TOK FM, tokfm.pl

  • Maja Staśko w Sabacie Symetrystów: Polityk i patoinfluencer się nie różnią. Rozumiem wku*w, ale nie wyżywajmy się na ludziach
  • Mafia futbolowa: jej cień może zaciążyć nad występami 'naszych' w Katarze. Ten PODCAST wyjaśnia dlaczego

    Mafia futbolowa: jej cień może zaciążyć nad występami "naszych" w Katarze. Ten PODCAST wyjaśnia dlaczego

    Ślady macek piłkarskiej mafii można dostrzec w polskim futbolu do dziś, choć swymi korzeniami historia tej jednej z największych afer sportowych w Europie sięga głęboko w ubiegłe stulecie. Niewykluczone, że trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz będzie musiał zmierzyć się z tą mroczną przeszłością polskiej piłki na tegorocznym mundialu w Katarze, gdy kibice, zapewne po raz kolejny, zmuszeni będą zaintonować: "Polacy, nic się nie stało". Problem w tym, że się stało - i mimo że już tylko niektóre procesy sądowe po aferze w polskim futbolu trwają do dzisiaj, odbudowywanie zespołów ludzkich, organizacji i systemów wartości, które nie tak dawno temu pochłaniał rak korupcji, to proces na dziesięciolecia.

  • NBP sięgnął dna. Żenujące, bezsensowne historie wokół RPP są, zwłaszcza teraz, bardzo niepotrzebne

    NBP sięgnął dna. Żenujące, bezsensowne historie wokół RPP są, zwłaszcza teraz, bardzo niepotrzebne

    Pasmo "sukcesów" władzy PiS rozlewa się coraz szerzej: wg Financial Times Polska ma zablokowany dopływ unijnych pieniędzy nie tylko z programu odbudowy, ale też z regularnych funduszy, NBP ma w społeczeństwie najgorszą opinię w historii a kolejny pomysł wicepremiera Sasina okazał się nieporozumieniem. To wszystko dzieje się w czasie, gdy władza Putina wynajduje kolejne sposoby na dalsze destabilizowanie sytuacji w Europie. Choć z badań wynika, że bardziej niż wojny boimy się inflacji. To tylko niektóre z tematów dzisiejszego "cotygodniowego podsumowania roku".

  • 'Let's be on the ball'. Zwroty, idiomy ze słowem 'ball' to kwintesencja business english. Oto one, aż 12!
  • Bari arravot, czyli dzień dobry! Ormianie z Ukrainy, przesmyk polski, kryptoTorunianin i lek na wapory

    Bari arravot, czyli dzień dobry! Ormianie z Ukrainy, przesmyk polski, kryptoTorunianin i lek na wapory

    Największe miasto ówczesnej północnej Europy, czyli Gdańsk łączy się z największym miastem basenu Morza Śródziemnego, czyli Stambułem. Jak? Postacią Niemca, który przeszedł na katolicyzm, ale głównie zajmował się podróżami i biznesem. W tym odcinku: suto zakrapiane imprezy w piwnicach człowieka określanego jako "szerszeń w społeczności ludzkiej", mąż alkoholik dzięki któremu obecna królowa Belgii jest z pochodzenia. Polką, autor słów polskiego hymnu uratowany przez Ormianina i Żydów, bo zagrażają mu... Chorwaci. Bohaterem zbiorowym dzisiejszego odcinka są ormiańscy kupcy, naukowcy i arystokraci.

  • Banki w Polsce mają rekordowe zyski a złoty coraz większe kłopoty. Z czego to wynika? Hirsch tłumaczy

    Banki w Polsce mają rekordowe zyski a złoty coraz większe kłopoty. Z czego to wynika? Hirsch tłumaczy

    A gdyby tak, po prostu, ustawowo zakazać inflacji? Jest jeden kraj, w którym właśnie to zrobiono i, oczywiście, stał się od razu pośmiewiskiem zwłaszcza, że równolegle z zakazem podnoszenia cen wprowadzono przymus prowadzenia działalności gospodarczej... W normalnym świecie jednak trzeba się mierzyć z problemami rynkowymi w rynkowy sposób. Co ciekawe, ograniczenie co najmniej jednej z największych aktualnie rynkowych bolączek wydaje się być łatwiejsze, niż można byłoby się spodziewać. O tym wszystkim Rafał Hirsch opowiada w najnowszym wydaniu swojego podcastu na tokfm.pl

