Kiedy wybory do Sejmu? Te terminy są najbardziej prawdopodobne

Wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 r. Dokładną datę poznamy w sierpniu, jednak teraz już wiadomo, że możliwe są cztery terminy. Jakie?
Zobacz wideo

460 posłów i 100 senatorów wybieramy w Polsce co cztery lata w tzw. wyborach parlamentarnych. Dokładne daty wyboru parlamentarzystów określa konstytucja, w której w rozdziale IV art.98. pkt. 2 czytamy: "Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu". Jak zatem te regulacje wpłyną na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który wybierze dokładną datę wyborów parlamentarnych w 2023 roku?

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy dokładanie odbędą się wybory do Sejmu?

Aktualna kadencja Sejmu i Senatu skończy się 12 listopada 2023 r. W związku w tym, według kalendarza, możliwe są cztery daty, kiedy mogłyby się odbyć wybory parlamentarne:

  • 15 października
  • 22 października
  • 28 października
  • 5 listopada.

Którą z dat wybierze prezydent, na razie nie wiadomo. Decyzję określającą dokładny termin, poznamy w sierpniu.

Wybory w Polsce. Co ile lat się odbywają?

W zależności od rodzaju, wybory w Polsce odbywają się co cztery lub pięć lat:

  • wybory samorządowe od 2018 roku odbywają się co pięć lat (do 2018 r. odbywały się co cztery lata),
  • wybory parlamentarne - co cztery lata,
  • wybory prezydenckie - co pięć lat
  • wybory do Parlamentu Europejskiego - również co pięć lat.

Wybory samorządowe 2024. Dlaczego pojawił się problem dotyczący terminu wyborów?

Według kalendarza wyborczego jesienią 2023 r., powinny się odbyć również wybory samorządowe. Jednak tu pojawił się problem. W związku z tym, żeby nie przeprowadzać podwójnych wyborów jednej jesieni, przedstawiciele partii rządzącej, postanowili wydłużyć kadencję jednostek samorządu terytorialnego.

W listopadzie 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r., a to oznacza, że wybory samorządowe zostały automatycznie przesunięte na wiosnę 2024.

"Ustawa przedłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Pan prezydent Andrzej Duda uznał, że ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament - jesień 2023, Parlament Europejski - późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia" - napisał wówczas na Twitterze szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

W związku z wydłużeniem kadencji jednostek terytorialnych, data wyborów samorządowych musi przypaść w dzień wolny od pracy, między 31 marca a 23 kwietnia 2024. Kiedy dokładnie? Na razie nie wiadomo.

Źródło: Sejm.gov.pl/ Onet.pl

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM