Plastikowa butelka po 1000 lat. Szklana - nigdy. Kiedy "znikają" śmieci [INFOGRAFIKA]
____________________________________________________________________________
Przygotowując infografikę, sięgnęliśmy do danych podawanych przez kilka ośrodków. To, co nas zaskoczyło, to skala różnic między wartościami pochodzącymi z różnych źródeł. W niektórych przypadkach minimalny podawany czas rozkładu danego produktu różnił się pięciokrotnie od maksymalnego! W grafice przedstawiliśmy więc uśrednione wartości. A o to, skąd biorą się tak różne wyniki badań, zapytaliśmy Krzysztofa Czarnomskiego, kierownika Zakładu Gospodarki Odpadami w Instytucie Ochrony Środowiska.
Anna Pawłowska, Gazeta.pl: Torebka foliowa rozkłada się 100 czy 400 lat? Różne źródła podają zupełnie inne wartości. Z czego to wynika?
Krzysztof Czarnomski: Niestety, trzeba przyznać, że czasem niektóre z tych informacji to fantazja, to są czysto hipotetyczne wartości. Rzetelne badanie śmieci pod względem trwałości na rozkład jest badaniem bardzo statystycznym. Robi się takie badania dla danych grup śmieci i w odniesieniu do konkretnego miejsca, w którym chcemy sobie poradzić z odpadami. Bierze się pod uwagę konkretne warunki - klimat, wilgoć itd. Ilość parametrów, które wpływają na czas rozkładu śmieci jest bardzo duża. Dlatego nie da się tego badać inaczej, niż w ściśle określonych warunkach. W innych oczywiście wyniki mogłyby być zupełnie inne.
Czyli różnice wynikają z tego, że badania były prowadzone w innych warunkach?
- Oczywiście. Wiadomo, że jeśli jest ciepło i wilgotno to zachodzą zupełnie inne procesy, niż na przykład w niższej temperaturze. Ale to nie wszystko - często po prostu badane są inne śmieci.
Inne?
- Pani mówi, że ma np. torebkę foliową, ale co to znaczy "foliowa"? Tworzyw sztucznych jest bardzo dużo i w zależności od tego, z czego dana torebka jest wykonana inaczej określamy czas jej rozkładu. Puszka metalowa to też określenie ogólne, to mogą być rzeczy wykonane z różnych surowców, o różnej grubości. Może być zrobiona z aluminium i wtedy jest bardzo trwała, teoretycznie może być nawet ze złota i wtedy byłaby prawie wieczna. A może też być wykonana z cieniutkiej blachy, która natychmiast zardzewieje.
Ta infografika jest kolejną odsłoną naszego cyklu o śmieciach. W pierwszym tekście "Stare opony, gruz, elektronika... Co Polak wyrzuca do lasu. I czemu tak dużo" napisaliśmy o dzikich wysypiskach. Porozmawialiśmy też z komendantem straży leśnej o walce z osobami nielegalnie wyrzucającymi śmieci. Niebawem m.in. o nowej ustawie śmieciowej i o tym, jak wyrzucane w lesie śmieci szkodzą zwierzętom. O czym jeszcze chcielibyście przeczytać? Piszcie na Anna.Pawlowska@agora.pl.
-
Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
-
Moskwa po ataku dronów. Putin "robi z tego prawie że sukces". Rosjanie wyjdą na ulice? "To jednak drąży"
-
Przed "lex Tusk" chroni tylko tajemnica spowiedzi. Sędzia Markiewicz o "ruskich metodach" PiS. "Widzę ciemność!"
-
Janusz Kowalski chciał ścigać Donalda Tuska, ale w skład komisji weryfikacyjnej nie wejdzie. "Mam dużo do powiedzenia"
-
Ukraina walczy i się zmienia. Jaka będzie? "Rozumieć Ukrainę" - nowy podcast Lichnerowicz i Bendyka
- Nadawca TOK FM odwołuje się od decyzji przewodniczącego KRRiT. Publikujemy główne punkty uzasadnienia
- [Aktualizacja] Biała Księga - korespondencja nadawcy Radia TOK FM z Przewodniczącym KRRiT
- IMGW ostrzega: Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. W tych regionach jest najbardziej niebezpiecznie
- Mam endometriozę i nie zachodzę w ciążę. Kto mi pomoże?
- Zarodek pod opieką embriologa