  • WORD BOOSTERS, dopalacze słowne: nowy format English Biz. Krótko i praktycznie o najnowszych 'odkryciach' angielszczyzny

    WORD BOOSTERS, dopalacze słowne: nowy format English Biz. Krótko i praktycznie o najnowszych "odkryciach" angielszczyzny

    "Problem" to słowo wyjątkowo... problematyczne, bo ma mocno negatywny wydźwięk. Tego problemu co "problem" nie ma słowo "roadblock": wystarczy przyjrzeć się jego zastosowaniu w praktyce, by przekonać się, że to naprawdę działa. W nowym formacie podcastu "English Biz" Olga Pietrykiewicz, na przykładach, w niecałe 5 minut, pokazuje zastosowanie przydatnych na co dzień sformułowań, o których być może jeszcze nie słyszeliście. Dziś, na zachętę, 2 odcinki "Word Boosters" - o słowie roadblock i sformułowaniu hands-on.

  • Major i Dominika Wielowieyska zgodnie o Urbanie. A o Kaczyńskim?

    Major i Dominika Wielowieyska zgodnie o Urbanie. A o Kaczyńskim?

    Medialne pałkarstwo, tour Jarosława Kaczyńskiego po Polsce i pocieszanie się dzikami. Czy strategia PiS na przetrwanie kryzysu tym razem wypali? Czy memiczność występów Kaczyńskiego pogrąża go, pomaga mu czy też nie ma dla jego wyborców znaczenia?

  • Inflacja nadal potrafi zaskoczyć. A podatkowe pomysły Sasina już ciążą

    Inflacja nadal potrafi zaskoczyć. A podatkowe pomysły Sasina już ciążą

    Idzie zima, mamy kryzys - efekty widać gołym okiem: zużycie gazu spadło radykalnie w porównaniu z poziomami zużycia sprzed roku, to zapewne w największym stopniu rezultat oszczędności w firmach ale też na pewno samoograniczenia się indywidualnych użytkowników. To o tyle rozsądne działanie, że już wiadomo, iż przez najbliższe 2 lata płace realne nie wzrosną a inflacja nadal potrafi zaskakiwać pułapami, które kilka miesięcy temu określalibyśmy mianem niewiarygodnych. W cotygodniowym podsumowaniu roku nie brakuje jednak także dobrych wiadomości, m.in. tej o zamknięciu banku, który był bankiem właściwie jedynie z nazwy.

  • PRESS REVIEW. The September Issue, przegląd prasy wrześniowej: nie bądź sloppy, choć bywa gloomy

    PRESS REVIEW. The September Issue, przegląd prasy wrześniowej: nie bądź sloppy, choć bywa gloomy

    Z tego odcinka English Biz dowiecie się dlaczego pomysły premier Wielkiej Brytanii nazywane są "a profound shift" i dlaczego przymiotnik "profound" jest taki istotny w biznesie, a także omówimy najsłynniejszy artykuł The New York Times z września, a w nim takie słowa jak "czarna rozpacz", "kiepski scenariusz na przyszłość", dlaczego warto nauczyć się przymiotnika "gloomy". Klamrą odcinka jest zjawiskowa aktorka Olivia Wilde i jej wywiad dla Vanity Fair, pełen ciekawych zwrotów, które na pewno nie zaliczają się do kategorii "town doesn't like it". Reasumując: dziś przegląd prasy biznesowej po angielsku jak "The September Issue" magazynu Vogue. Najważniejsze teksty i okładki września, zaczynając od Bloomberg Businessweek a kończąc na polskim Forbesie.

