Edukacja w 2022 roku. Co zgotuje polskiej szkole Przemysław Czarnek i jakie zmiany czekają uczniów?

W edukacji nudy nie ma i nie będzie, o co dba minister edukacji. Na początku 2022 roku do Sejmu powróci "lex Czarnek". Dzięki nowym przepisom polska szkoła ma być centralnie sterowana przez kuratorów i szefa resortu edukacji. Od września dzieci będą się uczyć o tym, dlaczego katastrofa smoleńska była największą w powojennej historii Polski. O tym, co jeszcze czeka młodych Polaków w nadchodzącym roku, opowiada reporter TOK FM Krzysztof Horwat.

Jednym z najbardziej aktywnych ministrów w 2021 roku był Przemysław Czarnek. Trudno spodziewać się, że w 2022 roku szef resortu edukacji i nauki d o sobie zapomnieć. Choćby dlatego, że zaraz po Nowym Roku sejmowe komisje już 4 stycznia zajmą się "lex Czarnek", czyli projektem, dzięki któremu kuratorzy będą mogli szybko odwołać nieposłusznych dyrektorów szkół i zdecydują, z którymi organizacjami pozarządowymi dyrektorzy będą mogli współpracować.

Według ministra edukacji ma to "zatrzymać demoralizację dzieci".

Jednak to nie wszystko. Na początku 2022 roku Sejm zajmie się również "lex Wójcik" (jego autorem jest Michał Wójcik, wiceminister edukacji), które do prawa oświatowego wprowadza karę więzienia dla dyrektorów szkół, którzy przekroczą uprawnienia i będą działać na szkodę dzieci. Część nauczycieli ocenia, że po wprowadzeniu tych przepisów dyrektorzy będą się obawiać wychodzenia poza schemat narzucony przez władzę PiS.

O tym, co jeszcze czeka uczniów, nauczycieli i rodziców w 2022 roku, opowiada w wideo reporter TOK FM Krzysztof Horwat.

Cały materiał zobaczysz tutaj:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM