Nowa Kachowka. 10 miejscowości zalanych, 16 tys. Ukraińców w strefie krytycznej

Po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze doszło do podtopień w okupowanej Nowej Kachowce, gdzie znajduje się tama - poinformował we wtorek szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta, Wołodymyr Kowałenko.
Zobacz wideo

Już o godz. 6.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 czasu polskiego) podtopione zostało miejscowe zoo, teren teatru letniego, okoliczne kawiarnie, przystań jachtowa. Woda dotarła do nabrzeżnego bulwaru - Alei Dnieprowskiej.

- Wysadzenie tamy jest straszne, bo objęło nie tylko przejazd przez groblę. Wysadzona jest sama Kachowska Elektrownia Wodna - powiedział Kowałenko. Podkreślił, że w Nowej Kachowce są problemy z internetem, dlatego trudno jest mu teraz uzyskać doniesienia z okupowanego miasta.

Agencja Reutera podała, że połowa z przęseł tamy w Nowej Kachowce jest zniszczona.

"Trzeba Rosjan wypędzić"

Prezydent zwołał naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony i oświadczył, że "wysadzając zaporę na Dnieprze, Rosjanie potwierdzają przed całym światem, że trzeba ich wypędzić z każdego zakątka Ukrainy, bo tam, gdzie są, wykorzystują tereny okupowane do stosowania terroru".

Prawie 10 miejscowości zostało całkowicie albo częściowo zalanych. W strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób, dlatego konieczna jest ewakuacja ludności. Ukraińskie koleje państwowe zapowiedziały, że w południe we wtorek (godz. 11 czasu polskiego) z Chersonia wyruszy pociąg ewakuacyjny.

Kolejne pociągi mogą zostać skierowane na potrzeby ewakuacji, jeśli będzie to niezbędne - zadeklarowały koleje.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM