tokfm. pl

  • Czarny humor, czy przytulny kryminał? 'Poker Face' i 'Zbrodnie po sąsiedzku'

    Czarny humor, czy przytulny kryminał? "Poker Face" i "Zbrodnie po sąsiedzku"

    Tasiemcowe opowieści, nie tylko dla "jesieniar"! Jeśli jesteś miłośniczką, albo miłośnikiem zwariowanych, momentami nawet nieco mrocznych zagadek, koniecznie posłuchaj. Autorki podcastu tym razem omawiają dwa seriale kryminalno-komediowe w gwiazdorskich obsadach. Jakie mają spostrzeżenia? Polecają, czy nie?

  • Trójkąt polsko - ukraińsko - niderlandzki. Multikulturową układankę otwiera Jerzy Nemirycz
  • 'Obniżka cen prądu wstecz' i planowany wzrost płacy minimalnej. Co jest kampanią, a co nie?
  • 'That being said', czyli jak zgrabnie zacząć biznesowe zdanie?

    "That being said", czyli jak zgrabnie zacząć biznesowe zdanie?

    Z jakich sformułowań skorzystać, by na spotkaniu biznesowym po angielsku, nie zaczynać zdania od "I" ("ja"). Olga Pietrykiewicz omawia kilkanaście zwrotów, które można użyć na początku wypowiedzi, żeby brzmieć bardziej naturalnie, ale przede wszystkim profesjonalnie. Sprawdzamy też, jak zdania zaczyna Joe Biden.

  • 'Infamia', 'Lipowo' i 'Belfer', czyli wysyp polskich seriali

    "Infamia", "Lipowo" i "Belfer", czyli wysyp polskich seriali

    Złota polska jesień obrodziła dobrymi polskimi serialami! Autorki podcastu prześwietlają trzy propozycje: "Infamię", która zdobyła już świetne recenzje na świecie i opowiada o życiu Romów, rapie i dorastaniu, "Lipowo. Zmowa milczenia", czyli kryminał nie do końca na serio i trzeci sezon "Belfra", który wraca po sześciu latach w dobrym stylu.

  • Wpływ Niderlandczyków na historię naszą i ukraińską. Wilhelm Hondius i inni

    Wpływ Niderlandczyków na historię naszą i ukraińską. Wilhelm Hondius i inni

    Jak upamiętniano znajomych i przyjaciół 400 lat temu, skoro nie było selfie? Ile dobrego zrobił "zły" Janusz Radziwiłł? Skąd się wzięły lewackie teorie postkolonialne w opisie historii Rzeczpospolitej, skoro jeszcze ich wtedy nie wymyślono? Oto ciąg dalszy opowieści o historycznych związkach Niderlandów z Rzeczpospolitą.

  • PiS ciuła sondażowe punkciki. Została wyprowadzona przysłowiowa koza. Jest lepiej niż na początku roku
  • Zaskakujący spadek stóp, a także cen paliw na stacjach. I najgorszy tydzień złotego w tym roku
  • Back to school! Zwroty biznesowe o szkolnym zabarwieniu

    Back to school! Zwroty biznesowe o szkolnym zabarwieniu

    Co ma wspólnego ołówek z kalendarzem biznesowym? Dlaczego słowo "knowledge", to klucz do żargonu prawników? O co chodzi z kolorem niebieskim w biznesowym angielskim? Jeśli szukasz niebanalnych zwrotów związanych ze szkołą, które "boost" oraz "enhance" komunikację w biznesie, ten odcinek jest dla Ciebie!

  • 'Mamy coraz lepsze sondaże, idzie naprawdę dobrze, jest entuzjazm, jest energia'. Jak poseł KO ocenia kampanię opozycji
  • Unia coraz odważniej mówi o rozszerzeniu. Co to oznacza dla Polski?

    Unia coraz odważniej mówi o rozszerzeniu. Co to oznacza dla Polski?

    Czy w przyszłym roku zapłacimy więcej za żywność? W "Cotygodniowym podsumowaniu roku" Rafał Hirsch przygląda się też najwyższym od kwietnia, wzrostom cen na stacjach benzynowych. Przypomina, co oznaczać może dla nas rozszerzenie Unii. I kiedy obniżka stóp procentowych? Tematów jest więcej!

  • Dwa światy. Z Warszawy widać inaczej [Finał serialu 'Mała władza']

    Dwa światy. Z Warszawy widać inaczej [Finał serialu "Mała władza"]

    Co widać z Warszawy, a co "na dole"? Czego jest w samorządach więcej: patologicznych mechanizmów i powiązań, zdarzeń i faktów czy świetnej roboty dla wspólnego dobra? Skąd biorą się nieprawidłowości, o których opowiadamy w serialu "Mała władza"? Czy to odosobnione przypadki czy powszechne zjawiska? A jeśli to drugie, to czy da się temu zaradzić? Jak? Kiedy? Andrzej Andrysiak stawia pytania i poszukuje odpowiedzi. Spróbował też znaleźć choć jeden samorząd, o którym można mówić przede wszystkim dobrze. Sprawdź, czy mu się udało.

