Inflacja w maju 2023. Ekonomista: Inflacja w Polsce spada ostatnio szybciej niż wynika z prognoz

Inflacja w Polsce spada ostatnio szybciej, niż wynika z prognoz - powiedział PAP główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Spadek może być jeszcze szybszy, gdy dojdzie np. sezonowa deflacja cen żywności - dodał.
Zobacz wideo

- Potwierdza się zatem znana ekonomistom (choć nie zawsze internalizowana w prognozach) maksyma, że inflacja zaskakuje zgodnie z kierunkiem trendu. Ponieważ spada, jej spadki są niedoszacowane i dostajemy seryjne zaskoczenia – wskazał Ernest Pytlarczyk w komentarzu dla PAP na temat europejskich danych o inflacji

Odniósł się do faktu, że inflacja w czterech największych krajach UE, czyli w: Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii spadła w większym stopniu niż wynikałoby to z prognoz. Jak stwierdził w rozmowie z PAP, ta sama zasada, że inflacja w maju zaskakuje w trendzie, widoczna jest także w Polsce.

Inflacja w maju 2023. "Dezinflacja jest i ma się dobrze"

- Ostatnie odczyty inflacji w Polsce, czyli 14,7 proc. w kwietniu i 13 proc. w maju, były niższe, niż wynosiła średnia prognoza ekonomistów. Trudno się dziwić, to naturalne, że ludzie się mylą, bo wiele osób dało za wygraną w kwestii inflacji i uznało, że wysoka inflacja to sytuacja trwała, a tezy o jej spadku to jedynie nadużycie. Tymczasem okazuje się, że dezinflacja jest i ma się dobrze – powiedział PAP Ernest Pytlarczyk.

Jedną z oznak dezinflacji może być fakt, że według danych GUS ceny w maju w stosunku do kwietnia nie wzrosły. To może oznaczać, że wracamy do sytuacji, kiedy wiosną mieliśmy w Polsce deflację ze względu na spadek cen żywności.

- Taka deflacja zdarzała się i wiosną, i czasem latem, ale myśmy się odzwyczaili od faktu, że w tych okresach ceny nie rosną. Tymczasem te sezonowe spadki są rzeczą, jak najbardziej normalną – stwierdził główny ekonomista Banku Pekao.

Dodał, że do tego dochodzi jeszcze kwestia cen producentów. Już w kwietniu wg GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,7 proc. niższe niż w marcu 2023 r. a w stosunku do kwietnia 2022 r. wzrost wyniósł 6,8 proc.

- Sądzę, że w maju to może być wzrost o 4 proc., a potem, około połowy roku, zacznie się deflacja w cenach producentów – przewiduje Pytlarczyk.

"Koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych spadły drugi miesiąc z rzędu"

O tym, że taki scenariusz jest prawie pewny, jego zdaniem, świadczą ostatnie dane o PMI. Jak wskazano w materiale S&P Global, w maju koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych spadły drugi miesiąc z rzędu, przy czym zaznaczono, że tempo spadków było najwyższe w historii badania. Firmy wskazywały, że powodem spadków były niższe ceny surowców takich jak metale, chemikalia czy plastik oraz umocnienie kursu złotego względem euro.

- Pamiętajmy, że przemysł jest dużo bliżej tego, co się dzieje w Chinach, a tam już mamy deflację. Przedsiębiorcy widzą, że tam jest tanio, co wpływa także na ich ceny. A do tego dochodzi kwestia cen ropy – która jest po 70 dolarów za baryłkę – oraz gazu, którego ceny są na poziomach notowanych ostatnio wczesną jesienią 2021 r. – powiedział ekonomista.

Inflacja 2023 w Polsce. "Prognozy inflacyjne będą wkrótce korygowane w dół"

To wszystko może oznaczać, że szybszy od przewidywań spadek inflacji będzie kontynuowany.

 - Uważam, że prognozy inflacyjne będą wkrótce korygowane w dół. Sądzę, że jednocyfrową inflację będziemy mieli już we wrześniu – stwierdził Ernest Pytlarczyk.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM