Andrzej Lepper nie żyje. Powiesił się w biurze Samoobrony

Andrzej Lepper nie żyje. Wieloletni lider Samoobrony, wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, został dziś znaleziony martwy w warszawskiej siedzibie partii - informuje policja. Popełnił samobójstwo. Miał 57 lat.

- Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo przez powieszenie. Najpewniej nie mamy tu do czynienia z udziałem osób trzecich - mówił Mariusz Sokołowski, rzecznik warszawskiej policji. Informację o samobójstwie potwierdził też rzecznik pogotowia. Andrzeja Leppera przed godziną 17 znalazł w siedzibie Samoobrony przy Alejach Jerozolimskich członek rodziny.

- Na miejscu są policjanci, musimy przeprowadzić wszystkie czynności - mówił Sokołowski zaraz po godz. 18.

Andrzej Lepper nie żyje. Pod siedzibą Samoobrony tłum dziennikarzy

"Nie wytrzymał tempa czasu"

- Wczoraj się z nim spotkałem. Umówiliśmy się na rano. Rozmawialiśmy o planach - mówi w TVP Info b. poseł Janusz Maksymiuk. - Nie wiem, jak to wszystko przeżyjemy. Jest nam ciężko. Był człowiekiem twardym. Nie wiem, co mogło go do tego skłonić.

- Dowiedziałem się przed momentem. Jestem zszokowany - mówił w TVN24 b. senator Samoobrony Henryk Dzido - Musiało być coś strasznego, co sprawiło, że podjął taką decyzję. Zawsze twierdziłem, że jest to człowiek wielkiego formatu, stworzony dla polityki. Niestety tempa czasu nie wytrzymał. Byłem przekonany, że jest to człowiek, który wie, czego chce: twardy, zdecydowany, który umie się poruszać w świecie polityki - mówił b. senator.

- Wiem, że miał bardzo ciężką sytuację w domu. Syn bardzo chory. Jestem wstrząśnięty - mówił z kolei Władysław Serafin, śląski polityk i działacz ludowy.

Zdaniem Henryka Dzido, Lepper miał wizję "Polski sprawiedliwej, w której rodzina jest wartością". - Myślę, że przez lata będziemy o Andrzeju Lepperze pamiętać - dodał.

Policja o śmierci Leppera: Nie było udziału osób trzecich

Wicepremier w rządzie PiS

Andrzej Lepper urodził się 13 czerwca 1954 r. Był założycielem Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej i Związku Zawodowego "Samoobrona". Z polityką związał się na początku lat 90', gdy przewodził protestom rolników i był prowodyrem wywożenia na taczce zarządcy w PGR.

W 2001 roku pierwszy raz dostał się do Sejmu. Przez kilka tygodni był wicemarszałkiem Sejmu. W 2005 roku znów dostał się do Sejmu, a w wyborach prezydenckich zajął 3. miejsce. Był wtedy u szczytu kariery politycznej. W 2006 roku został wicepremierem i ministrem rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza.

Jestem jedynym takim przywódcą w Polsce

Afery i dymisja

W 2006 roku wybuchła w Samoobronie seksafera, w którą zamieszany był Lepper. W lutym został skazany na 2 lata i 3 miesiące więzienia. W marcu 2011 r., Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił wyrok skazujący Andrzeja Leppera i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy.

W lipcu 2007 roku został odwołany w związku z aferą gruntową. 31 sierpnia 2010 r., prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił Andrzejowi Lepperowi zarzuty składania fałszywych zeznań. Proces w tej sprawie nie mógł się rozpocząć ze względu na niestawiennictwo Andrzeja Leppera na rozprawach, w wyniku czego, w marcu 2011 r. sąd nakazał jego zatrzymanie i doprowadzenie siłą.

Po klęsce wyborczej

Lepper: Nie podam się do dymisji

W przyśpieszonych wyborach parlamentarnych w 2007 r., jego partia poniosła klęskę wyborczą. W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, gdzie zdobył zaledwie jeden procent głosów. Do 2007 roku Andrzej Lepper był bardzo aktywny w mediach, był jednym z najbardziej znanych polityków. Po 2007 roku z powodu klęski wyborczej i afer jego bardzo ograniczył swoją aktywność polityczną i medialną.

TOK FM PREMIUM