tokfm. pl

 • Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości

  Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości

  Wiarygodność premiera Mateusza Morawieckiego ostatecznie została negatywnie zweryfikowana danymi z Chorwacji: wejście do strefy Euro tego kraju nie spowodowało ogromnego wzrostu inflacji, jak wieszczył bez żadnych podstaw, a raczej: wbrew powszechnie dostępnej wiedzy, szef polskiego rządu. Podobnie jak stało się to w ostatnich latach z gospodarkami Litwy, Łotwy czy Estonii wymiana waluty na euro nie przyniosła znaczących zmian wartości produktów w sklepach, a więc straszenie inflacją niewątpliwie należy uznać za kłamliwą propagandę polityczną, adresowaną do polskich wyborców. To jednak tylko jeden z tematów dzisiejszego wydania Cotygodniowego Podsumowania Roku, o kolejnych - w podcaście.

 • High-impact verbs. Mocne czasowniki w biznesie

  High-impact verbs. Mocne czasowniki w biznesie

  To streamline procedures and to lay out a plan - po co nam takie czasowniki, skoro pewnie wszystko udałoby się załatwić przez "to have" albo "to make"? Mocne, konkretne słowa (high-impact words) nie tylko pozwalają nam się wybić, ale również być lepiej zrozumianymi. Zdania stają się krótsze, mniej zawiłe, dokładne i ciekawe dla naszych rozmówców. Zamiast mówić "naokoło", trafiamy w sedno sprawy. A o to chodzi w komunikacji w biznesie.

 • Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
 • Pierwszy uchodźca klimatyczny. Kiribatyjczyk przetarł szlaki, ale zapłacił za to wysoką cenę

  Pierwszy uchodźca klimatyczny. Kiribatyjczyk przetarł szlaki, ale zapłacił za to wysoką cenę

  Na świecie popularny, może nawet podziwiany, w swoim otoczeniu i kraju - odtrącany. Ta historia pełna jest zadziwiających zwrotów akcji. W styczniu 2020 r. Ioane Teitiota został uznany przez ONZ za pierwszego uchodźcę klimatycznego na świecie. Nim do tego doszło Teitiota co najmniej kilkanaście razy odbudowywał i przesuwał w głąb wyspy swój dom, który co roku zalewała woda. Ten 47-letni dziś rolnik z wyspy Tabiteuea to chyba najbardziej znany Kiribatyjczyk na świecie. Ale na Kiribati na ogół nie chcą go znać, mieszkańcy wysp pytani przez autorkę podcastu o Teitiotę najczęściej pogardliwie prychają.

 • Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?

  Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?

  Bardzo ciekawym wątkiem mijającego tygodnia (od poniedziałku do poniedziałku) jest, ulubiony w tym podcaście, mix polityki i gospodarki. W wykonaniu polskim w ostatnich dniach personalizuje się on w osobie Marka Suskiego, a materializuje w postaci odręcznie nagryzmolonej przez wspomnianego męża stanu poprawki, która zmniejsza efekt planowanych zmian o połowę. Oczywiście: rozwinięcie pozostałych tematów podcastu oraz odpowiedź na pytanie czym dokładnie przerażone są banki - w podcaście.

 • Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy 'enough in the tank' na początku roku?

  Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?

  Przegląd Prasy styczniowej to przede wszystkim "loud layoffs". Jacinda Ardern, Reed Hastings, big tech. Najpierw mamy "landslide victory", a potem "stepping down". Zajmiemy się słownictwem z Financial Times, powrotem rasowych czasowników biznesowych takich jak "to boost" oraz "to face", a także dowiemy się co takiego na temat milczenia wymyślił magazyn TIME i jaki związek z tym mają Joe Biden oraz zwrot "zip through". Na koniec trochę o wybuchowej autobiografii księcia Harry'ego i tytule "Spare". Świetna robota ghostwritera. Zapraszam na nowy odcinek English Biz, gdzie zajmujemy się styczniową prasą biznesową.

 • Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

  Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

  W tym odcinku płyniemy w naszej opowieści w górę rzeki Bug. Po drodze spotkamy trzech braci z ciepłymi posadkami w spółkach Skarbu Państwa, poczujemy dumę z pierwszego zdania w języku słowiańskim na ziemiach polskich, zdradzimy tajemnicę pewnego noża oraz starą prawdę: pokaż mi swoje plomby, a powiem ci skąd jesteś.

