Wichury w Polsce. Bilans piątkowej nocy. Ponad 4 tys. interwencji Straży Pożarnej

W sobotę do godziny 8 strażacy w całym kraju w związku z silnym wiatrem interweniowali ponad 4,2 tys. razy - przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej w woj. zachodniopomorskim - 1 224 razy.
Zobacz wideo

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej poinformował PAP, że od północy do godziny 8 rano w sobotę straż pożarna otrzymała 4 251 zgłoszeń. "Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (1 224), wielkopolskim (926), lubuskim (507), kujawsko-pomorskim (447) i mazowieckim (352)" - poinformował strażak.

Bryg. Kierzkowski powiedział, że najwięcej zgłoszeń dotyczyło usuwania powalonych drzew; są też zgłaszane uszkodzenia budynków. 

Ponad 364 tys. odbiorców bez energii elektrycznej

RCB opublikowało w sobotę raport o skutkach silnego wiatru za ostatnią dobę. Dane zbierane były przez Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Według danych w sobotę do godziny 6 rano 364 366 odbiorców było bez dostaw energii elektrycznej. W związku z silnym wiatrem Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna wyjeżdżały 4 458 razy. W wyniku zdarzeń jedna osoba została ranna.

"45 023 042 odbiorców otrzymało alert RCB" - podało Centrum.

Wichury w Polsce. Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj.

Wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na pozostałym obszarze.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza, m.in. że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.

DOSTĘP PREMIUM