  • Nie ma na świecie ludzi dużo mądrzejszych niż ja, czyli żart Prezesa. [579. Lista Przebojów TOK FM]

    Nie ma na świecie ludzi dużo mądrzejszych niż ja, czyli żart Prezesa. [579. Lista Przebojów TOK FM]

    Wiadomo, że Prezes tylko żartował a zdanie wyrwane jest z kontekstu i miało mieć zupełnie inny wydźwięk ale i tak bekę (tak się mówi, nic nie poradzę) ma z Prezesa pół polskiego internetu, więc nie można udawać, że to się nie zdarzyło, bo wie o tym zapewne i sam Prezes, o ile ktoś mu te internety wydrukował. Jednak - nie tylko to memiczne dzieło znalazło się w najnowszej "Liście", bo jest też między innymi cytat z polityka PiSu, który dopuszcza myśl, że ma w domu 17 stopni Celsjusza ale też inżynier Jaśkowiak, który "leci" panem Józkiem Grzegorza Halamy.

  • Co dla światowych inwestorów jest gorsze niż zagrożenie atomową agresją ze strony Rosji?

    Co dla światowych inwestorów jest gorsze niż zagrożenie atomową agresją ze strony Rosji?

    W dzisiejszym odcinku rankingu Hirscha zza czarnych chmur spowijających rynkowe niebo pod koniec przebijają promienie słońca. Bo wprawdzie mamy apokalipsę na rynku kredytów mieszkaniowych, złoty (i funt) mocno osłabł, ale z drugiej strony w Polsce najprawdopodobniej nie będzie recesji i jest duża szansa, że zimą gazu nie zabraknie. I o tym, między innymi, jest najnowsze Cotygodniowe Podsumowanie Roku.

  • ENGLISH SERIES: z seriali także możesz uczyć się angielskiego. 'Sukcesja', 'Suits', 'Silicon Valley'

    ENGLISH SERIES: z seriali także możesz uczyć się angielskiego. "Sukcesja", "Suits", "Silicon Valley"

    "Let's make a fresh start" - to jedno ze sformułowań, jakie usłyszycie w serialu "W garniturach", które warto zapamiętać, bo w biznesie na pewno przyjdzie nam prędzej czy później po nie sięgnąć. Tak, jak po jeden z czasowników, jakie śmiało można uznać za biznesowe takie, jak chociażby "to handle". Olga Pietrykiewicz w najnowszej odsłonie podcastu "English Biz" sięga po, oczywiście, znacznie więcej przykładów z szerokiej palety popularnych seriali.

  • Architekci i największe polskie zabytki. Oraz straszny Józef, srogi rozpustnik, latyfundyści i deweloperzy

    Architekci i największe polskie zabytki. Oraz straszny Józef, srogi rozpustnik, latyfundyści i deweloperzy

    Dzisiejszy odcinek zaludniają postacie Włochów, Francuzów i... Niemców, którzy projektują największe polskie zabytki. Architekci zostawili wiele dzieł również na terenie obecnej Ukrainy. Wpadniemy do Drezna obejrzeć polsko-litewsko-saskie herby na fasadzie Hofkirke. Usłyszymy przestrogę dla imprezowiczów, kiedy okaże się, że "zabawy urządzane z anarchiczną wspaniałością przez srogiego rozpustnika" często kończą się bankructwem.

  • Rekordowe pożyczanie: od kogo uda się władzy wydębić prawie 500 mld złotych w przyszłym roku? Hirsch wylicza skąd ta kwota

    Rekordowe pożyczanie: od kogo uda się władzy wydębić prawie 500 mld złotych w przyszłym roku? Hirsch wylicza skąd ta kwota

    Te pieniądze do pożyczenia są w sumie potrzebne rządowi, rządowym instytucjom i samorządom. A pożyczyć należałoby je z rynku - stąd pytanie, od kogo konkretnie, bo instytucji gotowych to zrobić wcale nie jest wiele. Drugie pytanie to: jakie taka operacja może przynieść skutki uboczne zwłaszcza, że wiele innych punktów w rankingu Hirscha to zapowiedzi srogiego zaciskania pasa, w dziedzinie energii ale nie tylko.