 • 'Zidiocenie z antypisizmu', czyli komu wszystko kojarzy się z jednym

  "Zidiocenie z antypisizmu", czyli komu wszystko kojarzy się z jednym

  Symetrystom nie smakuje grillowany Hołownia, za to chętnie grillują Sikorskiego czy Rostowskiego. Oraz pewnego znanego publicystę, którego twitterowa działalność we wspomnianej sprawie sięgnęła już, zdaniem gościa "Sabatu", Marcina Mellera, poziomu kału. Nie brakuje też w najnowszym wydaniu podcastu mocnej krytyki polityki Niemiec w sprawie dozbrajania Ukrainy.

 • 'Kiedy wyspa zatonie, zatonę razem z nią' - mówi Kiribatyjka, Rosemary Małgorzacie Gołocie

  "Kiedy wyspa zatonie, zatonę razem z nią" - mówi Kiribatyjka, Rosemary Małgorzacie Gołocie

  W drugim odcinku podcastu o Kiribati - pierwszym państwie w historii świata, które fizycznie zniknie pod wodami Pacyfiku w ciągu najbliższych 30 lat Małgorzata Gołota rozmawia z mieszkańcami atoli, składających się na to państwo. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, wielu z nich nie planuje uciekać. Przyczyną jest, niestety, bieda, w której na co dzień żyją.

 • Rekordowy spadek płacy realnej w Polsce. A w Chinach dzieje się lepiej

  Rekordowy spadek płacy realnej w Polsce. A w Chinach dzieje się lepiej

  Z punktu widzenia każdej i każdego z nas najgorszą chyba informacją spośród tych, które pojawiły się w minionym tygodniu może być rekordowy od lat spadek płacy realnej w Polsce - no, chyba, że jesteśmy akurat wśród dziesiątek tysięcy pracowników, zwolnionych w ostatnich miesiącach przez właściela Google'a, Microsoftu czy Facebooka, bo jednak zawsze lepiej zarabiać realnie mniej niż w ogóle stracić pracę. Tematów Cotygodniowego Podsumowania Roku jest, jak co tydzień, o 8 więcej niż wymienione już 2, więc - zapraszamy do słuchania!

 • Negocjuj razem z Wednesday Addams. Zwroty negocjacyjne

  Negocjuj razem z Wednesday Addams. Zwroty negocjacyjne

  Wednesday Addams, mroczna nastolatka z nowego serialu Tima Burtona, nie akceptuje sytuacji w której musi powiedzieć "have it your way", czyli niech ci będzie. W nowym odcinku English Biz omawiamy zwroty, idiomy i słówka, które stanowią ciekawe uzupełnienie słownictwa związanego z negocjacjami. Wednesday jest bardzo "single-minded" i zawsze stawia na swoim, nigdy nie "dance around the problem", a już na pewno nie "dance to somebody's tune". Oczywiście zwroty z "dance" są nieprzypadkowe, ale o legendarnym tańcu Wednesday opowie Wam Zuza Piechowicz z podcastu "Nie ma czasu na złe seriale", która pomogła mi przy tym odcinku. Zapraszamy!

 • Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli 'i Ty możesz zostać Kozakiem'. I synagoga w stylu zakopiańskim

  Zabłudów: kto jest kim, dla kogo i dlaczego, czyli "i Ty możesz zostać Kozakiem". I synagoga w stylu zakopiańskim

  Frontyspisy, grawiury i finaliki. Zabytki sztuki drukarskiej na światową skalę. Synagoga w stylu... zakopiańskim. Kosmiczne zamieszanie z tożsamością mieszkańców o której nie przesądza ani język, ani religia. A to wszystko w Zabłudowie, gdzie nawet dzisiaj możemy zjeść tylko włoską pizzę i turecki kebab. Na końcu - jak w każdym dobrym przedstawieniu - pojawi się Zenon Martyniuk.

