Plastikowa butelka po 1000 lat. Szklana - nigdy. Kiedy "znikają" śmieci [INFOGRAFIKA]

Wszystko opakowane. Mleko w karton, woda w plastik, warzywa w folię, pasta do zębów w tubkę i jeszcze kolorowe pudełko. I wszystko jednorazowe: towar zużywa się, opakowanie wyrzuca do kosz i już. Po kłopocie? Nie do końca. Kłopot zostaje: nieprzetworzone śmieci będą zalegać na wysypiskach przez dziesiątki, setki i tysiące lat. Niektóre - jak szklane butelki - nie znikną "nigdy".
embed

____________________________________________________________________________

Przygotowując infografikę, sięgnęliśmy do danych podawanych przez kilka ośrodków. To, co nas zaskoczyło, to skala różnic między wartościami pochodzącymi z różnych źródeł. W niektórych przypadkach minimalny podawany czas rozkładu danego produktu różnił się pięciokrotnie od maksymalnego! W grafice przedstawiliśmy więc uśrednione wartości. A o to, skąd biorą się tak różne wyniki badań, zapytaliśmy Krzysztofa Czarnomskiego, kierownika Zakładu Gospodarki Odpadami w Instytucie Ochrony Środowiska.

Anna Pawłowska, Gazeta.pl: Torebka foliowa rozkłada się 100 czy 400 lat? Różne źródła podają zupełnie inne wartości. Z czego to wynika?

Krzysztof Czarnomski: Niestety, trzeba przyznać, że czasem niektóre z tych informacji to fantazja, to są czysto hipotetyczne wartości. Rzetelne badanie śmieci pod względem trwałości na rozkład jest badaniem bardzo statystycznym. Robi się takie badania dla danych grup śmieci i w odniesieniu do konkretnego miejsca, w którym chcemy sobie poradzić z odpadami. Bierze się pod uwagę konkretne warunki - klimat, wilgoć itd. Ilość parametrów, które wpływają na czas rozkładu śmieci jest bardzo duża. Dlatego nie da się tego badać inaczej, niż w ściśle określonych warunkach. W innych oczywiście wyniki mogłyby być zupełnie inne.

Czyli różnice wynikają z tego, że badania były prowadzone w innych warunkach?

- Oczywiście. Wiadomo, że jeśli jest ciepło i wilgotno to zachodzą zupełnie inne procesy, niż na przykład w niższej temperaturze. Ale to nie wszystko - często po prostu badane są inne śmieci.

Inne?

- Pani mówi, że ma np. torebkę foliową, ale co to znaczy "foliowa"? Tworzyw sztucznych jest bardzo dużo i w zależności od tego, z czego dana torebka jest wykonana inaczej określamy czas jej rozkładu. Puszka metalowa to też określenie ogólne, to mogą być rzeczy wykonane z różnych surowców, o różnej grubości. Może być zrobiona z aluminium i wtedy jest bardzo trwała, teoretycznie może być nawet ze złota i wtedy byłaby prawie wieczna. A może też być wykonana z cieniutkiej blachy, która natychmiast zardzewieje.

Ta infografika jest kolejną odsłoną naszego cyklu o śmieciach. W pierwszym tekście "Stare opony, gruz, elektronika... Co Polak wyrzuca do lasu. I czemu tak dużo" napisaliśmy o dzikich wysypiskach. Porozmawialiśmy też z komendantem straży leśnej o walce z osobami nielegalnie wyrzucającymi śmieci. Niebawem m.in. o nowej ustawie śmieciowej i o tym, jak wyrzucane w lesie śmieci szkodzą zwierzętom. O czym jeszcze chcielibyście przeczytać? Piszcie na Anna.Pawlowska@agora.pl.

TOK FM PREMIUM