4. sezon serialu "Ty"
Netflix przygotował na luty aż 38 nowych tytułów. Wśród nich czwarty sezon thrillera "Ty", miniserial "Skandal w Karolinie Południowej: Kto zabił Paula i Maggie Murdaugh", czy cała lista komedii romantycznych na Walentynki. Co warto obejrzeć na Netflixie w nadchodzącym miesiącu?
-
Burza magnetyczna uderzy dziś w Ziemię. Skutki wyładowań wpłyną nie tylko na ludzi
Burza magnetyczna, która pojawi się dziś nad powierzchnią Ziemi, nie będzie zjawiskiem bardzo silnym. Mimo to może negatywnie wpłynąć na samopoczucie ludzi, a także zaburzyć działanie urządzeń. Czym jest burza magnetyczna, jak powstaje i jakie wywołuje skutki?
-
Uwaga kierowcy! Bezterminowe prawo jazdy też trzeba wymienić. Kto i kiedy musi to zrobić?
Prawo jazdy jest dziś wydawane kierowcom na maksymalnie 15 lat. Ci, którzy mają jeszcze bezterminowy dokument, wydany przed 2013 rokiem, będą musieli go wymienić na nowy. Sprawdzamy gdzie i do kiedy należy to zrobić.
-
Neapol, lata 90. i poruszająca opowieść o dorastaniu. "Zakłamane życie dorosłych" już na Netflixie
"Zakłamane życie dorosłych" to poruszająca opowieść o poszukiwaniu tożsamości. W serialu zobaczymy Włochy lat dziewięćdziesiątych i usłyszymy muzykę z tamtego okresu. "Gdy jesteś mała, wszystko wydaje się duże. Gdy jesteś duża, wszystko wydaje się niczym" - skomentował tę produkcję na Twitterze Netflix Polska. Tego serialu nie można przegapić.
-
Dokąd na ferie zimowe? Wyjazd czy zima w mieście? Sprawdzamy, ile to kosztuje
Uczniowie z pięciu województw zaczynają 16 stycznia ferie zimowe. Czy inflacja zatrzyma uczniów w domach? Jakie kierunki wybierają w tym roku Polacy na zimowe wyjazdy i jakie są aktualne ceny? W tekście przedstawiamy również miejskie alternatywy dla tych, którzy pozostaną w domach.
-
Dni wolne od pracy 2023 - w tym roku mamy ich mniej. Kiedy wypadną długie weekendy? [KALENDARZ]
Ile dni ustawowo wolnych będą mieli w tym roku pracownicy i uczniowie? Co, gdy święto państwowe wypadnie w weekend? Przedstawiamy kalendarz dni wolnych w 2023 i podpowiadamy, kiedy warto wziąć urlop, żeby mieć bardzo długi weekend.
-
Ferie zimowe 2023 - terminy ferii i dni wolnych w roku szkolnym 2022/2023
Najbliższy piątek to ostatni dzień zajęć szkolnych przed feriami w województwach: pomorskim, łódzkim i śląskim, a także na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Kiedy zimowa przerwa od lekcji zaplanowana jest dla pozostałych regionów? Przedstawiamy kalendarz ferii.
-
Wymiar czasu pracy w 2023 roku. Jak go prawidłowo wyliczyć?
Wymiar czasu pracy najłatwiej jest wyliczyć wtedy, gdy pracujemy od poniedziałku do piątku, po 8 godzin. Trudniej jest go wskazać, gdy zakład pracy działa w trybie ciągłym, a pracownikom dni wolne należą się nie tylko w weekendy czy w dni wskazane w ustawie jako święta. Po co ewidencjonować czas pracy i jak prawidłowo wyliczyć jego wymiar?
-
Dodatek elektryczny. Mniej pieniędzy, bo jest luka w ustawie? Ministerstwo odpowiada
Dodatek elektryczny to rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych korzystających z energii elektrycznej jako głównego źródła ciepła w domu. Rodziny ogrzewające domy prądem dostaną jednorazowo 1000 lub 1500 zł, w zależności od poziomu zużycia prądu. Nie wszyscy jednak otrzymają tyle, ile powinni, biorąc pod uwagę faktyczne zużycie. Dlaczego? Zapytaliśmy o to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.