  • BUSINESS TRENDS. 'To spearhead'- z życia C-level executives, czyli CEO i inni najważniejsi szefowie. Oczywiście: po angielsku

    BUSINESS TRENDS. "To spearhead"- z życia C-level executives, czyli CEO i inni najważniejsi szefowie. Oczywiście: po angielsku

    Czy wiesz, że skrót CEO oraz nazwa stanowiska, które on oznacza, używane są już od ponad 100 lat? Najwyższa kadra zarządzająca to tzw. C-level. Duże firmy stosują zunifikowany system nazw stanowisk takiej kadry, co ułatwia współpracę na podobnych szczeblach, także międzynarodową. W tym odcinku Olga Pietrykiewicz wyjaśnia zatem, co oznaczają w biznesie takie skróty jak CEO, CTO, CIO, COO, CFO, CMO, CBO, CDO, CLO czy CRO. Oraz jakie angielskie zwroty mogą się przydać, gdy będziemy mówili o szefach najwyższego szczebla bądź komunikowali się z nimi a także jakie słowa i wyrażenia związane są z zarządzaniem lub kierowaniem projektem.

  • Oszczędzanie energii nie musi być dotkliwe, bo jej dość dużo marnujemy

    Oszczędzanie energii nie musi być dotkliwe, bo jej dość dużo marnujemy

    Energetyczny kryzys, który tydzień temu był nr 1 w rankingu Hirscha dziś tego miejsca już nie zajmuje, ale odnajdziecie go w wielu innych punktach Cotygodniowego Podsumowania Roku, ceny surowców energetycznych i ceny energii a także obawy, że może nam surowców brakować potężnie wpływają na różne obszary życia ekonomicznego i życia w ogóle. Na miejscu 1. (i nie tylko) znalazło się jednak coś "z zupełnie innej beczki". To dodatkowy argument za tym, żeby posłuchać całego odcinka.

  • Zrób wrażenie swoją angielszczyzną. Łap tricki przydatne w rozmowie z potencjalnym pracodawcą [WORK IN PROGRESS]

    Zrób wrażenie swoją angielszczyzną. Łap tricki przydatne w rozmowie z potencjalnym pracodawcą [WORK IN PROGRESS]

    Pomyśl, ilu kandydatów i kandydatek przed Tobą podkreśliło, że są "flexible"? Warto się na ich tle wyróżnić i użyć synonimu, który zrobi na Twoim rozmówcy wrażenie. Być może właśnie ze względu na Twoją wykwintną angielszczyznę uzna Cię za najlepszy wybór pośród pozostałych kandydatów? Olga Pietrykiewicz, trenerka angielskiego w biznesie podaje świetne sposoby, by zamiast utartych sformułowań użyć świeżych zwrotów, które zwrócą uwagę rekrutera i pomogą docenić, jak bardzo pozytywnie wyróżniasz się na tle innych.

  • 'Zidiocenie u liberałów, bredzenie na prawicy'. Kto widzi wszędzie koniec świata i okupację? Jan Śpiewak w Sabacie Symetrystów

    "Zidiocenie u liberałów, bredzenie na prawicy". Kto widzi wszędzie koniec świata i okupację? Jan Śpiewak w Sabacie Symetrystów

    "Sabat Symetrystów' powraca po dwóch miesiącach, na początek więc pytanie: co najważniejszego w polityce wydarzyło się przez wakacje? Ale też dlaczego najsilniejszy polski związek zawodowy nie jest w stanie niczego wywalczyć? Czy gnijące usługi publiczne są "uniwersalnym" zaniedbaniem polskiej sceny politycznej? Kto ma w rzyci który strajk i dlaczego? I dlaczego lewica ma nielewicowy program?

  • Z ostatniej chwili miejsce 1.: kryzys energetyczny w Europie. Rafał Hirsch powraca z podcastem po wakacjach

    Z ostatniej chwili miejsce 1.: kryzys energetyczny w Europie. Rafał Hirsch powraca z podcastem po wakacjach

    "Normalna inflacja to taka, na którą nie zwraca się uwagi" - to bardzo trafna sentencja, jeśli posłuchasz najnowszego rankingu Hirscha dowiesz się także, kto i kiedy ją wygłosił. Czasy mamy nadal niewątpliwie kryzysowe, i choć wspomniane już słowo "inflacja" odmieniamy przez wszystkie przypadki są ceny, które spadają - i czasem trudno to wytłumaczyć. Między innymi o tym jest najnowszy, pierwszy po wakacjach odcinek podcastu "Cotygodniowe podsumowanie roku".