"Biden jest w Polsce i zostawcie ją w spokoju". Rzecznik MSZ o wizycie prezydenta USA

Prezydent USA Joe Biden, który przybył w piątek do Polski, w sobotę będzie kontynuował rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi punkt recepcyjny uchodźców oraz wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. - Wizyta prezydenta USA w Polsce jest odczytywana tak na Kremlu: Biden jest w Polsce i zostawcie ją w spokoju - mówił w TOK FM rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz wideo

Prezydent USA Joe Biden w piątek przybył do Polski. Najpierw przebywał w Rzeszowie, gdzie spotkał się z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, prezydentem Andrzejem Dudą i z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Następnie przyleciał do Warszawy.

W sobotę o godz. 12.00 zaplanowano rozmowy Duda-Biden w Warszawie. Jak podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, finalizują one kilkumiesięczny okres konsultacji na temat Ukrainy.

Joe Biden będzie także na Stadionie Narodowym, gdzie zapozna się z pomocą udzielaną przez Polskę ukraińskim uchodźcom i systemem nadawania im numerów PESEL. Prezydentowi USA towarzyszyć będą premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - poinformował Kumoch.

Po godz. 17.00 prezydent Biden wygłosi w Warszawie przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Według Białego Domu, będzie ono dotyczyło "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych".

Wizyta Joe Bidena w Polsce jest czternastą urzędującego prezydenta USA w naszym kraju. Według planów, wizyta zakończy się w sobotę późnym popołudniem.

"Biden jest w Polsce i zostawcie ją w spokoju"

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina mówił w TOK FM, że prezydent Biden przyjechał do polski w "momencie przełomowym", dlatego po jego sobotnim przemówieniu na Placu Zamkowym można się wiele spodziewać. - Te przemówienia amerykańskich prezydentów na Zamku Królewskim mają dużą tradycję. Ponad 20 lat temu zapraszał nas tam Bill Clinton do NATO (...) Sam fakt wygłoszenia tego przemówienia Joe Bidena w Polsce jest wielkim wydarzeniem - ocenił i zastrzegł, że nie zna tekstu tego przemówienia.

Jak dodał, wizyta prezydenta USA w Polsce jest sygnałem wysłanym do Władimira Putina. - To jest odczytywane tak na Kremlu: Biden jest w Polsce i zostawcie ją w spokoju - stwierdził.

Warszawa: Zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu

W związku z wizytą prezydenta USA Joe Bidena mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na duże problemy z jadą po mieście. Na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego poinformowano, że prawdopodobnie w ciągu dnia zamknięte będą m.in.: Al. Jerozolimskie, Trakt Królewski i Wisłostrada.

"Wraz z zamykaniem ulic będziemy kierować autobusy i tramwaje na trasy objazdowe i skrócone. Dziś najpewniejszym środkiem transportu będzie metro oraz pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich" - czytamy w komunikacie WTP.

DOSTĘP PREMIUM