  • Zakopane: mieszkańcy kontra deweloperzy. 'Weszli lokalnej władzy na głowę'

    Zakopane: mieszkańcy kontra deweloperzy. "Weszli lokalnej władzy na głowę"

    Zdarzają się "cuda nad urną", są też jednak "cuda nad mapą nieruchomości" czy też może nad działką. Są w Zakopanem działki, na których budować apartamentowców nie można i, położone tuż obok działki, na których taka zyskowna inwestycja dostała zielone światło. Kto je dał? Właściwie - nie wiadomo. Dlaczego? Można się jedynie domyślać. Czy można coś z tym zrobić? Wygląda na to, że nie można. Ale w sumie - dlaczego nie można? Wszystkie te pytania zadaje Andrzej Andrysiak w kolejnym odcinku podcastu "Mała władza".

  • Kampania wyborcza: tanio nie będzie. 'Robienie tego, o czym tu mówimy, może być karalne'

    Kampania wyborcza: tanio nie będzie. "Robienie tego, o czym tu mówimy, może być karalne"

    To kluczowe, by każdy kandydat w wyborach miał równe szanse, prawda? Ma to gwarantować limit wydatków na kampanię, który określa maksymalną kwotę, jaką może wydać na ulotki, reklamy, billboardy czy spotkania wyborcze kandydat czy komitet. Chodzi o to, by bogatsi, bardziej wpływowi kandydaci nie mogli, wydając krocie na kampanię, "zagłuszyć" tych mniej zamożnych. Taki limit wyliczany jest przed każdymi wyborami. Ale - czy działa? To właśnie sprawdzamy w 5. odcinku podcastu Andrzeja Andrysiaka "Mała władza".

  • Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

    Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

    Dlaczego w sierpniu 2002 roku papież nie mógł być obdarowywany chlebem, czego panicznie się obawiano? Czego jeszcze, oprócz spacerów z długim parasolem i sprzedaży kebabów, zakazywano w czasie pielgrzymki? Z jakiego powodu Jerzy Urban został skazany na 20 tysięcy złotych grzywny? Usłyszysz też o feministkach sprzeciwiających się prawu antyaborcyjnemu, czy o skandalu wokół abpa Juliusza Paetza. To nie wszystko, posłuchaj!

  • 'Ta rekrutacja była ustawiona' - protestowała. Więc też dostała pracę. Samorząd - praca dla 'swoich'? [Mała Władza, odc. 4]

    "Ta rekrutacja była ustawiona" - protestowała. Więc też dostała pracę. Samorząd - praca dla "swoich"? [Mała Władza, odc. 4]

    Urzędy, szkoły, szpitale, domy kultury, spółki miejskie - to setki, a nawet tysiące miejsc pracy w samorządzie. Jeśli to ty decydujesz, kto taką pracę dostanie a kto nie - masz faktyczną władzę w mieście. Pracę daje się "swoim" albo też dając pracę czyni się ludzi "swoimi" - zależnymi od siebie, wdzięcznymi wyborcami, którzy popierają swego dobrodzieja. Najczęściej wraz z całymi rodzinami. Praca jest więc w samorządzie najważniejszym narzędziem uprawiania polityki: sprawowania i utrzymywania władzy. W tym odcinku Andrzej Andrysiak sprawdza, czy to mit, czy prawda. A jeśli jednak prawda, to: jak to działa.

  • Satanic panic na Śląsku

    Satanic panic na Śląsku

    Tym razem wyjątkowo poważna historia. Autorzy podcastu sprawdzają, jak dziennikarze opisywali głośne morderstwo dwóch młodych osób w Rudzie Śląskiej, przypominające zbrodnie powiązane z okultyzmem. Do tragedii doszło w 1999 roku. Sprawa ta łączyła się z szerszym zjawiskiem zwanym "satanic panic". Kto i jak ją komentował? Jakie emocje temu towarzyszyły? Szczegóły w podcaście.

  • Czy warto mówić do dziecka po angielsku? Q&A - czyli pytasz, anglistka odpowiada

    Czy warto mówić do dziecka po angielsku? Q&A - czyli pytasz, anglistka odpowiada

    W ostatnim przed wakacjami odcinku, Olga Pietrykiewicz odpowiada na Wasze pytania. Dlaczego nie przepada za serialem "Friends", które seriale są lepsze do nauki angielskiego, które magazyny warte uwagi, a także, czy warto mówić do dzieci po angielsku, czym się różni estoński system edukacji od "szkoły Czarnka", i o co chodzi z nauką angielskiego przez Tour de France i Lance'a Armstronga?

  • 'Bałam się o swoje życie'. Kto wysyłał SMSy z groźbami? Aktywiści na celowniku władzy

    "Bałam się o swoje życie". Kto wysyłał SMSy z groźbami? Aktywiści na celowniku władzy

    Ta sprawa ma wątek kryminalny. Zakończyła się wyrokami skazującymi. Skazany został m.in. burmistrz, dzisiaj już były, bo w efekcie stracił stanowisko. Nie przyznaje się do winy, uważa się za ofiarę politycznej nagonki. Ale sądy w obu instancjach uznały go winnym nakłaniania do wysyłania wulgarnych SMSów z groźbami pod adresem lokalnych aktywistów.

  • 'Spodziewajcie się takiego pałowania, jakiego jeszcze tu nie było' - Symetryści o nadchodzącej kampanii wyborczej