 • Kiribati. Kraj, który tonie na naszych oczach [SERIAL PODCASTOWY]

  Kiribati. Kraj, który tonie na naszych oczach [SERIAL PODCASTOWY]

  Kiribati - państwo składające się z 33 wysp na Oceanie Spokojnym. Za niespełna 30 lat ta egzotyczna, piękna i pełna słońca kraina zniknie. Zatopią ją wody oceanu, którego poziom podnosi się w wyniku topnienia lodowców. Mieszkańcy Kiribati, ponad 120 tysięcy ludzi, już wiedzą, że ich państwo czeka nieuchronna zagłada - choć niektórzy w to nie wierzą. Jak żyją? Co czują? Co myślą na temat swojej przyszłości? Jak wygląda kraj, którego wkrótce nie będzie? O tym w dokumentalnym serialu podcastowym "Kiribati. Raport z tonącego świata" opowiada, prosto z Kiribati, Małgorzata Gołota.

 • PiS pokazuje nam właśnie, jak wielką wartością jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej

  PiS pokazuje nam właśnie, jak wielką wartością jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej

  Partia rządząca w najśmielszych swoich obawach nie podejrzewała chyba, że to ona właśnie pokaże najdobitniej Polakom, jak ważne jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej. A robi to właśnie teraz, gdy możemy obserwować jak kolejne kamienie milowe polityki wewnętrznej PiS pękają pod naporem kamieni milowych, realizacji których oczekuje od nas UE. To jeden z najważniejszych tematów tego odcinka rankingu Hirscha, ale w sumie tych tematów jest, jak zwykle, 10.

 • Skills - jak mówić o swoich umiejętnościach na rekrutacji?

  Skills - jak mówić o swoich umiejętnościach na rekrutacji?

  Raport World Economic Forum mówi, że to będzie rok umiejętności (szczególnie liderów, którzy muszą sobie radzić z takimi trendami jak quiet quitting czy The Great Reshuffle). W podcaście English Biz zajmujemy się nowoczesną komunikacją w języku angielskim, tego tematu nie mogło zatem zabraknąć!

 • Prognoza pogody dla Układu Słonecznego - próżnia czesana wiatrem

  Prognoza pogody dla Układu Słonecznego - próżnia czesana wiatrem

  Załamanie pogody kosmicznej może być groźne dla astronautów, a dla sieci energetycznych na Ziemi - katastrofalne. Zamiast zastanawiać się nad tym, co się stanie, gdy słoneczko nasze zgaśnie, powinniśmy szykować się na wypadek, gdyby zanadto się uaktywniło.

 • Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

  Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

  Pisemne ataki na "obmierzłą Bogu, pogańską łacinę" (czyli na Kazania Piotra Skargi), pierwsze wydanie Podróży Guliwera, najwcześniejszy zabytek wczesnego piśmiennictwa słowiańskiego i najdawniejszy zbiór ukraińskiego i białoruskiego zapisu nutowego pieśni cerkiewnych. A to wszystko w. Supraślu.

 • 'Jest partia, która realizuje lewicowy program. Nazywa się PiS' O co Sroczyński i Major kłócą się z Wosiem
 • Rynek czeka na obniżki stóp procentowych, bo inflacja zdaje się rosnąć wolniej niż się obawiano

  Rynek czeka na obniżki stóp procentowych, bo inflacja zdaje się rosnąć wolniej niż się obawiano

  Chiny z powodu polityki "zero COVID" zamroziły gospodarkę tak bardzo, że teraz nie mają problemu inflacji. Pytanie, czy skoro właśnie postanowiły ją rozmrażać, nastąpi oczekiwane ożywienie. W Polsce problem inflacji oczywiście jest, nadal bardzo duży, ale są symptomy, że jednak nie tak wielki, jak najczarniejsze prognozy. O tym m.in. jest najnowszy odcinek ekonomicznego podcastu tokfm.pl "Cotygodniowe podsumowanie roku".

 • Biznesowe hity - bez tych słówek ani rusz w 2023

  Biznesowe hity - bez tych słówek ani rusz w 2023

  It's a tenable argument that English Biz is the best! Jeśli chcecie wiedzieć, co Olga ma na myśli, to koniecznie posłuchajcie pierwszego odcinka English Biz w 2023 roku. Przed Wami wyjątkowo praktyczne, w rozmowach biznesowych i nie tylko słówka, które będą bardzo przydatne w nadchodzących miesiącach. Naturalne, ale profesjonalne zwroty i zaskakujące przymiotniki, wracające po kilku latach do łask.