Morawiecki zapowiada zamknięcie nieba nad Polską dla rosyjskich samolotów. "Poleciłem przygotowanie uchwały"

- Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję, rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polecił przygotowanie specjalnej uchwały, na mocy której Polska zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. - Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych - powiedział. 

Rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze podał z kolei, że "przepisy ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych są niezwłocznie procedowane; zakaz będzie obowiązywał od północy". 

W piątek apele ws. zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pojawiały się w mediach społecznościowych. Z wnioskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla "wszelkich rosyjskich jednostek latających zarówno wojskowych jak i cywilnych" zwrócił się w opublikowanym na Twitterze piśmie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Paweł Olszewski (KO).

O tym, że trzeba natychmiast "zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów nad Polską i państwami UE oraz maksymalnie skrócić procedury pobytu w Polsce uchodźcom z Ukrainy" pisał też w piątek na Twitterze szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poseł Konfederacji Robert Winnicki napisał z kolei, że "Polska przestrzeń powietrzna jest obecnie jednym z głównych kanałów transportu lotniczego z Rosji na Zachód" i że "należy, ze względów bezpieczeństwa, zamknąć przestrzeń dla Rosjan do zakończenia działań wojennych na Ukrainie i wezwać do tego samego Bałtów, Skandynawów oraz Rumunów". 

"Wystąpiłem do PMM z interwencją ws. zamknięcia polskiego nieba dla samolotów rosyjskich. Pytania: dlaczego jeszcze tego nie zrobiono / jeżeli wymagana jest zgoda wyspecj. organizacji mdznr, to czy wystąpiono do niej z takim wnioskiem(i kiedy!). Czas na działanie, a nie na słowa" - to już Krzysztof Brejza. 

TOK FM PREMIUM