18 października doroczne liczenie wiernych w kościołach. Mimo pandemii koronawirusa

Mimo związanych z pandemią ograniczeń liczby wiernych w świątyniach w najbliższą niedzielę 18 października odbędzie się w kościołach w całej Polsce doroczne liczenie obecnych na mszach św. (dominicantes) i przystępujących do komunii św. (communicantes) - poinformował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Zobacz wideo

W komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej podkreślono, że "zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia".

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego informuje jednocześnie, że "wyniki tego badania nie będą mogły być porównane z danymi z poprzednich lat".

Według danych opublikowanych w styczniu bieżącego roku, w 2018 roku w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło 38 proc. katolików, a 17 proc. przystępowało do komunii. W porównaniu z 2017 rokiem dane praktycznie się nie zmieniły.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (Institute for Catholic Church Statistics) został założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

TOK FM PREMIUM